عمومی, کفپوشها

کفپوش های استفاده شده در فیلم های معروف هالیوود

کفپوش های معروف هالیوود

هنگامی که فیلمی پخش یا اکران می شود، علاوه بر فضای داستانی فیلم، عوامل حاشیه ای دیگری نیز هستند که ممکن است توجّه ما را به خود جلب کنند‌. برای یک کفپوشانی، از جمله این عوامل، کفپوشی است که در طرّاحی صحنه فیلم پیاده شده و زیر پای بازیگران می درخشد.

در این مطلب می خواهیم با هم نگاهی به کفپوش هایی بیندازیم که در فیلم های مطرح هالیوودی، از آنها استفاده شده است. نکته جالب دیگری که در این مقاله به آن توجّه خواهیم کرد، تجزیه و تحلیل و چرایی استفاده از آن کفپوش خاص در آن فیلم است.

فیلم مسیر سبز

عنوان فیلم گرین مایل یا مسیر سبز با نقش آفرینی تام هنکس، از کفپوشی که در این فیلم به کار رفته گرفته شده است. مسیر سبز داستان آخرین مسیری است که زندانیان فیلم، پیش از اجرای حکم اعدام شان، آن را طی می کنند.

کفپوش های معروف هالیوود

از آنجایی که در هنگام فیلمبرداری این فیلم استفاده از کفپوش بتنی بسیار رایج بوده است، تیم طرّاحی صحنه تصمیم گرفت تا از بتن های رنگی یا کفپوش رزینی سبز استفاده کند تا هدف نهایی پروژه را محقّق ساخته و مسیر سبز را به گونه‌ای به نمایش درآورد که در نظر داشت. این فیلم جزو معدود فیلم هایی است که به نام یک کفپوش نامگذاری شده است.

فیلم تایتانیک

بدون شک، فیلم تایتانیک در زمان خود یکی از خاص ترین طرّاحی های صحنه تاریخ سینما را به خود دیده است. که به همین خاطر جایزه اسکار را نیز دریافت کرد. در حقیقت در زمان خودش شاهکار طرّاحی صحنه هالیوود شناخته می شده است. سالن زیبا و مجلّل کشتی و پلّه های منتهی به آن، یکی از ماندگارترین صحنه های تاریخ سینما را رقم زده است.

کفپوش های معروف هالیوود

نمای به کار رفته در آن بخش از کشتی، نشان می دهد که در آن زمان این کفپوش های چوبی بوده اند که به کار گرفته می شدند. کف سالن مورد نظر از کفپوش های رزینی بهره برده است که قرار بود تداعی‌گر کفپوش های سنگی باشند؛ چرا که در آن زمان کفپوش های سنگی و کفپوش های چوبی نماد شکوه و تجمّل بودند. در طراحی صحنه این فیلم از تصاویر و عکس های باقی مانده از کشتی تایتانیک بسیار الهام گرفته شده است و همین نزدیکی با واقعیت جذابیت داستان را دو چندان کرده است.

فیلم پالپ فیکشن

پالپ فیکشن یکی از بهترین و مطرح ترین فیلم‌های تاریخ سینمای هالیوود است. حتّی اگر این فیلم را هم ندیده باشید، قطعا صحنه رقص دو بازیگر آن را تماشا کرده اید که از صحنه های ماندگار تاریخ سینما است.

کفپوش های معروف هالیوود

رقص مزبور بر روی کفپوش رزینی انجام شده است. یکی از قابلیّت‌های ویژه کفپوش های رزینی برای سالن های رقص این است که چنان کاربری این کفپوش ها انعطاف دارد، که شما می‌توانید با جوراب با کفش یا با پای برهنه روی این کفپوش ها به راحتی برقصید. برای این منظور، نصب رنگ مات این کفپوش ها قطعا نگرانی لیز خوردن و سُر خوردن را از ذهن تان پاک خواهد کرد. پالپ فیکشن در زمان خود به خاطر پرداختن به قشر خاصی از جامعه بسیار مورد تشویق قرار گرفت و گنگسترهای آن زمان آن را به شدت پسندیدند.

فیلم بوی خوش زن

آل پاچینو که برای نقش آفرینی یک نابینا در این فیلم جایزه اسکار را از آن خود کرد، در این فیلم صحنه رقصی را رقم می زند که باز هم از ماندگارترین سکانس های تاریخ سینما است. کفپوشی که زیر پاهای این بازیگر اسطوره، نقش آفرینی می کند، پارکت لمینت است. پارکت لمینیت لیز و لغزنده نیست و از این جهت یک گزینه ایده آل برای فضای رقص است. علاوه بر این ویژگی، صدای پای رقصنده را نیز منتقل می کند و ضرباهنگ آنرا برجسته می سازد. این کفپوش برای رقص های تانگو و تپ دنس ایده آل است.

سریال فرندز

اگر بخواهیم وارد دنیای تلویزیون شویم، سریال فرندز بی شک، جایگاه ممتازی دارد. سریال فرندز یا دوستان پربیننده ترین سریال تاریخ سیتکام است. طرّاحی صحنه در این سریال تلویزیونی همیشه به گونه‌ای بوده است که فضا پر شده از وسایل مختلف منزل مثل میز، تلویزیون، صندلی و … حتّی در کافه ای که دوستان در آن می نشینند، مبل های بزرگی قرار گرفته اند که شاید باعث شوند کفپوش ها زیاد به چشم نیایند.

کفپوش های معروف هالیوود

امّا هنگامی که به لطف جویی، آپارتمان شان سرقت می شود، در آنجاست که متوجّه می شویم کفپوش خانه جویی و چندلر موکت است. موکتی که در این خانه از آن استفاده شده، موکت طرح دار است. در بخش های دیگر سریال اگر کمی دقّت کنیم، می بینیم که کفپوش های چوبی یا پارکت در آنها به کار رفته اند. نکته جالب این است که با هر بار تغییر دکور در این سریال، شاهد تغییر کفپوش نیز هستیم و این نشان می دهد هیچ دکوراسیونی بدون کفپوش کامل نخواهد بود.

نویسنده: بهنام رشیدی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها