پاک کردن لکه قهوه از روی موکت

امتیازدهی این نوشته

از ریختن قهوه روی موکت تا شناسایی لکه و پاک کردن آن

تمام دلخوشی ما انسان های قرن بیست و یكمی این است که بعد از یک روز شلوغ و طاقت فرسا یک فنجان قهوه در دست بگیریم، پاهای مان را دراز کنیم و جلوی لب تاپ یا تلویزیون لم دهیم. ولی دقیقا در همین لحظه، بعد از نوشیدن كمی قهوه، در حالی كه فنجان را آن کنار خود گذاشته اید، دستتان با فنجان برخورد می کند و باقی قهوه روی موکت می ریزد. در این لحظه تنها کاری که به ذهنتان می رسد، بلند کردن فنجان و جستجوی دستمال برای پاک کردن لکه قهوه است. اگرچه جمع كردن مایعات نخستین عكس العمل همه ماست اما بهتر است در هنگام چنین اتفاق هایی، راهکار اساسی مقابله با آن را بدانید.

اصول اساسی برای پاک کردن لکه قهوه از روی موکت ، همانند تمیز كردن قهوه از روی پارچه است. اولین کار برای پاک کردن لکه قهوه ، عكس العمل سریع و خشک کردن لکه با حوله کاغذی یا پارچه ای است. قبل از اینکه به سمت لکه حمله کنید، تا جایی كه می توانید قهوه را که به صورت مایع است از روی موکت جمع کنید طوری كه تمام مایع، جذب پارچه شود.
در این لحظه شما برای پاک کردن لکه قهوه و جلو گیری از تغییر رنگ موکت ، زمان کافی دارید. انرژی خود را با نوشیدن قهوه ای دوباره افزایش دهید و لکه زدایی را شروع کنید.

نكات مهم درباره پاک کردن لکه قهوه از روی موكت

اگر کرک موکت شما بلند و زبر است، خود را برای شروعی سخت آماده کنید. هر اندازه کرکهای موکت بلندتر باشد، پاک کردن لکه هم از روی آن دشوارتر است. بنابراین مطمئن شوید مایع شوینده ای که برای این نوع موکت ها استفاده می کنید، کافی، و لکه هم کاملا خشک باشد. قبل از اینکه از شوینده ای مناسب برای پاک کردن لکه قهوه استفاه کنید، آن را روی بخش كوچكی از موكت كه دیده نمی شود، آزمایش کنید تا مطمئن شوید آسیبی به موکت وارد نمی شود. به عنوان مثال آمونیاک رنگ موکت های پشمی و الیاف طبیعی آن را تغییر می دهد و به آن آسیب می رساند.

گام های ضروری برای داشتن موكتی عاری از قهوه ریخته شده روی آن

برای اینكه موكت آغشته به قهوه را تمیز كنید، به پاک کننده و شوینده لکه موکت، حوله یا پارچه سفید و تمیز و نهایتا جاروبرقی نیاز دارید.

 •  خشک کردن مایع قهوه

  مایع را تا حد امكان، با استفاده از یک حوله یا پارچه سفید از روی موکت جمع کنید تا کاملا جذب حوله شود. با ضربه های آهسته روی موکت، این کار را تکرار کنید و هرگز حوله را روی موکت نمالید، زیرا به موکت آسیب می رساند. برای پاک کردن لکه قهوه، همیشه از خارج لکه و به سمت وسط حرکت کنید تا مانع پخش آن به سایر نقاط شوید.
  پاک کردن لکه قهوه از روی موکت

 •  اضافه کردن آب سرد

  مقداری آب سرد روی لکه بریزید و دوباره با حوله ای تمیز و جدید، مایع را خشک کنید. این کار را دست كم دوبار تکرار کنید. در مجموع تعداد دفعاتی كه می باید این كار را انجام دهید، به مقدار قهوه ای که روی موکت ریخته است، بستگی دارد. این کار را اغراق آمیز انجام ندهید یعنی موکت را غرق آب نکنید، زیرا هدف شما رقیق کردن قهوه و در عین حال جذب آن با حوله است.
  پاک کردن لکه قهوه از روی موکت

 • شوینده و پاک کننده لکه

  شوینده و پاک کننده مورد نظر را روی لکه بریزید و طبق دستورالعمل، لکه را پاک کنید. در ریختن شوینده زیاده روی نکنید، زیرا باقیمانده و اضافی آن پس از مدتی باعث جذب میزان بیشتری از چرک و کثیفی در موکت می شود. اجازه دهید تا موکت کاملا خشک شود و سپس، موکت را جاروبرقی بكشید تا خواب موکت درست و نرم شود.
  پاک کردن لکه قهوه از روی موکت

نظارت پایانی روی موکت

در پایان، دوباره به مکان لکه نگاه کنید و ببینید دوباره لکه ای وجود دارد، یا نه. معمولا این به آن معناست که لکه اصلی در عمق موکت جذب شده و در حین لکه زدایی، مایع قهوه به اندازه کافی از روی موکت جذب نشده است. در این صورت، مایع دوباره روی سطح می آید و حلقه ای را دور تا دور محل لکه ایجاد می کند. در این وضعیت، دوباره تمام مراحل لکه زدایی را تکرار کنید و پس از آن، حوله ای تمیز را روی مکان مورد نظر بیندازید و روی آن را فشار دهید تا مایع جذب حوله شود.
پاک کردن لکه قهوه از روی موکت

گام آخر

 • اگر قهوه تان، خامه هم داشته و روی موکت ریخته است، باید از شوینده های آنزیمی استفاده کنید تا پروتئین درون لکه هم پاك شود. می توانید برای پاك كردن خامه از شوینده های مخصوص لکه استفاده کنید. این روش بهترین گزینه برای این منظور است و باعث از بین رفتن بوی ناخوشایند حاصل از پروتئین می شود. فقط حتما قبل از اینکه روش های دیگری را به کار بگیرید، موکت را آبکشی و آن را خشک کنید.
 • در صورتی که لکه مقاوم است و لکه قهوه، قدیمی و خشک شده است، ابتدا لکه را با کمی آب مرطوب کنید. سپس اگر موکت پشمی نیست، می توانید با مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری آمونیاک و یک فنجان آب، لکه را به آرامی از روی موکت بزدایید. به این صورت كه این مخلوط را روی لكه بریزید، ۳ تا ۵ دقیقه صبر و سپس لکه را با یك حوله خشک کنید و اجازه دهید تا موکت کاملا خشک شود.
 • در نهایت، اگر موکت تان پشمی است یا اگر از جنس آن مطمئن نیستید، سه قطره مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب بریزید و با اسفنج به موکت ضربه بزنید و با یک پارچه خیس و خشک، لکه را پاك و بعد خشک کنید. پس از آن، اجازه دهید موکت در معرض هوای آزاد خشک شود. امیدواریم توانسته باشیم، شما را با شیوه های پاک کردن لکه های اتفاقی كه روی موکت ایجاد می شود، یاری کنیم.

 

محصولات مرتبط

موکت پالاز طرح الماس

موکت مسکونی

موکت پالاز

موکت پالاز طرح کات B

موکت پالاز طرح پونه

/https://www.thespruce.com/removing-coffee-stains-from-carpet-1901013

دیدگاه خود را بنویسید