دکوراسیون منزل, عمومی

دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

اوّلین محیطی که کودکان در آن بزرگ می شوند، اتاق کودک است. روانشناسان از اتاق کودک تحت بعنوان لابراتوار رشد کودکان نام می برند؛ چرا که کودک اوّلین فعّالیت های خود را در این اتاق شروع می‌کند. نقّاشی کشیدن، بازی کردن و اوّلین حس هایی که کودک از دنیای پیرامون خود دریافت می کند، همه و همه در این اتاق رقم می خورند. با توجّه به اهمّیت اتاق کودک، می بینیم که باید امنیت روانی و
فیزیکی کودک در این فضا رقم بخورد. به همین دلیل عواملی چند وجود دارند که حتما والدین باید درنظر داشته باشند.
جزئیات بسیار مهمّی در رابطه با دکوراسیون اتاق کودکان و نوزادان وجود دارد که ما باید به همه آنها توجّه کنیم تا بتوانیم فضایی امن و خوشایند را برای دلبندان خود مهیّا کنیم‌.
در این مطلب می‌خواهیم با هم نگاهی به بخشی از این جزئیات یا المان های مربوط به اتاق کودکان داشته باشیم‌.

پنجره ها

جریان هوای آزاد و برخورداری کودک از نور طبیعی آفتاب در رشد کودک تاثیر بسزایی دارد و این مهم را نمی توان از نظر دور داشت‌. در کنار این عوامل، قرار گرفتن کودک در معرض هوای پاک و نور طبیعی آفتاب علاوه بر رشد فیزیکی او باعث می‌شود تا در معرض صداهای طبیعی پیرامون خود قرار گیرد و حواسّ پنجگانه او رشد کنند.

رنگ اتاق کودک

نوزاد هنگام متولّد شدن، قدرت تشخیص رنگ ها را ندارد و این توانایی طیّ مرور زمان و به آرامی شکل می گیرد. از آنجا که کودکان تحریک پذیر هستند، رنگ ها می توانند عاملی برای تهییج آنها به حساب آیند‌. از اینرو، توصیه ما بر این است تا از رنگ های خنثی و ملایم برای دکوراسیون داخلی اتاق کودکان و نوزادان استفاده کنید.‌ یکی از پیامدهای مهمّ وجود رنگ های هیجان آور، ایجاد بیخوابی یا بدخوابی در هنگام استراحت کودک در شب یا طول زمان روز است. از اینرو، وجود رنگ های ملایم و خنثی این تبعات را برای کودک در بر نخواهند داشت‌. امّا در کنار این رنگ ها وجود اسباب بازی های رنگارنگ می تواند فقدان رنگ را برای روحیه کودک جبران کند و به تقویت حس بینایی آن ها کمک کند.

دیوارپوش اتاق کودک

یکی از راحت ترین و جذّاب ترین دیوارپوش های اتاق کودک، کاغذ دیواری است. خوشبختانه دست خریدار برای تهیّه کاغذ دیواری باز است؛ چرا که کاغذ دیواری ها در طرح ها و رنگ های متنوّع تولید و عرضه می شوند و طیف وسیعی از قیمت ها و هزینه ها را در بر می گیرند. پیشنهاد روانشناسان این است که در ابتدا و هنگام تولّد نوزاد از کاغذ دیواری هایی با طرح های ساده استفاده کنید. و استفاده از کاغذ دیواری هایی با طرح های پیچیده تر و جذّاب تر را بر عهده خود کودکان بگذارید؛ انتخاب کاغذ دیواری توسّط کودک از چهار سالگی به بعد باید روی دهد‌. دلیل آن این است که کودک تا سن ۴ سالگی توانسته علایق و سلایق خود را کشف کند و شخصیّت های کارتونی یا قهرمانان او شکل گیرند. از اینرو، خوب است که اوّلین تصمیم های کودک در این زمان شکل گرفته شود و خود او نقش فعّالی در انتخاب دکوراسیون اتاق خود داشته باشد و کاغذ دیواری های اتاق خود را بر اساس قهرمان ها و شخصیّت های مورد علاقه‌اش انتخاب کند. یک پدیده نوظهور در رابطه با دکوراسیون داخلی اتاق ها، نقّاشی های دیواری هستند و از آنجایی که این نقّاشی ها با رنگ هایی ایمن و بدون ایجاد حسّاسیت برای افراد انجام می شوند، می تواند گزینه مناسبی برای طرّاحی دکوراسیون داخلی اتاق کودکان باشد. از دیگر گزینه های به روز و جدید می توانیم به دیوارپوش های وایت برد اشاره کنیم که برای کودکان می توانند بسیار جذّاب باشند و کودکان خودشان می توانند طرح های دلخواه شان را بر دیوار اتاق خواب خود نقش ببندند و از این راه خلّاقیت کودک نیز تقویت شود. فقط باید به آنها تفهیم کنید که می توانند روی دیوار های خاصّی نقّاشی بکشند و نه روی همه دیوارهای خانه!.

کفپوش اتاق کودک

گزینه دیگر که بسیار مهم است و باید به آن توجّه کنیم کفپوش اتاق کودک است که کفپوشان توصیه های حرفه ای خود را در این باب ارائه می دهد.
یکی از المان های اتاق کودک که کودک با آن ارتباط عمیقی برقرار می کند، کفپوش کف اتاق است؛ چرا که کودکان ساعت‌های متمادی روی کفپوش اتاق خود غلت می زنند، بازی می کنند و می خوابند.
از نگاه یک کفپوشانی، کفپوش ایده آل اتاق کودک باید این مولّفه ها را داشته باشد: دارا بودن استاندارد آسم و آلرژی؛ قدرت ضربه پذیری مناسب و بالا برای حفظ امنیت فیزیکی کودک؛ نرم بودن کفپوش که بسیار مهم است؛ تمیز کردن کفپوش نیز باید بسیار راحت صورت گیرد؛ کفپوش باید حتّی المقدور بدون درز باشد تا باکتری ها را به خود جذب نکند و همچنین موادّ شوینده مناسب برای شستشوی کفپوش استفاده شود که به کفپوش آسیبی وارد نشود.

فهرستی از کفپوش ها و موکت های مناسب برای اتاق کودک را در انتها به شما عزیزان و کاربران محترم معرّفی می کنیم که برای یافتن اطّلاعات دقیق درباره جزئیات آنها، کیفیت و هزینه آنها می توانید با مشاوران متخصّص فروشگاه کفپوشان تماس حاصل فرموده و تمام اطّلاعات لازم را دریافت نمایید:

نویسنده: بهنام رشیدی

پرسش های متداول

 

فروشگاه کفپوشان چه برندها و محصولاتی را برای کفپوش اتاق کودک توصیه می کند؟

موکت کات بی پالاز موکت؛ موکت رویال پالاز موکت؛ موکت هرمس ظریف مصوّر؛ موکت الماس پالاز موکت؛ موکت یاسمن پالاز موکت؛ موکت اسنوپی سیزال؛ موکت سکرت سیزال؛ تمامی موکت های برند سیزال.

چرا دکوراسیون اتاق کودک مهم است؟

اوّلین محیطی که کودکان در آن بزرگ می شوند، اتاق کودک است. روانشناسان از اتاق کودک تحت عنوان لابراتوار رشد کودکان نام می برند؛ چرا که کودک اوّلین فعّالیت های خود را در این اتاق شروع می‌کند.

کفپوش مناسب اتاق کودک چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

کفپوش ایده آل اتاق کودک باید این مولّفه ها را داشته باشد: دارا بودن استاندارد آسم و آلرژی؛قدرت ضربه پذیری مناسب و بالا برای حفظ امنیت فیزیکی کودک؛ نرم بودن کفپوش که بسیار مهم است؛ تمیز کردن کفپوش نیز باید بسیار راحت صورت گیرد؛ کفپوش باید حتّی المقدور بدون درز باشد تا باکتری ها را به خود جذب نکند و همچنین موادّ شوینده مناسب برای شستشوی کفپوش استفاده شود که به کفپوش آسیبی وارد نشود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها