فروشگاه کفپوشان

راهنمای خرید موکت

معرفی موکت براساس ارتفاع الیاف

برای خرید موکت مناسب فاکتورها و آیتم‌های زیادی باید مدنظر قرار گیرند که در راهنمای خرید موکت به آنها اشاره میکنیم. رول یا تایل بودن کات یا لوپ بودن حجم تردد و حتی انتخاب طرح و رنگ همگی باید بصورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد تاخریدی لذت‌بخش را تجریه کنید.

رول یا تایل

موکت‌ رول عموماً در فضاهای مسکونی کاربرد دارد. البته موکت‌های رول پرتردد هم طراحی و تولید شده‌اند. تنوع در موکت رول تنها محدود به طرح و رنگ نیست و نوع الیاف، ارتفاع الیاف و کات و لوپ بودن موکت نوع کاربری آن را مشخص می‌کند. موکت‌ تایل به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد کاملاً مطلوب فضاهای اداری و پرتردد است. قابلیت جابجایی آسان، عایق صدا و حرارت و از همه مهم تر قابلیت شستشوی بالا نسبت به موکت رول آن را تبدیل به محصولی کاملاً مناسب برای فضاهای اداری و تجاری پرتردد کرده است.

موکت‌های کات یا لوپ

موکت‌های کات به دلیل نوع ساختار و کات بودن بهترین گزینه برای فضاهای مسکونی مخصوصاً اتاق خواب می‌باشد. نرم و لطیف بودن موکت کات باعث می‌شود هنگام تماس با آن حس آرامش به انسان منتقل شود، می‌توانید در فضاهای عمومی منزل همچون سالن پذیرایی و نهار خوری منزل تان از موکت‌های کات با تراکم بالاتر استفاده کنید که دارای عمر مفید طولانی تری هستند. موکت‌های لوپ بیشتر برای فضاهای پرترددی همچون راه پله، راهروها و . . . استفاده می‌شوند. موکت‌های لوپ به دلیل ساختار مستحکم تر، چرک پذیری کمتری دارند و همچنان می‌تواند برای فضاهای اداری و تجاری پرتردد، ورودی‌ها و هتل‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

پرز بلند یا کوتاه

بهترین گزینه برای فضاهای مسکونی مخصوصاً اتاق خواب‌ها موکت‌های رول کات هستند. موکت‌های کات به دلیل ساختار خاص خود حس راحتی و آرامش را به انسان انتقال میدهند و برخلاف موکت‌های لوپ که دارای سطحی سفت هستند دارای سطحی نرم و لطیف هستند. طبیعتاً هرچه پرز موکت بلندتر باشد آن موکت نرمتر و لطیف تر خواهد بود و حتی با داشتن چنین موکتی احتیاج به فرش نیز نخواهید داشت. البته که موکت پرز بلند در کناره تمام محاسن دارای معایبی نیز می‌باشد که از آن جمله می‌توان به نظافت سخت آن اشاره کرد. به دلیل الیاف بلند و آشغال بیشتری در آن گیر کرده و به سختی خارج میشود. البته این مشکل با تراکم بالاتر تا حدودی رفع می‌شود ولی نه به طور کامل. موکت‌های کات پرز کوتاه تا حدوده زیادی این مشکل را برطرف کرده اند. پرز کوتاه و تراکم بالا باعث شده زباله و آشغال نتواند به داخل الیاف نفوذ کرده و به همین دلیل کار نظافت موکت پرز کوتاه به مراتب راحت تر است هر چند که بخشی از حس نرمی و آرامش در این موکت از دست میرود. بهتر است برای اتاق‌های خواب از موکت‌های پرز بلند و برای فضاهای عمومی تر از موکت پرز کوتاه استفاده کنید.

راه پله راهرو کدام موکت

راه پله و راهروها و ورودیهای ساختمان همواره بیشترین تردد را دارند و استقامت بالا و نظافت آسان مهم ترین لازمه موکت در اینگونه فضاهاست. برای ورودی‌ها و راه پله‌ها موکت‌های تشریفاتی بهترین گزینه است. این موکت‌ها دارای ساختار و طرح رنگی هستند که در مقابل شرایط گوناگون کمترین تغییرات را داشته باشند و از برخی مدل‌ها حتی میتوان در فضاهای بیرونی نیز استفاده کرد. برای راهروها مدل لوپ با تراکم بالا گزینه‌ی مناسبی و در برابر تردد دچار کمترین کوبیدگی الیاف می‌شود.

موکت با زیره نمدی یا لاستیکی

عموماً برای فضاهای مسکونی موکت با زیره نمدی پیشنهاد می‌شود. فضاهای مسکونی جزو فضاهای کم تردد هستند که شاید سالیان سال احتیاج به نوسازی و تعویض موکت نداشته باشند. به همین جهت موکت‌های زیره نمدی می‌تواند بهتر باشد. موکت‌های زیره لاستیکی نیازی به چسباندن ندارند و پس از پهن شدن به دلیل ساختار لاستیکی زیره خود پس از پهن و فیکس شدن در جای خود ثابت می‌ماند. معمولاً در دفاتر کار و فروشگاهها که رفت و آمد بیشتر است موکت‌ها نیاز به شستشوی بیشتری دارند که این مورد به دلیل راحتی در جابجایی در موکت‌های پشت لاستیک مخصوصاً تایل به راحتی انجام میشود. البته باید گفت که قیمت موکت پشت لاستیکی نسبت به پشت نمدی به مراتب بیشتر است.

برای حیوانات خانگی کدام موکت بهتر است

مهم ترین فاکتور برای حیوانات خانگی نرمی و لطافت موکت است و اینکه در اثر چنگ زدن به موکت تغییر شکل ندهد. موکت‌های کات با تراکم بالا می‌تواند پاسخگوی نیاز حیوان خانگی شما باشد. این موکت‌ها به دلیل نرمی دست و پا و بدن حیوان شما را آزار نمیدهد و میتواند به راحتی بر روی آن بازی و حتی استراحت کند.

موکت اتاق کودک

برای سنین مختلف کودکان میتوان از مدلهای مختلف موکت استفاده کرده موکت هایی با رنگ‌های آبی و صورتی و طرح دلخواه کودکان تولید و در بازار موجود است که از الیاف مناسب کودکان ساخته شده است. این الیاف پرز ندارند و هیچگونه آلرژی در کودک شما ایجاد نمیکند، لکه نمیگیرند و به راحتی قابل شستشو هستند.