راهنمای خرید و قیمت موکت

موکت پرز بلند

انواع موکت پزر بلند

بسیاری از مشتری‌ها پیش از دیدن موکت پرز بلند تصور می کنند که این محصول، موکتی با پرزهای ژولیده و بلند است که وسایل کوچک در لا به لای پرزهای آن غرق می شود و اگر قاشق یا چنگال در هنگام ناهار یا شام از دستمان روی موکت بیفتد ، مصیبتی برای پیدا کردن اشیای کوچک خواهیم داشت. شاید این تصور کمی به واقعیت نزدیک باشد ولی نه همیشه. در واقع برای تولیدی های مختلف، موکت پرز بلند تعریف های متفاوتی دارد. ارتفاع پرز موکت های پرز بلند ، متغیر است و معمولا از 10 میلیمتر تا نهایتا 20 تا 25 میلیمتر است. در نتیجه میزان ارتفاع هر موکت به تولید کننده آن مربوط می‌شود.

به هر حال موکت پرزبلند ، علاوه بر اینکه موکتی لطیف، نرم و راحت است، با ظاهر شیکی که دارد، دکوراسیون هر فضایی را جذاب و دلپذیر می سازد. بیشتر افراد هم به دلیل همین ویژگی ها آن را برای اتاق خواب استفاده می کنند و حتی هیچ فرشی در اتاق خواب استفاده نمی کنند چون این نوع موکت را کافی می دانند و از آن به عنوان فرش استفاده می کنند. با این توضیحات، بد نیست این مطلب را که درباره انواع موکت های پرز بلند ، قیمت آن و اینکه برای چه اتاقی مناسبند، بخوانید.

تولید موکت پرزبلند

شیوه تولید موکت های پرز بلند این گونه است که الیاف به وسیله سوزن‌های ماشین تافتینگ از آستر رویی عبور می‌کنند و توسط قلاب‌های موجود در زیر آستر نگاه داشته شده و با برگشت سوزن‌ها یک حلقه ایجاد می‌شود. بعد از بافته شدن پرزهای موکت در آستر رویی، نوبت آن است که آستر زیرین به وسیله چسب مخصوص به پشت موکت چسبانده شود. کیفیت چسب و مواد به کار رفته تاثیر زیادی بر استحکام موکت و مسائل دیگری نظیر ضد حساسیت بودن آن دارد.

همچنین، یکی از عوامل موثر در تولید یک موکت پرزبلند با کیفیت ، نسبت وزن به سطح موکت است. این نسبت نشان دهنده چگالی موکت و میزان در هم تنیدگی پرزهای به کار رفته در موکت است. عامل بعدی در تعیین کیفیت موکت پرزبلند ، تراکم تعداد سوزن‌ها در هر اینچ مربع است، که در فرش، به آن شانه می گویند. هر چه تراکم تعداد سوزن‌ها در سطح موکت بیشتر باشد مقاومت آن در برابر کوبیده شدن بیشتر است و در نتیجه عمر آن نیز افزایش می‌یابد.

عامل مهم دیگر در تولید این محصول، ارتفاع پرز در موکت تافتینگ است که ضخامت موکت پرزبلند را نشان می‌دهد. پرزها باید در عین حال که ارتفاع دارند و نرم هستند، در برابر کوبیده شدن نیز مقاوم باشند. درواقع پرزهای موکت در فرآیند ریسندگی باید به اندازه کافی تابیده شده و استحکام لازم را پیدا کنند در غیر این صورت با گذشت زمان کوبیده و بدشکل می شوند. این عامل اخیر، همانطور که گفته شد در محصول هر کدام از تولیدکنندگان موکت متفاوت است. به عنوان مثال موکت های پرز بلند شرکت ظریف مصور ، موکت های تافتینگی هستند که الیافشان20 میلیمتر ارتفاع دارد.

موکت پرز بلند

مزایا و معایب موکت پرز بلند

موکت های پرز بلند مانند سایر کفپوش ها مزایا و معایب خود را دارند و با توجه به این مزایا یا معایب است که باید تشخیص دهیم این محصول را کجا استفاده کنیم. موکت پرزبلند ، به دلیل ضخامت و الیاف آن عایق بسیار خوبی برای حرارت و صداست. در نتیجه در فصل سرما، خانه‌هایی را که خیلی سرد هستند، گرم می‌کند. یا با توجه به همین مزیت، برای مکان های پرتردد یا مکان هایی مناسب است که سر و صدا در آن جریان دارد. در کنار این مزایا، بد نیست بدانید که موکت های پرزبلند فضا را کوچکتر نشان می‌دهند و بنابراین برای مکان هایی با مساحت کم چندان توصیه نمی‌شود. 

با این حال می‌توانیم موکت های پرز بلند را با خیال راحت در فضاهای وسیع تر نصب کنیم. اما مساله نظافت سخت این محصول، عیبی است که هم شامل حال اتاق های کوچک می‌شود و هم شامل حال اتاق‌های بزرگ. درواقع به دلیل بلند بودن پرزهای این نوع موکت، آشغال و گرد و غبار در این محصول بیشتر نفوذ کرده و جارو کردن و نظافت آن را به طور طبیعی سخت تر می‌سازد. 

البته اگر به ارتفاع پرز موکت توجه کنید و موکتی با ارتفاع پرز کمتر و تراکم بالاتر خریداری کنید، می توانید این مشکلات را به حداقل برسانید. همچنین اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که خانه تان را زود به زود جارو می کنید، می‌توانید از این ایراد چشم پوشی کنید.

انتخاب موکت پرزبلند یا پرز کوتاه برای اتاق خواب کودک کمی چالش برانگیز است. بدون شک موکت پرزبلند به دلیل نرمی و لطافت خاصی که دارد برای اتاق کودکان مناسب است چون صورت زمین خوردن کودک، آسیبی به فرزندان ما وارد نمی‌شود. اما در عین حال، کودکان حساس هستند و نیازهایشان با بزرگسالان کاملاً متفاوت است. گاهی رنگ، گاهی جنس و گاهی سلامتی کودکان به ما اجازه نمی‌دهد که از همین موکت های گرم و رنگ در اتاق خواب کودک استفاده کنیم. چون علاوه بر سلامت جسمی کودکان، سلامت روح آنها را هم باید مد نظر قرار دهیم و بدانیم که هر موکتی را با هر رنگی در اتاق خوابشان نصب نکنیم.

چه زمانی موکت پرز بلند را در اتاق کودک نصب نکنیم؟

اگر کودک شما آلرژی دارد حتما این مسئله را برای انتخاب موکت اتاق خواب رعایت کنید. در این صورت بهتر است با توجه به میزان آلرژی و حساسیت کودکتان واقع بینانه عمل کنید. تصمیم گیری برای انتخاب موکت اتاق خواب کودک برای افرادی که فرزندانشان آلرژی دارند یا صاحب حیوانات خانگی هستند، دشوارتر از دیگران است. به طور حتم، موکت پرزبلند اتاق کودک برای کودکی که آلرژی دارد گزینه مناسبی نیست. 

پس بهتر است قبل از خریداری موکت با پزشک و فروشنده موکت مشورت کنید و اطلاعات دقیقی برای خرید داشته باشید. نکته دیگر اینکه، موکت های پرز بلند به دلیل ارتفاع پرزها خرده ریزه خوراکی یا اسباب را در خود پنهان می کند و این می تواند برای کودک شما خطرناک شود.

موکت پرز بلند

همچنین ممکن است اشیاء کوچک همچون اسباب بازی و لگو در موکت فرو رود و از چشم شما پنهان بماند. در این صورت اگر در خانه کودکی دارید که چهار دست و پا راه می رود، این ویژگی موکت می تواند برای بچه خطرناک باشد. زیرا کودکان معمولا این اشیاء ریز را به دهان خود می‌برند و سلامتی خود را به خطر می‌اندازند. به عنوان مثال وقتی راه می‌رود، احتمال دارد که اسباب بازی های کوچک پای او را زخمی کند. یا مثلا اگر بچه از روروئکش زیاد استفاده می‌کند، باید موکتی را انتخاب کنید که بتواند روی موکت به راحتی و سرعت بغلتد و چرخ هایش به پرزهای موکت گیر نکند.

بنابراین خرید موکت پرز بلند برای جایی که کودک روروئک سوار می‌شود، تصمیم عاقلانه‌ای نیست. این حرف‌ها بدان معنا نیست که نباید یا نمی‌توانید یکی از انواع موکت پرزبلند را در برای اتاق خواب کودک نصب کنید. بلکه بدان معناست که تمام مزایا و معایب این نوع موکت‌ها را در نظر بگیرید و سپس اقدام به انتخاب بهترین گزینه کنید. این هم جدولی از تمام مدل ها و طرح های موکت پرزبلند که برای اتاق کودک مناسبند:

نام طرحنام برندنوع برندنوع کاربری اتاق کودک
موکت طرح الماسپالاز موکتایرانی
موکت طرح یاسپالاز موکتایرانی
موکت طرح کات بیپالاز موکتایرانی
موکت طرح پامچالپالاز موکتایرانی
موکت طرح رویالظریف مصورایرانی
موکت طرح رویال کلاسیکظریف مصورایرانی
موکت طرح سیدنیظریف مصورایرانی
موکت طرح سیدنی کلاسیکظریف مصورایرانی
موکت طرح هرمسظریف مصورایرانی
موکت طرح امپریالموکت رویاخارجی
موکت طرح  شگیموکت سیزالخارجی
موکت طرح اسنوپیموکت سیزالخارجی
موکت طرح سیکرتموکت سیزالخارجی

انواع موکت پرز بلند ایرانی

موکت پرز بلند پالازمدل الماس، مدل کات بی، پامچال، یاس
موکت پرز بلند ظریف مصور(تافتینگ)هرمس، کاملیا، بیستون، سیدنی کلاسیک، سیدنی، هراز، هستی، بهار،  رویال کلاسیک، ارم، رویال، هامون (لوپ)، هامون اسپرت (لوپ)، ترانه (لوپ)، نویان

از آنجاکه موکت پرز بلند یکی از شیک ترین و راحت‌ترین موکت های بازار کفپوش است، شرکت‌ها و برندهای خارجی در تولید انواع این موکت با هم در رقابتند و هر کدام سعی دارند مدل و طرح تازه تر و جدیدتری را به بازار کفپوش ارائه کند. بنابراین در انتخاب و خرید، گزینه‌های بی شماری پیش رو دارید و در کنار موکت پرز بلند ایرانی ، از موکت پرز بلند خارجی هم می توانید در دکوراسیون خانه بهره گیرید. در دسته موکت پرز بلند ایرانی نیز از همان ابتدا باید انواع موکت پرز بلند پالاز را به شما پیشنهاد دهیم. 

مدل های این برند عبارتند از موکت طرح الماس ، موکت طرح مدل کات بی ، موکت طرح پامچال و موکت طرح یاس. برای خرید یکی از مدل‌های موکت پرز بلند ظریف مصور هم می‌توانید یکی از موکت های طرح هرمس ، کاملیا، بیستون ، سیدنی کلاسیک، سیدنی، هراز، هستی، بهار، رویال کلاسیک، ارم، آرام، دریا، رویال ، هامون ، هامون اسپرت، ترانه یا نویان را در سایت کفپوشان مشاهده و آنها را با انواع موکت های خارجی از ظنر کیفیت و قیمت مقایسه کنید.

انواع موکت پرز بلند خارجی

 

موکت پرز بلند سیزالاسنوپی (Snoopy) ، سیکرت (secret)، سند ریور(sand river)، شگی(shaggy)، کروما (chroma)
موکت پرز بلند رویاامپريال

در دسته موکت پرز بلند خارجی ، موکت های پرز بلند سیزال به نام های snoopy (اسنوپی)، secret (سیکرت)، sand river (سند ریور)، shaggy (شگی)، chroma (کروما) وجود دارند. همچنین از محصولات موکت پرز بلند خارجی رویا ، مدل imperial (امپریال) موکت پرز بلند این شرکت است.

انواع موکت پرز بلند طرح دار را بشناسیم

یکی از بهترین تولید کننده های موکت پرز بلند طرح دار، شرکت  ظریف مصور است. انواع موکت پرز بلند طرح دار این شرکت در طبقه بندی موکت های تافتینگ قرار می‌گیرند و از چهار جزء یا عنصر تولید می‌شوند. این چهار عنصر عبارتند از پرز موکت، آستر روی موکت، آستر زیر کار و چسب. الیاف این موکت ها با روش تافت درون آستر نگه دارنده موکت قرار می‌گیرند و به همین دلیل هم در دسته تافتینگ ها هستند. 

ظاهر و همچنین بافت فرش مانند این موکت و همچنین ویژگی هایی از قبیل دوام بالای آن باعث شده تا افراد از این نوع موکت در طراحی دکوراسیون خانه، اداره و مرکز تجاری خود استفاده کنند. تعدادی از مدل های پرز بلندهای این شرکت که شهرت و محبوبیت بیشتری دارند، عبارتند از طرح های هرمس، کاملیا، نهال، هراز، هستی، بهار و ترانه.

موکت پرز بلند

موکت های پرز بلند طرح دار

نام طرحنام برندنوع برندویژگی موکتمحدوده قیمتی
طرح کاملیاموکت ظریف مصورایرانیپرز بلند طرحدارگران
طرح هرازموکت ظریف مصورایرانیپرز بلند طرحداراقتصادی
طرح هستیموکت ظریف مصورایرانیپرز بلند طرحداراقتصادی
طرح بهارموکت ظریف مصورایرانیپرز بلند طرحداراقتصادی
طرح نهالموکت ظریف مصورایرانیپرز بلند  طرحداراقتصادی
طرح ترانهموکت ظریف مصورایرانیپرز بلند طرحدارارزان

همیشه یکی از مشکلاتی که برای خریداران موکت وجود دارد، انتخاب رنگ آن محصول است. اگرچه شاید این موضوع در وهله اول مهم به نظر نرسد ولی بعد از انتخاب مدل، خریداران، با سلایق و ایده های دکوراسیونی مختلف باید رنگ و طرح را بر اساس دکوراسیون فعلی خود انتخاب کنند. از سوی دیگر رنگ های خنثی برای دکوراسیون داخلی از دسته رنگ هایی هستند که در طراحی داخلی خیلی مورد استفاده قرار می گیرند. 

درواقع اکثر افراد به دنبال رنگ هایی هستند که در کنار دیگر اسباب و وسایل شیک و زیبا به نظر برسد و با همه چیز در یک اتاق تناسب داشته باشد.  شاید به همین دلیل هم باشد که موکت پرز بلند طوسی یکی از محبوب های بازار کفپوش است.

موکت پرز بلند

آنچه در جدول زیر مشاهده می‌کنید، تمام موکت های پرز بلند موجود در فروشگاه کفپوشان است. طرحدار یا ساده بودن و همچنین ایرانی یا خارجی بودن این محصولات مشخص و حدود قیمت آن نیز عنوان شده است. با این حال برای مشورت و پیدا کردن محصول خاص مد نظرتان می‌توانید با فروشندگان کفپوشان گفتگو کنید تا یکی از بهترین ها را بخرید.

نام طرحنام برندنوع برندویژگی موکترنگ طوسیمحدوده قیمتی
طرح هرمسموکت ظریف مصورایرانیسادهداردگرانترین
طرح نویانموکت ظریف مصورایرانیسادهداردارزانترین
طرح هامون اسپرتموکت ظریف مصورایرانیسادهداردارزان
طرح رهاموکت ظریف مصورایرانیسادهداردارزان
طرح رویالموکت ظریف مصورایرانیسادهداردارزان
طرح رویال کلاسیکموکت ظریف مصورایرانیسادهدارداقتصادی
طرح ترانهموکت ظریف مصورایرانیطرحدارداردارزان
طرح بیستونموکت ظریف مصورایرانیطرحدارداردگران
طرح کات بیپالاز موکتایرانیسادهداردارزان
طرح پامچالپالاز موکتایرانیسادهداردارزان
طرح سیکرتموکت سیزالخارجیسادهداردلوکس
طرح سندریورموکت سیزالخارجیسادهداردلوکس
طرح شگیموکت سیزالخارجیسادهداردلوکس
طرح امپریالموکت رویاخارجیسادهداردلوکس
موکت پرز بلند

قیمت موکت پرز بلند

اگرچه با توجه به کیفیت و روند تهیه و تولید، موکت پرز بلند قیمت بیشتری نسبت به دیگر انواع موکت دارد اما در عین حال، مدل‌های ایرانی آن را با صرف هزینه معقولی می‌توانید بخرید. سخن آخر اینکه شاید موکت پرز بلند قیمت بالاتری دارد اما این مزیت را هم نباید نادیده بگیریم که موکت های پرز بلند به طور طبیعی بیشتر از موکت های نمدی و پرز کوتاه عمر می‌کنند. بنابراین توصیه فروشگاه کفپوشان این است که صرفا به دلیل قیمت این کفپوش از خرید آن منصرف نشوید بلکه با توجه به بودجه‌ای که دارید و کاربری مد نظرتان، مدل به صرفه‌ای را انتخاب کنید و با خود به خانه ببرید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها