کفپوش بامبو

آشنایی با کفپوش بامبو و انواع آن

کفپوش بامبو شباهت‌های ظاهری زيادي به کفپوش‌های چوبی دارد. اما استفاده از آن به دليل طول عمر بیشتر، سازگاری با محیط زیست و دوام رو به افزایش است. بامبو چوب نیست. در واقع گياه بومی چینی است كه به نوار و رشته های جدا قطعه قطعه می­‌شود و آن را خشک می­‌کنند. سپس با دستگاه به تخته‌های مناسب برای کفپوش در می­‌آورند. کفپوش بامبو رنگ‌ها و انواع گوناگونی دارد. چون ابعاد کف پوش بامبو بسیار گسترده است و با ضخامت متنوعی تولید می­‌شود، در فضاهاي متنوعي از آن استفاده مي‌شود.

 بامبو چیست؟

بامبو يك گياه بومی است که در مناطقی با آب و هوای گرم رشد می­‌کند. بامبویی که ما برای کفپوش استفاده می­کنیم در چین کشت می‌شود. بامبو دارای پوسته سخت بیرونی، بندهای ظاهری روی آن با مرکزی تو خالی است. در مقایسه با چوب‌هایی که برای کفپوش استفاده می‌­شوند بامبوها خیلی سریع تر رشد می­‌کنند. یک بامبو تنها در طی پنچ سال به رشد کامل خود رسیده و برای کشت آماده می‌­شود. ویژگی خاص دیگر بامبو این است که می­تواند خود بازپروری کند. به این معنا که بعد از برداشت محصول، باقی مانده آن در خاک همچنان به رشد خود ادامه می‌­دهد و قطع آن مساوی با مرگ گیاه نیست. نیازی نیست که جنگل این گیاه مدام به وسیله انسان کشت شود و همین امر تولید آن را با محیط زیست، سازگار کرده است.

انواع کفپوش بامبو

کفپوش بامبو در سه نوع مختلف ساخته می­‌شود. این سه نوع کلی عمودی، افقی و رشته‌های بافته شده است.

بامبو افقی

در این مدل كف پوش، رشته های بامبو به صورت افقی به یکدیگر چسب زده می­شوند. این کار انقدر انجام مي‌شود تا تخته‌های کفپوش تشکیل شوند. وقتی کفپوش پهن‌تر باشد، شاخ و رگه‌های بامبو در سطح آن بیشتر مشخص مي‌شود.

کفپوش بامبو

بامبو عمودی

در این مدل رشته­‌های بامبو به صورت عمودی به یکدیگر چسب زده می‌­شوند تا تخته‌های کفپوش شکل بگیرند. رگه‌های بامبو در این مدل نازک ترند و کمتر دیده می­شوند.

بامبوی بافته شده

رشته‌های بامبو در این روش به هم بافته می­‌شوند. تحت گرمای شدید متراکم شده و با فشار به فرم تخته کفپوش در ­می­آیند. این نوع کفپوش از دو نوع قبلی و حتی از انواع دیگر چوب‌ها سخت‌تر است.

هر سه نوع  کفپوش در دو مدل طرح دار و یکپارچه قابل استفاده هستند.

تنوع رنگ در کف پوش بامبو

دو نوع اصلی رنگ برای کفپوش بامبو وجود دارد: طبیعی و کربنیزه شده

رنگ کفپوش بامبوی طبیعی

این محصول دارای رنگ طبیعی خود بامبو است كه رگه‌هايي از رنگ طلایی و زرد را دارد.

بامبو کربنیزه شده

این بامبو در معرض دود قرار داده می­‌شود و غالبا دامنه متنوعی از قهوه‌ای روشن تا تیره را در بر می­‌گیرد.

با این حال کفپوش بامبو در رنگ‌های متنوع دیگر نیز موجود است. از رنگ‌هایی که با دست می‌­خورد تا رنگ‌های طبیعی. تمام انواع آن نیز پیش از اتمام نهایی لايه‎اي از لاک الکل دارد. علاوه بر اينها، برای جلادهی و براقی بیشتر كفپوش‌هاي بامبو، ابزار و وسائل لازم در بازار وجود دارد و مصرف كنندگان مي‌توانند به راحتي آنها را تهيه كنند.

دیدگاه خود را بنویسید