کفپوش کتابخانه، قدمی به سوی سکوت

امتیازدهی این نوشته

هیس، در کتابخانه فریاد نمیزنند!

اگر  تا به حال به کتابخانه سر زده باشید و یا مدتی را برای تحقیق و مطالعه در آن سپری کرده باشید، آنچه بیشتر از همه دلنشین است سکوت محض آن است. کافیست کتابی از دست شما بر زمین افتد تا با سیل نگاههای خشمگین مواجه شوید. پشت پرده این سکوت چیست و چه ساختاری باعث به وجود آمدن این سکوت حتی در مرکز شهری شلوغ میشود؟

کفپوش کتابخانه

با ما همراه باشید تا راز بزرگ سکوت کتابخانه ها را بدانید. اگر شما مدیر یک کتابخانه هستید، اگر در زمینه طراحی داخلی مشغولید، اگر میخواهید سکوت کتابخانه را در خانه یا محل کار اجرا کنید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

ورود صدا ممنوع

اولین نکته ای که هر طراح داخلی در طراحی کتابخانه مد نظر قرار میدهد، جلوگیری از ورود صداهای مزاحم خارج از محیط کتابخانه است. برای این منظور معمولا از شیشه های چند جداره به جای شیشه های دوجداره استفاده میشود. دربهای اکوستیک برای سالن مطالعه نصب میشود. در دیوارها از عایقهای صوتی مناسب استفاده میشود. امروزه به جای استفاده از عایقهای صوتی قدیم مانند پشم شیشه، از عایقهای جدیدتر مانند فوم آکوستیک در دیوار و سقف استفاده میشود. از رنگها و یا کاغذ دیواریهای عایق صدا به عنوان دیوارپوش استفاده میشود. این دیوارپوشها میتوانند تا 30% صدای محیط را کاهش دهند.

حال که ورود صدا به داخل کتابخانه را محدود کرده ایم، باید جلوی ایجاد صداهای ناخواسته در فضای کتابخانه را نیز گرفت. صداهایی مانند حرکت میز و صندلی ها، تردد افراد، برخورد اجسام با زمین. اینجاست که به تیمی حرفه ای برای مشاوره و نصب کفپوش مناسب نیاز دارید.

مروری بر مناسب ترین کفپوش ها برای کتابخانه

برخلاف آنچه بیشتر مردم فکر می‌کنند، یکی از مسائل کتابخانه ایده آل نوع کفپوشی است که در آن استفاده می شود. نوع کفپوش نه تنها در سکوت کتابخانه موثر است، که در تمیزی محیط و کاهش هزینه ها و بهینه سازی فضا هم نقش اساسی دارد. در ادامه سعی میکنیم به اين پرسش اساسي مديران کتابخانه ها مبني بر اينكه کفپوش مناسب برای کتابخانه ها چیست و چه ویژگی هایی دارد، پاسخ دهیم.

موكت  گزينه اول

یکی از انواع کفپوش مناسب برای کتابخانه، موكت تايل و موکت رول  است. اين كفپوش از اين نظر براي كتابخانه ها مفيد و مناسب است كه مواد تشكيل دهنده آن عايق صداست. درواقع رویه بالایی این کفپوش از يك پارچه نایلونی و رویه زیرین آن از ترکیب وینیل تشکیل شده است. جنس پارچه ای این کفپوش ها آنان را به جذب کننده های قدرتمند صدا تبدیل میکند و ترکیب وینیل استفاده شده در قسمت پایینی کفپوش، قابلیت کاهش دامنه فرکانس صدا را داراست. این نوع کفپوش به دلیل دارا بودن بافت پارچه و انعطاف پذیری در طراحی، انتخابي مناسب برای مديراني است که به معماری کتابخانه خود اهمیت می‌دهند. گونه دیگری از این کفپوش ها با خاصیت ضد میکروب طراحی شده است. اما اين مدل، کفپوش مناسب برای کتابخانه کودکان يا اتاق هاي بازي در مهدكودك هاست.

کفپوش کتابخانه

یکی از دلایلی که مردم کفپوش هاي تشكيل شده از مواد سخت را به کفپوش های فرشی و موکتی ترجیح میدهند این است طی سالیان گذشته گفته می شد فرش و موکت، مشکلات تنفسی مثل آسم و آلرژی ایجاد میکنند، در حالی که امروزه تحقیقات نشان میدهد که اتفاقا این کفپوش ها برای جلوگیری از مشکلات تنفسی ناشی از گرد و غبار کارآمدتر از کفپوش های سخت مثل پارکت یا سنگ هستند.

پارکت لمینت ، عایق صوتی لوکس

پارکت لمینتها با طراحی چوب و سنگ، کفپوشی محبوب و موفق در زمینه کاهش صداست. این کفپوشها در دو نوع تولید و اجرامیشوند: فوم دار و بدون فوم. فوم موجود در پارکت لمینت عایق صوتی و حرارتی است و به خصوص برای کاهش تاثیر صدای طبقات بر یکدیگر مورد استفاده واقع میشود. برای پارکت لمینتهای بدون فوم نیاز به کف سازی و نصب فوم قبل از نصب کفوش دارید که اگر این کار به درستی و حرفه ای انجام شود، شاهد تغیراتی شگرفی در زمینه کاهش صدای کتابخانه و زیبایی بیشتر آن خواهید بود.

کفپوش کتابخانه

کفپوشهای پلاستیکی

کفپوشهای پلاستیکی گستره عظیمی از انواع محتلف تولیدات کفپوش هستند که هر کدام ویژگیها و کاربریهای خاص خود را دارند. شاید آنها را بیشتر در فضاهای ورزشی و بازی دیده باشیم اما آنها خاصیتهای مهم برای کتابخانه ها دارند. کفپوشهای پلاستیکی به خوبی عایق صدا هستند، برای فضاهای پرتردد طراحی شده اند، در مقابل سایش و کوبش بسیار مقاومند و طول عمر بالایی دارند. پس با کمی تغیر در دیدگاه و استفاده از رنگبندیهای زیبای این نوع کفپوش، میتوان ورود آنها را به سالنهای مطالعه تبریک گفت!

کفپوش کتابخانه

قیمت کفپوش عایق صدا

در انتخاب کفپوش کتابخانه شاید قیمت نکته اصلی در انتخاب نباشد، اما قطعا نکته مهمیست. عموما کفپوشهایی که نیاز به کف سازی ندارند، گزینه های مقرون به صرفه تری هستند. کفپوشهایی که نیاز به نصب فوم دارند، یا وابسته به نصب قرنیز هستند ممکن است از لحاظ قیمت نسبت به بقیه کفپوشها امتیاز کمتری به دست آوردند. موکت کتابخانه نیز گزینه ایست که تمام شرایط یک کفپوش ایده آل برای کتابخانه را دارد، از قیمت گرفته تا عایق صوتی بودن.

تیم مشاوره حرفه ای کفپوشان با بازدید از محل و ارائه نقشه طراحی، شما را در انتخاب بهترین و مناسبترین گزینه یاری خواهد کرد.

محصولات مرتبط

موکت

موکت تایل

کفپوش بیمارستانی اپتیما

کفپوش بیمارستانی اسمارت

کفپوش رول اکسکلوسیو

کفپوش بیمارستانی تارکت

دیدگاه خود را بنویسید