موکت ضد آب

امتیازدهی این نوشته

موكت ضد آب، یک محصول جدید

یکی از کفپوشهای مقاوم در برابر آب و رطوبت، موکت ضد آب است. این عبارت شاید شبیه به یک شوخی یا شعبده بازی به نظر برسد. اما حالا به لطف دستاوردهاي علم این موکت ها در بازار كفپوش دنيا جايگاه خود را پيدا كرده اند. با این حال این موکت نيز معایب و مزایایی دارد كه نبايد از آنها غافل شد. در این نوشتار به معرفی این محصول و همچنين فهرستي از مزايا و معايب ‌پرداخته ایم.

موکت ضد آب چیست؟

موكت هاي ضد آب درحقيقت با يك تکنولوژی نوین بافته شده اند. واحدهاي توليدي، الیافی برای این موکتها طراحی كرده اند که ضد مایعات و لک باشد! و بعد، از اين الياف به عنوان مواد محافظت کننده موکت استفاده شده است. يعني اين الياف، سطح موكت را به طور کامل پوشش داده‌اند و مانعي شيشه‌اي در برابر مايعات براي موكت ايجاد كرده اند. به اين ترتيب اگر مایع یا آب روی موکت ضد آب ریخته شود، به سطح زیر موکت نفوذ نمی کند و روی آن باقی می‌ماند. به همین دلیل هم در تابستان ها یا هوای گرم، مایعات ریخته شده روی این موکتها به سرعت تبخیر می‌شوند.

از سوي ديگر سطح زیرین و پایه‌ای این موکتها نیز از مواد نرم و قابل ارتجاع درست شده است. طوري كه هیچ مایعی توان نفوذ به این مواد را ندارد. همه اين ويژگي‌ها موکت ضد آب را به گونه اي قابل اطمینان كرده که مصرف كننده حتی میتواند از آن برای اطراف استخر خود نیز استفاده کنید. اما نکات مثبت و منفی این محصول ضد آب شامل چه مواردي مي‌شود؟

ویژگی های مثبت موکت ضد آب

  1. موکت ضدباکتری

اين موكت ضد کپک زدگی و رشد هرگونه قارچ و جلبک است. كابوس تجاوز کپک ها و قارچ ها با وجود اين موکت از خواب شبانه مصرف كنندگان پاك مي‌شود.

  1. صد درصد ضد آب

بافت متفاوت سطح زیر موکت باعث شده كه حتي زيری ترين لايه هاي موكت هم از خطر پوسیدگی با آب در امان بمانند.

  1. خداحافظی همیشگی با لکه ها

الياف متفاوتي كه در اين موكت به كار رفته، مانع از ايجاد لكه ناشي از آب يا آب ميوه يا ديگر انواع مايعات مي‌شود.

نکات منفی موکت ضد آب

موکت ضد آب به خودی خود در صنعت موکت سازی، شگفتی آفرین است. با این حال این محصول شگفت انگیز نیز ممکن است به دلایلی مورد انتخاب همه مصرف كنندگان قرار نگیرد. دلايلي مانند موارد زیر.

اطمينان از ضد آب بودن

حقيقت آن است كه تشخيص موكت ضد آب از موكت مقاوم در برابر آب كمي دشوار است. بسیاری از فروشندگان يا توليدكنندگان مدعي اند موکتهايشان ضد آبند درحالي كه بيشتر آنها تنها در برابر آب مقاومند يعني در برابر درصد اندکی از رطوبت مقاومت دارند. به اين ترتيب بايد به یاد داشته باشد که فقط محصولات ویژه‌ای از انواع موکت، به طور صد در صد ضد آب هستند و نبايد محصول ضد آب را با محصول مقاوم در برابر آب اشتباه بگيريد. نکته مهمی که وجود دارد این است که موکتهای ضد آب را میتوانید با دیدن نمونه محصول، به راحتی با یک لیوان آب امتحان کنید. اگر قطره های آب روی موکت ماندند، میتوان مطمئن شد که این موکت ضد آب است.

موکت رویا طرح آمبرا دارای ویژگی ضد لک و ضد آب است که در شوروم کفپوشان موجود بوده و امکان تست و تایید ضد آب بودن آن توسط خریدار میسر است.

قیمت موکت ضد آب

موکت ضد آب از دیگر انواع موکت كمي گرانتر است اما براي كساني كه به كفپوشهاي غيرچوبي، غيرسراميكي و …. علاقه دارند، آنقدر باارزش است كه زير بار هزینه بيشتر آن بروند.

موکت ضد آب ایرانی

شاید برخی از فروشندگان از عباراتی مانند “موکت ضد آب ظریف مصور”، “موکت ضد آب پالاز” و یا “موکت ضد آب ایرانی” استفاده کنند اما واقعیت این است که تا این لحظه هیچ کمپانی داخلی موکت ضد آب تولید نکرده است. تنها میتوان گفت که موکت های پلی آمید در برابر رطوبت واکنش بهتری نشان میدهند.

موکت طرحدار

موکت رویا طرح آمبرا دارای طرح های بسیار جذابی است که مناسب بسیاری از فضاهاست. همچنین میتوان این موکت را به شیوه ها متنوعی اجرا و چیدمان کرد. همچنین این شرکت کیفیت محصول خود را تا 10 سال گارانتی مینماید.

 

نكته آخر درباره اين موكت آنكه اين محصول در ايران توليد نمي‌شود در حالي كه گزينه بسيار مناسبي براي تمام سالن‌هاي هايش، هتل‌ها و حتي استخرها به حساب مي‌آيد. به نظر مي‌رسد با توجه به بازار مناسب و گسترده اي كه اين محصول در داخل كشور دارد، دو راه پيش روي دست اندركاران توليد و توزيع كفپوش است. اول اينكه اين محصول را وارد كنند، دوم اينكه تكنولوژي بافت و ساخت اين نوع موكت را به گونه‌اي فراگيرند و آن را وارد محصولات وطني كنند.

یکی از محصولات موکت ضد آب موجود در فروشگاه کفپوشان موکت رویا طرح آمبرا کاینتکس هست که میتوانید مشاهده کنید.

موکت طرح آمبرا کاینتکس

دیدگاه خود را بنویسید