پارکتها, عمومی

روش پاک کردن چسب از روی پارکت

روش پاک کردن چسب از روی پارکت

به راحتی چسب روی پارکت را پاک کنید

پارکت یکی از کفپوش های پرطرفداری است که استفاده از آن در مکانهای مسکونی وتجاری بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این کفپوش مانند بسیاری از کفپوش های دیگر در معرض آلودگی، لکه و کثیفی قرار دارد و برای حفظ زیبایی و عمر بیشتر، باید با نحوه صحیح نگهداری از آن و روش پاک کردن انواع لکه از روی آن آشنا باشید. یکی از موردی که ممکن است با آن مواجه و حسابی از دیدن آن ناراحت شوید، ریختن چسب روی پارکت و ایجاد لکه و باقیمانده آن روی کفپوش است. در این مطلب شما را با روش های کندن چسب از روی پارکت آشنا خواهیم کرد، اما قبل از آن خوب است بدانید که از چه روش هایی نباید استفاده کنید. این روش ها به پارکت شما آسیب خواهند زد:

تمیز کردن پارکت با سرکه

شاید این روش را به عنوان روشی مطمئن و خانگی به شما توصیه کرده باشند. سرکه مایعی اسیدی است و در همه خانه ها یافت می شود پس عجیب نیست اگر تمایل داشته باشید این روش ساده و ارزان را امتحان کنید. اما پیشنهاد ما به شما این است که برای پاک کردن چسب یا هر لک و کثیفی دیگری بر روی پارکت از سرکه و مایعات اسیدی استفاده نکنید. این مایعات با لایه براق پارکت ترکیب شده و به آن آسیب میزنند. همچنین ممکن است سرکه وارد لایه چوبی پارکت شود و آن را متورم و بد فرم کند.

تمیز کردن پارکت با بخارشوی

استفاده از دستگاه های خانگی بخارشوی برای تمیز کردن پارکت و پارکت لمینت ها گزینه خوبی است مشروط بر آن که مطمئن باشید پارکت شما کاملا سالم است و روی آن خراشی وجود ندارد. در صورت وجود خراش و یا آسیب بر روی لایه لاک روی پارکت  ، دستگاه های بخارشوی می توانند مانند یه خرابکار واقعی ظاهر شوند. آنها بخار و رطوبت را به لایه زیرین پارکت می فرستند و علاوه بر ایجاد فضایی مناسب برای رشد باکتری ها، پارکت شما را متورم و خراب خواهند کرد. همچنین استفاده مداوم از این دستگاه ها می تواند با از بین بردن چسب زیرین پارکت ، باعث لق شدن و صدا دادن پارکت ها بشود.

اما روش های مفید و کاربردی زیادی وجود دارد که به کمک آنها می توانید از شر چسب مزاحم خلاص شوید. در این جابه برخی از کاربردی ترین روش ها اشاره میکنیم:

از بین بردن چسب روی پارکت به کمک آب گرم

ابتدا مقداری آب جوش بیاورید. حوله را در آب داغ قرار داده تا کاملا خیس شود. سپس حوله را روی چسب قرار دهید تا گرم و در نهایت شل شود. بهتر است حوله به مدت 3 الی 5 دقیقه روی چسب بماند. در اثر گرمای حوله، چسب باز میشود و میتوانید با همان حوله چسب را پاک کنید. در صورتی که چسب قوی بود، میتوان از یک کاردک برای کندن چسب کمک بگیرید. هنگام استفاده از کاردک، مراقب باشید تا خراشی روی کفپوش ایجاد نشود.

از بین بردن چسب با استفاده از سشوار

هدف استفاده از سشوار برای گرم کردن و باز کردن آسان چسب است. سشوار را مستقیم روی چسب و تا جایی که میتوانید نزدیک بگیرید تا زمانی که حس کنید چسب در حال شل شدن است. محل را با کمک یک حوله خشک و تمیز، کاملا پاک کنید. ممکن است در این مرحله دوباره به استفاده از سشوار نیاز داشته باشید. با کمک یک کاردک باقی مانده چسب را پاک کنید. با دقت تمام این کار را انجام دهید تا از آسیب زدن به کفپوش جلوگیری کنید.

از بین بردن چسب با استفاده از محصولات تجاری

روش پاک کردن چسب از روی پارکت
اگر به دنبال محصولات تجاری موجود در بازار هستید، میتوانید سراغ پاک کننده های مخصوص چسب بروید. این محصولات برای چسب های قوی مانند چسب فرش بسیار موثر هستند. حتما از یک عینک محافظ و دستکش استفاده نمایید. پاک کننده های چسب بسیار قوی هستند، پس پوشیدن دستکش و عینک برای محافظت از دستها و چشم ها بسیار اهمیت دارد. قبل از استفاده از چسب، حتما چسب را در یک ناحیه کوچک مانند کمد لباس امتحان کنید تا اطمینان پیدا کنید که روی چوب لکه ایجاد نمیکند. طبق دستور العمل روی محصول عمل کنید. ابتدا مقدار کمی از محلول پاک کننده چسب را روی اسفنج مرطوب بریزید. اسفنج را روی چسب ریخته شده روی پارکت به آرامی بکشید. برای چند دقیقه اجازه دهید تا محلول روی چسب بماند و چسب را شل کند. سپس با کمک یک دستمال آن را پاک کنید. در صورت باقی ماندن چسب روی کفپوش، میتوان از یک کاردک کمک بگیرید.

استفاده از یخ خشک

یخ خشک، درست مانند پاک کننده های چسب، بسیار قوی است، برای همین به عینک و دستکش محافظ نیاز دارید تا چشم ها و دست های خود را در برابر آن محافظت کنید. نصفی از یخ را درون یک سینی قرار دهید. دستکش دست کنید. بهتر است یخ را در مرکز ظرف یا سینی قرار دهید. ظرف را مستقیما روی چسب قرار دهید و اجازه دهید به مدت 1 دقیقه روی آن بماند. یخ باعث سفت شدن چسب و در نهایت ترک خوردن آن میشود. این روش، سریع ترین و تمیزترین روش برای از بین بردن چسب روی پارکت است. برای باقی مانده چسب، میتوانید از یک کاردک کمک بگیرید. همانطور که گفته شد، در این مرحله مراقب باشید تا هیچگونه خراش و آسیبی به کفپوش وارد نشود.

روش پاک کردن چسب از روی پارکت
به هنگام انتخاب روشی که برای پاک کردن چسب از روی پارکت و پارکت لمینت خود استفاده می کنید، فراموش نکنید که از برخورد مستقیم مایعات و رطوبت با کفپوش جلوگیری کنید. قطعا همه ما خواهان داشتن کفپوشی سالم و بدون آسیب هستیم و مایعات همان چیزی است که می تواند ظاهر زیبای پارکت شما را به مرور زمان کدر و آسیب دیده کند. بهتر است به جای استفاده مستقیم از آب یا مایعات شوینده، از اسفنج و دستمال های نم دار استفاده شود. همچنین در استفاده از کاردک صبور و با حوصله باشید. با انجام یکی از روش های فوق، و با داشتن دقت در انجام این مراحل، به راحتی میتوان از شرچسب روی پارکت خلاص شوید.

 

محصولات مرتبط

موکت پالاز طرح الماس

کفپوش رول اکسکلوسیو

کفپوش تایل کلاسیک

کفپوش رول مُدا

موکت پالاز طرح یاسمن

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها