انتخاب پرفروش‌ترین کفپوش ورزشی ایران

نمونه کار کفپوش سالن چند منظوره اقتصادی

یکی از پروژه‌های اجرا شده توسّط تیم کفپوشان، نصب کفپوش برای شرکت گوهر همکار سیرجان در استان کرمان بود که با توجّه به محدودیت بودجه اقتصادی این مجموعه، کفپوشان بهترین گزینه را در اختیار آنها قرار داد. با در نظر گرفتن چند منظوره بودن فضای کار و اینکه کارفرما در صدد بود زمینی را کفپوش نماید که سالن آن از زمین‌های معمولی ابعاد بزرگتری داشت و بخش بندی‌های آن متفاوت بود، پیشنهاد کفپوشان، کفپوش‌ پی وی سی ایرانی یا به بیان دقیق تر، کفپوش کمپارس پی وی سی ۴ میلیمتر بود.

فهرست مطالب

جدول مشخصات پروژه کفپوش سالن چند منظوره

مکان سیرجان

مساحت

۱۳۰۰ متر مربع
نوع کفپوش کفپوش‌ پی‌وی‌سی
زمان اجرای پروژه 1401
مدت زمان اجرای پروژه 7 روز
هزینه تقریبی پروژه 260 میلیون تومان
کارفرما شرکت گوهر همکار سیرجان

ویژگی‌های کفپوش پی وی سی ایرانی

کفپوش‌های ایرانی علاوه بر مقرون به صرفه بودن و قیمت پایین محصولات آن در بین کفپوش‌های چند منظوره نیز پایین‌ترین قیمت را دارا هستند. حداقل ضخامت کفپوش پی‌وی‌سی ایرانی ۴ میلیمتر است که در پروژه شرکت گوهر همکار سیرجان نیز کفپوش با همین ضخامت کار شد.

 از ویژگی‌های کاربردی کفپوش پی وی سی ایرانی چند منظوره، داشتن آج بر روی سطح آن است که از سُر خوردن جلوگیری به عمل می‌آورد و در فضای پروژه به مساحت ۱۳۰۰ متر مربّع به عنوان فضای استاندارد و مناسب برای ورزش‌های چند منظوره از جمله والیبال، بسکتبال و فوتسال اجرا شد.

در این پروژه، از چهار رنگ کفپوش بهره گرفته شد. رنگ نارنجی برای زمین والیبال، رنگ آبی برای زمین بسکتبال، رنگ سبز برای فوتسال و قرمز برای حاشیه فضا به کار گرفته شدند. نصب کفپوش در این فضا همراه بود با انجام خط‌کشی‌های استاندارد برای این زمین‌های ورزشی.

زیرسازی پروژه کفپوش سالن چند منظوره

یکی از مهمترین نکات در رابطه با این پروژه بحث زیرسازی آن بود. خوب است بدانیم که زیرسازی مناسب برای کفپوش‌های چند منظوره ورزشی موزاییک است. امّا در این پروژه خاص از آنجایی که زیرسازی موزاییک آن خوب کار نشده بود، در مرحله اوّل زیرسازی، ابتدا ساب زنی به طور مناسب انجام شد تا سطح بهتری برای اجرای پروژه مهیّا شود و در مرحله بعد، تیم اجرایی کفپوشان از چسب چوب و سیمان بهره برد.

 این ترکیب از پودر شدن سیمان جلوگیری به عمل می‌آورد و حالت ماستیکی به آن می‌دهد که این حالت خلل و فرج و پستی و بلندی‌هایی که در سطح زیرسازی به چشم می‌خورند را برطرف می‌کند و در نهایت پس از انجام این مراحل سطحی حاصل می‌شود که بدون نقص بوده و آماده برای اجرای کفپوش است.

پس در انجام این پروژه و در بخش زیرسازی و پیش از نصب کفپوش تیم اجرایی کفپوشان این دو مرحله را به سرانجام رساند.

نصب و اجرای کفپوش سالن چند منظوره

پس از انجام دو مرحله زیرسازی، نوبت به نصب و چسباندن کفپوش ورزشی بر روی سطح زیرسازی مهیّا شده رسید که با استفاده از چسب‌های صنعتی این مرحله صورت گرفت. سپس با استفاده از نوار درز جوش درزهای بین کفپوش‌های مختلف با رنگ‌های متفاوت پر شدند.

امّا یکی از نکات بسیار مهم که کفپوشان همواره پیش از مرحله تولید و اجرا با کارفرما در میان می‌گذارد به موضوع خط کشی برمی‌گردد. از آنجایی که می‌دانیم در اجرای این پروژه با سالن چند منظوره ورزشی روبرو هستیم، باید کفپوش‌هایی برای ورزش‌های والیبال، بسکتبال و فوتسال را فراهم می‌کردیم و از اینرو، بنا به درخواست کارفرما این سه ورزش در سالن ما از هم تفکیک شدند.

این کار بر اساس ذوق و سلیقه کارفرما صورت می‌گیرد و  به عنوان مثال می توان همه زمین‌ها را به یک رنگ خط کشی کرد و آنها را با حاشیه‌های قرمز از هم جدا کرد.

یک نکته در رابطه با رنگ بندی کفپوش وجود دارد و آن این که اگر کفپوش‌ها یک رنگ و یکدست باشند و تغییر و تفکیکی در آنها به چشم نخورد و برای ورزش اصلی سالن مورد نظر، به عنوان مثال فوتسال به کار رود، زمینه‌ای مناسب‌تر ایجاد می‌کند. امّا در ورزش‌هایی چون والیبال و بسکتبال که خط‌کشی‌ها تعدّد و همرنگ بودنشان گیج کننده است، از این جهت کفپوشان به کارفرما پیشنهاد کرد تا رنگ‌های مختلفی در پروژه مورد استفاده قرار گیرند.

این کفپوش‌ها با توجّه به برجستگی‌هایی که دارند، ثبات حرکتی خوبی را ایجاد می‌کنند و با توجّه به عمق بالای رویه این کفپوش‌ها عمر آنها بالا است و به همین دلیل است که حتّی بعد از ۱۰ سال، این کفپوش‌ها همچنان قابلیت اجرایی و کارکرد خود را حفظ می‌کنند و این امر باعث می‌شود تا همواره این نوع کفپوش‌ها با استقبال کارفرمایان و کاربران از طیف‌های گوناگون روبرو شوند.

سوالات متدوال

کفپوش‌ پی وی سی ایرانی علاوه بر مقرون به صرفه بودن و قیمت پایین محصولات آن در بین کفپوش‌های چند منظوره نیز پایین‌ترین قیمت را دارا هستند. حداقل ضخامت کفپوش پی وی سی ایرانی ۴ میلیمتر است.

 از ویژگی‌های کاربردی کفپوش پی‌وی‌سی ایرانی چند منظوره، داشتن آج بر روی سطح آن است که از سُر خوردن جلوگیری به عمل می‌آورد. این کفپوش‌ها با توجّه به برجستگی‌هایی که دارند، ثبات حرکتی خوبی را ایجاد می‌کنند و با توجّه به عمق بالای رویه این کفپوش‌ها عمر آنها بالا است و به همین دلیل است که حتّی بعد از ۱۰ سال، این کفپوش‌ها همچنان قابلیت اجرایی و کارکرد خود را حفظ می‌کنند و این امر باعث می‌شود تا همواره این نوع کفپوش‌ها با استقبال کارفرمایان و کاربران از طیف‌های گوناگون روبرو شوند.

زیرسازی مناسب برای کفپوش‌های چند منظوره ورزشی موزاییک است.