اصول فنگ شویی تخت خواب و اتاق خواب و نحوه صحیح قرار دادن تخت خواب

اگر شما هم به داشتن آرامش و یک خواب راحت و جاری شدن انرژی های مثبت در اتاق خواب خود اهمیت میدهید، بد نیست تا با اصول فنگ شویی تخت خواب و اتاق خواب آشنا شوید.

فنگ شویی اتاق خواب چیست؟

فنگ شویی ، یک شیوه باستانی چینی است که با ایجاد تعادل در چیدمان محیط اطرافمان، به جریان انرژی مثبت و متوقف کردن انرزژهای منفی کمک میکند.

یک خواب آرامش بخش را تجربه کنید

تخت خواب، اصلی ترین وسیله اتاق خوابتان است که بیشتر از یک سوم عمر خود را روی آن میگذرانید، در حالیکه استراحت میکنید و انرژی از دست رفته خود را باز میابید. در این مطلب سعی شده شما را با اصول فنگ شویی تخت خواب آشنا کنیم تا یک خواب راحت و به دور از استرس را تجربه کنید.

جهت سر موقع خواب در فنگ شویی

شاید بتوان یه اصل کلی در این مورد بیان کرد و آن این است که هرگز به سمتی نخوابید که پاهای شما به سمت در باشد. پاها منابع جذب انرژی هستند و اگر در هنگام خواب در مسیر درب ها قرار داشته باشند انرژی زیادی وارد بدن شده و احساس ناآرامی در خواب خواهید داشت. دانستن همین نکته می تواند در چیدمان اتاق خوابتان بر اساس فنگ شویی راهگشا باشد. تخت خود را به سمتی قرار دهید که در مسیر بین درب و پنجره ها قرار نداشته باشد چرا که انرژی زیادی بین درب و پنجره در جریان است و این می تواند تاثیر بدی بر روی خواب آرام شما داشته باشد.

تخت خواب زیرپنجره یا کنار پنجره

قرار دادن تخت خواب در زیر پنجره ها به دلیل تابش زیاد نور در صبحگاه چندان توصیه نمی شود. همچنین سرمای زیادی در فضای زیر پنجره ها جریان دارد که میتواند مشکل ساز باشد. از نظر فنگ شویی پنجره ها تاثیر زیادی در تعادل انرژی فضا دارند و می توانند تخلیه کننده انرژی های منفی باشند. پس وجود تخت خواب در زیر پنجره ها می تواند انرژی زیاد و منفی را به شما منتقل کند. توصیه شده است که در صورت تمایل به نزدیکی تخت و پنجره، حداقل نیم متر فاصله بین آن ها در نظر بگیرید و فراموش نکنید که در هنگام خواب پرده ها را بکشید تا خوابی راحت تر و عمیق تر داشته باشید.

رنگ اتاق خواب در فنگشویی

رنگ ها در فنگ شویی اهمیت ویژه ای دارند که میتوانند باعث کم با زیاد شدن انرژی چی شوند، پس بهتر است برای انتخاب رنگ وقت بگذارید و در انتخاب آن وسواس به خرج دهید. شاید در نظر اول سفید رنگی خنثی به نظر بیایید اما در فنگشویی سفید رنگی تند است و بهتر است زیاد در اتاق خواب استفاده نشود. میتوان رنگ سفید را با خاکستری یا طوسی جایگزین کرد. همچنین رنگ سیاه چندان برای اتاق خواب پیشنهاد نمی شود اما در صورت تمایل می توانید مقدار کمی از آن در اتاقتان داشته باشید و آن را با رنگ های شاد ترکیب کنید. بهترین رنگ از نظر فنگ شویی برای اتاق خواب والرهای رنگی آبی و سبز هستند که می توانند آرامش بخش باشند.

استفاده از تخت خواب با پشته چوبی

بهترین تخت خواب، تخت هایی است که دارای پشته یا باصطلاح تاج هستند. بهتر است این پشته ها از جنس چوب محکم و در عین حال زیبا و ظریف باشند. هنگامی که برای استراحت روی تخت دراز میکشید، بدن شما در تمامی سطوح خودش، مشغول ترمیم و بازیابی انرژی میشود. در این موقع است که سر شما به یک محافظ محکم و پشتیبان نیاز دارد، درست مانند زمانی که روی صندلی می نشینید و نیاز دارید تا به جایی تکیه کنید. اگر تخت خوابتان هیچگونه پشتی نداشته باشد، میتوانید خودتان با کمک تخته های چوبی این کار را انجام دهید. در این حالت، یک خواب راحت را تجربه خواهید کرد.

