مطالب عمومی کفپوش ورزشی

انواع کفپوش بر اساس رشته ورزشی

 انواع کفپوش ورزشی بر اساس رنگ

کلمه ورزش همواره مصادف بوده با سلامتی. بر هیچ کس پوشیده نیست که یکی از مهمترین عوامل حفظ سلامتی، ورزش به صورت مداوم و اصولی است. با معرفی و راهنمای خرید کفپوش‌های ورزشی مناسب از طرف مجموعه کفپوشان می‌توانید از محدودیت‌های ورزشی تا حدود زیادی جلوگیری کنید.

رول یا تایل

کفپوش ورزشی نسبت به فضاهایی که در آن ورزش می‌کنید و البته نوع ورزش که بر روی آنها انجام می‌شود دارای تنوع هستند. برای سالن‌های ورزشی و ورزش‌های هوازی مثل فوتبال، والیبال، بسکتبال و … عموماً از کفپوش‌ رولی استفاده می‌شود. ضخامت این کفپوش‌ها نیز نسبت به ورزشی که بر روی آن انجام می‌شود بین 2 تا 8 میلی‌متر متغیر است. برای فضای ورزش‌های سنگین همچون کشتی و جدو و نیز از کفپوش مخصوص ضربه‌گیر استفاده می‌شود. برای فضاهای باز عموماً از کفپوش تایل مانند کفپوش تایل کورت استفاده می‌شود.

چه کفپوشی برای فضای باز مناسب است؟

همانطور که گفته شد برای فضاهای داخلی از کفپوش های رول عموماً استفاده می‌شود. این نوع کفپوش‌ها در مقابل ضربه، سایش و تردد بالا کاملاً مقاوم هستند و با خاصیت ضربه‌پذیری از مصدومیت‌ها جلوگیری می‌کنند. برای فضاهای بیرونی کفپوش علاوه بر خاصیت‌های گفته شده باید در مقابل شرایط برودتی و تابش خورشید نیز مقاوم باشد. برای زمین‌های فوتبال از چمن و چمن مصنوعی استفاده می‌شود ولی برای سایر ورزش‌ها می‌توان از کفپوش گرانولی در جا ریز یا کفپوش تایل استفاده کرد. چمن‌های مصنوعی نیز جزو گزینه‌های دیگر برای فضای باز هستند.

کفپوش ورزش‌های سنگین و سبک

برای باشگاه‌های بدنسازی بهترین گزینه کفپوش‌ گرانولی است. این کفپوش‌ها در مقابل ضربه بسیار مقاوم هستند و تا حدود زیادی عایق صدا هستند و در اثر ضربه تغییر شکل میدهند. برای فضاهای سبک می‌توان از کفپوش پرتردد و رول ورزشی سبک استفاده کرده این کفپوش‌ها در ضخامت 2میل و بیشتر تولید می‌شوند و اولویت جلوگیری از ضربه به مفاصل و جلوگیری از محدودیت ورزشکاران ورزش‌های سبک است.

کفپوش مدل ضخیم یا نازک

کفپوش‌ سالن‌های ورزشی دارای ضخامت‌های گوناگون هستند. می‌توان از ضخامت 2میل‌متر به بالا آن‌ها را سفارش داد. برای ورزشی همچون فوتسال کفپوشی با مقاومت سایشی بالا احتیاج است. در این ورزش عموماً ورزشکاران در رفت و آمد هستند و ضربه‌پذیری اولویت دوّم برای این ورزش است ولی در ورزشی همچون والیبال که ورزشکاران بیشتر در حالت جابجایی و پرش هستند ضربه پذیری کفپوش والیبال مقدم بر مقاومت سایش است بنابراین ضخامت بالاتر برای این ورزش مناسب‌تر است. برای سالن‌های ورزشی چند منظوره نیز کفپوشی مناسب خواهد بود که هم مقاومت ترددی بالا و هم ضربه‌پذیری مناسبی داشته باشد.

ساختار کفپوش

اکثر کفپوش‌ها از پی وی سی ساخته می‌شند. حضور پی وی سی در صنعت کفپوش انقلابی بود که باعث تنوع بسیار بالا در ساختار انواع کفپوش شد کفپوش‌های سالن از رویه پی وی سی مقاوم و لایه زیرین فوم فشرده ساخته می‌شوند که علاوه بر مقاومت سایشی بالا ضربه‌پذیری مناسبی را نیز دارا باشند. یکی دیگر از انواع کفپوش، کفپوش های گرانولی می‌باشند که از گرانول لاستیک، چسب و رزین ساخته شده است. این کفپوش‌ها را می‌توان در فضای باز نیز به صورت تایل و در جا ریز استفاده کرد. کفپوش‌های تایل پی وی سی فضای باز نیز با مقاومت بالا برای فضاهای خارجی طراحی و ساخته می‌شوند و با قرارگرفتن یک لایه ژئوتکستایل در زیر آن ضربه‌پذیری آن بالا می‌رود و از محدودیت ورزشکاران جلوگیری می‌شود.

کفپوش ورزشی ایرانی یا خارجی

طبیعتاً با توجه به سابقه شرکت‌های اروپایی در تولید کفپوش و همچنین استفاده از دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های روز می‌توان گفت کفپوش‌های خارجی دارای کیفیت بالاتری هستند ولی به مرور و پس از وضع تحریم‌ها کارخانجات داخلی نیز در تولید کفپوش‌های ورزشی بسیار پیشرفت کرده‌اند و هم اکنون در داخل نیز کفپوش‌های ورزشی با کیفیت و استاندار بسیار بالا تولید و عرضه می‌شود که قابلیت رقابت با همتایان خارجی خود را دارند. در حال حاضر به دلیل محدودیت واردات کفپوش‌های خارجی به ندرت در بازار یافت می‌شود و پرداخت اختلاف بهای بسیار زیاد بین کفپوش ورزشی داخلی و خارجی منطقی به نظر نمی‌رسد.

باشگاه‌های بدنسازی

همانطور که تقریباً اکثریت تجربه کرده‌ایم عموم کفپوش باشگاه‌های بدنسازی پوشیده از گرانول است در ابتدا گرانول تنها به صورت تایل‌ تولید می‌شد ولی هم اکنون گرانول‌ها به صورت رول و در جاریز نیز قابل سفارش هستند؛ مهمترین ویژگی گرانول ضربه پذیری بالاست عایق صدا بودن و قابلیت ترددی بالا نیز از دیگر ویژگی‌های این کفپوش‌ها است که باعث محبوبیت روز افزون و فروش بالای این محصول است.