فروشگاه کفپوشان

موکت مدرن

موکت مدرن بدون هیچ الگو و طرحی می‌تواند ما را به یک چیدمان بسیار مدرن و جسورانه برساند. رنگ های خنثی، تیره یا جسورانه و شاد، الگوهای هندسی و غیر متقارن در کنار پرزهای بلند می توانند موکت مدرن را تداعی کنند. فرش و موکت های مدرن با طرح های متفاوت شان در کنار باقی محصولات حوزه موکت و فرش در حال پیشرفت هستند و مخاطبان زیادی را در بازار این محصولات جذب می کنند.
از سوی دیگر نوع چیدمان مدرن می تواند برای همه جذاب و دلربا باشد چراکه در این نوع چیدمان تنوع بسیار بالاست و محدودیت های چیدمان کلاسیک را ندارد. شاید اگر در گذشته به چند خانه پشت هم سر می زدیم سبک و تنوع رنگ فرش، موکت، پرده و مبلمان آن منازل به هم شبیه بود. اما امروزه به دلیل علاقه خانواده ها به استفاده از سبک مدرن تنوع چیدمان بالا رفته است چون به ما اجازه می‌دهد از رنگ ها و ترکیب متنوعی از چیدمان لوازم بهره ببریم. اگر در گذشته اکثرمان فرش هایی با زمینه لاکی می خریدیم، امروزه می توانیم در خانه مان فرش نیندازیم یا از موکت های مدرن و فانتزی استفاده کنیم.

آیا تنها شرکت های خارجی موکت های مدرن تولید می کنند؟

پیش از هر چیز بیاید یک ابهام را بر طرف کنیم و به سوالی که ذهن بسیاری از علاقمندان به این محصول را مشغول می کند، پاسخ دهیم. بسیاری می خواهند بدانند که آیا تنها باید در میان محصولات خارجی به دنبال موکت های مدرن باشند یا خیر؟ پاسخ، صریح و روشن است خیر. این یک تصور اشتباه است که تنها در میان محصولات خارجی به جستجوی این محصول باشید. خوشبختانه در میان محصولات ایرانی و برندهای معتبر ایرانی می توانید موکت هایی با الگوی مدرن بیابید. در واقع ما بر اساس ویژگی ها و الگوهای خاص موکت ها، آنها را به دو دسته موکت مدرن و فانتزی دسته بندی می کنیم. الگوی طرح ها در موکت های مدرن غالبا انتزاعی، نامتقارن و یا تک رنگ و ساده است. تکسچر موکت مدرن یا همان نوع بافت آنها هم ویژگی خاصی ندارد و در واقع، تفاوت تنها در طرح، آنها را از موکت های غیر مدرن جدا کرده است. اما شاید بتوان گفت این ذهنیت از آنجا ناشی می شود که موکت های خارجی مانند تولیدات آلمانی شرکت موکت سیزال پیشگام طرح های موکت مدرن بودند و به همین دلیل به عنوان نمادی برای موکت های مدرن شناخته می شوند. به همین دلیل هم است که موکت های تایل شرکت سیزال تمام ویژگی های موکت مدرن را دارد.

بی نظمی که زیبایی می بخشد

اما سوال اینجاست که چه سبک موکتی را می توانیم موکت مدرن بنامیم؟ این محصول باید دارای چه خصوصیاتی باشد که هم در میان محصولات خارجی یافت شود و هم در میان محصولات داخلی؟ در ابتدا و پیش از هر پیشنهادی یاد آوری می کنیم که وقتی صحبت از چیدمان مدرن می شود در واقع بحث بر سر کلیت چیدمان خانه است. و در چیدمان مدرن و فراتر از آن، در چیدمان پست مدرن شما می توانید سبک های مختلف را با هم تلفیق کنید. همین امر می تواند سبب شود تا تنوع دکوراسیون منازل بیشتر باشد. برای مثال شما به راحتی می توانید فرش و مبلمان سنتی خود را با موکتی مدرن تلفیق کنید. در واقع موکت مدرن می تواند پاسخگوی سلیقه نسل جوان و نسل میانسال باشد. اما تمام این مباحث از نظر گذشت تا ما به اصل مطلب یعنی انتخاب موکت مدرن و فانتزی برسیم.

خرید موکت مدرن

پیش از خرید موکت مدرن باید بدانیم که موکت های مدرن غالبا موکت هایی هستند که نقش، طرح یا الگویی متقارن ندارند. پیشتر نقش و الگویی به طور منظم و مداوم در موکت ها تکرار می شد؛ این نقش، تصویری از گل یا شخصیتی کارتونی نمایان میشد. اما طرح و الگوهای مدرن حالت تکرار شونده ندارد. طوری که انگار موکت های مدرن هم بی نظمی دنیای مدرن و پست مدرن را به ارث برده اند، با این تفاوت که قرار است این بی نظمی به زیبایی ختم شود. برای مثال شما در ابعاد دو در یک متر یک موکت مدرن هرگز طرح یا نقشی را نمی بینید که در ابعاد بعدی هم همانند آن تکرار شود. نقش ها می توانند بسیار پیچیده و هندسی باشند اما هرگز در دو نقطه موکت مانند هم نیستند. دقیقا مانند طبیعت یا طرح سنگ های مرمر که هر تکه آنها منحصر به فرد است. حتی دسته ای از موکت های مدرن دارای طرح و نقش انتزاعی یا آبستره هستند.
یک نمونه خوب برای آنهایی که با هنر آشنایی دارند تابلوهای نقاشی هنرمندان اکسپرسیونیسم انتزاعی است. همانطور که در این سبک نقاشی هنرمندان بدون هیچ الگوی خاصی رنگ های مختلف را روی بوم نقاشی می پاشیدند، در یک موکت مدرن هم شما تلفیقی از رنگ ها را می بینید که گویی به زیبایی هر چه تمام تر بر روی بومی چون موکت پاشیده شده است. یکی از بهترین نمونه های این سبک موکت های زیبای طرح پامچال و شبنم پالاز موکت است.

 

نمونه کار شده موکت مدرن پرز بلند ( طرح کروما )

نمونه کار شده موکت مدرن پرز بلند ( طرح کروما )

مطلب دیگری که باید به علاقه مندان خرید موکت مدرن یادآوری کنیم این است که غالبا موکت مدرن پرز بلند است. پرز بلند بودن موکت ویژگی است که سبب می شود موکت نرم و لطیف شود. خصوصیتی که مخاطبان زیادی را به خود جذب می کند. حال اگر موکت پرز بلند ، طرح های مدرن هم داشته باشد، دلربایی آن می توانند هر سخت پسندی را قانع می‌کند. یک نمونه بسیار خوب موکت مدرن پرز بلند ، موکت طرح الماس پالاز موکت است. موکت طرح هرمس و موکت طرح رویال از برند آشنای موکت ظریف مصور نیز موکت های پرز بلند مدرن محسوب می شوند. همچنین در میان محصولات رولی سیزال موکت های پرز بلند و زیبای زیادی وجود دارند که میتواند مورد توجه طراحان داخلی قرار بگیرد. موکت هایی مانند موکت طرح لامور، موکت طرح شگی، موکت طرح سکرت، موکت طرح کروما و …

موکت ساده مدرن

انتخاب دیگری که می‌تواند مورد پسند و استقبال طرفدران دکور مدرن خانه قرار بگیرد، استفاده از موکت ساده و یک رنگ در کف خانه است. در دکوراسیون مدرن بسیاری از وسایل و لوازم خانگی را می بینیم که تنها یک رنگ دارند و نقش یا طرحی روی آنها نیست. مانند مبلمان یا پرده های مدرن که تنها دارای رنگ های شاد و سرزنده هستند. این ویژگی می‌تواند مورد پسند تمام سنین و سلایق قرار بگیرد چراکه موکت های مدرن ساده و یک رنگ خیلی راحت و زیبا با باقی لوازم منزل، چه مدرن و چه کلاسیک تلفیق می شوند. این تلفیق، همنشینی زیبایی از نظر هارمونی و ضرب آهنگ طرح ها و رنگ ها ایجاد می کند. اگر بار دیگر به دنیای نقاشی و سبک های مدرن گریز بزنیم، می توانیم نمونه تابلوهای نقاشی ساده یک رنگ یا تابلوهایی را که تنها از دو رنگ تخت تشکیل شده اند به عنوان سبک های نقاشی مدرن و متاخر ببینیم. موکت های مدرن یک رنگ نیز دقیقا مانند همین سبک نقاشی، شبیه به یک بوم نقاشی با طرحی مدرن در کف خانه تان به ن‍ظر خواهند رسید.

 

برای شناسایی موکت ساده مدرن باید سراغ موکت های خارجی مدرن در بازار کفپوش ایران برویم. طرح هایی از موکت آلمانی سیزال همچون موکت طرح کروما، موکت طرح لامور، موکت طرح سکرت، موکت طرح یونیک، موکت طرح سیدنی و موکت طرح شگی، طرح هایی ساده و یک رنگ هستند. در واقع تمام مدل های رول و پرز بلند موکت سیزال می توانند در دسته بندی موکت خارجی مدرن جای بگیرند. در میان محصولاتی که نام برده شد، موکت طرح شگی پرزهای بسیار بلند و نرمی دارد. در میان محصولات ایرانی نیز باید به موکت طرح هرمس و موکت طرح رویال ظریف مصور و همچنین موکت طرح الماس پالاز موکت به عنوان طرح های ساده، یک رنگ و مدرن اشاره کرد. امتیاز استفاده از موکت های ساده و یک رنگ در خانه این است که می‌توانیم باقی وسائل خانه را از رنگ های بسیار متنوع، شاد و جسورانه ای مانند رنگ، نارنجی، قرمز، سبز، آبی و بنفش انتخاب کنیم.

موکت های دارای بافت مدرن و پتینه کاری دیوارها

نوع دیگری از فرش و موکت های مدرن وجود دارند که مانند کاغذ یا رنگ های دیواری مدرن هستند. کاغذ دیواری، میز، صندلی یا ستون خانه ها که اصطلاحا پتینه می شوند در موکت های دارای بافت مدرن نیز جلوه یافته اند. هنر پتینه کاری در واقع به کمک رنگ و ابزاری خاص به دیوارها و وسایل خانه حالتی قدیمی و اصطلاحا عتیقه می دهند. این سبک به عنوان یک پوشش روی دیوار و به جای رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. پتینه کاری زیبایی دو چندانی به وسایل و دیوارها می دهد و فرش های پتینه مانند فرش های صدها سال پیش به نظر می رسند. موکت هایی نیز به همین سبک وجود دارند که جزو موکت فرش های مدرن و فانتزی به حساب می‌آیند. تکسچر موکت مدرن در این نوع محصولات تنوع بالایی دارد و از لحاظ الگو نیز شبیه به موکت هایی هستند که پیشتر با تابلوهای سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی مقایسه شدند. در دسته بندی موکت های دارای بافت مدرن باید به موکت طرح نهال، موکت طرح ترانه و موکت طرح رها محصول شرکت ظریف مصور اشاره کنیم. موکت طرح افرا، موکت طرح پامچال و موکت طرح شبنم پالاز موکت نیز به زیبایی در این دسته قرار می گیرند. اگر بخواهیم در این سبک، موکت خارجی مدرن نیز معرفی کنیم باید به موکت طرح سیلور، موکت طرح بلور، موکت طرح فید، موکت طرح فرست بلاکس، موکت طرح دای لب و موکت طرح پچ ورک از برند سیزال اشاره کنیم. به علاوه موکت های تایل شرکت سیزال بهترین نمونه این نوع موکت ها به حساب می‌آیند.

 

یک مطلب دیگر که باید به آن اشاره کنیم دور دوزی موکت های مدرن است. بسیاری از خانواده ها موکت مدرن را به جای قالیچه یا گلیم استفاده می کنند. یعنی تنها قسمتی از کف زمین را به کمک موکت می‌پوشانند مثلا وسط پذیرایی یا بخشی از اتاق خواب. در این صورت موکت فرش مدرن، دارای طرح های انتزاعی یا ساده و یک رنگ هستند. موکت ها در این حالت غالبا به صورت دور روزی شده نصب می‌شوند. همچنین موکت فرش مدرن مانند فرش نرم و لطیف است و پرزهای بلند دارد. اگر به عنوان مصرف کننده چنین سلیقه‌ای دارید و به دنبال موکت فرش مدرن ساده هستید، بهتر است محصول مورد نظر خود را از میان محصولات شرکت سیزال انتخاب کنید. موکت هایی مانند موکت طرح لامور، موکت طرح کروما و موکت طرح سکرت به احتمال زیاد می‌توانند پاسخگوی نیاز و سلیقه شما باشند. و اگر خواستار برندهای ایرانی هستید، سراغ موکت های پرز بلند ایرانی بروید.

 

بیشتر کسانی که برای کفپوش اتاق کودکشان به دنبال موکتی مدرن هستند، دوست دارند از کفپوشی استفاده کنند که دست کم برای دو دهه پاسخگوی سلیقه خود و فرزندشان باشد. امتیاز موکت مدرن اتاق کودک این است که سادگی آن، هم زیباست و هم ظاهر آن مخصوص به سن و سال خاصی نیست. یعنی فرزندمان می‌تواند تا دوره نوجوانی خود از این موکت خاص در اتاقش لذت ببرد و احساس نکند اتاقش به اتاق نوزادان شبیه شده است. چون موکتی مدرن است که طرحی نامتقارن، انتزاعی یا ساده و یک رنگ، غالبا دور دوزی شده با پرزهای بلند داشته باشد. برای این منظور هم می‌توانید به موکت طرح رویال ظریف مصور فکر کنید و آن را در فهرست انتخاب های خود بگنجانید. موکت طرح اسنوپی سیزال نیز با مجموعه ای از رنگ های شاد نیز می تواند انتخاب خوبی باشد اما برای همان دوره کودکی فرزندان مان مناسب است و بیش از آن کاربرد ندارد.

نمونه کار شده موکت مدرن برای اتاق کودک

نمونه کار شده موکت مدرن برای اتاق کودک

قیمت موکت مدرن

همانطور که ملاحظه کردید موکت مدرن هم در میان محصولات خارجی موجود است و هم در میان محصولات ایرانی. اما قطعا قیمت میان برندها و محصولات به خصوص بسته به نوع داخلی و خارجی آنها بسیار متفاوت است. نکته مهم آنکه موکت خارجی و وارداتی سیزال با نرخ روز ارز محاسبه می شود و طبیعتا گران قیمت تر از کالاهای مشابه داخلی است.
در ادامه جدولی برای معرفی محدوه قیمت موکت مدرن آمده و ویژگی‌های آن آمده است:

 

نام محصول نام برند ویژگی محدوده قیمت
موکت طرح کروما سیزال رول، پرز بلند، انتزاعی لوکس
موکت طرح لامور سیزال رول، پرز بلند، انتزاعی لوکس
موکت طرح سکرت سیزال رول، پرز بلند، انتزاعی لوکس
موکت طرح شگی سیزال رول، پرز بلند، ساده یک رنگ لوکس
موکت طرح سیدنی سیزال رول، پرز بلند، انتزاعی لوکس
موکت طرح یونیک سیزال رول، پرز بلند، انتزاعی لوکس
موکت طرح فید سیزال تایل، ساده یک رنگ لوکس
موکت طرح پچ ورک سیزال تایل، انتزاعی لوکس
موکت طرح دای لب سیزال تایل، انتزاعی لوکس
موکت طرح فرست بلاک سیزال تایل، انتزاعی لوکس
موکت طرح بلور سیزال تایل، انتزاعی لوکس
موکت طرح سیلور سیزال تایل، انتزاعی لوکس
موکت طرح اسنوپی سیزال مناسب اتاق کودک، ساده یک رنگ لوکس
موکت طرح الماس پالاز موکت پرز بلند، ساده یک رنگ گران
موکت طرح هرمس ظریف مصور پرز بلند، ساده یک رنگ اقتصادی
موکت طرح رویال ظریف مصور پرز بلند، ساده یک رنگ گران
موکت طرح پامچال پالاز موکت پرز بلند، انتزاعی ارزان
موکت طرح شبنم پالاز موکت پرز کوتاه، انتزاعی ارزان
موکت طرح افرا پالاز موکت پرز کوتاه، انتزاعی اقتصادی
موکت طرح نهال ظریف مصور پرز بلند، انتزاعی اقتصادی
موکت طرح ترانه ظریف مصور پرز بلند، انتزاعی ارزان
موکت طرح رها ظریف مصور پرز کوتاه، ساده یک رنگ ارزان

 

نویسنده : ندا گرجی