فرش یکی از اصیل ترین صنایع دستی ایرانی است که جزو جدایی ناپذیر هر خانه ای محسوب میشود. اما در حال حاضر داشتن یک فرش زیبا برای بسیاری از خانواده های ایرانی یک کالای لوکس و پرهزینه است. یکی از گزینه هایی که این روزها میان مشتریان طرفدار پیدا کرده و می تواند جایگزین مناسبی برای فرش باشد، انواع موکت فرش است. موکت هایی که دارای پرزهای بلند و نرم یا طرح های فرش گونه و متنوع هستند، جزو موکت فرش ها یا موکت فرشی محسوب می شوند. این موکت ها می توانند هزینه کمتری نسبت به فرش داشته باشند، به علاوه پهن کردن سرتاسری آنها، نه تنها محفل خانه هایمان را گرم ترم و زیباتر می کند، بلکه برای کسانی که فرزند کوچک یا سالمند در خانه دارند، ایمنی بیشتری را هم به ارمغان می‌آورد. در این مطلب در این باره گفتگو خواهیم کرد که موکت فرش یا موکت فرشی چیست و چه برندهایی در فروشگاه کفپوشان این نوع موکت ها را دارد و برای خرید مثلا موکت فرش پالاز چه میزان باید هزینه کنید.

به چه نوع موکتی موکت فرشی می‌گوییم؟

پیش از آنکه به طور عمیق تری به این موضوع بپردازیم، بد نیست با ریشه های شکل گیری این مدل کفپوش آشنا شویم. فرش موکت درواقع موکتی است که بتواند همان کارایی و زیبایی فرش را برای اتاق و خانه مان به ارمغان بیاورد ولی برای خرید آن متقبل هزینه های سنگین فرش دستباف نشویم. البته در این میان موکت های دیگری هم وجود دارند که به صورت فرش بافته می شوند یعنی دارای بافت گره ای هستند و نحوه تولیدشان هم کاملا متفاوت از تهیه موکت های معمولی است. به همین دلیل هم اساسا هزینه بالاتری نسبت به سایر موکت ها دارند. به عنوان مثال شرکت رویا، یکی از معروفترین شرکت هایی است که در حال حاضر این نوع محصولات را در اشکال و طرح های متنوعی وارد کشور می کند.
نوع دیگری از این مدل موکت که به خانه، فضایی مدرن تر و شیک تر می‌دهد، استفاده از موکت های پرز بلند است. به این صورت که متراژ معینی از موکت را خریده و سفارش می دهیم که آن را درست مانند فرش، برای‌مان دور دوزی کنند. این موکت دوردوزی شده می‌تواند به شکل گرد یا مربع باشد و آپارتمان های دنج و طراز اول آمریکایی را به یادمان بیاورد. به خصوص اگر رنگی از این موکت های پرز بلند را انتخاب کنیم که با کفپوش اصلی خانه در تضاد، و با دیگر وسایل خانه همچون کوسن ها یا مبل ها هماهنگ باشد. درواقع هرچه تناسب رنگ فرش زیر پایتان با دیگر وسایل خانه بیشتر باشد، محل زندگی تان زیباتر و شیک تر به نظر می‌رسد.

کاربردهای فرش موکت

این مدل موکت می تواند در فضاهای مختلفی همچون اتاق های مختلف خانه، پاساژهای تجاری، دفاتر اداری یا حتی نمایشگاه ها و سالن های کنفرانس استفاده شود. این نوع موکت ها لطافت و نرمی را در خانه برایمان به همراه می‌آورد و نصب طرح های مختلف آن در نمایشگاه و سالن های کنفرانس که مساله نرمی و لطافت اهمیت ندارد، زیبایی و صمیمت را در فضا ایجاد می‌کند. البته این محصول به دلیل ظاهر فرش مانندش باعث شده تا بیشتر کاربری مسکونی داشته باشد تا کاربری اداری و شرکتی. از این رو به گزینه هایی می‌پردازیم که با انتخاب آنها در خانه و محل زندگی تان می‌توانید طرحی نو دراندازید و فضای خانه را متفاوت سازید.

کلمه فرش برای سالن پذیرایی برای خیلی از ما یادآور بته جقه ها، طرح های قرینه ای است که به طور سنتی در فرش ایرانی دیده می‌شود. اما موکت فرش پذیرایی از نظر رنگ و طرح، ساده تر از فرش های پرنقش و نگار ایرانی است. در میان طرح های مختلف موکت فرش پذیرایی شاید تنها موکت طرح ترنج ظریف مصور باشد که بیشترین شباهت را به فرش های ایرانی دارد. با این حال اگر تنها همین اندازه که موکت فرش پذیرایی تان طرحدار باشد، برایتان کافی است، موکت های طرحدار زیاد و متنوعی از برندهای مختلف هستند که می‌توانید از میان آنها رنگ مناسب و مورد نظرتان را انتخاب کنید. با این کار می‌توانید موکت را به صورت سرتاسری در اتاق پذیرایی نصب کنید. با این کار از مزایای تعدیل دمای خانه در فصل های گرم و سرد سال و همچنین امنیت کف زمین به نفع کودکان بهره می‌برید. اما اگر فضای سالن پذیرایی خانه تان زیادی طرح و نقش دارد و برای کف زمین، سادگی بیشتر را می‌پسندید، موکت پرز بلند را در فهرست انتخاب تان قرار دهید. آن را دوردوزی و سالن پذیرایی را به یک فضای لوکس تبدیل کنید.
جالب است بدانید که بسیاری از خریداران در مراجعه برای خرید موکت ، خواهان موکت فرش فانتزی هستند. در حالی که موکتی با عنوان موکت فرش فانتزی تولید نمی‌شود. موکت فرشهای فانتزی عمدتا یا موکت های اتاق خواب کودکان هستند که شکل های کارتونی بر روی آنها چاپ شده یا همین موکت های پرز بلند دوردوزی شده هستند. انجام این کار در میان کارخانه ها و شرکت های تولیدی موکت بسیار رواج دارد. به عنوان مثال اگر خواهان خرید یکی از موکت های پرز بلند سیزال باشید، کارخانه موکت را در محل خودش، برش می‌دهد و پس از دوردوزی آن را برای مشتری ارسال می‌کند.

داشتن حس راحتی و ایمنی هنگام بازی برای کودکان بسیار اهمیت دارد. استفاده از کفپوش های سنگ و سرامیک در اتاق خواب کودکمان ، می تواند دردسرهای فراوانی به همراه داشته باشد. چون نمی‌تواند ایمنی لازم را در هنگام بازی برای کودک تامین کند. در عوض، با نصب موکت فرش اتاق کودک خیالمان از بابت راحتی و ایمنی فرزندمان، کاملا مطمئن خواهد شد. به علاوه موکت فرشهای اتاق کودک، نقش های فانتزی و طرح های شاد و کودکانه دارند و فضایی کاملا متفاوت و هیجان انگیزی را برای فرزندمان خلق می کنند. فضایی که از بازی در آن لذت ببرد و خلاقیتش تقویت شود.

معماری خانه ها و آپارتمان ها در دهه شصت به گونه ای بود که همه خانه ها تعدادی پله خطرناک یا به سمت حیاط داشتند یا به سمت پشت بام. بچه ها هم مدام از این پله ها بالا و پایین می‌رفتند و می‌دویدند. خوشبختانه راه پله اکثر خانه ها یا با موکت مفروش شده بود یا با فرش ماشینی راه پله. اما حالا که 90 درصد خانه ها آپارتمان است، راه پله ها فضای مشترک تمام واحدهاست و مفروش نمی‌شود. با این حال بسیاری از آپارتمان ها یکی دو پله دارند که فضای نشیمن را به آشپزخانه یا آشپزخانه را با سه چهار پله به پذیرایی وصل می‌کند. و همین چند پله گاهی واقعا خطرناک می‌شود و حتی گاهی ما را هم به عنوان جوان یا نوجوان به زمین می‌زند یا باعث لغزیدن پایمان روی پله می‌شود. این احتمال وقتی بالاتر می‌رود که کفپوش خانه سرامیک یا پارکت لمینیت است. خصوصا اگر در خانه فرزند کوچک یا سالمند دارید، اهمیت این موضوع دو چندان می شود. در این صورت نصب موکت فرش راه پله علاوه بر اینکه ایمنی رفت و آمد روی پله را بیشتر می‌کند و احتمال لغزیدن را کاهش می‌دهد، نوعی عایق صدا هم محسوب می شود. در این صورت کافی است با توجه به دکوراسیون و رنگ غالب موجود در خانه یک رنگ یا طرح خاص را انتخاب و راه پله را با آن فرش کنید. اما به طور کلی هرچه موکت فرش راه پله ساده تر و بی رنگ تر یا هماهنگ با رنگ کفپوش خانه باشد، طوری که کسی متوجه موکت شدن آن نشود، بهتر است.

موکت فرش قیمت مناسبی دارد؟

اینکه موکت فرش قیمت مناسب دارد یا نه به این نکته بستگی دارد که کدام یک از انواع این محصول را انتخاب می‌کنیم. اما به طور کلی این دسته از محصولات با داشتن تنوع طرح و رنگ چشمگیر و ویژه می توانند جایگزین مقرون به صرفه و مناسبی برای فرش باشند. اما برای اینکه ارزیابی دقیق تری از قیمت این محصول داشته باشید جدولی را تهیه کرده ایم از طرح ها و همچنین حدود قیمت آنها که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید.

آنها که باغ تالار، تالار عروسی و یا حتی رستوران دارند، همیشه به فکر متفاوت شدن دکوراسیون محل کارشان هستند تا کسب و کارشان را رونق دهند. به علاوه نصب و وجود موکت فرش قرمز در ورودی این سالن ها یکی از الزامات این کسب و کارهاست. فروشگاه کفپوشان چندین مدل و طرح متفاوت از موکت فرشهای قرمز رنگ از برندهای مختلف دارد که می‌تواند با نصب در محل مورد نظرتان، فضای کاری تان را به طور ویژه ای تغییر دهد.

یکی از بهترین محصولات برای این کاربری، فرش تشریفات محصول موکت کات بابل است. این محصول به طور خاص به عنوان موکت فرش قرمز و برای نصب در ورودی باغ تالارها تولید شده است. دیگر محصول از همین برند، کناره های تافتینگ امپریال فرش قرمز است که در دو طرف خود نواری کرم رنگ دارد و رنگ قرمز آن را خاص تر و ویژه تر به نمایش گذاشته است. موکت کناره تشریفات سومین محصول این برند برای نصب در ورودی باغ تالارها و رستوران هاست. تفاوت این محصول با دیگر محصولات موکت کات بابل این است که این موکتها رنگ هایی غیر از قرمز هم دارند که اتفاقا بسیار شیکند. وجود رنگ های قهوه‌ای و کرم در بافت این موکت فرشها، تولید موکتهای راه راه با ترکیب رنگ های روشن و تیره، این موکتها را به یک کفپوش متفاوت برای ورودی ساختمان های تجاری اداری یا باغ تالارها تبدیل کرده است. آخرین موکت مناسب برای این منظور هم موکت ولور پشت ترمز کارخانه کات بابل است. این موکتها در زیره خود ترمز دارند و به همین دلیل هم یکی از بهترین محصولات برای نصب در ورودی تالارها و سالن های پذیرایی به حساب می‌آیند چون ترمز پشت موکت مانع از جمع شدن آن در زیر کفش می‌شود.

 

 

جدولی از موکت فرش پالاز و دیگر برندها

 

محدوده قیمتینام برندویژگینام طرح
اقتصادیپالاز موکتپرز بلند و سادهموکت طرح کات B
ارزانپالاز موکتپرز کوتاه و سادهموکت طرح یاسمن
اقتصادیپالاز موکتپرز بلندموکت طرح یاس
اقتصادیپالاز موکتپرز بلندموکت طرح الماس
اقتصادیپالاز موکتپرز کوتاه و طرحدارموکت طرح کودک
اقتصادیپالاز موکتپرز کوتاه و طرحدارموکت طرح راش
گرانپالاز موکتپرز کوتاه و سادهموکت طرح صنوبر
گرانپالاز موکتطرحدارموکت طرح پیچک
اقتصادیپالاز موکتپرز کوتاه و طرحدارموکت طرح نسیم
گرانپالاز موکتپرز کوتاه و طرحدارموکت طرح سایه
اقتصادیپالاز موکتپرز کوتاه و طرحدارموکت طرح خزان
ارزانپالاز موکتپرز کوتاه و سادهموکت طرح بوریا
گرانپالاز موکتپرز کوتاه و طرحدارموکت طرح نخل
گرانپالاز موکتپرز کوتاه و طرحدارموکت طرح دریا
اقتصادیموکت ظریف مصورپرز بلندموکت طرح هرمس
ارزانموکت ظریف مصورپرز بلندموکت طرح رویال
اقتصادیموکت ظریف مصورپرز کوتاه و طرحدارموکت طرح ترنج
گرانموکت ظریف مصورپرز بلند و طرحدارموکت طرح پاییز
اقتصادیموکت ظریف مصورپرز کوتاه و طرحدارموکت طرح میخک
ارزانموکت ظریف مصورپرز کوتاه و طرحدارموکت طرح مینیون
گرانموکت ظریف مصورپرز کوتاه و طرحدارموکت طرح بره ناقلا
گرانموکت ظریف مصورپرز بلند و طرحدارموکت طرح کاملیا
گرانموکت ظریف مصورپرز بلند و طرحدارموکت طرح بیستون
اقتصادیموکت ظریف مصورپرز بلند و طرحدارموکت طرح هستی
اقتصادیموکت ظریف مصورپرز بلند و طرحدارموکت طرح ائل گلی
اقتصادیموکت بابلطرحدارموکت فرش گونه
اقتصادیموکت بابلپرز کوتاه و سادهفرش تشریفات
اقتصادیموکت بابلپرز کوتاه و سادهکناره های تافتینگ امپریال
اقتصادیموکت بابلپرز کوتاه و سادهموکت کناره تشریفات
اقتصادیموکت بابلپرز کوتاه و سادهموکت ولور پشت ترمز
لوکسموکت سیزالطرحدارموکت طرح فرست رادیانت (first radiant)
لوکسموکت سیزالطرحدارموکت طرح کالر پاپ (color pop)
لوکسموکت سیزالپرز بلندموکت طرح سیدنی (Sydney)
لوکسموکت سیزالپرز بلندموکت طرح یونیک (Unique)
لوکسموکت سیزالپرز بلند و طرحدارموکت طرح اسنوپی (SNOOPY)
لوکسموکت سیزالپرز بلندموکت طرح سکرت (Secret)
لوکسموکت سیزالپرز بلندموکت طرح لامور (Lamoure)
لوکسموکت سیزالپرز بلندموکت طرح شگی (Shaggy Exclusive)

 

نویسنده : هاله ناصردلشاد