کفپوشها

کفپوش مناسب برای سالن کنسرت

کفپوش مناسب برای سالن کنسرت

کفپوشان تصمیم گرفت در رابطه با کفپوش مناسب سالن های کنسرت بررسی ای انجام دهد و نکات فوق العاده مهم و فنّی را برشمرد که در این مقاله با شما به اشتراک میگذاریم.

کفپوش مناسب برای سالن کنسرت

کفپوش مناسب برای سالن کنسرت

منظور ما از سالن کنسرت در این مقاله فضاهای باز برای اجرای کنسرت های پاپ و راک نیست. در اینجا به کفپوش سالن‌های کنسرتی اشاره خواهیم کرد که موسیقی کلاسیک در آنها اجرا می شود و می خواهیم کفپوش های مناسب برای سالن کنسرت را بررسی کنیم.

کفپوش کردن سالن کنسرت با چوب

کفپوش مناسب برای سالن کنسرت

کفپوش مناسب برای سالن کنسرت

بدون شک، چوب یکی از بهترین و مناسب ترین گزینه ها برای کفپوش کردن سالن ها است؛ در حقیقت می توان چوب را بهترین و استانداردترین گزینه معرّفی کرد! از این نظر، چوب طبیعی بهترین گزینه کفپوش برای سالن های کنسرت به حساب می آید. دلیل این امر آن است که کفپوش چوبی آکوستیک خوبی برای صدا و صوت طبیعی دارد.

کفپوش مناسب برای سالن کنسرت

کفپوش مناسب برای سالن کنسرت

انعکاس صدا و صوت پس از برخورد با چوب بسیار دلنشین و مناسب است. هر چه قدر این انعکاس صدا مدیریت شده تر، اصولی تر و حرفه ای تر صورت گیرد، طبیعتا کیفیت صدا نیز بهتر خواهد بود. هر چند این روزها می بینیم که از میکروفون ها و بلندگوها برای پخش صدا در سالن های کنسرت استفاده می شود، این انعکاس صدا از طریق این وسایل ارزش کیفی چندانی ندارد. از چوب طبیعی هم می توانیم به صورت کفپوش بهره ببریم و هم از آن به صورت دیوارپوش استفاده کنیم. صدای حاصله در چنین فضایی صدایی است اصیل و باکیفیت، طبیعی و گوش نواز!

نقطه مقابل کفپوش در سالن کنسرت 

کفپوش مناسب برای سالن کنسرت

کفپوش مناسب برای سالن کنسرت

نقطه مقابل چوب پارچه است. در حقیقت پارچه یا پرده ویژگی اش آن است که کیفیت صوت انعکاسی را پایین می آورد. در حقیقت پارچه یا پرده مانعی است بر سر امواج صوتی و گوش نوازی انعکاس صدا را مختل می کنند. در سالن های کنسرت پرده های به کار رفته در حقیقت همان پرده های سالن هستند که کنار رفته و سن، نمایش داده می شود. پرده ها پس از کنار رفتن، در پشت صحنه قرار می گیرند و از این لحاظ مانعی بر سر انعکاس صدا نخواهند بود.

اگر بخواهیم یک جمع بندی کلّی داشته باشیم، باید به این نکته توجّه کنیم که از چوب، استفاده بهینه، حرفه‌ای و حداکثری داشته باشیم و از پارچه تنها در صورت لزوم و به طور محدود در سالن کنسرت خود استفاده کنیم.

برای آشنایی با کفپوش های سالن های کنسرت های کلاسیک، کافی است نظری به عکس های موجود از بزرگترین آنها داشته باشید تا فضای کار دست تان بیاید. پیشنهاد می کنیم تصاویر سالن های کنسرت رویال آلبرت هال لندن، سالن ارکستر فیلارمونیک برلین و سالن طلایی انجمن موسیقی وین را از نظر بگذرانید. ویژگی مشترک تمام این سالن ها استفاده حداکثری از چوب و استفاده حدّاقلی آنها از پارچه است.

کفپوش مناسب برای سالن کنسرت

کفپوش مناسب برای سالن کنسرت

کفپوش مناسب سالن های تئاتر و نمایش

نقطه مقابل سالن های کنسرت، سالن هایی هستند که برای اجرای تئاتر و نمایش از آنها استفاده می شود.

کفپوش مناسب سالن های تئاتر و نمایش - کفپوش مناسب برای سالن کنسرت

بر روی لایه چوبی کفپوش این سالن‌ها حتما باید لایه ای از پارچه قرار گیرد. دلیل این امر آن است که صداهای اضافی ناشی از حرکت بازیگران بر روی استیج کم شوند و تماشاگر دچار حواس پرتی به دلیل وجود صداهای بیهوده نشود. اولویّت صدای انعکاسی، صدایی است که بازیگران می خواهند به تماشاگران و مخاطبان انتقال یابد. پس حتما از یک لایه موکت بر روی کفپوش چوبی سالن نمایش و تئاتر باید استفاده کرد. در سالن های تئاتر خوب است که در جایگاه تماشاچیان از موکت استفاده کنیم تا در صورت رفت و آمد و ورود و خروج تماشاچیان به داخل سالن، حواس بازیگران پرت نشود.

در انتها این نکته را نیز اضافه کنیم که احتمالا همه ما یا لااقل اکثر ما در سالن های کنسرت و نمایش توجّه مان به نورپردازی نمای سالن و سایر اجزایی جلب می شود که در نگاه اوّل به نظر ما می رسند، و کمتر به کفپوش به کار رفته در چنین سالن‌هایی توجّه کرده ایم. پس اگر نمایشی را دیدید که کیفیت اجرا و صدا در آن فوق العاده است، بدون تردید در نظر داشته باشید که کیفیت کفپوش به کار رفته در کف آن سالن نیز متناسب با سایر اجزایی است که پیش از این به آنها دقّت کرده اید!

نویسنده: بهنام رشیدی

پرسش های متداول

بهترین کفپوش سالن های کنسرت چیست؟

می توان چوب را بهترین گزینه معرّفی کرد! از این نظر، چوب طبیعی یکی از بهترین گزینه ها برای سالن های کنسرت به حساب می آید. دلیل این امر آن است که کفپوش چوبی آکوستیک خوبی برای صدا و صوت طبیعی دارد. انعکاس صدا و صوت پس از برخورد با چوب بسیار دلنشین و مناسب است. هر چه قدر این انعکاس صدا مدیریت شده تر، اصولی تر و حرفه ای تر صورت گیرد، طبیعتا کیفیت صدا نیز بهتر خواهد بود. هر چند این روزها می بینیم که از میکروفون ها و بلندگوها برای پخش صدا در سالن های کنسرت استفاده می شود، این انعکاس صدا از طریق این وسایل ارزش کیفی چندانی ندارد. از چوب طبیعی هم می توانیم به صورت کفپوش بهره ببریم و هم از آن به صورت دیوارپوش استفاده کنیم. صدای حاصله در چنین فضایی صدایی است اصیل و باکیفیت، طبیعی و گوش نواز!

چرا نباید از پارچه یا پرده در سالن های کنسرت استفاده کرد؟

پارچه یا پرده ویژگی اش آن است که کیفیت صوت انعکاسی را پایین می آورد. در حقیقت پارچه یا پرده مانعی است بر سر امواج صوتی و گوش نوازی انعکاس صدا را مختل می کنند.

فرق کفپوش سالن های تئاتر با سالن های کنسرت در چیست؟

نقطه مقابل سالن های کنسرت، سالن هایی هستند که برای اجرای تئاتر و نمایش از آنها استفاده می شود. بر روی لایه چوبی کفپوش این سالن‌ها حتما باید لایه ای از پارچه قرار گیرد. دلیل این امر آن است که صداهای اضافی ناشی از عبور بازیگران بر روی استیج کم شوند و تماشاگر دچار حواس پرتی به دلیل وجود صداهای بیهوده نشود. اولویّت صدای انعکاسی، صدایی است که بازیگران می خواهند به تماشاگران و مخاطبان انتقال یابد. پس حتما از یک لایه موکت بر روی کفپوش چوبی سالن نمایش و تئاتر باید استفاده کرد. در سالن های تئاتر خوب است که در جایگاه تماشاچیان از موکت استفاده کنیم تا در صورت رفت و آمد و ورود و خروج تماشاچیان به داخل سالن، حواس بازیگران پرت نشود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها