راهنمای خرید و قیمت کفپوش

کفپوش سالن بدمینتون

کفپوش سالن بدمینتون

کفپوش سالن بدمینتون را چگونه و با چه معیارها و فاکتورهایی باید انتخاب کنیم؟ چرا در انتخاب این کفپوش، معیارهای خرید کفپوش سالن ورزشی چند منظوره نیز باید مد نظر قرار بگیرد؟ بازه قیمت کفپوش سالن بدمینتون و دیگر محصولات مثل قیمت کفپوش زمین ورزشی روباز که بتوان روی آنها بدمینتون بازی کرد، در چه حدودی است؟

اینها نخستین و مهم‌ترین سوالاتی است که خریداران کفپوش مخصوص زمین بدمینتون از فروشندگان کفپوش می‌پرسند و می‌خواهند بدانند. به علاوه اگر مسابقات بدمینتون را در سالن ورزشی یا از طریق تلویزیون تماشا کرده باشید به احتمال زیاد متوجه کفپوش هایی با طرح های جذاب در آن شده اید که ورزشکاران با چابکی بر روی آن به این طرف و آن طرف می دوند. این کفپوش ها با نهایت دقت به گونه ای طراحی می شوند که آرامش بازیکنان را در حین بازی فراهم کنند و هیچ تاثیر منفی در برد و باخت نداشته باشند. 

در این مطلب استاندارد کفپوش سالن ورزشی و انواع کفپوش ورزشی خارجی و ایرانی را به شما معرفی می کنیم و آخرین قیمت کفپوش زمین ورزشی روباز و قیمت کفپوش ورزشی فضای باز را در اختیارتان قرار می دهیم.

کفپوش سالن بدمینتون آکام
راهنمای قیمت و خرید کفپوش سالن بدمینتون آکام

هر آنچه باید در باره کفپوش سالن بدمینتون بدانید

بدمینتون یکی از آن ورزش های پر طرفداری است که همه ما آن را تجربه کرده ایم. ورزشی که تنها به دو راکت و یک توپ نیاز دارد و می توانیم بدون دغدغه درباره اینکه روی چمن پارک ایستاده ایم یا آسفالت خیابان از انجام آن لذت ببریم. اما وقتی صحبت از ورزش حرفه ای باشد این مسئله شکل دیگری به خود می گیرد. بدمینتون، ورزشی پر تحرک است که با دویدن و پریدن آمیخته شده در نتیجه اگر سطح زیر پای ورزشکار مناسب نباشد، طبیعتا داشتن تمرکز و انجام صحیح حرکات هم ممکن نخواهد بود.

ورزش بدمینتون به صورت انفرادی یا دوبل انجام می شود یعنی دو یا چهار بازیکن در زمین بازی می کنند. اگرچه بدمینتون ورزش شلوغ و پر جمعیتی نیست اما به دلیل تکاپو و دوندگی ورزشکاران حتما نیاز به کفپوش های پر تردد دارد یعنی کفپوشی که در برابر تحرک زیاد مقاومت و استحکام بالایی داشته باشد. این ورزش همچنین به عکس العمل های سریع و لحظه ای نیاز دارد در نتیجه کفپوش مناسب برای این ورزش باید ثبات خوبی به پای ورزشکار بدهد و امکان سر خوردن یا فرو رفتن پا را کاهش دهد. 

اما از آنجاکه در این ورزش احتمال افتادن و برخورد با سطح زیاد نیست، ضربه پذیری کفپوش اولویت اصلی محسوب نمی شود. به این ترتیب با توجه به موارد گفته شده کفپوش های پی وی سی جزو گزینه های خوب برای کفپوش سالن بدمینتون به حساب می‌آیند.

بدمینتون و کفپوش سالن ورزشی چند منظوره

امروزه مکان های ورزشی به گونه ای طراحی می شوند که برای انواع مختلف ورزش ها از جمله والیبال، فوتسال، بسکتبال، هندبال و بدمینتون قابل استفاده بوده و بتوان همه این ورزش ها را در یک مکان سازماندهی کرد. این کار باعث استفاده بهینه از فضا می شود، درآمدزایی زیادی به همراه دارد و هزینه خرید تجهیزات و آماده سازی سالن را تا حد زیادی کاهش می دهد. 

استفاده از یک سالن برای تعداد زیادی ورزش به این شکل است که ابعاد زمین در این سالن ها بر اساس اندازه زمین فوتسال در نظر گرفته شده و سپس به کمک خط کشی های استاندارد، محدوده زمین ورزش های دیگر نیز مشخص می شود. این سالن ها معمولا به ارتفاع 12 متر ساخته می شوند تا برای ورزش های توپی مانند والیبال مناسب باشند. حداقل ارتفاع سالن های چند منظوره به اندازه ارتفاع زمین بدمینتون یعنی 9 متر است.

دقت در انتخاب کفپوش سالن ورزشی چند منظوره با توجه به اینکه ورزش های پربرخوردی همچون والیبال یا بسکتبال روی آن انجام می شود، مهم است. کفپوش مناسب برای این سالن ها باید به نحوی باشد که در هنگام واژگون شدن ورزشکاران روی زمین، شدت ضربه و آسیب بازیکنان زیاد نباشد. عامل مهم دیگر برای این کفپوش میزان برگشت توپ و عکس العمل درست در برابر ضربه توپ است به طوری که توپ در برخورد با کفپوش تا حد امکان دچار تغییر وضعیت، و سرعت نشود.

