راهنمای خرید و قیمت کفپوش

کفپوش والیبال

کفپوش والیبال و نکات مهمی که باید در این باره بدانید

اگرچه جوانها همین حالا هم در پارک لاله تهران یا پارک های ارومیه، پایتخت والیبال ایران روی چمن یا آسفالت اسپک و آبشار می‌زنند و از بازی شان لذت می‌برند اما تهیه کفپوش والیبال خوب برای مدیران و صاحبان باشگاه های خصوصی و دولتی همچنان یک دغدغه مهم به حساب می‌آید. به خصوص در سال های اخیر که دسترسی به توپ و تور آسان شده و جمعیت جوان کشور بیشتر خواهان تفریحات سالم و ورزشی هستند و در محیط های سر باز و سربسته والیبال بازی می‌کنند. آنچه در ادامه می‌خوانید اطلاعاتی کامل و جامع از ویژگی ها و باید و نبایدهای تهیه و خرید کفپوش والیبال برای سالن های مختلف و اهداف تفریحی است.

کفپوش والیبال و استانداردهای آن

ابتدا بهتر است قبل از کفپوش والیبال از خود زمین والیبال شروع کنیم، اینکه ابعاد زمین والیبال چقدر است. زمین والیبال عبارت است از یک تور که زمین را از وسط نصف کرده و یک توپ که دست به دست بازیکنان هر دو گروه سراسر طول و عرض زمین می چرخد. این زمین به شکل مستطیل است با عرض ۹ مترو طول ۱۸ متر که مجموع مساحتی برابر با ۱۶۲ متر را داراست. اگر در این لحظه به یاد والیبال ساحلی افتاده اید، حتما از خودتان می پرسید پس والیبال ساحلی چگونه اندازه گیری می شود. در این باره باید گفت که ابعاد زمین والیبال داخل سالن نسبت به زمین والیبال ساحلی تا حدودی متفاوت است که در قسمت های بعدی اشاره ای به آن می کنیم. در ابتدا، برای خرید کفپوش والیبال به دو نکته توجه کنید. اول اینکه، ضربه پذیری کفپوش والیبال باید بسیار مناسب باشد و دوم، باید طوری باشد که ثبات پای ورزشکار را فراهم کند.

وقتی ورزشکاران والیبال بازی می کنند همیشه به دلیل جهش و فرود روی یک پا در معرض آسیب هستند و اگر کفپوش والیبال پایداری کافی را نداشته باشد، می تواند آسیب جدی به ورزشکاران برساند. آسیب هایی که بیشتر مچ پای ورزشکاران را نشانه می‌گیرد و در نهایت هم آنها را وادار به ترک زمین می‌کند.

کفپوش تخصصی والیبال را بشناسید

درباره دو نکته مهم کفپوش والیبال صحبت کردیم، ولی باید این را هم اضافه کنیم که آنچه کفپوش والیبال را تخصصی می کند این است که زبر نباشد. به این دلیل که تعداد جهش های بازیکنان بر روی زمین بسیار زیاد است و هر بار فرود آمدن آنها می تواند به افتادن و برخورد بر روی زمین منتهی شود، پس اگر سطح زمین زبر باشد به خاطر سطح اصطکاک زیاد، بازیکن زخمی، و مجبور می شود زمانی طولانی را برای درمان از بازی و تمرین دور شود.
از طرف دیگر، ما در بسیاری از مسابقات جهانی مشاهده می کنیم که در هنگام خروج بازیکنان والیبال از زمین، کفپوش والیبال توسط یک تیم حرفه ای تمیز میشود و نقاط خیس کاملا خشک می شوند. در این گونه مسابقات و ورزش ها لغزنده نبودن زمین بسیار مهم است، زیراکه تعرق ورزشکاران باعث لیز شدن کفپوش می شود و احتمال سر خوردن ورزشکاران و آسیب های جدی افزایش می یابد. در نتیجه زبر نبودن زمین امری ضروری است.

انواع کفپوش سالن های ورزشی والیبال

به طور کلی مطابق بخشنامه فدراسیون جهانی ورزش والیبال، کفپوش سالن ورزشی والیبال باید کاملا صاف و مسطح، از جنس چوب یا مواد مصنوعی مورد تأیید فدراسیون و به رنگ روشن باشد. با توجه به سلامتی بازیکنان و انجام یک بازی بدون نقص، کفپوش استاندارد سالن والیبال باید زیره فوم دار داشته باشد. یعنی بهترین کفپوش سالن والیبال محصولی است که این چند مشخصه را داشته باشد ولی در کشورمان به دلیل هزینه ها و مشکلات واردات و … اجبار برای نصب کفپوش با قیمت مناسبتر از کفپوش پی وی سی و حتی از کفپوش سالن ورزشی چند منظوره هم استفاده می‌شود. یکی دیگر از کفپوش های مناسب زمین والیبال،یک برند کفپوش ورزشی ایرانی ست که توضیح مفصل درباره این محصول را می‌توانید در کفپوش آکام بخوانید. با این حال بد نیست به طور کلی بدانید که این کفپوش ورزشی ایرانی، یک کفپوش پشت فوم دار مناسب از جنس پی وی سی است و فوم ارتجاعی هم دارد. کفپوش آکام با ضخامت ۴ تا ۹ میلیمتر در بازار موجود است و دارای هشت رنگ متنوع و جذاب است. از دیگر ویژگی های کفپوش آکام می‌توان به ثبات رنگ، بی بو بودن، عدم آلودگی محیطی و قابلیت درزجوش آن اشاره کرد؛ قابلیتی که یک سطح یکپارچه را برای ما ایجاد می‌کند.
در این میان، کفپوش پلی فلکس، کفپوش رانینگ و کفپوش پایا فلور هم جزو کفپوش های قابل اطمینان برای سالن والیبال هستند. به عنوان مثال، کفپوش رانینگ به عنوان کفپوش والیبال به کار می‌رود و با ایمنی بالا و ضخامت ۶٫۵ میلیمتر، انعطاف پذیری مناسبی دارد. یعنی توپ والیبال به راحتی از روی سطح این کفپوش می تواند برگردد و به طور کلی برگشت پذیری خوبی دارد. این کفپوش در رنگ های آبی، سبز و نارنجی موجود است.

درباره کفپوش زمین والیبال روباز

والیبال جزو آن دسته ورزش هایی است که هم در سالن سرپوشیده آن را بازی می‌کنیم و هم در فضای باز انجام می شود. ویژگی های مورد نیاز کفپوش والیبال فضای باز متفاوت از ویژگی‌های کفپوش سالن سربسته والیبال است. شاید در وهله اول با خواندن کفپوش والیبال فضای باز، محیط کنار ساحل به ذهنتان برسد. در حقیقت، والیبال ساحلی، ورزشی محبوب برای همه افراد به خصوص در فصل تابستان است ولی با کفپوشی متفاوت. برای ایجاد کفپوش زمین والیبال روباز در فضای ساحلی، سطح زمین را به عمق حداقل ۴۰ سانتی متر با ماسه بادی پر می‌کنند. این ماسه باید نرم و روان و البته الک شده باشد تا بازیکنان در هنگام پرش و افتادن به روی زمین دچار آسیب نشوند.
اما وقتی والیبال را در سطح شهر و پارک ها بازی می‌کنیم، کفپوش والیبال فضای باز نوع و شکل و جنس متفاوتی به خود می‌گیرد. کفپوش والیبال فضای باز پیش از هر چیز باید در برابر شرایط جوی یعنی نسبت به باد، باران، برف، یخ زدگی و به ویژه تابش آفتاب مقاوم باشد. مقاومت این کفپوش در برابر تابش آفتاب به این دلیل اهمیت دارد که اشعه خورشید، ساختار مولکولی کفپوش را به هم می ریزد و صدمه جدی به کفپوش وارد می کند، پس کفپوش والیبال فضای باز باید از این منظر استاندارد باشد. به این ترتیب هر کفپوشی مناسب فضاهای بازی در محیط بدون سقف نیست. البته اگر هدف شما تهیه یک سالن یا زمین حرفه ای نیست، یعنی اگر می‌خواهید فضای یک ویلا و یا یک زمین والیبال در باغ را برای بازی های تفریحی و خانوادگی تجهیز کنید، به فکر کفپوش های متفرقه و غیر تخصصی باشید. در این صورت می‌توانید از کفپوش های تایل کرت ، یا حتی کفپوش های اکومه هم استفاده کنید.

کفپوش زمین والیبال فضای باز

اکثر فروشندگان کفپوش، کفپوش های به کار رفته در فضای باز تنیس و اسکیت را برای نصب به عنوان کفپوش زمین والیبال فضای باز کار توصیه می‌کنند چون این کفپوش ها برای ایجاد ثبات پا بسیار مناسب هستند. ولی از آنجاکه بازیکنان در هنگام بازی والیبال مدام روی زمین می‌افتند و یا شیرجه می‌زنند، این محصول برای این بازی اصلا گزینه مناسبی نیست چون در نهایت باعث آسیب پا و خراشیدگی دست و پا میشوند. بهترین کفپوش زمین ورزشی فضای باز، کفپوش تایل کورت است. به این دلیل که سطح صاف و نوع طراحی آن به گونه ای است که علاوه بر جلوگیری از سر خوردن می توانید به راحتی روی این کفپوش شیرجه بزنید و دچار آسیب نشوید.
از سوی دیگر برای نصب در مکان های روباز گزینه‌ای عالی به حساب می‌آید چون کفپوش تایل کرت در برابر سرما و گرما مقاوم است و در برابر یخ زدگی، رطوبت و اشعه یو وی مقاومت بالایی دارد. حتی استفاده از کفپوش تایل کرت برای نصب در سالن فوتسال نیز انتخاب خوب و عاقلانه ای به حساب می‌آید چراکه ثبات پا را خیلی خوب حفظ می‌کند. به همین ترتیب هم بسیاری از مدیران باشگاه ها از تایل کرت به عنوان کفپوش سالن ورزشی چند منظوره استفاده می‌کنند چون تمام استانداردهایی را که انجام ورزش‌های سالنی لازم دارد، داراست.

برخی گزینه های دیگرهم برای فضای باز موجود هستند که در ویلاها استفاده می‌شوند مانند چمن مصنوعی. این محصول در عین حال که زیبایی خاصی دارد و محیط را طبیعی جلوه می‌دهد، ضربه پذیر هم هست و افراد حین راه رفتن و افتادن روی آن دچار آسیب نمیشود. اما همیشه در گوشه ای از ذهنتان بسپارید که چمن مصنوعی نمونه ای از یک کفپوش تخصصی برای والیبال نیست و استانداردهای لازم برای این ورزش را ندارد.

کفپوش تخصصی سالن والیبال

کفپوش دیگری که در سال‌های اخیرا مورد استقبال ویلا داران قرار گرفته ، کفپوش گرانولی درجاریز است که به دلیل ضربه پذیری فوق العاده گزینه بسیار مناسبی به حساب می‌آید ولی به اندازه سطح تایل کرت صاف و صیقلی نیست.

کفپوش گرانولی درجاریز نوعی کفپوش لاستیکی است که به طور یکپارچه در سالن والیبال اجرا می شود. این کفپوش ضربه گیری دو برابری نسبت به سایر کفپوش ها دارد و بدین ترتیب جزو گزینه های خوب برای ورزش هایی به حساب می‌آید که امکان زمین خوردن بازیکن در آن بالاست. گوشه های این کفپوش بر اثر آفتاب یا رطوبت تغییر شکل نمی دهند و به سمت بالا خم نمی شوند. این محصول همچنین دارای ساختار لایه ای و رنگ بندی متنوعی است.
گزینه دیگری که بهترین گزینه برای کفپوش زمین ورزشی فضای باز محسوب می‌شود، کفپوش پلی اورتان است.

کفپوش پلی اورتان دارای سطحی مانند سطح کفپوش های داخل سالن است، یعنی با همان لغزندگی و با همان ضربه پذیری اما با این تفاوت که با تلفیقی از کفپوش های رولی گرانولی و رویه هایی از جنس پلی اورتان این کفپوش تولید میشود و یک انتخاب بی نظیر به حساب می‌آید. تنها نکته چالش برانگیز این محصول آن است که قیمت بالایی دارد و شاید همه مصرف کننده ها نتوانند آن را بخرند.

قیمت کفپوش سالن والیبال

از آنجاکه قیمت کفپوش زمین ورزشی روباز، قیمت کفپوش والیبال در فضاهای سالنی و به طور کلی قیمت کفپوش های تخصصی به طور مداوم تغییر می‌کند، بهتر است قبل از خرید اینترنتی کفپوش سالنی با کارشناسان سایت کفپوشان مشورت کنید و از آخرین قیمت ها مطلع شوید. اما این را هم به طور کلی بدانید که در کشور ما برای صرفه جویی و پایین آوردن هزینه ها بیشتر از کفپوش های پی وی سی برای سالن های ورزشی استفاده میشود. به این ترتیب برای اینکه قیمت یک کفپوش والیبالی را بدانید باید به دنبال قیمت کفپوش سالنی پی وی سی، کفپوش فضای باز، کفپوش تایل کرت، کفپوش گرانول درجاریز و یا قیمت کفپوش پلی اورتان باشید که در رده انواع کفپوش سالن های ورزشی و هچنین کفپوش های مناسب سالن والیبال قرار می‌گیرند.
اما برای اطلاع از دستمزد نصب کفپوش سالن ورزشی باید بدانید که این هزینه بر اساس نوع محیط، چگونگی سطح زمین، همواری و یا ناهمواری سطح متغیر است. یعنی پیش از تعیین دستمزد نصب کفپوش سالن ورزشی، نصاب باید فضای مورد نظر شما را مشاهده و تعیین کند که آیا نیاز به زیرسازی، تعمیر و دیگر تغییرات لازم پیش از نصب وجود دارد یا نه. همچنین متراژ، نوع و جنس کفپوش هم در تعیین این هزینه موثر است. بنابراین، قبل از آن برای مشاوره و درخواست قیمت و سایر شرایط با کفپوشان تماس بگیرید.
در پایان علاوه بر اینکه می‌توانید به صفحات هر کدام از کفپوش های ذکر شده در سایت کفپوشان مراجعه کنید و درباره قیمت ها و مشخصات هر محصول اطلاعات کسب کنید، جدولی برایتان تهیه شده که در آن محدوده قیمت کفپوش والیبال آمده است.

 نوع کفپوش والیبالکف قیمت (تومان)سقف قیمت(تومان)
1کفپوش ورزشی پی وی سی85000220000
2کفپوش پشت فوم دار200000650000
3کفپوش تایل تنیس فضای باز370000
4کفپوش تایل کرت420000
5کفپوش گرانول درجاریز500000
6کفپوش پلی اورتان650000900000

نویستده : رعنا ایمانی

Subtitle text example

Title text example

Text after title text example
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها