طراحی مطب کودکان ،ایده ها و نکات مهم

کودکان و دنیای آنها در زمان بیماری

کودکان، کوچک و حساس هستند و همیشه قبل از هر چیز دیگری، سلامت روحی و روانی آنها باید در اولویت باشد. بدون شک در اطرافتان با کودکانی برخورد کرده اید که وقتی به پزشک مراجعه می کنند، از آن فضا می ترسند و به هیچ وجه نمی خواهند آن را دوباره تجربه کنند. این نوع مراکز باعث ایجاد استرس در کودکان می شوند. پس باید راهکارهایی برای کاهش این استرس ارائه داد. بهترین راه حل ممکن برای این موضوع، تغییر طراحی مطب کودکان و ایجاد ایده های خلاقانه و مناسب برای آنهاست. می توانید برای ایجاد محیطی گرم و صمیمی در مطب متخصص کودکان ، این ۸ ایده را در نظر بگیرید.

مبلمان مطب متخصص کودکان

گروه سنی بیمارانی که به دکتر متخصص کودکان مراجعه می کنند از بدو تولد تا نوجوانی است. مسئله مهمی که در این مورد وجود دارد، این است که نیاز یک کودک ۵ ساله با یک نوجوان ۱۵ ساله متفاوت است. اما تزیین مطب اطفال باید طوری چیده و آماده شود که برای هر دو گروه مناسب باشد. مبلمان، نخستین مورد حیاتی و مهم برای مطب پزشک است، چون کودکان همراه والدین خود به مطب می آیند و باید دقایق یا ساعاتی را در اتاق انتظار بنشینند. بنابراین باید مبلمان راحتی انتخاب کنیم تا کودکان با والدینشان روی آنها احساس راحتی کنند. مبلمان فومی با پوشش وینیل، گزینه مناسبی برای دکور مطب هایی است که کودکان در آن رفت و آمد می کنند.

طراحی مطب کودکان

محیطی طبیعی

درون مطب کوکان ، از گیاهان مصنوعی استفاده کنید چون کودکان را آرام می کند. استفاده از گیاهان مصنوعی بهتر از گیاهان طبیعی است. گیاهان مصنوعی مانع ایجاد آلرژی و جذب حشرات می شوند، بنابراین محیطی امن و بهداشتی را برای کودکان ایجاد می کنند. گیاهان مصنوعی متنوعی با کیفیت های عالی در بازار وجود دارند که میتوانید از آنها استفاده کنید.

آکواریوم در کلینیک کودکان

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از آب یا ایجاد محیط های شبیه به دریا تاثیر زیادی بر استرس کودکان دارد و آنها و محیط اطراف را آرام می کند. در گوشه ای از مطب متخصص کودکان ، از آکواریوم استفاده کنید. درون آن را با سنگ، گیاهان و ماهی های رنگارنگ پر کنید. وقتی که آکواریوم روشن می شود، روشنایی درون آن، به فضا انرژی مثبت می بخشد.

کفپوش مناسب مطب کودکان

کودکان عادت دارند بر روی زمین بنشینند و بازی کنند. یک طراح هوشمند در هنگام طراحی دکوراسیون مطب کودکان این نکته را فراموش نمی کند و فضایی برای راحتی کودکان در نظر می گیرد. به طور کلی کفپوش مطب کودکان و اصولا کفپوش مراکز درمانی اهمیت ویژه ای دارد. این کفپوش باید خاصیت آنتی باکتریال داشته باشد، به راحتی تمیز شود و در مقابل موارد شوینده و ضدعفونی کننده قوی، مقاوم باشد. کفپوش های بیمارستانی مانند کفپوش اسمارت ، کفپوش اپتیما و کفپوش پریموپرمیوم دارای تمام این ویژگی ها هستند. وقتی صحبت از طراحی فضا برای کودکان است نباید تاثیر رنگ را نیز فراموش کنیم. کفپوش مطب کودکان باید زیبا، با رنگ های شاد و البته ضربه پذیر باشد تا کودکان نوپا از افتادن روی این کفپوش ها آسیب نبینند. نمونه های خوبی از کفپوش های استاندارد و با کیفیت را می توان نام برد که مناسب این محیط باشند. کفپوش هایی مانند اکسکلوسیو ، علاوه بر تمام ویژگی های گفته شده در بالا، مخصوص مکانهای پرتردد و مهدکودک نیز هستند.

دیوارها با طرح های داستان وار

دیوارهای روشن و رنگین، محیط مطب متخصص کودکان را زیبا می کند. رنگ کردن دیوارها با موضوعات مختلف، بهترین راه در تغییر دکوراسیون مطب است. شما می توانید دیوار را با زمینه تصویری از جنگل رنگ کرده و حیوانات مختلفی را روی آن بکشید. کشیدن تصویری از اقیانوس پشت آکواریوم هم ایده خوبی است. در این بین، نقاشی های دیواری را روی سقف فراموش نکنید. استفاده از عکس برگردان ها و استیکرهای مختلف نیز تاثیر زیادی بر شادی کودکان دارد. می توانید قهرمانها و شخصیتهای مورد علاقه کودکان را بر روی دیوار ترسیم کنید تا والدین خوش ذوق بتوانند در زمان انتظار، برای کودکان خود داستانهایی با الهام از نقاشیهای روی دیوار تعریف کنند. فراموش نکنید که در این کار زیاده روی نکنید و مطب خود را آشفته نسازید. انتظار کشیدن در مطبی شلوغ همراه با کودکی بیمار می تواند زجرآور باشد.

