تاریخچه ای از موکت تایل

امتیازدهی این نوشته

داستانی روی زمین، از دیروز تا امروز

در زندگی روزمره خود، طی سال های بسیار شاهد این بوده ایم که وسایل و لوازم اطرافمان دستخوش پیشرفت های زیادی می شوند. طبیعی است که با گذر زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد این گونه تغییرات شویم. مثلا، اگر به کفپوش زیر پای خود نگاهی کنید، مطمئناً کفپوش حال حاضر شما با کفپوشی که سال ها پیش داشته اید تفاوت کرده است. حال در نظر بگیرید که کفپوش زیر پای شما موکت است، حتما به دانستن چگونگی ابداع و ساخت آن طی سال های متمادی کنجکاو هستید و مایلید بدانید که از کجا شروع شده و چگونه به موکت تایل و یا موکت رولی زیر پای شما تبدیل شده است. موکت یکی از مدرن ترین کفپوش ها است و قدمتش به قرن های پیشین می رسد و برای آگاهی از تاریخچه آن، قرار است، شما با خواندن این مطلب به چند قرن گذشته سفر کنید، یعنی سفری به قرن نوزدهم.
قرن نوزدهم و موکت
در اواسط قرن 19، کمی خارج از آمستردام هلند، کسب و کار کوچکی به نام هوگا راه اندازی شد که از پوست حیوانات روکش های صندلی دوچرخه می ساختند. آن ها ساخت نخ بافندگی را با استفاده از موی گراز و اسب آزمایش کردند که از ضایعات فرآورده فرعی کشتارگاه های محلی تهیه می شد تا پارچه های عریض تری را بسازند که از ماشین سوزن پانچ استفاده می شد. آن ها به همین منوال از برش این پارچه ها برای صندلی های دوچرخه استفاده می کردند، ولی آن ها ریسک کردند و تنها به آن بسنده نکردند و ساخت قالیچه و موکت های عریض را هم به کارهای خود اضافه کردند. برای انجام این روند، آن ها سعی کردند تا کاربرد لایه ای از آسفالت را بر پشت پارچه هایشان آزمایش کنند و دلیلشان از کاربرد آن این بود که دوام و استحکام به پارچه بدهد.

آسفالت و کفپوش

آسفالت، محصولی طبیعی است که وقتی حرارت می بیند، به سادگی بر پشت پارچه سوزن پانچ شده پخش می شود، سپس زمانی که سرد شود به راحتی بریده می شود. این محصول بسیار مناسب این است تا به صورت مربع بریده شود و پس از آن برای ارائه در جعبه بسته بندی شود. لایه آسفالت باعث شد تا این نوع کفپوش بهترین گزینه برای محیط های پرتردد شود، محیط هایی مانند مجتمع های تجاری که در این مکان ها، موکت های عادی آسیب زیادی را به خاطر رفت و آمد فراوان متحمل می شوند.

کاربرد موکت های مربع

با بسته بندی این محصولات، حمل و نقل آسان شد و مورد توجه قرار گرفت. این موکت های مربع شکل و یا موکت تایل که امروزه به این نام شناخته شده اند در فرآیند برش دادن ضایعات کمتری را نسبت به موکت های رولی ایجاد می کردند. همچنین به خاطر کاربرد راحت این نوع موکت ها در اروپا برای مصارف خانگی محبوب شدند. زمانی که نخ های مصنوعی در اواخر سال 1940 موجود و قابل دسترس شدند، خوشبختانه، این شرکت دیگر خودش را در انحصار استفاده از موهای حیوانات قرار نداد. متاسفانه، این موکت های تایل سوزن پانچ شده و مصنوعی یک نقطه ضعف داشتند و آن این بود که وقتی سرد می شدند منقبض و جمع و در زمان گرم شدن منبسط و پهن می شدند.

پیشرفت و موکت تایل

10 سال بعد، در آمریکا شرکتی به نام کولین و آیکمان، پیشبردی از تولید موکت هایی با لایه زیرین وینیل به سمت موکت های تایل داشت. تقریبا در همان زمان، میلیکن، یکی از قدرتمندترین شرکت های پارچه در آمریکا، سهام تولید کننده موکت به نام کالاوی را خرید. میلیکن یکی از کارمندانش به نام ری اندرسون را به اروپا فرستاد تا تکنولوژی تولید موکت تایل اروپایی را جستجو و بررسی کند. براساس توصیه او، آن ها در آمریکا، حق و حقوق و یا اجازه قانونی را برای یک روند تولیدی به نام پیوند ترکیبی خریداری کردند. پیوند ترکیبی، یک روش بسیار پیشرفته ای برگرفته از پیوند توده ای از الیاف به پشت جنس مورد نظر بود. این روش ابداع شد و توسط دبرون که یک تولیدکننده موكت تايل در انگلیس بود دارای امتیاز شد.

پیشرفت های آینده

با کمک سرمایه گذاران، ری اندرسون شرکت میلیکن را ترک کرد و شرکت خودش را به نام موکت های بین المللی گرجستان راه اندازی کرد. آن ها با فروش موکت های تایل با روش پیوند ترکیبی به سرعت پیشرفت کردند و پس از آن به عنوان خط اتصال شناخته شدند. در اوایل سال 1970 در اروپا، هوگا یک پویش تبلیغاتی تلویزیونی برپا کرد که موکت های تایل را به مخاطبان اصلی شناساند. این شرکت ها در طول دهه 70 و 80 ، بازار موکت های تایل در آمریکا را هدایت کردند و سرانجام از پیوندهای ترکیبی به سمت سطوح پرزدار و یا تافتینگ حرکت کردند.

موكت تايل

در دهه های اخیر، فضای ادارات تجاری، مانند ساختمان های اداراتی که در آسمان خراش ها واقع هستند، دانشگاه ها و مکان های اداری و کاری، فوق العاده رشد کرده است. بدین ترتیب، موکت های تایل با ویژگی های مناسبی که دارد مثل حمل و نقل آسان برای این نوع ساختمان ها بسیار مهم بوده اند. به همین دلیل، موکت های تایل اولین گزینه برای کفپوش مراکز تجاری و اداری هستند. امروزه، کفپوش های مدولار می توانند به روش های مختلفی ایجاد شوند، ولی توجه مداوم به هزینه، ویژگی های کیفیتی و ارتجاعی آن باعث شده است که بیشتر به سبک موکت های پرزدار و گره ای ساخته شوند.
در مطالب آینده با این نوع موکت ها، یعنی موکت های پرزدار یا تافتینگ و گره ای یا لوپ بیشتر آشنا می شوید و از نحوه و چگونگی ساخت آن ها مطلع می شوید.
 

محصولات مرتبط

موکت تایل

موکت های اداری

موکت پالاز طرح شبنم

موکت پالاز طرح یاس

موکت های تایل دسو

موکت سیزال

https://www.carpettilesnextday.co.uk/blog/carpet-tiles-history

دیدگاه خود را بنویسید