سبک زندگی, عمومی, کفپوشها, ورزشی

تبدیل حیاط ویلا به زمین ورزش حرفه‌ای

تبدیل حیاط ویلا به زمین ورزش حرفه‌ای

ایجاد زمین ورزشی در حیاط ویلا

در قرن جدید، حیاط خانه‌های قدیمی به یک خاطره و رویایی دور تبدیل شده است. امروزه اکثر مردم برای فرار از شلوغی شهر و آپارتمان نشینی به خانه‌های ویلایی روی آورده‌اند. اصولاً ویلاها در مکان‌هایی بنا شده‌ است که آب و هوا و شرایط اقلیمی مناسب‌تری نسبت به مرکز شهر دارند، پس چه بهتر است که بتوانیم از این شرایط آب و هوایی به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم. یکی از روش‌هایی که می‌توان بعد از فعالیت روزانه استرس را دور کرده و زندگی سالم‌تری به ما ببخشد، ورزش است. بنابراین می‌توانیم از حیاط ویلا در کنار استراحت و تفریح به فکر ساختن محیطی مناسب برای ورزش باشیم.

تبدیل حیاط ویلا به زمین ورزش حرفه‌ای

تبدیل حیاط ویلا به زمین ورزش حرفه‌ای

چه ابعادی برای داشتن یک فضای ورزشی مناسب است؟

این که چه ابعادی را به فضای ورزشی می‌توان تبدیل کرد به محیط و میزان فضا بستگی دارد، اما نکته قابل توجه این است که اگر بخواهیم ورزش را به بخشی از زندگی تبدیل کنیم نیاز نیست خود را محدود کنیم چرا که برای داشتن یک فضای ورزشی محیطی 3*3 نیز کافی است و به طبع آن هرچه فضا بیشتر باشد، تجهیزات ورزشی مناسب‌تر و کامل‌تری خواهید داشت.

کفپوش ورزشی

چه کفپوش‌هایی برای ورزش در محیط ویلا مناسب است؟

برای ایجاد یک فضای ورزشی می‌توان از دو محل در ویلا بهره برد. 1- فضای سرپوشیده مانند اتاق و انباری 2- فضای باز و حیاط ویلا.
کفپوش‌های مناسب برای فضای سرپوشیده بسیار متنوع است و با توجه به انتخاب رشته ورزشی و تجهیزات ورزشی موجود می‌توان کفپوش مناسب را تهیه کرد. به طور مثال کفپوش‌های پی وی سی به دلیل داشتن مقاومت بسیار بالا، مناسب دستگاه‌هایی مانند تردمیل و وزنه‌های سنگین هستند، کفپوش‌های پشت فوم‌دار مناسب ورزش‌هایی نظیر یوگا، ایروبیک و … است و کفپوش‌های گرانولی به دلیل داشتن ضربه‌پذیری بسیار بالا مناسب ورزش‌هایی است که ممکن است وزنه و یا دمبل بر روی آن بیوفتد.
کفپوش‌ مناسب فضای باز در برابر اشعه‌ی خورشید، اشعه‌ی یو وی، برف و باران، رطوبت و یخ‌زدگی و دیگر عوامل خارجی مقاوم است و تغییر رنگ و ابعاد نمی دهد. کفپوش‌هایی مانند کفپوش تایل کورت ، کفپوش تایل لوپ، کفپوش تنیس و اسکیت ، انواع کفپوش‌های گرانولی و چمن مصنوعی.

کفپوش زمین والیبال
 

چه ورزش‌هایی می‌توان در این فضاها انجام داد؟

بسته به اندازه‌ی فضای انتخاب شده می‌توان نوع ورزش را انتخاب کرد. اگر فضا کوچک باشد، با گذاشتن یک دستگاه تردمیل و هالتر می‌توان باشگاه بدن‌سازی کوچکی را به محیط ویلای خود بیاوریم و یا حتی با قرار دادن یک تشک ورزشی، ورزش‌هایی مانند یوگا و پیلاتس انجام داد. ولی اگر خوش‌شانس باشیم و فضای بزرگتری از حیاط ویلا در دسترس باشد، مثلاً با داشتن فضای 100 متری می‌توان زمین‌های والیبال، بسکتبال، فوتبال و بدمینتون و از فضای 200 متری برای زمین تنیس استفاده کرد.

تبدیل حیاط ویلا به زمین ورزش حرفه‌ای

تبدیل حیاط ویلا به زمین ورزش حرفه‌ای

برای چه ورزش‌هایی از چه کفپوش‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

کفپوش‌های مناسب برای فضای سرپوشیده بسیار متنوع است و بستگی به کاربری و نوع ورزش انتخاب شده دارد. اگر قصد دارد دستگاه و یا وزنه‌ای سنگین روی آن قرار دهید بهتر است از کفپوش‌ رولی پی وی سی که مقاومت بالایی دارد استفاده کنید. مانند کفپوش استارت ،  کفپوش رانینگ و… اما اگر احتیاج به ضربه گیری مناسب دارید مانند ورزش‌های ایروبیک و یوگا و یا ورزش‌هایی که هالتر و وزنه روی آن پرت می‌شود کفپوش‌های پشت فوم‌دار مانند کفپوش پایا فلور ، کفپوش آکام و… مناسب است. همچنین کفپوش‌های گرانولی انتخابی بسیار مناسب برای کفپوش باشکاه بدن‌سازی سرپوشیده است چرا که مقاومت و ضربه‌گیری مناسبی دارد.
اگر ورزش شما در فضای باز و حیاط ویلا قابل اجرا است، ورزش‌هایی مانند فوتبال، فوتسال، زمین تنیس، بسکتبال، والیبال و بدمینتون کفپوش‌های تایل کورت، تنیس و اسکیت، تایل لوپ و چمن مصنوعی انتخابی مناسب است.

تبدیل حیاط ویلا به زمین ورزش حرفه‌ای

تبدیل حیاط ویلا به زمین ورزش حرفه‌ای

کفپوش‌های فضای باز روی چه سطوحی اجرا می‌شوند؟

نصب چمن مصنوعی با زیر سازی شن یا آنباند قابل اجرا است، اما مابقی کفپوش‌ها بر روی سطوح سخت مانند آسفالت، موزاییک، بتن و … قابلیت اجرا دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها