پنجره محل کار

امتیازدهی این نوشته

تاثیر پنجره در محیط کاری

اگر بخواهیم در مورد سلیقه افراد نسبت به نور و روشنایی محیط اطرافشان کمی صحبت کنیم، می توانیم نتیجه گیری کنیم که بعضی از افراد به محیط های کم نور علاقه دارند و برخی دیگر، برعکس این گونه افراد به سمت محیط هایی جذب می شوند که نور در آن جا به شدت می تابد. تامین نور کافی در محیطی که زمانی را در آن سپری می کنیم، یکی از مسائل مهم در دکوراسیون مکان است.

پنجره و محیط

اگر محیط کاری شما فاقد پنجره است و نور طبیعی در آن جا نمی تابد، بدون شک فضایی کسل کننده را برای کارکنان به وجود می آورد. به طور کلی و جدا از هر گونه ترجیح افراد، پنجره محل کار و نور طبیعی به محیط کاری زندگی می بخشد و به همین ترتیب منجر به یک روز کاری عالی می شود. خوشبختانه، امروزه بسیاری از مکان های کاری توانسته اند که تاثیر وجود پنجره و فواید آن را تشخیص بدهند و در جهت بهبودی و بهتر شدن حرکت کنند.

محیط و سلامتی

حتی این مسئله نه تنها بر سلامتی روانی افراد و کارکنان شرکت ها تاثیر بسزایی دارد، بلکه بر سلامتی فیزیکی افراد هم موثر است. بدین ترتیب طی یک تحقیق انجام شده، گزارش شده است کارکنانی که از روشنایی و نور طبیعی در محل کارشان بهره می برند، 84 درصد علائم سردرد و مشکلات بینایی در آن ها کاهش پیدا کرده است که این یک امتیاز مثبت محسوب می شود. به علاوه، براساس همین تحقیق گزارش شده است، کارکنانی که ساعات کاری خود را با نشستن کنار پنجره محل کار سپری می کنند و از نور طبیعی هنگام کار کردن لذت می برند به اندازه 2 درصد در کار خود پیشرفت داشته اند.

نشستن در زیر نور فلورسنت و در یک اتاق بدون پنجره، به کج خلقی کارکنان بیش از پیش می افزاید و شرایط جدی تری را مانند اختلالات روحی فصلی ایجاد می کند.
گزینه های بسیاری از انواع پنجره در محل کار وجود دارد که در اینجا نگاهی به آن می اندازیم.

پنجره سراسر دیوار

پنجره محل کار
در برخی از محیط های کاری، پنجره های بزرگ سراسر یک دیوار را احاطه کرده اند و کارکنان به هیچ وجه احساس نمی کنند که در محیطی تاریک گیر افتاده اند. این نوع پنجره محل کار به کارکنان حس تازگی و شروع یک روز خوب را می دهد، زیرا تقریبا تمام محیط نورانی و فضا فرح بخش است.

پنجره بزرگ روبروی میز کار

پنجره محل کار
پنجره بزرگی را روبروی میز کار تصور کنید، شما جلوی این پنجره در حال کار هستید. شما می توانید در حین کار برای کمی استراحت، نگاهی اجمالی به فضای بیرون پنجره کنید. بدین ترتیب می توانید به ذهن خود کمی استراحت دهید و پرانرژی تر از پیش دوباره به کار خود ادامه دهید. این موقعیت مانند این است که شما در پارک روی نیمکت نشسته اید و از محیط روبرویتان لذت می برید.

ورودی باشکوه

پنجره محل کار
اگر می خواهید برای استقبال و خوشامد گویی مراجعه کنندگان شرکت، محیط باشکوهی را خلق کنید تا برای دقایقی که در انتظار هستند خسته نشوند و راحت باشند، می توانید در انتخاب پنجره محل کار کمی بیشتر نکته سنج باشید. مثلا، پنجره های گسترده به شکل الماس با قاب آهنی می تواند نمای خیره کننده ای را برای ورودی شرکت به وجود آورد.

شبیه بالکن

پنجره محل کاربعضی از مکان ها هستند که وقتی به آن وارد می شوید حس می کنید که وارد بالکن شده اید. این گونه مکان ها معمولا به حالت منحنی هستند و تقریبا پنجره ها نیمی از اتاق را تشکیل می دهند. این گونه از اتاق ها، محیطی مناسب برای ملاقات همکاران است تا ساعتی را برای گفتگوی کاری سپری کنند.

دیوار شیشه ای

پنجره محل کاراتاق هایی بدون دیوار گچی و یا چوبی را در نظر بگیرید که تنها شیشه در طول و عرض اتاق نصب شده است و در واقع دیوارها را شیشه تشکیل می دهد، با نمایی از طبیعت و پر از گیاهان سبز و آسمان آبی. این گونه اتاق ها به کارکنان انرژی زیادی می بخشند، زیرا که انگار در هوای آزاد و در دامان طبیعت مشغول به کار هستند.

شبیه گلخانه

پنجره محل کارپنجره محل کار در بعضی از محیط ها طوری طراحی می شوند که هدفشان از نصب این پنجره ها، قرار دادن گیاهان و گلدان در زیر این پنجره ها است. پنجره ها به نحوی به بیرون خمیده می شوند و به داخل برمی گردند و در زیر این پنجره ها گلدان هایی را قرار می دهند تا با تابش آفتاب نمایی زیبا مانند گلخانه را ایجاد کند.

نمایش رنگ ها

پنجره محل کار
نصب پنجره های ساده در محیط شرکت ایده خوبی است ولی می توان با تغییرات کوچک و جزئی، به اتاق کار جان بخشید. استفاده از شیشه های رنگی تنها در بخشی از پنجره، زیبایی دو چندانی به اتاق می افزاید. با تابش نور روی پنجره، انعکاس این شیشه های رنگی روی دیوار و یا کف زمین محیط را باشکوه می کند و مطمئنا نگاه کردن به این رنگ ها در میان سادگی و یکنواختی اتاق جالب و لذت بخش است.
اگر تا پایان این مطلب را مطالعه کرده اید، بدون شک به ذهنتان خطور نکرده بود که به این اندازه تنوع در شیشه و پنجره هم می تواند موثر باشد. حالا می توانید نه تنها به انتخاب وسایل مکانتان دقت کنید، بلکه برای انتخاب در و دیوار و پنجره مکان هم تصمیم بگیرید.

محصولات مرتبط

موکت اداری

موکت تایل

موکت طرح برایتون

موکت طرح ترک torque

موکت پالاز طرح الماس

موکت طرح آی سو

موکت طرح ملانژ

https://www.wework.com/ideas/office-design-space/window-into-the-workplace

دیدگاه خود را بنویسید