پارکتها, کفپوشها

چگونه پارکت لمینت را تمیز کنیم؟

تمیز کردن لمینیت

کفپوش لمینت یا پارکت لمینت چیست؟

کفپوش لمینت که به دلیل شباهتش با پارکت، گاهی به آن پارکت لمینت نیز میگویند، کفپوشی با طرح چوب است که برای رفع معایب پارکت توسط شرکتی سوئدی به بازار عرضه شد و مورد استقبال جهانی قرار گرفت، به گونه ای که میتوان گفت به جانشینی پرقدرت برای پارکت تبدیل شد. این کفپوش از چهارلایه به هم فشرده تشکیل شده است که استجام و زیبایی را توامان داراست. از مزایای این کفپوش نسبت به پارکت، نصب راحت آن است که نیاز به چسب ندارد و در صورتی که بر روی لایه فوم نصب گردد، عایق صوتی بسیار خوبیست.

پارکت لمینت

در این مقاله سعی بر آن است تا بدانیم که چگونه از پارکت لمینتهای خود مراقبت کنیم و بهترین راه برای نظافت و افزایش طول عمر آن چیست؟

پارکت لمینت ضد آب نیست!

در حال آشپزی هستید و آب و لکه های روغن روی زمین میریزند؛ فرزندتان در حال شیر خوردن است و ظرف شیر از دستش سر می‌خورد و به زمین می‌ریزد؛ همسرتان با کفش های کثیف وارد خانه می شود. همه این ها اتفاقاتي هستند که در خانه یا حتی محل کار رخ مي دهد و نمي توانيم از وقوع‌شان جلوگيري كنيم. واقعيت اين است كه کف زمین مدام در معرض این حجم از آلودگی ها قرار دارد. اگر به تازگی کف پوش لمینت را نصب کرده اید و دوست داريد به مدت چند سال بدون هیچ آسیب و تغییر در ظاهر لمینت، از آن استفاده کنید، باید بدانید تمیز نگاه داشتن کف پوش، اولین گزینه برای استفاده طولاني مدت از آن است. تمیز کردن لمینت کار چندان دشواری نیست، کافی است تا برخی از نکات اولیه را رعایت کنید تا برای سالها از زیبایی این کف پوش لذت ببرید.

هرگز فراموش نکنید که کفپوشهای لمینت ضد آب نیستند حتی اگر در هنگام خرید به شما گفته شده باشد که کفپوشتان ضد آب است.پس اگر روی آنها آب یا سایر مایعات ریخت، سریع اقدام به تمیز کردن آنها بکنید. این مهمترین راز در مورد طول عمرکفپوش لمینت شماست.

پارکت لمینت

همچنین می توانید درباره‌ی نصب لمینیت در آشپزخانه بخوانید.

استفاده از جارو یا طی خشک

بهتر است هر چند روز یک بار با استفاده از جارو یا طی خشک، ذرات ریز و گرد و غبارهای روی کف پوش را جارو بکشید. هر چند که کفپوش لمینت تا حدی ضد خش است، اما وجود گرد و غبار و موها، باعث ایجاد خش روی سطح لمینت میشود. به جای استفاده از طی خشک، میتوانید از جاروهای دستی که موهای نرمی دارند نيز استفاده کنید. خشن و زبر بودن موهای جارو، باعث خرابی و خش افتادن روی سطح لمینت میشود.

پارکت لمینت

پاک کردن فوری قطرات آب و لکه ها

بهتر است بگوییم لمینت و رطوبت رابطه چندان خوبی با هم ندارند. در صورت ریختن آب یا هر مایع دیگری بر سطح لمینت، کافی است از یک پارچه یا اسفنج خشک استفاده کنید. اجازه ندهید تا مایعات برای مدت طولانی روی سطح لمینت جا خوش کنند، زیرا باعث آسیب لایه محافظتی لمینت میشوند. در صورت باقی ماندن لکه، کمی اسفنج را مرطوب کنید تا اثری از لکه باقی نماند. سپس آن را با دستمال خشک کاملا پاک کنید و رطوبت اضافی را بگیرید تا اثری از رطوبت باقي نماند.

حتی برای پاک کردن لکه ها میتوانید از شیشه شوی استفاده کنید. کافی است تا مقداری از آن را روی لمینت اسپری و سپس با آب گرم پاک کنید و سپس با دستمال خشک رطوبت اضافی را بگیرید.

استفاده از شوینده های شیمیایی و قوی ممنوع

برای تمیز کردن لمینت از شوینده هایی که بسیار قوی یا با پایه صابون هستند و به قول سازندگانشان درخشش و تمیزی فوق العاده ایجاد میکنند، هرگز استفاده نکیند، زیرا به دلیل داشتن مواد شیمیایی، باعث ایجاد لکه میشوند و به لمینت آسیب میزنند. بهتر است از شوینده هایی که مخصوص لمینت است، استفاده كنيد.

یک گزینه دیگر برای تمیز کردن استفاده از سرکه است. سرکه سطح لمینت را ضد عفونی كرده و آسیبی به آن وارد نمیکند. فقط باید مقداری از آن را روی لمینت اسپری و با دستمال خشک کاملا پاک کنید.

پارکت لمینت

استفاده از آب گرم

برای تمیز کردن لمینت، به آب خیلی داغ یا جوش نیازی نیست. برای شستشوی بهتر، استفاده از آب گرم كافي است. اما بهتر است هر چند ماه يكبار و زمانی که ميزان كثيفي سطح زمین زياد شده، این کار را انجام دهيد. شاید بتوان گفت برای تمیز کردن لمینت، آب گرم میتواند بهترین گزینه باشد زیرا ملایم ترین پاک کننده است و هیچ گونه رگه ای روی لمینت به جای نمیگذارد. در نتيجه آسیب کمتری هم به آن وارد مي‌كند.

استفاده از چاقوی پلاستیکی یا لاک پاک کن

ممکن است وجود یک آدامس، موم یا هر ماده چسبنده ای روی سطح لمینت، شما را نگران کند و ندانید که برای تمیز کردن آن چه باید بکیند. کافی است با کمک یک چاقو پلاستیکی آنها را به آرامی جدا کنید. اگر لکه سختی مانند روغن، رژ لب يا جوهر روی لمینت بود، میتوانید با استفاده از لاک پاک کن کاملا آنها را از بین ببرید.

طی خیس ممنوع

همانطور که گفته شد، برای دوام بیشتر کف پوش لمینت، بهتر است از هرگونه رطوبت و آب اضافی فاصله بگيريد. آب و مایعات دیگر ممکن است بین درزهای لمینت نفوذ کرده و به اصطلاح باعث تبله كردن آن شوند. اگر از طی خیس استفاده میکنید، حتما آب اضافی آن را بگیرید تا هنگام تمیز کردن اثری از رطوبت وجود نداشته باشد. از آنجاکه کف پوش لمینت مانند کف پوش های دیگر از جمله سنگ و سرامیک، مقاومت زیادی در برابر رطوبت ندارد، پیشنهاد مي كنيم برای تمیز کردن از بخار شوی استفاده نكنيد.

برای نگهداری سالم و درست هر محصول، کافی است تا با روش های مناسب و مخصوص آن آشنا شوید تا بعدها وقت و هزینه کمتری براي تعمیر و نوسازی صرف کنيد

پارکت لمینت

همچنین می توانید درباره‌ی دلایل انتخاب کفپوش لمینیت بخوانید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها