راهنمای خرید و قیمت موکت

موکت مساجد

موکت مساجد

در این مطلب به این می‌پردازیم که آیا موکت مساجد برای این مکان ها و برای این کاربری خاص مناسب است یا نه. مسجد یک مکان مقدس برای عبادت مسلمانان است. این روزها داخل هر محله ای یک یا تعداد بیشتری مسجد ساخته شده است که روزانه افراد زیادی برای نماز خواندن به آنجا می روند. بنابراین پاکیزگی و بهداشت این محیط، در درجه اول قرار دارد. فضای داخلی مسجد که مکان اصلی نماز خواندن است، حتما با کفپوش هایی همچون فرش یا انواع موکت مسجدی پوشانده شود. 

معمولا در گذشته بیشتر مساجد از فرش به عنوان کفپوش برای فضای داخلی مسجد استفاده می کردند. اما باید گفت که فرش علاوه بر قیمت بالا، نگهداری و جابجایی دشواری هم دارد. به علاوه تمام سطح زمین و گوشه های مسجد را هم نمی توان به طور کامل با فرش پوشاند.

موکت جایگزین فرش در مساجد

برخلاف گذشته، این روزها فرش جای خود را به موکت داده است به طوریکه در اکثر مساجد شاهد استفاده از این کفپوش به جای فرش هستیم. استفاده از موکت مسجدی، مزیت هایی همچون هزینه مقرون به صرفه، دوام بالاتر، پوشش بیشتر محیط و نگهداری و شستشوی آسان نسبت به فرش به همراه دارد. به همین دلیل هم سایت کفپوشان استفاده از موکت مساجد را توصیه و انواع آن را در این مطلب بررسی می‌کند.

موکت مساجد چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

از آنجاکه مسجد یک مکان پر رفت و آمد محسوب می شود، بنابراین باید از موکت هایی استفاده شود که کیفیت بسیار بالایی دارند و در برابر رفت و آمد مقاومت خوبی دارند. از جمله ویژگی های مناسب برای موکت مساجد ، به موارد زیر می توان اشاره کنیم:

  • مقاومت بالا در برابر تردد : مسجد یک مکان مذهبی است و جزو مکان های پرتردد محسوب می شود. انتخاب یک موکت مقاوم، در درجه اول قرار دارد. همان طور که میدانید، موکت ها در دو مدل کات و لوپ تولید می شوند. برای فضای داخلی مسجد که افراد بدون کفش رفت و آمد می کنند و نرمی و لطافت موکت دارای اهمیت است، موکت کات انتخاب مناسبی می تواند باشد. اما باید گفت که موکت لوپ نسبت به موکت کات، مقاومت بالاتری در برابر تردد دارد و انتخاب مناسب تری برای مساجد جامع و یا مسجدهای پرتردد و علی الخصوص برای قسمت های مبله این مکان‌هاست.
  • آشغال گیری پایین : بر اثر رفت و آمد زیاد افراد به داخل مسجد و همراه شدن فرزندان با والدین، ممکن است کف زمین در معرض آلودگی و زباله قرار بگیرد. بنابراین باید سراغ موکت هایی رفت که حداقل تلاش لازم برای نظافت آنها لازم است. موکت های تافتینگ این ویژگی را دارند که آشغال ها و آلودگی سطح موکت را به میزان کمتری نسبت به موکت های نمدی، به خود جذب می کنند و به نمایش می گذارند.
  • قابلیت نگهداری و شستشوی آسان : از آنجاکه مسجد یک مکان روحانی است و باید کاملا پاکیزه باشد، تمیز بودن کف و شستشوی آسان آن اهمیت بسیار زیاد دارد. از بین موکت های رول و تایل، موکت تایل به دلیل جابجا شدن راحت تایل ها، شستشو و جابجایی آسان تری دارد. در صورت استفاده از موکت های رول در مساجد، بهتر است تمامی سطح کار به کف زمین چسبانده نشود تا در صورت لزوم، جابجایی و شستشوی آن راحت تر انجام شود.
  • چرک تاب بودن رنگ : انتخاب موکت با رنگ روشن برای مکان های پرترددی همچون مسجد، ممکن است پس از مدتی ظاهری نه چندان زیبا به خود بگیرد و نیاز به شستشو یا تعویض داشته باشد. از این رو برای انتخاب موکت مسجد بهتر است سراغ رنگ های چرک تاب تری همچون کرم، طوسی، قهوه ای یا سبز برویم. این رنگ ها به میزان کمتری آلودگی و کثیفی را نشان می‌دهند و برای مدت زمان بیشتری نیاز به تعویض یا شستشوی مکرر ندارند.

ویژگی های انتخاب موکت مسجدی

امروزه مساجد دارای دو فضای مجزا هستند. یک فضا برای نماز خواندن که کاملا مفروش است و افراد بدون کفش وارد می شوند و فضای دیگر برای مراسمات مذهبی که به صورت مبله است و اغلب افراد با کفش تردد می کنند. برای هر کدام از این فضا ها، موکت متفاوتی می توان انتخاب کرد.

از آنجاکه معمولا افراد در سالن های مبله با کفش تردد دارد، بنابراین میزان آلودگی، بسیار بیشتر از فضای داخلی مسجد است. بهترین انتخاب برای چنین فضایی موکت های تایل یا قطعه ای هستند. این موکت ها به دلیل اینکه به صورت تکه ای و در ابعاد کوچکتر نصب می شوند، در صورت خرابی یا آلودگی، جدا ساختن یا تعویض آنها بسیار آسان تر از موکت های رول است.

چنانچه برای قسمت های داخلی مسجد می خواهید سراغ موکت های رول بروید، حتما موکت هایی با ارتفاع کمتر، تراکم بالاتر و با الیاف پلی امید انتخاب کنید.

لیست قیمت موکت مسجدی پیشنهادی

موکت ها با داشتن تنوع طرح و رنگ، مقاومت بالا در برابر تردد و جابجایی و حمل آسان، می توانند جایگزین بسیار خوبی برای فرش در مساجد باشند. در اینجا محصولات پیشنهادی مجموعه کفپوشان برای موکت مساجد به همراه لیست قیمت آنها تهیه شده است.

نام برند نام طرح نوع موکت قیمت (تومان)
پالاز پونه لوپ 123.400
ظریف مصور آی سو لوپ 174.200
ظریف مصور/سپاهان موکت کبریتی نمدی 40.000
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها