دکوراسیون منزل, سنگ, کفپوشها

مقدمه ای بر کفپوش سنگ طبیعی

سنگ طبیعی

سنگ طبیعی، ساختمان و گذر زمان

سنگ طبیعی به دلیل زیبایی و ظرافت خاص خود و مهمتر از آن دوام فوق العاده و صرفه جویی در زمان و هزینه برای نگهداری، همواره از گزینه های محبوب و مقبول انسان برای ساختن خانه ها، تالارها، قصرها و ديگر اماكن در گذر زمان و تاریخ بشر به شمار می رفته است. اینکه از سنگ در قصر پادشاهان چه به عنوان کفپوش و چه به عنوان سازه مورد استفاده در دیوارها استفاده شده، جای تعجّب ندارد؛ ولی اگر بگوییم که این نوع سنگ کارکردهای متنوّعی را در ساختمان های مدرن داراست، تعجب برانگيز خواهد بود. و یکی از این موارد، استفاده از سنگ در کفپوش محیط های باز و بسته است.

هرچند كه استفاده از آن در محیط های بازي مثل پیاده روها معمول تر است. در اینجا می خواهیم به کارکرد سنگ در فضای خانه های مدرن بپردازیم. به نظر می رسد انسان در دوران مدرن نیز نمی تواند از میراث باستانی و پیش از تاریخ خود یعنی سنگ چشم پوشی کند و قطعا در زندگی روزمره خود از آن بهره مي برد.

همچنین می‌توانید درباره‌ی تاریخچه کفپوش‌های سنگی بخوانید.

مزایای سنگ طبیعی

سنگ‌ طبیعی به عنوان کفپوش ساختمان مزایای متعددی دارد از جمله: دوام بالا، ثبات رنگ، مقاومت در برابر ضربه و خش پذیری، قابلیت جلادهی، نگهداری آسان و نیز انتقال مناسب گرما. سنگ طبیعی همچنين انواع مختلفی هم دارد كه مهم‌ترين آنها عبارتند از سنگ آهک، سنگ مرمر، لوح سنگ، ماسه سنگ، گرانیت ظریف و سنگ تراورتن. این نوع سنگ از دل کوهها استخراج می شود و از حیث طبیعی بودن در مقابل محصولات سنگی مصنوعی قرار می گیرد. اگر می خواهید از سنگ طبیعی برای کفپوش ساختمان خود استفاده کنید بهتر است ویژگی های هر یک از انواع آن را که در بالا اشاره شد، در نظر بگيريد و به فاکتورهای مهم برای خرید اين محصول دقت كنيد.

میزان خاصیت جذب کنندگی

به میزان منافذ و سوراخ های موجود در سنگ که بر جذب رطوبت توسّط سنگ تأثیر دارد، میزان خاصیت جذب کنندگی سنگ می گوییم. هر چه سنگ جاذب تر باشد، در برابر لکّه پذیری نیز حسّاس تر خواهد بود و همین طور احتمال ترک دار شدن سنگ در شرایط آب و هوایی سرد و همينطور احتمال یخ زدگی آن بالا خواهد رفت. انواع مختلفی را براي سنگ از نقطه نظر جاذب بودن می توان در نظر گرفت. اين تنوع محصول بر اساس روند کاهش میزان تخلخل و جاذب بودن به ترتیب عبارتند از: غیر شیشه ای؛ نیمه شیشه ای؛ شیشه ای و نفوذ ناپذیر. ماسه سنگ، متخلخل ترین نوع سنگ طبیعی است. تراورتین، سنگ آهک و لوح سنگ نيز خاصیت جذب متوسّطی دارند و گرانیت تقریباً ضدآب است و موادی که سطح آنها برّاق بوده و جلا و درخشش دارند کمترین میزان رطوبت و آب را جذب می کنند.

ضریب اصطکاک

ضریب اصطکاک به میزان لغزندگی سطح کفپوش ساخته شده از سنگ گفته می شود. اين فاكتور در مکان هایی همچون آشپزخانه، سرويس بهداشتي و حمام بسیار حائز اهمّیت است و هر چه ضریب اصطکاک آن بالاتر باشد، خاصیت کششی سنگ هم بیشتر خواهد شد.

قابلیت سنگ برای استفاده در محیط هاي سرپوشيده و سرباز

برخی سنگ های طبیعی برای کارکردهای بیرونی مفید هستند و در فضای باز بايد از آنها استفاده کرد. به اين علت كه باران های اسیدی، کثیفی و آلودگی فضای بیرونی و خارج از ساختمان بر سنگ جاذب و متخلخل تأثیر بیشتری دارد.

زنگ زدگی

سنگ طبیعی طی میلیون ها سال زیر زمین شکل گرفته و اغلب شامل عناصر مختلف می شود. گاهی اوقات این نوع سنگ ها از عنصر آهن نیز ساخته شده اند. مشکلی که این نوع سنگ ها را در فضای باز و بیرونی تهدید می کند، خطر اکسیداسیون آهن (زنگ زدگی) است که منجر به زنگ زدگی سنگ می شود و طی مرور زمان، سنگ را تجزیه و فاسد می كند.

در مجموع می توان گفت كه زیبایی و ظرافت، ایجاد رابطه اي ظريف میان محیط زندگی و طبیعت و سازگار بودن سنگ ها با محیط زیست و عدم آلودگی محیط زیست جزو مهم ترين مزاياي سنگ هاي طبيعي براي ساخت و ساز به شمار مي آيند. با این حال، اشکالات و معایبی نیز در استفاده از سنگ طبیعی به عنوان کفپوش ساختمانی وارد است ازجمله اینکه به غیر از گرانیت و بعضی لوح سنگ ها، سنگ به طور کلّی نفوذپذیر و متخلخل است و برای آب بندی سطح آن باید مرتّب با متخصصان این حوزه مشورت کنید تا سطح کفپوش به دقت بازبيني و بررسي شود.

محصولات مرتبط

کفپوش تایل وینیل گرانیت

کفپوش بیمارستانی پریموپرمیوم

کفپوش تایل وینیل مرمری

کفپوش مکالئوم

کفپوش بیمارستانی تارکت

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها