راهنمای خرید و قیمت کفپوش

کفپوش زمین بسکتبال

خرید و قیمت کفپوش زمین بسکتبال

وقتی صحبت از ورزش بسکتبال می شود، حتما افرادی قدبلند و قدرتمندی را در ذهن خود تجسم می کنید که هر لحظه در حال حمله به سمت تور و سعی برای پرش و انداختن توپ بسکتبال درون آن هستند. توپی به رنگ نارنجی که در بین ورزشکاران دست به دست می شود و هر کس در تلاش گرفتن آن است. در مورد توپ نارنجی ورزش بسکتبال، نکته جالب توجه این است که در قدیم این توپ به رنگ قهوه ای تیره بوده است و با پیشنهاد یکی از مربی های دانشگاه اوهایو به یکی از شرکت های تولیدکننده توپ بسکتبال، رنگ این توپ به رنگ نارنجی تغییر کرد تا بازیکنان و همچنین تماشاگران بتوانند توپ را بهتر ببینند.

در این حال، درست است که به هدفشان رسیدند و همه به دنبال توپ هستند و چشمشان را از روی آن برنمی دارند، ولی همانطور که چرخش درست توپ روی دست بسکتبالیست ها مهم است، کفپوش زیر پای آنها یعنی کفپوش زمین بسکتبال هم به همان اندازه حیاتی است. 

مایکل جردن هم یکی از بسکتبالیست های معروف و حرفه ای دوران خود بود و چنان صحنه های به یاد ماندنی را در ذهن همه مردم باقی گذاشت که مطمئناً هیچ گاه نتوانستید به کفپوش زیر پای او دقت کنید، در حالی که یک کفپوش خوب می تواند تا حد بسیاری در اجرای کار بازیکنان تأثیرگذار باشد. ورزش بسکتبال یکی از ورزش های پرخطری است که باعث صدمات جدی به بازیکنان می شود. 

بازیکنان در طول و عرض زمین مدام در حال دویدن و حرکات جهشی و پرشی هستند، بنابراین، کفپوش سالن بسکتبال باید از لحاظ ایمنی بتواند از آسیب بازیکنان جلوگیری کند. در این متن درمورد کفپوش زمین بسکتبال مطالبی را می خوانیم که ممکن است پاسخ بیشتر سوالات خود را در آن بیابید.

ابعاد استاندارد زمین بسکتبال

بهتر است که ابعاد دقیق زمین بسکتبال را بشناسیم. طول زمین بسکتبال 28 متر و عرض زمین 15 متر است؛ دارای یک دایره در وسط زمین است؛ دو قوس در پشت محوطه جلوی سبدها وجود دارد که اگر از داخل محوّطه این قوس ها پرتاب صورت گیرد، 2 امتیاز، و اگر از بیرون آنها توپ را پرتاب کنیم، 3 امتیاز خواهد داشت.

کفپوش زمین بسکتبال برای فضای باز

قبل از هر چیز، اگر تصمیم دارید زمین بسکتبالی را در فضای باز ایجاد کنید، بهتر است بدانید که به طور کلی برای انتخاب کفپوش زمین بسکتبال تنوع زیادی در دسته کفپوش های فضای باز وجود ندارد. انواع کفپوش زمین بسکتبال را که می توان برای فضای باز در نظر گرفت عبارتند از : 1. کفپوش تایل کرت و 2. کفپوش تنیس اسکیت که در زیر کمی به این دو کفپوش اشاره می کنیم.

قیمت و خرید کفپوش زمین بسکتبال

کفپوش مناسب بسکتبال در فضای سرپوشیده

مناسب ترین و استانداردترین کفپوش های به کار رفته در زمین های بسکتبال در سراسر جهان، بویژه در مسابقات NBA که بالاترین سطح حرفه‌ای بسکتبال است، کفپوش های چوبی هستند. امّا مسئله این کفپوش‌ها قیمت بالای آنها است و از این حیث به جای آنها از کفپوش های رولی استفاده می کنند. در زمین بسکتبال از نظر برگشت پذیری توپ کفپوش های رول پی وی سی در مقایسه با کفپوش های پشت فوم دار امتیاز و رتبه بهتری را از آن خود می کنند؛ چرا که کفپوش های پشت فوم دار تا حدودی ضرب توپ را گرفته و آن برگشت پذیری لازم برای توپ بسکتبال را فراهم نمی کنند. 

مسئله مهمّ دیگر که باید در نظر داشته باشیم این واقعیت است که ورزش بسکتبال پر آسیب ترین ورزش جهان است و اهمّیت سلامت فیزیکی ورزشکار در این میان بسیار حائز اهمّیت است و باید آسیب فیزیکی به حدّاقل میزان خود برسد. 

