سبک زندگی

مرتب کردن میز کار | چگونه میز کارمان را مرتب کنیم؟

چگونه میز کارمان را مرتب کنیم؟

سازمان دهی میز کار گامی موثر برای افزایش بهره وری

بنا به اصول فنگ شویی، یک میز شلوغ و کثیف می تواند نشانه ای از ذهن متلاطم و آشفته باشد. در حالی که نظم بخشیدن به میز کار باعث افزایش تمرکز، بهره وری و توانایی یافتن اشیاء می شود که تنها مستلزم صرف کمی وقت است. در این مطلب گام به گام مرتب کردن میز کار را آورده ایم تا به کمک آن تمرکز و بهره وری بالاتری داشته باشید.

میز را خالی کنید

چگونه میز کارمان را مرتب کنیم؟

اولین گام برای نظم دهی و مرتب کردن میز کار، خالی کردن آن است. همه اشیاء و وسایل را از روی میز و داخل کشوها به یک میز مجاور و یا روی زمین انتقال دهید. به این ترتیب، از شلوغی و آشفتگی میز تا حدی کاسته می شود و می توانید در ذهن تان شکل ظاهری میز و محل قرارگیری وسایل را به طور کلی ارزیابی کنید.

میز را به طور کامل تمیز کنید

میز را به طور کامل تمیز کنید

پس از خلوت کردن میز و خارج کردن تمام وسایل روی آن، با استفاده از یک دستمال میکروفایبر میز را گردگیری کرده و لکه ها را پاک کنید. برای جلا دادن و از بین بردن خراشیدگی ها در میزهای چوبی نیز می توانید از واکس های تیوبی مخصوص استفاده کنید.

خود را از شر وسایل غیر ضروری خلاص کنید

خود را از شر وسایل غیر ضروری خلاص کنید

وسایل میز کارتان را بررسی کنید و اشیاء کهنه یا به درد نخور را دور بیندازید. در انتخاب های خود سختگیر باشید و تنها موارد کاربردی و مهم را نگاه دارید. این کار به پیدا کردن راحت تر وسایل و همچنین آرامش ذهنی شما کمک زیادی می کند. فضای میز خود را به روز کنید و به جای اشیاء قدیمی و از تاریخ گذشته مانند تقویم یا عکس ها، جایگزین های جدیدی در نظر بگیرید.

 

همچنین می‌توانید درباره‌ی دکوراسیون اتاق خواب بخوانید.

 

آرایش میز را تغییر دهید

چگونه میز کارمان را مرتب کنیم؟

قبل از اینکه اشیاء را به روی میز برگردانید، در ذهن خود یک چیدمان جدید برای آنها تصور کنید. می توانید وسایل را در جهت معکوس قرار داده یا مکان جدیدی برای هر وسیله انتخاب کنید. این یک ترفند کوچک است که اشتیاق و علاقه شما را برای کار کردن افزایش می دهد و از یکنواختی کار می کاهد.

لوازم جدید خریداری کنید

لوازم جدید خریداری کنید

اگر با کمبود وسایلی مانند کاغذ و خودکار مواجه هستید، زمان آن است که سری به یک فروشگاه لوازم اداری بزنید و همه نیازهای میز کارتان را یکجا بخرید. حتی اگر محل کار شما همه این نیازها را تامین کند، داشتن برخی وسایل به سلیقه و انتخاب خودتان مانند یک خودکار مورد علاقه، احساس خوبی در شما ایجاد می کند.

اشیاء را معقولانه بچینید

چگونه میز کارمان را مرتب کنیم؟

سعی کنید هر شیء به ترتیبی بر روی میز قرار گیرد که علاوه بر از بین رفتن آشفتگی و شلوغی، بتوانید تا حد ممکن از فضای میز نیز استفاده کنید. برای مثال، مرکز میز را به کامپیوتر اختصاص دهید و ابزار و اسناد مهم را در محلی نزدیک و قابل دسترس بگذارید. به این ترتیب کار کردن برای شما آسان تر شده و دیگر نیازی به جستجو برای یافتن اشیاء نیست.

کمی چاشنی به کار خود اضافه کنید

کمی چاشنی به کار خود اضافه کنید

در کنار مرتب کردن میز کار باید به زیبایی آن نیز توجه داشته باشید. در غیر اینصورت، فضای یکنواخت و کسل کننده میز، از علاقه و اشتیاق شما به کار می کاهد. از وسایل تزیینی برای شخصیت بخشیدن به میز خود بهره بگیرید. وجود یک گلدان گل، مجسمه کوچک، عکس های خانوادگی و یا یک لیوان قهوه، فضای میز را زنده می کند. می توانید از تصاویر و پیام های الهام بخش نیز بر روی دیوار روبروی میز کارتان برای بالا بردن روحیه و انگیزه خود استفاده کنید.

از کشوها استفاده کنید

از کشوها استفاده کنید

برای مرتب کردن میز کار، کشوها نقش موثری دارند. کشوهای بالاتر را به وسایل بزرگ و چیزهایی که اغلب از آنها استفاده می کنید، اختصاص دهید. برای مثال اگر از تبلت و لبتاپ بیش از خودکار و کاغذ استفاده می کنید، این وسایل را بر روی میز قرار داده و ابزار ثانویه کارتان را در کشو بگذارید. و اگر انبوهی از وسایل کوچک دارید، می توانید از جعبه های تقسیم که درون کشوهای میز جای می گیرند، استفاده کنید تا در صورت لزوم بتوانید چیزی را که می خواهید پیدا کنید.

وسایل غیرمرتبط را دور کنید

مرتب کردن میز کار | چگونه میز کارمان را مرتب کنیم؟

هر گونه وسیله ای که مرتبط با کار شما نیست، باید از فضای میز خارج شود. غذاها و نوشیدنی ها، وسایل شخصی یا وسایل الکترونیکی که تنها در موارد خاص از آنها استفاده می کنید، از جمله این موارد هستند. اسناد باید در یک پوشه و در کمد نگهداری شوند. عادت کنید پس از استفاده از هر وسیله، آن را در جای خود قرار دهید تا در پایان روز با یک میز شلوغ و آشفته روبرو نشوید.

از یک فایل طبقاتی برای کاغذها استفاده کنید

از یک فایل طبقاتی برای کاغذها استفاده کنید

برای سهولت در مرتب کردن اوراق می توانید از فایل های طبقاتی استفاده کنید. این فایل ها ارتفاع کمی دارند و می توانید انواع نامه ها و اسناد خود را در طبقات آن جای دهید. با محدود کردن اوراق درون فایل ها، تا حد زیادی از آشفتگی میز کار جلوگیری می کنید.

محدوده کاری مشترک خود را کنترل کنید

چگونه میز کارمان را مرتب کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است افراد از یک میز مشترک برای کار استفاده کنند یا به علت محدودیت فضا، میزها در مجاورت یکدیگر قرار بگیرند. در این شرایط، مرتب کردن میز کار باید یکی از اولویت های شما و همکارانتان باشد. ابتدا محدوده خود را مشخص کنید. بر روی وسایل شخصی خود یک برچسب بزنید و آنها را نزدیک به مکانی که می نشینید قرار دهید. اوراق و اسناد مربوط به خود را در پوشه و کشوی جداگانه مرتب کنید. در صورتی که فضای کافی برای نگهداری وسایل خود ندارید می توانید از یک کیف دستی یا کوله پشتی استفاده کنید.
تمیزی، نظم و چیدمان میز، تاثیر مستقیم بر تمرکز و علاقه شما به انجام کار دارد. خود را مکلف کنید که پس از پایان کار، همه چیز را در جای خود قرار داده و میز کارتان را مرتب کنید. این عادت خوب به آرامش درونی شما کمک می کند و باعث می شود با انگیزه و اشتیاق بیشتری به کار خود ادامه دهید.

منبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها