نفوذ آب به پارکت لمینت

آب، دشمن سرسخت کفپوش لمینیت

بدون شک کفپوش لمینیت را میتوان یکی از محبوب ترین کفپوش ها دانست. نگهداری و شستشوی آسان، مقاومت در برابر خراشیدگی و از همه مهم تر، داشتن ظاهری شیك و زیبا، آن را میان مردم پرطرفدار کرده است. اما یکی از مشکلات کفپوش لمینیت ، رابطه نه چندان خوب آن با آب است. از آنجا که کفپوش لمینیت برعکس پارکت، از چوب طبیعی ساخته نشده است، برخی بر این باورند که در صورت نفوذ آب به کفپوش لمینیت، هیچگونه آسیبی به آن وارد نمی شود. اما این باور غلطی است. کفپوش لمینیت نسبت به کفپوش پارکت در برابر آب مقاومت بیشتری دارد اما این به معنای ضد آب بودن آن نیست. اگر می‌خواهید برای یک مکان مرطوب مانند حمام از این کفپوش استفاده کنید، باید گفت انتخاب درستی انجام نداده اید و لمینیت تنها برای مدت کوتاهی در یک مکان مرطوب دوام میاورد.

پارکت لمینیت ضد آب

در واقع می توان گفت که محصولی به نام پارکت ضد آب و یا پارکت لمینیت ضدآب به معنای واقعی کلمه وجود ندارد. آنچه که در بازار با این عناوین خرید و فروش می شود، در واقعی محصولاتی کمی مقاومتر در برابر آب هستند.
همان طور که میدانید پارکت لمینیت ها کفپوش هایی دارای کلیک هستند و این کلیک ها در هنگام نصب در هم چفت شده و محکم می شوند. این کلیک ها از نقاط آسیب پذیر این کفپوش در برابر رطوبت هستند. اگر رطوبت و مایعات بتوانند خودشان را به این لایه برسانند، می توانند خرابی به بار بیاورند. در حل حاضر برخی تولید کنندگان این کلیک ها را پارافین اندود میکنند تا نفوذ آب را پارکت لمینیت را به تعویق بیاندازند. هر چند این کار پارکت لمینت را صد در صد ضدآب نمیکند اما میتواند تا حدی موثر باشد.
در مورد پارکت این امکان وجود ندارد. روی پارکت های چوبی را با لایه ای از لاک مخصوص می پوشانند. این لایه تا حدودی از نفوذ آب به داخل چوب جلوگیری میکند اما نمیتوان به آن پارکت ضد آب اطلاق کرد. همچنان بهترین راه برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل پارکت و پارکت لمینیت شما، پاک کردن سریع آب از روی کفپوشتان است.

پارکت لمینیت برای آشپزخانه

می توان تصور کرد که آشپرخانه ای زیبا با کفپوش های چوبی و درخشان تا چه حد می تواند جذاب و افسونگر باشد اما برای پیاده سازی این رویا، کمی تعلل کنید. آشپزخانه و کفپوش آن همواره درگیر آب و مایعات خواهند بود. کافی است شلنگ متصل به ماشین لباسشویی شما دچار آسیب شود و یا نشتی کوچکی در چاه سینک شما به وجود بیایید. حتی ممکن است نتوانید آن طور که دلخواه شماست کف آشپزخانه خود را نظافت کنید و مجبور باشید با یک طی ساده کار را تمام کنید. پس از کفپوش های مناسب آشپزخانه استتفاده کنید تا میزان خسارت ها و خرابی ها را به حداقل برسانید. در این شرایط کفپوش های رول با طرح چوب بسیار زیبایی میتوانید در بازار پیدا کنید که مشکلات پارکت لمینیت یا پارکت های چوبی را در آشپزخانه نداشته باشند اما به همان زیبایی به نظر برسند. کفپوش رول مدا و کفپوش تایل کلاسیک می توانند انتخاب های خوب و خاصی باشند. فراموش نکنید که کارآیی را در اولویت اول قرار دهید و برای یک آشپزخانه، ضدآب بودن یک کفپوش کاراتر و مفیدتر به نظر می رسد.

قیمت پارکت لمینیت ضدآب

همانطور که گفته شد پارکت لمینیت ها را با پارافین تا حدودی در مقابل نفوذ آب مقاوم می کنند. این کار باعث افزایش هزینه ۵ تا ۱۰ درصدی در قیمت پارکت لمینیت می شود. اگر این کفپوش را برای نقاطی از منزلتان خریداری می کنید که به دور از رطوبت و نشتی آب است، می توانند گزینه خوبی باشند اما در صورت وجود رطوبت بالا در طی زمان، آثار جدی این رطوبت را بر روی پارکت لمینیت یا پارکت خود مشاهده خواهید کرد.

هنگام نفوذ آب به کفپوش لمینیت چه باید کرد

اگر مقدار اندکی آب روی سطح لمینیت ریخته باشد، تنها سطح رویی مرطوب می‌شود و رطوبت به کناره ها، درزها و زیر کار نفوذ نمی‌کند. در این زمان، کافی است هرچه سریع تر آب روی کفپوش را با تی یا دستمال خشک کنید تا به داخل درزها نفوذ نکند. همچنین میتوان از جارو برقی‌های مدل آب و خاک استفاده کرد تا در صورت ریختن آب روی درزها، کاملا آنها را پاک کند و اثری از رطوبت روی كفپوش باقی نگذارد.
از سوی دیگر، اگر مقدار آب به قدری بوده باشد که به لایه زیرین کفپوش نفوذ کند، باید به سرعت با کمک یک تی، آب را از سطح کفپوش پاک كنید و اجازه دهید تا کمی خشک شود. قدم بعدی این است که تخته های لمینیت را جدا کرده تا آبی که در زیر کفپوش قرار دارد، کاملا خشک شود. تخته های قسمتی را که آب به آنجا نفوذ کرده بیرون بیاورید، و کاملا زیر آنها را با کمک تی و جارو، خشک کنید. دقت کنید حتی ذره ای رطوبت زیر کفپوش، میتواند باعث ایجاد کپک، قارچ و خرابی آن شود. برای سریع تر خشک شدن سطح زیرین، می‌توانید از یک پنکه هم کمک بگیرید.

تعمیر لمینت بادکرده

تعمیر پارکت لمینیت باد کردهنه تنها لمینیت، بلکه بسیاری از کفپوش های دیگر هم هنگامی که در معرض آب قرار میگیرند، ممکن است دچار آسیب شوند. برای مثال، کفپوش پارکت که از چوب طبیعی ساخته شده است، هنگامی که در معرض رطوبت و جریان آب قرار می‌گیرد، به سرعت متورم شده و باد می‌كند و تغییر شکل می‌دهد. حتی نفوذ آب به کفپوشی مانند وینیل که در برابر آب مقاوم است نیز لایه زیرین آن را خراب می‌كند.
اما تفاوت میان کفپوش لمینیت و پارکت در این است که کفپوش پارکت از چوب طبیعی ساخته شده و قابل ترمیم است. چنانچه پارکت دچار تورم و تغییر شکل شده باشد، میتوان با سمباده کشیدن و صیقل دادن، آن را ترمیم کرد. اما کفپوش لمینیت، قابلیت صیقل دادن را ندارد و این به معنای این است که اصطلاحی به نام “تعمیر پارکت لمینیت” در دنیای واقعی بی معنی است.
در حالی‌که تخته های آسیب دیده نمیتوانند تعمیر شوند، اما می‌توانند با تخته‌های جدید جایگزین شوند. ممکن است هنگام نصب کفپوش، تعدادی از تخته های لمینیت، برایتان اضافه باقی مانده باشند. می‌توانید آنها را جایگزین تخته های آسیب دیده کنید.

 

محصولات مرتبط

https://www.thespruce.com/can-you-get-laminate-flooring-wet-1822254
https://claudebrowns.com/how-to-prevent-repair-water-damage-to-laminate-flooring/

دیدگاه خود را بنویسید