از نقطه نظر ضربه پذیری، کفپوش های پشت فوم دار گزینه مناسب تری هستند. امّا در ورزش بسکتبال، مانند ورزش تنیس، نکته ای که بسیار مهم است این است که توپ با سرعت مناسبی برگردد و هنگام برخورد با زمین سرعتش کم نشود و از جهش توپ کاسته نشود. از این نظر است که پیشنهاد کفپوشان، کفپوش‌های پی وی سی هستند. با این وجود، کفپوش های تمام چوب بهترین گزینه اند که البتّه قیمت شان بسیار بالا است.

کفپوش های موجود در بازار کشور برای ورزش بسکتبال عبارتند از: کفپوش پشت فوم دار پایا، کفپوش آکام، کفپوش کمپارس، کفپوش تایل کورت و کفپوش تنیس و اسکیت که پیشنهادی فروشگاه برای زمین بسکتبال شما عزیزان هستند.

ویژگی های مهم کفپوش زمین بسکتبال

همان طور که اشاره شد، مهمترین ویژگی کفپوش بسکتبال این است که قدرت برگشت پذیری و جهش توپ را تأمین کند و به اصطلاح ضرب توپ را نگیرد و از کیفیت کار ورزشکار نکاهد. با توجّه به آسیب پذیر بودن ورزشکار در ورزش بسکتبال، حفظ ثبات فیزیکی و حرکتی ورزشکار بسیار مهم است که کفپوش مناسب می‌تواند این مهم را فراهم کرده و کمترین آسیب را به بازیکن وارد کند.

کفپوش بسکتبال تایل کرت

کفپوش تایل کرت به عنوان کفپوش زمین بسکتبال می تواند بر روی زمین در فضای باز نصب شود. این کفپوش تقریبا برای همه زمین های ورزشی کافی و قابل اجرا است. از ویژگی های این محصول می توان به این موارد اشاره کرد:

  • در برابر اشعه یو وی بسیار مقاوم است و در برابر رطوبت، مقاومت لازم را به صورت صد در صد دارد.
  • در برابر یخ زدگی، کاملا پایدارند و به راحتی می توان در زمستان های سرد از این کفپوش ها استفاده کرد.
  • نکته خیلی جالب اینکه سطح این کفپوش ها در برابر بارندگی لغزنده نمی شود و در هنگام باران و برف نگرانی برای راه رفتن روی آن وجود ندارد.
  • به علاوه برای نصب نیازی به چسب ندارد و در جای خود ثابت باقی می ماند و قابل جابجایی هم است.
خرید و قیمت کفپوش زمین بسکتبال

کفپوش بسکتبال تنیس اسکیت

کفپوش تنیس اسکیت، برای زمین بسکتبال در فضای باز کفپوش مناسبی است. زیراکه این نوع از کفپوش فضای باز، ثبات بسیار خوبی روی پای ورزشکار ایجاد می کند، ولی باز هم یادآوری می کنیم که برای شیرجه زدن به روی زمین اصلا گزینه مناسبی نیست چون باعث آسیب پا می شود و در نهایت خراشیدگی دست و پا به وجود می آورد.

به استثنای این دو کفپوش زمین بسکتبال، روش های دیگری هم برای ایجاد کفپوش فضای باز و همینطور کفپوش زمین بسکتبال وجود دارند، مانند کفپوش پلی اورتان که ایده آل ترین کفپوش برای فضای باز است، ولی با قیمتی بالاتر. کفپوش پلی اورتان با تلفیقی از کفپوش های رولی گرانولی و رویه هایی از جنس پلی اورتان ایجاد و تولید می شود، به این صورت که ابتدا یک لایه کفپوش لاستیکی رولی گرانولی کار می شود و سپس روی آن لایه را با کمک تجهیزات مواد پلی اورتان، کاور و رنگ می کنند. 

این روند در انتخاب و نصب کفپوش پلی اورتان باعث می شود که در نتیجه، کفپوشی را برای زمین خود در فضای باز برگزینیم تا در فضای باز مقاومت لازم را نشان دهد و برای نمونه، سطح مناسبی به عنوان کفپوش زمین بسکتبال شود.

پیشنهادی برای كفپوش زمین والیبال فضای باز

حالا که درمورد کفپوش زمین بسکتبال صحبت کردیم، بد نیست اشاره ای هم به کفپوش زمین والیبال کنیم که تقریبا شبیه بازی بسکتبال است و نکاتی که برای کفپوش زمین بسکتبال رعایت می شود هم برای زمین والیبال صدق می کند. به طور کلی کفپوش هایی که برای کفپوش سالن بسکتبال مناسب هستند را می توان برای زمین والیبال هم استفاده کرد.

همانطور که پیش از این بیان کردیم کفپوش هایی مانند کفپوش تایل کرت، کفپوش تنیس اسکیت، کفپوش گرانولی درجاریز و کفپوش پلی اورتان برای این منظور به عنوان کفپوش زمین والیبال فضای باز و همینطور بسکتبال به کار می روند. در کنار آن، اگر قصد دارید که قسمتی از زمین ویلای خود را به منطقه ای ورزشی مانند زمین بسکتبال تبدیل کنید، نگران نباشید، شما می توانید از چمن مصنوعی هم برای کفپوش زمین بسکتبال استفاده کنید و جزو گزینه های ظاهراً مناسب به حساب می آیند، ولی کفپوش حرفه ای برای این منظور به شمار نمی روند.

به طور کلی، بین کفپوش هایی که به عنوان کفپوش زمین والیبال فضای باز کار می شوند، کفپوش فضای باز تنیس اسکیت برای ایجاد ثبات پا بسیار مناسب است، ولی برای شیرجه زدن به روی زمین اصلا گزینه مناسبی نیست چون باعث آسیب و صدمه به ورزشکاران می شود. بهترین کفپوش زمین ورزشی فضای باز، کفپوش تایل کرت است که برای زمین والیبال فضای باز بسیار کاربردی و در عین حال برای کفپوش زمین بسکتبال هم گزینه بسیار مناسبی است. به این دلیل که سطح صاف و نوع طراحی آن به گونه ای است که علاوه بر جلوگیری از سر خوردن می توانید به راحتی روی این کفپوش شیرجه بزنید و دچار آسیب نشوید.

خرید و قیمت کفپوش زمین بسکتبال

انواع مدل ها و طبقه بندی كفپوش برای فضای باز

می دانیم که کفپوش های متفاوتی برای فضاهای سربسته و سر باز وجود دارند و از نظر نصب، کارآیی، کیفیت، ظاهر و سایر موارد از یکدیگر متفاوت اند. در این بخش می توان کفپوش های فضای باز را براساس نوع و کاربری آنها دسته بندی کرد: از لحاظ نوع، این کفپوش ها در دسته های کفپوش تایل فضای باز و کفپوش ریختگی و یا درجاریز فضای باز و از لحاظ کاربری، در دسته های کفپوش ورزشی فضای باز و کفپوش تزئینی فضای باز قرار می گیرند.

همانطور که می دانیم و بارها گفته شده، کفپوش های تایل فضای باز به صورت تایل هستند و با قرار گرفتن کنار یکدیگر سطح زمین را می پوشانند که کفپوش گرانولی هم شامل آن می شود، کفپوش گرانول، ضربه پذیری بسیار خوبی دارد و به صورت انواع آن یعنی کفپوش پایه دار و یا کفپوش پازلی در پارک ها هم استفاده می شود.

برعکس کفپوش های تایل، کفپوش های ریختگی و یا درجاریز فضای باز، به صورت یکدست و براساس فرآیند خاصی روی سطح زمین نصب می شوند که دارای نوعی به نام گرانول ریختگی است. همچنین نوع دیگری هم در این دسته از کفپوش ها وجود دارند که پیش از این گفته شد، به صورت کفپوش رولی گرانولی با رویه پلی اورتان که هر دو جزو کفپوش های ریختگی یا درجاریز محسوب می شوند.

در دسته دوم از لحاظ کاربری، کفپوش های فضای باز ورزشی مانند کفپوش گرانول، کفپوش تایل و لوپ، کفپوش تنیس اسکیت و کفپوش تایل کرت قرار دارند که هر کدام به طور ویژه برای کاربرد ورزش های مختلف مانند کفپوش زمین بسکتبال، والیبال، تنیس، اسکیت، و سایر ورزش ها مناسبند. همچنین، در مقابل کفپوش های ورزشی کفپوش های فضای باز تزئینی قرار می گیرند مانند کفپوش نیشا و کفپوش فضای باز طرح چوب برای فضاهای باز بدون کاربری ورزشی که بیشتر برای فضای حیاط و روف گاردن کاربرد دارند.

كفپوش های مناسب به عنوان کفپوش ورزشی فضای باز

به طور حتم همانطور که کفپوش ها براساس نوع فضا، سرپوشیده و سرباز بودن فضا متفاوت هستند، بنابر نوع ورزشی هم که در زمین انجام می شوند متفاوت هستند. هر ورزشی ویژگی و ماهیت مخصوص به خود را دارد و با مطالعه تمام این ویژگی ها و جزئیات مرتبط، کفپوش مورد نظر تولید و اجرا می شود. 