انتخاب تشک مناسب

اگر برای خرید تشک، سری به بازار بزنید، با برندها ، قیمت ها و کیفیت های مختلفی رو به رو خواهید شد که باید در خرید آنها حسابی دقت به خرج دهید. لازم است برای خرید تشکی هزینه کنید که بهترین خواب و استراحت را برایتان داشته باشد. هرچه شب خواب بهتری داشته باشید، مطمئن باشید که صبح انرژی و شادابی بیشتری خواهید داشت و این حال خوب را تنها با خرید یک تشک مناسب به خود هدیه داده اید. هرگز سراغ تشک های دست دوم نروید، زیرا معلوم نیست چه انرژی از صاحب قبلی آن به شما منتقل خواهد شد.

تخت خوابی با ارتفاع مناسب

برای اینکه جریان فنگ شویی متعادلی در زیر تخت خوابتان جریان داشته باشد، حتما ارتفاع تخت به گونه ای باشد که بالاتر از سطح زمین قرار داشته باشد. به طور کل تخت هایی که دارای باکس یا کشوهایی برای فضای ذخیره سازی هستند، مانع جریان انرژی میشوند و این یعنی فنگ شویی اشتباه. زیرا هنگامی که خواب هستید، انرژی باید در اطراف بدنتان جریان داشته باشد و زمانی که فضای زیر تخت بسته باشد، جریان انرژی متوقف خواهد شد. فراموش نکنید که هرگز زیر تخت خود را با وسایل و لوازمی که نمیخواهید در دیدرس باشند پر نکنید، انرژی منفی زیادی با این کار به شما منتقل خواهد شد و خواب آرامتان را بر هم خواهد زد.

قرار دادن تخت خواب دور از در اتاق

اصول فنگ شویی تخت خواب میگوید که تخت خوابتان را به گونه ای قرار دهید که دور از در اتاق و در جهت مورب قرار داشته باشد، اما هرگز در یک راستا نباشند. به عبارت دیگر در فنگ شویی صحیح، زمانی که روی تخت دراز کشیده اید، باید قادر باشید تا در را ببینید، اما در یک راستا با در نباشید. این مورد تنها به در اتاق محدود نمیشود، بلکه میتواند در بالکن، حمام، کمد لباس را هم شامل شود. ایده آل ترین محل قرار دادن تخت در گوشه اتاق و در جهت مورب درب اتاق است. قرار دادن تخت نزدیک در اتاق، باعث میشود تا با حضور ناگهانی شخصی، غافلگیر شوید اما دور بودن تخت از در، برای آنچه ممکن است غافلگیرتان کند، آمادگی بیشتری به شما خواهد داد.
بهترین حالت این است که زمانی که از خواب بیدار میشوید، قادر به دیدن در اتاقتان باشید تا احساس کنید که به امور زندگی مسلط هستید و این یعنی فنگ شویی صحیح.

چسباندن پشت تخت به دیوار

اصول فنگ شویی تخت خوابعلاوه بر اینکه نیاز است تا تخت خوابتان دارای یک تاج مناسب باشد، لازم است تا پشتی تختتان را به یک جای محکم تکیه دهید. پس بهترین حالت این است که تختان را پشت به دیوار قرار دهید و هرگز زیر پنجره را برای این کار انتخاب نکنید. در این حالت انرژی بدنتان رو به کاهش میرود، زیرا هیچ گونه محافظی از سر شما حمایت نمیکند.

همچنین می‌توانید درباره‌ی چگونه از فنگ شویی برای چیدمان بهره ببریم؟ (فنگ شویی و کفپوش) بخوانید.

ایجاد تعادل در دو طرف تخت

یکی از اصول فنگ شویی تخت خواب ، ایجاد تعادل در دو طرف تخت است. حتما وسایل را دردوطرف تخت خوابتان به گونه ای بچینید تا تعادل حفظ شود. برای مثال در دو طرف تختان پاتختی و روی آنها آباژور قرار دهید تا هنگام خواب، دو طرف تخت تعادل ایجاد کنید که حس آرامش و امنیت بیشتری به شما منتقل خواهد کرد.

قرار دادن وسایل الکتریکی دور از تخت خواب

از انجاییکه اتاق خواب مکانی برای استراحت و خوابیدن است، پس بهتر است وسایلی مانند تلویزیون یا میز تحریر را خارج از اتاق خوابتان قرار دهید. هرچند که این روزها فضای خانه ها بسیار محدود است، بنابراین اگر مجبور به گذاشتن آنها در اتاقتان شدید، آنها را در دورترین فاصله ممکن قرار دهید تا در مسیر جریان انرژی شما قرار نداشته باشد. در صورت امکان هنگام خواب، روی آنها را با یک پارچه بپوشانید.

اصول فنگ شویی تخت خوابقرار ندادن آینه مقابل تخت خواب

اگر جزو افرادی هستید که حتما باید در اتاقتان آینه داشته باشید، هرگز آن را مقابل تخت خوابتان قرار ندهید، تا بتوانید هنگام خواب آرامش بیشتری داشته باشید .البته بهتر است هرگز در اتاقتان از آینه استفاده نکیند، خصوصا اگر با همسرتان در اتاق هستید، باعث ایجاد حس نا امنی خواهد شد و طبق افسانه چینی ها، پای خیانت را به زندگیتان باز خواهد کرد. بهتر است آینه را دور ازدید، مثلا داخل در کمد نصب کنید.

قرار ندادن تخت خواب زیر نور مستقیم

هنگامی که روی تختتان دراز کشیده اید و در حال استراحت هستید، در صورتیکه نور مستقیم درست بالای سرتان قرار داشته باشد، احساس تنش و نا آرامی میکنید و خواب آرامی را تجربه نخواهید کرد. اگر اتاقتان به قدری کوچک است که نمیتوانید تختان را جابجا کنید، میتوانید روی لوستر را با پارچه بپوشانید که این کار از انعکاس انرژی منفی به سمت شما جلوگیری میکند. برای اتاق خواب، سراغ لوسترهایی که نور را به سمت بالا منعکس میکنند ، بروید.

چسباندن تخت به دیوار و شلوغی تخت خواب ممنوع

همانطور که گفته شد، در اصول فنگ شویی هرچیزی که مانع جریان انرژی شود، ممنوع است. چسباندن تخت به دیوار، خصوصا تخت های دو نفره، در جریان انرژی “چی” اختلال ایجاد میکند و رابطه زناشویی را دچار مشکل میکند. در این حالت، آن نفری که سمت دیوار میخوابد، حس در بند بودن را خواهد داشت.
همچنین با قرار دادن بالش و کوسن های اضافی، باعث میشوید تختان شلوغ و در هم ریخته به نظر برسد. شلوغی اتاق خود مانعی برای جریان انرژی میشود. پس حسابی روی تختان را خلوت کنید تا به آرامش بیشتر خود کمک کرده باشید.

قرار ندادن تخت بین پنجره و در اتاق

اصول فنگ شویی تخت خوابهنگام چیدمان اتاق خوابتان ، به موقعیت پنجره و در اتاق دقت کنید. تا جایی که میتوانید سعی کنید تختان را بین پنجره و در اتاق خواب قرار ندهید. در این حالت، شما در مرکز مسیر انرژی چی و مانع جریان آن هستید. اگر چاره دیگری ندارید، پس بهتر است برای پنجره ها، پرده هایی ضخیم و زیبا انتخاب کنید تا مانعی برای انرژی های منفی باشند. بهتر است موقع خواب، صورتتان سمت پنجره نباشد، زیرا بر اساس قانون فنگ شویی، خوابی آشفته برایتان خواهد داشت.

رعایت تناسب در دوطرف تخت

اگر فضای اتاقتان این امکان را به شما میدهد، سعی کنید تخت را به گونه ای قرار دهید تا در مرکز اتاق و فاصله یکسان با اشیای اطراف قرار داشته باشد به گونه ای که بتوانید در دو طرف تخت، به راحتی رفت و آمد کنید. وسایل را به گونه ای چیده شوند که در دو طرف تخت به نسبت یکسانی باشند و تنها در یک قسمت انباشته نشوند.

حال شما با اصول فنگ شویی تخت خواب آشنا شده اید. کافی است تا با رعایت آنها، خواب بهتری را به خود هدیه دهید.

محصولات مرتبط

موکت پالاز طرح کات B

موکت پالاز طرح الماس

موکت پالاز طرح یاسمن

موکت پالاز طرح خزان

موکت پالاز طرح دریا

موکت پالاز طرح یاس

https://www.wikihow.com/Feng-Shui-Your-Bedroom

دیدگاه خود را بنویسید