جنس الیاف موکت را بشناسیم

امتیازدهی این نوشته

زیر پای شما چه می گذرد!

همانطور که می دانید موکت برعکس دیگر کفپوش ها از جنس پارچه است، یعنی پارچه ای گسترده بر روی زمین شما و با پا گذاشتن روی آن احساس راحتی و نرمی بیشتری می کنید. شاید برای شما که هدفتان انتخاب و خرید موکت است، دانستن جنس موکت ها جالب باشد. در این مطلب درمورد جنس های مختلف موکت صحبت می کنیم تا به عنوان مشتری، راحت تر و مطمئن تر بتوانید موکت مورد نظر خود را بر اساس ویژگی های آن انتخاب کنید. از بادوام‌ترین جنس موکت گرفته تا لوکس‌ترین و نرم ترین آن، همیشه موکتی وجود دارد که مناسب فضای شماست. با نگاهی کوتاه به انواع آنها، به بررسی جنس موکت های مختلف می پردازیم.

نایلون یا پلی آمید

 

نایلون، یکی از معروفترین جنس های موکت و در عین حال قوی ترین و بادوام ترین آنهاست. به طور کلی می توان گفت که این جنس از موکت، ساخته دست بشر است و الیاف مصنوعی دارد. از نظر ظاهر، دارای ثبات رنگ با انعطاف پذیری بالاست و در برابر لکه و کپک مقاوم است ولی در برابر نور خورشید کم رنگ می شود. عمر طولانی و بادوام آن را نمی توان نادیده گرفت و همچنین دارای قابلیت ارتجاعی بالایی است. از نظر انتخاب برای مکان نیز برای همه فضاها به خصوص برای مکان های تجاری و مسکونی مناسب است. اگرچه آن را می توان با هزینه ای متوسط تهیه کرد اما گرانتر از دیگر الیاف موکت است. خبر خوب برای کوچولوهای خانه شما این است که موکت هایی که از جنس نایلون ساخته شده اند، برای مکان هایی مناسب هستند که کودکان و حیوانات خانگی در آنجا تردد دارند.

 

پلی استر

یکی دیگر از جنس های موکت، پلی استر است. جنسی مقرون به صرفه با ظاهری شیک و در انوع رنگ ها و بافت ها. رنگ های این جنس علاوه بر وضوح، ثبات هم دارند و همواره حس لوکس بودن را به افراد القا می کنند. موکت های پلی استر از نظر نگهداری، در برابر لکه مقاوم و نگهداری و پاکیزگی آن آسان و در برابر کپک زدگی هم مصون است. نكته مثبت اين نوع موكت برای دوستداران و افرادی که به فکر محیط زیست هستند، این است که از مواد بازیافتی ساخته شده است. در کنار همه این ویژگی ها، جنس موکت پلی استر امروزی خیلی بادوام تر از قدیم است ولی به مرور زمان احتمال خرد شدن و ساییدگی آن وجود دارد، به خصوص با تردد بسیار در بازار موکت طرح های مختلفی از آن موجود است.

پلی پروپیلن

نام دیگر آن اولفین است و به موکت پشمی شباهت بسیار زیادی دارد. در برابر لکه، کپک، رطوبت و کم رنگ شدن مقاوم است. این جنس را در بسیاری از مکان های داخلی و خارجی می توان به کار برد. تمیز کردن این جنس موکت، آسان و برای مکان های پرتردد مناسب است. نکته قابل توجه اینکه انواع رنگ های زنده آن حتی در معرض سفیدکننده، نور خورشید و مواد شیمیایی هم بی رنگ نمی شود. این جنس ثبات رنگ نيز دارد چون رنگ، در بافت موکت حل شده است. این نوع موکت از نظر هزینه، نسبت به الیاف طبیعی همانند پشم مقرون به صرفه تر و همچنین ارزانتر از پلی استر و نایلون است. عمر این جنس موکت از فیبرهای مصنوعی کمتر است، در نتیجه احتمال خرد شدن آن وجود دارد.

تریکستا پلی استر

یکی دیگر از جنس های موکت، تریکستا پلی استر است. شاید ادای اسم جنس این موکت کمی سخت باشد ولی جدیدترین جنس در میان الیاف موکت به حساب می آید. این محصول دارای عمری طولانی و نسبت به الیاف پلی استر معمولی، ارتجاعی تر و از مواد سازگار با محیط زیست ساخته شده است. این موکت دارای تار و پود نرم است و حس راه رفتن بر روی ابرها را به ما هدیه می کند. در ساخت الیاف این موکت از تکنولوژی مقاومت در برابر گرد و خاک و لکه کمک گرفته شده است بنابراین هر چیزی بر روی آن بریزد، به آسانی تمیز می شود. الیاف تریکستا پلی استر، رطوبت را جذب نمی کند و رنگش حتی در برابر نور خورشید هم باثبات است و در نهایت از لحاظ اقتصادی نیز برای تمام افراد مناسب است.

پشمی

پشم، یکی از جنس های موکت است که سازگار با محیط زیست، تجدیدپذیر، قابل بازیافت و قابل تجزیه است. همانطور که از اسمش پیداست، راه رفتن بر روی آن بسیار راحت است و ظاهر بسیار شیکی دارد. موکت های پشمی عمري طولانی و نسبت به دیگر الیاف موکت، قابلیت ارتجاعی خوبی دارند. پشم، رطوبت را جذب و اندازه آن را در فضا کنترل می کند. از نظر انتخاب رنگ نیز، موکت های پشمی تنوع رنگی بسیار زیادی دارند. این محصولات همچنین در برابر شعله بسیار مقاوم هستند. موکت های پشمی نسبت به موکت هایی که از الیاف مصنوعی ساخته شده اند، کثیفی را در خود پنهان می کنند و به سرعت بروز نمی دهند ولی در برابر لکه مقاومت کمتری دارند و زود لکه دار می شوند. در برابر نور زیاد خورشید، کم رنگ می شود و از دیگر الیاف موکت نیز گرانتر هستند.

با این توضیحات امیدواریم بتوانید از بین بهترین نوع الیاف موکت، موکتی را که انتخاب کنید كه متناسب با سلیقه و بودجه تان است. گزینه ای که بهترین تناسب را با فضای مورد نظر شما دارد.

محصولات مرتبط

موکت

موکت پالاز

موکت سیزال

موکت تایل

موکت پالاز طرح کات B

موکت پالاز طرح شبنم

موکت پالاز طرح الماس

دیدگاه خود را بنویسید