طراحی مطب کودکانوسایل بازی در مطب کودکان

در انتهای مطب، قسمتی را برای کودکان قرار دهید تا بتوانند تنهایی ولی با نظارت والدینشان با وسایل بازی کنند. بازی با وسایلی مانند، پازل، اساب بازی و مهره، می تواند کودکان را در زمان انتظار سرگرم و استرس دیدار با پزشک را کم کند. ناگفته پیداست که بهداشت وسایل تا چه حد مهم خواهد بود چرا که این وسایل مورد استفاده کودکان بیمار قرار می گیرند و می توانند آلودگی را منتقل کنند. بهتر است برای هر کودک اسباب بازی کوچکی به عنوان هدیه داده شود تا بعد از اتمام کار نیز بتواند آن را با خود به خانه ببرد. بدین ترتیب خاطره ای خوش در ذهن کودک باقی گذارده اید و از شیوع بیماری نیز جلوگیری کرده اید.

محیطی برای خواندن کتاب

ایجاد گوشه ای از مطب برای کتاب خواندن، یکی از بهترین ایده ها برای مطب متخصصان کودک و نوجوان است. با انداختن فرشی کوچک بر روی زمین، فضایی راحت و صمیمی ایجاد کنید. همچنین قفسه، میز و صندلی های کوتاه و کوچکی در این بخش قرار دهید تا کودکان بتوانند به راحتی کتاب بردارند.

سرگرمی با تلویزیون

کاربرد تلویزیون در مطب متخصص کودکان ، ایده خوبی برای سرگرم کردن و آرام کردن کودکان است. تلویزیون باعث می شود تا کودکان فکر کنند در خانه خود مشغول تماشای تلویزیون هستند. فراموش نکنید که تلویزیون را در سطح دید کودکان نصب کنید تا آن ها مجبور نباشند مدتها با زاویه نامناسب تلویزیون تماشا کنند.

طراحی مطب کودکانراحتی والدین در محیط مطب

پدر و مادری که همراه کودک بیمار خود به مطب مراجعه می کند نیز نیازمندیهایی دارد که خوب است به آنها توجه کنید. خوب است برای مادرانی که نوزادان شیرخوار دارند، فضای مناسب و محفوظی برای شیردهی آماده کنید. مبلمانی که راحت باشد و فضایی که از بیرون دید نداشته باشد تا مادران بتوانند به راحتی و در اسایش نوزادان خود را تغذیه کنند. همچنین فراموش نکنید که مراجعین شما کودکان کوچکی هستند که نیاز به تعویض پوشک خواهند داشت. تعبیه بخشی در سرویس بهداشتی که دسترسی راحتی به آب داشته باشد برای تعویض پوشک ضروری است. همچنین خوب است که طبقه کوچکی در مطب قرار دهید که مادران به آب جوشیده در دمای مناسب دسترسی داشته باشند تا در مواقع لزوم بتوانند شیر یا غذای کودک خود را مهیا کنند. باور کنید هیچ صدایی آزاردهنده تر از گریه کودک گرسنه و بیمار نیست.

طراحی مطب کودکانعایق های صوتی

کمتر کودکی را میتوان یافت که در هنگام معاینه توسط پزشک، آرام و صبور باشد. کودکان گریه می کنند و تقلا می کنند تا خود را از آن وضعیت نجات دهند. برای کودکان کوچکی که در اتاق انتظار هستند، شنیدن این فریادها و گریه هراس آور و استرس زاست. آن ها تصوری از روند معاینه و درمان ندارند و در ذهن آنها اتاق معاینه اتاقیست که در آن کودکان را به گریه می اندازند. پس بهتر است شرایطی را فراهم کنید که صدای کودکان در اتاق معاینه به گوش کودکان در اتاق انتظار نرسد و آنها را آشفته نکند.

امنیت و بهداشت

امنیت و بهداشت کودکان در مطب ، اولین موضوع مهم است، ولی در پایان مطلب، آن را مطرح کرده ایم تا آنها را فراموش نکنید. تمام سیم و کابل های درون مطب را بپوشانید تا کودکان از خطرات ناشی از دست زدن به آنها در امان باشند. کودکان باید بتوانند به راحتی در مطب وقت بگذرانند بدون آنکه نگران آلودگی و مشکلات بیماری زا باشند. کودکان کنجکاوند و تمایل دارند به اشیا مختلف دست بزنند و در سنین پایین تر آنها را در دهان فرو کنند. مسئله بهداشت محیط در مطب کودکان امری ضروری و حیاتی است و هرگز نباید از آن غافل شوید. محیط را امن و پاک نگه دارید تا کودکان به راحتی بتوانند از زمان بودن در آنجا لذت ببرند.

طراحی مطب کودکاناین موارد گفته شده تاثیر زیادی در آرامش کودکان دارد و برای اجرای آنها نیز نیاز نیست هزینه زیادی اختصاص دهید. محیطی را بسازید تا کودکان حس کنند در خانه گرم و صمیمی خود هستند. اما فراموش نکنید که موثرترین راهکار برای ثبت خاطره خوب در ذهن کودکان و والدین آن ها این است که زمان انتظار آن ها را در مطب خود کاهش دهید. به زمانبندی پذیرش بیمارانتان توجه کنید و هرگز مطب خود را با تعداد زیاد مراجعین آشفته نکنید. فضایی آرام و تمیز همواره اثر مثبت خواهد داشت.
 

محصولات مرتبط

کفپوش رول اکسکلوسیو

کفپوش رول اکسکلوسیو ۲/۶

موکت پالاز طرح کودک

کفپوش اتاق کودک و مهدکودک

موکت پالاز طرح الماس

موکت پالاز طرح یاس

موکت پالاز طرح کات B

https://www.commercialpalmtrees.com/blog-articles/9-ideas-for-a-child-friendly-decor-in-the-pediatrician-s-office

دیدگاه خود را بنویسید