کفپوش هایی که به صورت تایل در نظر گرفته شده اند و می توانید در سایت کفپوشان مشاهده کنید، عبارتند از کفپوش لوپ، کفپوش تنیس اسکیت و کفپوش تایل کرت. کفپوش لوپ تنها برای ورزش تنیس کاربردی است و کفپوش تنیس اسکیت برای ورزش تنیس، اسکیت، والیبال، بسکتبال، بدمینتون و حتی هاکی هم مورد استفاده قرار می گیرد. اما کفپوش تایل کرت برای همه ورزشها قابلیت لازم را دارد، حتی برای فوتبال، به این دلیل که سطحش دارای برجستگی و شیار نیست و از خراش بدن بازیکنان جلوگیری می کند. همچنین برای تکل زدن و شیرجه زدن بازیکنان هم کفپوش مناسبی است.

حال که از کفپوش زمین بسکتبال در فضای باز صحبت کردیم، شاید برای برخی سوالی ایجاد شود که آیا ورزش بسکتبال به غیر از فضای باز در مکان های دیگر هم انجام می شود. بله، ورزش بسکتبال به غیر از فضای باز در داخل سالن هم انجام می شود و کفپوش بسکتبال برای فضای سرپوشیده هم کاربرد دارد. به طور کلی، ورزش بسکتبال به دو صورت انجام می شود: این ورزش در سالن انجام می شود که کفپوش سالنی برای این منظور لازم است و دوم اینکه، این ورزش بر روی آسفالت هم انجام می شود که به آن استریت می گویند. 

بنابراین، چون این ورزش بسیار پرخطری برای بازیکنان به شمار می رود، مهمترین ویژگی کفپوش بسکتبال جلوگیری از آسیب بازیکنان است. به علاوه کفپوش زمین بسکتبال باید تاثیری در میزان برگشت توپ نداشته باشد و اگر به طور مثال، خیلی فومی و نرم باشد، باید ضربه را بگیرد و از بالا آمدن توپ تا حدودی جلوگیری کند.

خرید و قیمت کفپوش زمین بسکتبال

در نتیجه، براساس تجربه ها و مشاهده ها و سنجش انواع کفپوش زمین بسکتبال، بهترین و استانداردترین کفپوش زمین بسکتبال در سالن، کفپوش چوبی است. پس از آن، می توان از کفپوش های پی وی سی و پشت فوم دار برای پوشاندن زمین بسکتبال کمک بگیریم. ولی توجه کنید که اگر ضخامت کفپوش پی وی سی خیلی بالا باشد، جلوی ضربه را می گیرد و در واقع کفپوش غیر استانداردی برای بازی بسکتبال می شود، زیراکه برگشت توپ، ضربه ها و تمام آنچه باید در بازی شکل گیرد از حالت اصلی خود خارج می شوند و بازی به درستی پیش نمی رود.

در پایان، در این مطلب امیدواریم که توانسته باشیم شما را در دریافت پاسخ بیشتر سوالات خود در مورد کفپوش زمین بسکتبال در فضای باز یاری دهیم. یادآور می شویم گروه پشتیبانی کفپوشان همه روزه آماده ارائه توضیحات کامل و مشاوره جهت انتخاب محصول مناسب می باشند.

کفپوش های فضای باز براساس نوع و کاربری

 
نوع کفپوش مدل کفپوش نوع برند محدوده قیمت (تومان)
تایل کفپوش گرانول ایرانی 110000 – 230000
تایل کفپوش تایل کرت و تایل لوپ ایرانی 300000 – 400000
تایل کفپوش تنیس اسکیت ایرانی 300000 – 400000
ریختگی کفپوش گرانولی درجاریز ایرانی 300000 – 400000
ریختگی کفپوش رولی گرانولی با رویه پلی اورتان ایرانی 500000 – 900000
کاربری کفپوش مدل کفپوش نوع برند محدوده قیمت (تومان)
کفپوش های فضای باز ورزشی گرانول ایرانی 110000 – 230000
کفپوش های فضای باز ورزشی تایل کرت و تایل لوپ ایرانی 300000 – 400000
کفپوش های فضای باز ورزشی تنیس اسکیت ایرانی 300000 – 400000
کفپوش های فضای باز تزئینی (غیرورزشی) نیشا ایرانی 240000
کفپوش های فضای باز تزئینی (غیرورزشی) فضای باز طرح چوب ایرانی 300000 – 400000
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها