دکوراسیون منزل, عمومی, کفپوشها

ویژگی های موکت های پشمی

موکت پشمی

اسرار پشم موجود در موکت پشمی 

پيش از اين درباره موکت و انواع آن صحبت کرده ايم و گفته بوديم كه موکت پشمی یکی از مناسب ترین موکت ها به خصوص براي مكان هايی همچون هتل ها به حساب مي آيد. به همين دليل قصد داريم شما را با این موکت و ویژگی های آن آشنا کنیم.

ارتجاع طبیعی

هر فیبر پشمی، دارای چین مارپیچی سه بعدی است که به پشم قابلیت ارتجاعی می دهد. این قابلیت ارتجاعی به این معنی است که یک فیبر پشمی تا 30% و بیشتر از طول طبیعی خود، به حالت فنری خاصيت كششي دارد. همين خاصيت ارتجاع طبیعی است كه باعث می شود موکت های پشمی در برابر تمام رفت و آمدها و ترددهاي روزانه مقاومت کند.

بازدارنده طبیعی شعله

محتوای فیبر با رطوبت زیاد، همراه با مواد تشکیل دهنده پروتئین پشم، باعث مقاومت طبیعی موکت های پشمی در برابر آتش می شود. فیبر پشمی احتراق به وجود نمی آورد و مشتعل شدن آن دشوار است و به خودی خود خاموش کننده است. به خاطر ویژگی طبیعی غیرآتش زا بودن پشم، نصب موکت پشمی مختص مکان هایی است که بايد از هر گونه امكان اشتعال به دور باشد مانند كف هواپیماهای مسافربری.

موکت های پشمی

مقاوم در برابر گرد و خاک

ساختار فیبر پشمی از قسمت هایی تشکیل شده که روی هم افتاده اند. موكت پشمي را مي‌توان همچون تایل های پشت بام و شیروانی در نظر گرفت که هر كدام از قسمت های آن روي ديگري افتاده است. و این قسمت ها باعث می شوند که گرد و خاک، نزدیک سطح بیاید و با جارو به آسانی پاک شود.

مناسب برای رنگرزی

پشم برای رنگرزی مناسب است چون اشباع و دوام رنگ روی آن کامل است. ساختار شیمیایی پشم این اطمینان را می دهد که رنگ، به مرکز فیبر کشیده شده و در پیوند مولکولی آن حبس می شود.

موکت های پشمی

پیوستگی طبیعی فیبرهای پشمی برای مواد رنگی، باعث ايجاد ترکیب طرح و رنگ های بی شماری مي شود.

رنگ سال 2019

مقاومت طبیعی در برابر لکه

کیفیت پشم که باعث می شود مواد نرم پشم، گرم و خشک بماند، موکت پشمي را در برابر برخی از اتفاقات کوچک مثل لکه ها محافظت می کند. به علاوه سطح فیبر پشمی با غشای محافظتی نازکی پوشانده شده که به ما اين امكان را مي دهد تا اين نوع موكت را بشوييم. وقتی که موکت پشمی خیس می شود، این غشای ضد آب باعث می شود تا فیبرها، این رطوبت را به شکل بخار جذب کنند. به عبارت دیگر، این غشای ضد آب، رطوبت را تبدیل به بخار و فیبر بخار را جذب می کند، به همين دلیل هم موکت های پشمی در برابر الکتریسیته ساکن مقاوم هستند.

محصولی از طبیعت، مناسب برای مكان هاي سرپوشيده

فیبر پشمی می تواند تا 30 درصد وزنش، رطوبت را به صورت بخار جذب کند بدون اينكه متوجه نمناكي موكت شويم. بنابراین، در زمان رطوبت زیاد، پشم رطوبت را جذب می کند و سپس در زمانی که فضا خشک است، آن را رها می کند. يعني موكت هاي پشمي درست مانند یک حائل جوی عمل می کنند.

صدای کم، استرس کم

در کنار ویژگی های ذکر شده، تحقیقات علمی تایید می کند که آلودگی صوتی تاثیر زیادی بر تندرستی انسان ها دارد. و پوشش کف زمین با منسوجاتي همچون موكت پشمي، تاثیر زيادي در حذف سر و صدا دارد. این ویژگی زمانی مشخص است که تعداد زیادی از افراد در یک مکان جمع می شوند، مانند مدرسه، سالن، مهمانی نوجوانان و غیره. وقتی اتاق مورد نظر را کاملا با موکت پشمی بپوشانیم، اتاق راحت تر و دنج تر می شود و در عوض، آزار ایجاد شده از سر و صدا کمتر می شود. این ویژگی، هم برای خود اتاق است و هم برای محیط اطراف آن.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها