کفپوشها

انواع خط کشی کفپوش

انواع خط کشی کفپوش

انواع خط کشی کفپوش ها را بدانید

دفعه بعدی که بر روی کفپوشی گام می گذارید، به خط کشی کفپوش توجّه کنید. شاید هم قبلا به این موضوع توجّه کرده باشید. به هر حال، خط کشی کفپوش از نکاتی است که در خور توجّه است و در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

خط کشی های کفپوش به چند دسته مختلف تقسیم بندی می شوند.

خط کشی  ایمنی کفپوش

یک دسته از خط کشی های کفپوش ، خط کشی های ایمنی هستند. این مدل از خط کشی های ایمنی مربوط می شود به خط کشی کفپوش پارکینگ ها یا خط کشی کارخانه های تولیدی مختلف.

انواع خط کشی کفپوش - خط کشی  ایمنی کفپوش

انواع خط کشی کفپوش – خط کشی  ایمنی کفپوش

خط کشی راهنما بر روی کفپوش

مدل دیگر خط کشی ها، خط کشی های راهنما بر روی کفپوش نام دارد که شما آنها را به وفور دیده اید.از این نوع خط کشی ها برای راهنمایی افراد به بخش‌های مختلف بیمارستان ها و یا در راهروهای خروجی یا ورودی استفاده می شود. به عنوان مثال، در فضاهای درمانی، بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها با این نوع خط کشی بر روی کفپوش بیمارستانی روبرو شده ایم.

انواع خط کشی کفپوش - خط کشی راهنما بر روی کفپوش

انواع خط کشی کفپوش – خط کشی راهنما بر روی کفپوش

خط کشی سالن های ورزشی

نوع دیگر خط کشی ها مربوط است به خط کشی کفپوش سالن های ورزشی . این مدل را حتما دیده ایم و به آن توجّه کرده ایم؛ مثل خط کشی زمین های مختلف ورزشی از قبیل جیم، سالن فوتسال، هندبال، والیبال، بسکتبال و غیره. این نوع خط کشی در فضاهای سرپوشیده به کار گرفته می شود.

انواع خط کشی کفپوش - خط کشی کفپوش سالن های ورزشی

انواع خط کشی کفپوش – خط کشی کفپوش سالن های ورزشی

خط کشی کفپوش ورزشی فضاهای باز

امّا مدل دیگر خط کشی های کفپوش ، خط کشی کفپوش ورزشی فضاهای باز نام دارد. زمین تنیس و بدمینتون از جمله زمین هایی هستند که این نوع خط کشی فضای باز را می توانیم بر سطح آنها مشاهده کنیم.

انواع خط کشی کفپوش - خط کشی کفپوش ورزشی فضاهای باز

انواع خط کشی کفپوش – خط کشی کفپوش ورزشی فضاهای باز

چگونگی انجام خط کشی بر روی کفپوش

اصولا خط کشی به دو صورت بر روی کفپوش های مختلف در انواع مختلف صورت می گیرد. خط کشی های روی کفپوش ها یا به وسیله دست انجام می شوند و یا به وسیله ماشین ها این خط کشی ها را روی آنها صورت می دهند.

خودِ خط کشی دستی، به چند مدل مختلف صورت می گیرد. یک نوع آن خط کشی به وسیله رنگ است که رنگ مخصوص را روی کفپوش می کشند که این کار به وسیله غلتک مخصوص انجام می شود. مدل دیگر خط کشی های دستی به وسیله برچسب های مختلف صورت می گیرد. در این مدل خط کشی دستی خط کشی ها به صورت برچسب اعمال می‌شوند که از قبل برش خورده و کافی است آنها را بر روی سطح کفپوش بچسبانیم.

چند نمونه از انواع خط کشی کفپوش ها

چند نمونه از انواع خط کشی کفپوش ها

چند نمونه از انواع خط کشی کفپوش ها

کفپوش های پارکینگ

کفپوش های پارکینگ به‌صورت اپوکسی اجرا می‌شوند. خط کشی آنها به وسیله رنگ یا به وسیله ماشین رنگ پاش و یا با دست صورت می گیرد که به صورت پاشیدن رنگ و یا اِعمال برچسب بر روی سطح کفپوش حاصل می شوند. اگر غلظت رنگ و کیفیت آن مناسب باشد، اجرای رنگ بر روی کفپوش های اپوکسی بهتر جواب خواهد داد.

کفپوش های بیمارستانی هتروژنی و هموژنی

بر روی این نوع کفپوش ها معمولا از برچسب استفاده می کنیم و بسته به نوع سلیقه و کاربری مان می توانیم این برچسب ها را تعویض کنیم. از این جهت است که پاک کردن و نصب دوباره خط کشی های برچسبی ساده تر انجام می شود و آسیبی به لایه رویه ی کفپوش وارد نمی کند.

چمن ورزشی در فضای باز

خط کشی چمن ورزشی در فضای باز مثل خط کشی چمن زمین فوتبال به وسیله ماشین انجام می شود. دلیل اصلی استفاده از ماشین برای اِعمال این نوع خط کشی آن است که بسیار مهم است تا ضخامت خط به درستی بر روی چمن ورزشی اجرا شود. از جهتی دیگر قطر دایره ها، زاویه ها و فاصله ها باید به درستی در نظر گرفته شوند و محاسبه آنها کاری است بسیار ظریف که به وسیله ماشین می توان از عهده این مهم بر آمد. در حقیقت این نوع خط کشی به معنی پاشیدن رنگ بر روی چمن می باشد. ثبات این نوع رنگ به گونه‌ای است که در برابر تابش نور آفتاب، باران و بارندگی، سرما و یخبندان ثبات بی نظیری از خود نشان می دهد.

نویسنده: بهنام رشیدی

پرسش های متداول

انواع مختلف خط کشی کفپوش ها کدام ها هستند و کاربرد هر یک برای چیست؟

خط کشی های کفپوش به چند دسته مختلف تقسیم بندی می شوند. یک دسته از خط کشی های کفپوش، خط کشی های ایمنی هستند. یک مدل از این خط کشی های ایمنی مربوط می شود به خط کشی پارکینگ ها یا کارخانه های تولیدی مختلف. مدل دیگر خط کشی ها، خط کشی های راهنما نام دارد که شما آنها را به وفور دیده اید. به عنوان مثال، در فضاهای درمانی، بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها با این نوع خط کشی روبرو شده ایم. از این نوع خط کشی ها برای راهنمایی افراد به بخش‌های مختلف بیمارستان ها و یا در راهروهای خروجی یا ورودی استفاده می شود. نوع دیگر خط کشی ها مربوط است به خط کشی سالن های ورزشی. این مدل را حتما دیده ایم و به آن توجّه کرده ایم؛ مثل خط کشی زمین های مختلف ورزشی از قبیل جیم، سالن فوتسال، هندبال، والیبال، بسکتبال و غیره. این نوع خط کشی در فضاهای سرپوشیده به کار گرفته می شود. امّا مدل دیگر خط کشی های کفپوش، خط کشی کفپوش فضاهای باز نام دارد. زمین تنیس و بدمینتون از جمله زمین هایی هستند که این نوع خط کشی فضای باز را می توانیم بر سطح آنها مشاهده کنیم.

نوع کفپوش و خط کشی به کار رفته در پارکینگ ها عموما چیستند؟

کفپوش های پارکینگ به‌صورت اپوکسی اجرا می‌شوند. خط کشی آنها به وسیله رنگ یا به وسیله ماشین رنگ پاش و یا با دست صورت می گیرد که به صورت پاشیدن رنگ و یا اِعمال برچسب بر روی سطح کفپوش حاصل می شوند. اگر غلظت رنگ و کیفیت آن مناسب باشد، اجرای رنگ بر روی کفپوش های اپوکسی بهتر جواب خواهد داد.

ویژگی نوع رنگ به کار رفته در خط کشی فضای باز چیست؟

ثبات این نوع رنگ به گونه‌ای است که در برابر تابش نور آفتاب، باران و بارندگی، سرما و یخبندان ثبات بی نظیری از خود نشان می دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها