نصب لمینت روی پله | نحوه نصب کفپوش لمینت در راه پله

کفپوش لمینیت با داشتن این قابلیت که میتواند ظاهری همچون کفپوش های دیگر مانند پارکت، سنگ یا سرامیک داشته باشد و در عین حال داشتن دوام بالا، این روزها به یکی از کفپوش های پرطرفدار تبدیل شده است. اما مانند تمام کفپوش ها ، نصب کفپوش لمینیت قلق خاص خود را دارد. البته خیالتان راحت که نصب این کفپوش کار چندان دشواری نیست، حتی خود شما هم به راحتی از پس این کار برمیایید ، به شرط اینکه زمان و ابزار مناسب برای نصب داشته باشید. ممکن است در خانه یا ویلایی که تصمیم به نصب کفپوش لمینیت گرفته اید، پله وجود داشته باشد. شاید فکر کنید نصب لمینیت روی پله کاردشواری باشد و بهتر است سراغ یک متخصص بروید. هرگز به خود نگرانی راه ندهید. کافی است تا با اصول نصب آن آشنا شوید تا نتیجه کارتان بدون عیب و نقص و حرفه ای باشد.

مرحله اول نصب لمینیت روی پله

نحوه نصب کفپوش لمینیت در راه پله

نوع لمینیت مورد نظر را انتخاب کنید

کفپوش لمینیت میتواند روی راه پله ها یا هر کجایی از خانه نصب شود. آنچه که در مورد نصب لمینیت در راه پله اهمیت دارد، میزان مقاومت بالای لمینیت ، به دلیل عبور و مرور زیاد از راه پله ها است. به همین دلیل هنگام خرید لمینیت، حتما سراغ مدل های مقاوم، ضخیم تر و با درجه AC بالاتر بروید.
علاوه بر این سطح لمینیت میتواند کمی سر و لغزنده باشد، که شاید برای افرادی که در خانه فرزند کوچکی دارند، کمی نگران کننده باشد. برای کاهش خطر احتمالی، سراغ لمینیت هایی که دارای بافت و سطح مات هستند بروید.
همیشه کمی بیشتر از آنچه نیاز است و برآورد کردید، تخته های کفپوش را خریداری کنید ، زیرا برای نصب لمینیت روی پله، نیاز به بریدن تخته ها است. اینگونه در صورتی که دچار اشتباه شدید، به اندازه کافی تخته در دسترس خواهید داشت.

اجازه دهید تا تخته های لمینیت هم دمای محیط شوند

نحوه نصب کفپوش لمینیت در راه پله

تخته های لمینیت نیاز دارند تا قبل از نصب، مدتی در اتاق بمانند تا به دما و رطوبت محیط خود را وفق دهند. این عمل از تاب برداشتن، منبسط یا منقبض شدن تخته های لمینیت جلوگیری میکند. برای این کار ، تخته ها را از بسته ها خارج کنید و آنها را به مدت ۴۸ ساعت در فضای باز اتاق قرار دهید.

هرگونه پوششی مانند موکت را از سطح پله جدا کنید

هرگونه پوششی مانند موکت را از سطح پله جدا کنید

قدم بعدی این است که پله ها را برای نصب تخته ها آماده کنید. اگر قبلا از موکت استفاده میکردید و هنوز روی سطح پله ها وجود دارند، نیاز است تا آنها را با کمک یک انبر از پله ها جدا کنید. موکت معمولا توسط چسب به زمین چسبانده میشود که کندن آن کار چندان دشواری نیست. در صورتی که موکت به زمین منگنه شده باشد، از سر چکش برای بیرون آوردن آن استفاده کنید. پوشیدن دستکش فراموش نشود، زیرا تیزی منگنه ممکن است به دستتان آسیب وارد کند.
حتی اگر پله فاقد موکت بود، بهتر است سطح آن را از وجود رنگ های قدیمی یا چسب پاک سازی کنید. نکته بعدی اینکه حتما مطمئن شوید که سطح پله صاف و هموار است تا تخته های لمینیت به خوبی روی آن قرار بگیرند . چنانچه پله ها دارای سطحی ناصاف بودند، از دستگاه تراش برای هموار کردن آن یا از یک کاردک ساده بری خلاص شدن از شر ناهمواری ها استفاده کنید.

لبه پله را از بین ببرید

لبه پله را از بین ببرید

اگر به بعضی از پله ها نگاه کنید میبیند که دارای لبه در قسمت جلویی هستند و سطح جلوی آنها یکدست نیست. اگر میخواهید از لمینیت استفاده کنید، بهتر است لبه جلویی پله را به دو روش برطرف کنید:
روش اول :میتوان به کمک اره شروع به بریدن آن قسمت کنید و با قلم درز مطمئن شوید که کاملا صاف و یکدست شده است.
روش دوم : یا اینکه چند تخته چوب زیر قسمت برجسته پله قرار دهید تا خیز پله راپر کنید و فضای زیر آن را بپوشانید تا زمانی که قسمت جلوی آن یکدست و صاف شود. تخته ها را حتما به کمک میخ محکم کنید.

تخته های لمینیت را به اندازه مورد نظر ببرید

تخته های لمینیت را به اندازه مورد نظر ببرید

قدم بعدی بریدن تخته ها برای سطح روی پله، پیشانی پله و هماهنگ کردن اندازه آنها با سطح پله است. برای سطح رویی، کافی است تا تخته لمینیت را روی پله قرار دهید و مطمئن شوید که از دو طرف پله کاملا متناسب است. بیشتر تخته های لمینیت برای پوشاندن سطح پله کافی نیستند، بنابراین باید سراغ تخته دوم بروید تا بتوانید تمام فضا را بپوشانید.
برای این کار میتوان دو تخته را به یک اندازه برش دهید و با قرار دادن آنها در کنار هم، سطح پله را بپوشانید. یا اینکه از یک تخته کامل و یک نوار باریک از تخته دیگر را در کنار هم قرار دهید. هنگام برش تخته مطمئن شوید که بگونه ای برش بخورد تا شیار های تخته ها به راحتی در هم چفت شوند.
قدم بعدی اینکه برای قسمت جلویی یا پیشانی پله دست به کار شوید. مطمئن شوید که به خوبی با تخته رویی پله هم سطح باشد و هیچگونه اضافی نداشته باشد.
در نهایت نوبت به استفاده از ابزار لبه مانند نبشی، برای پوشاندن درز میان تخته های لمینیت در قسمت بالایی و جلویی میرسد.

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”green” icon_type=”pixelicons” icon_pixelicons=”vc_pixel_icon vc_pixel_icon-info”]

همچنین می توانید درباره‌ی آنچه باید در مورد زیرسازی پارکت لمینت قبل از نصب بدانید بخوانید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column][vc_column_text]

مرحله دوم نصب لمینیت روی پله

از بالای پله ها شروع به نصب کنید

از بالای پله ها شروع به نصب کنید

راحت ترین راه برای نصب لمینیت این است که از پله های بالایی شروع به کار کنید و به سمت پایین بیایید. به این طریق شما از ایستادن روی تخته ای که تازه نصب کرده اید جلوگیری میکنید.

کف پله را نصب کنید

کف پله را نصب کنید

کف پله، قسمتی است که روی آن پا می گذارید. برای این کار ابتدا مقداری از چسب چوب را روی سطح پله بریزید. البته لزومی نیست تا در قسمت لبه پله این کار را انجام دهید زیرا بعدا توسط ابزار لبه پوشانده خواهد شد. حالا تخته مربوطه را روی کف پله گذاشته و محکم فشار دهید به گونه ای که قسمت زبانه تخته رو به بیرون باشد. اگر هرگونه چسبی روی تخته ریخت سریع با دستمال مرطوب آن را پاک کنید.

قسمت پیشانی پله را نصب کنید

قسمت پیشانی پله را نصب کنید

قدم بعدی، نصب لمینیت در قسمت عمودی یا همان پیشانی پله است. مقداری از چسب را پشت تخته بزنید، تخته را در جای مورد نظر قرار دهید، محکم فشار دهید و برای چند دقیقه نگه دارید تا به خوبی بچسبد. باید به خوبی و درستی بین تخته پایینی و بالایی قرار بگیرد. اگر میخواهید از استحکام آن بیشتر مطمئن شوید، میتوان به کم میخ قسمت های جلویی و بالایی تخته را میخ بزنید که بعدا به کمک ابزار لبه پوشانده میشود.

لبه پله را بپوشانید

لبه پله را بپوشانید

بعد از اینکه تخته رویی و جلویی پله را نصب کردید، حالا نوبت به لبه پله میرسد. برای پوشاندن آن از ابزار لبه مانند نبشی استفاده میشود.برای نصب، مقداری از چسب ساختمان را لبه پله بزنید و سپس نبشی را به کمک فشار سر جایش ثابت نگه دارید. شاید لازم باشد که ابزار لبه را به پله پیچ کنید . ابتدا یک نوار پلاستیکی شفاف روی آن بزنید تا هیچگونه خراش روی سطح ایجاد نشود. سپس به کمک مته پیچ را به گونه ای که در مرکز لبه قرار داشته باشد پیچ کنید. بعدا به کمک بتونه چوب روی آن را بپوشانید.

سوراخ های پیچ را پر کنید

سوراخ های پیچ را پر کنید

حالا نوبت به پر کردن پیچ هایی میرسد که روی کار استفاده کرده اید. در اینجا باید از بتونه چوب کمک بگیرید. طبق دستور العمل آن را تهیه کنید و سپس با چاقوی پلاستیکی شروع به پر کردن سوراخ های پیج کنید. بعد از ۲۰ الی ۳۰ دقیق به کمک دستمال مرطوب شروع به پاک کردن روی آنها کنید تا هر گونه بتونه اضافی قبل از خشک شدن کاملا پاک شود.

پله ها را تمیز کنید

پله ها را تمیز کنید

پس از انجام این کار حالا نوبت به تمیز کردن پله ها میرسد. هرگونه بتونه احتمالی روی آن را کاملا پاک کنید تا نتیجه کارتان زیباتر و تمیزتر شود.
به مدت یک شب بعد از نصب از روی پله ها عبور نکنید، این کار اجازه میدهد تا چسب به خوبی خشک شود و تخته ها در جایشان به خوبی قرار بگیرند.

یک شب بعد از نصب از روی پله ها عبور نکنید

انتخاب با شماست، این که ابتدا میخواهید همه تخته ها را بچسبانید و سپس شروع به نصب نبشی برای لبه پله ها بکنید یا اینکه میخواهید هر پله را کاملا تمام کنید و سپس سراغ پله بعدی بروید. هر روشی که انجام میدهید حتما وقت و دقت کافی برای آن به خرج دهید تا برای سالیان بیشتری از زیبایی کارتان لذت ببرید.
 

محصولات مرتبط

 

منبع

دیدگاه خود را بنویسید