كفپوش بدمينتون داخل سالن مدل استارت
كفپوش بدمينتون داخل سالن مدل استارت

در ورزش هایی مانند فوتبال یا بسکتبال که برخورد توپ و پای ورزشکاران با زمین زیاد است، کفپوش شما حتما باید عایق صوتی هم داشته باشد و مانع از پخش صداها در سالن شود. کفپوش های پشت فوم دار به دلیل اینکه همه این خصوصیات را دارا هستند بهترین گزینه برای کفپوش سالن ورزشی چند منظوره محسوب می شوند. این کفپوش ها در اندازه های پنج تا هفت میلیمتر موجودند و بر اساس ضخامتشان نامگذاری می شوند. در ساخت این کفپوش ها دو لایه فوم به کار می رود که این باعث انعطاف پذیری و نرمی کفپوش می شود. 

همچنین ساختار سلولی در این کفپوش ها به ایجاد سر و صدای اندک می‌انجامد. از سوی دیگر کفپوش پشت فوم دار، ثبات پای ورزشکار را حفظ می کند و در نتیجه احتمال سر خوردن یا فرو رفتن پا و از دست دادن تعادل را به حداقل می رساند. به دلیل همه این ویژگی‌ها و مزایاست که این کفپوش ها قیمت بالایی دارند. با این حال کاهش هزینه، بدترین انگیزه باشگاه داران برای استفاده از کفپوش های پی وی سی است چون کفپوش پی وی سی ورزشی نسبت به کفپوش پشت فوم دار، کیفیت پایین‌تری دارند و درواقع از نظر کیفی با هم قابل برابری و مقایسه نیستند. 

از بین انواع کفپوش ورزشی خارجی پشت فوم دار می توان به کفپوش های جیم فیت محصول شرکت تارکت و کفپوش پلی فلکس اشاره کرد که به دلیل کیفیت بسیار بالا در نوع خود جزو بهترین ها هستند. در میان برندهای ایرانی نیز کفپوش های پایا فلور، آکام و کات بابل محصولاتی به روز، استاندارد و با کیفیتی مشابه کفپوش های خارجی هستند که می توانید با خیالی راحت آنها را نصب کنید.

کفپوش سالن بدمینتون تایل کورت
راهنمای قیمت و خرید کفپوش سالن بدمینتون تایل کورت

انواع کفپوش سالن بدمینتون

به طور کلی انواع کفپوش سالن ورزشی به دو گروه کفپوش ورزشی پی وی سی و کفپوش ورزشی فومی تقسیم می شود. البته در موارد محدودی در برخی سالن های ورزشی، کفپوش چوبی به کار می رود اما استفاده از این کفپوش به علت هزینه بسیار بالای نصب، تعمیر و نگهداری در ایران رایج نیست.

با توجه به این مقدمه، در ابتدا باید بدانیم که برای انتخاب یک کفپوش خوب و مناسب برای باشگاه ورزشی مورد نظرمان باید به این نکته که چه ورزشی در سالن بازی می‌شود، توجه کنیم. چون هر ورزشی کفپوش خاص خود را می طلبد. در حقیقت کفپوش یکی از مهمترین اجزای هر سالن ورزشی است و در انتخاب آن باید ابعاد مختلفی از جمله ضخامت، مقاومت در برابر صدا و رطوبت، میزان تردد، استحکام و میزان لغزندگی را در نظر بگیریم. 

مثلا کفپوش باشگاه بدنسازی که وسایل سنگین زیادی روی آن قرار می گیرند و هر لحظه امکان افتادن دمبل و هالتر بر روی آن وجود دارد با کفپوش سالن بدمینتون که در واقع تنها با پای ورزشکار تعامل دارد، از نظر کاربردی و فاکتورهای مورد نیاز (همچون ضخامت یا مقاومت در برابر تردد و …)، متفاوت است.

اگر در میان انواع کفپوش ورزشی بخواهیم با ویژگی های کلی کفپوش پی وی سی شروع کنیم، باید بگوییم که این کفپوش ها با ضخامت دو تا هشت میلیمتر تولید می‌شوند. اما کفپوش فومی با ضخامت چهار تا 9 میلیمتر به بازار می‌آیند. و همانطور هم که قبلا گفته شد کفپوش فومی از لحاظ کیفیت و استاندارد کفپوش سالن ورزشی ، یکی از بهترین گزینه‌ها در میان انواع کفپوش ورزشی است. 

این کفپوش به دلیل داشتن فوم و لایه رویی خوب و مهندسی شده می تواند احتمال آسیب ناشی از پرت شدن یا لیز خوردن را به حداقل برساند و ایمنی ورزشکار را حفظ کند. البته به علت نرمی و انعطاف پذیری تحمل وزن سنگین را ندارد و در صورت استفاده در باشگاه های بدنسازی می‌تواند موجب آسیب به افراد شود. از دیگر مزایای کفپوش های فومی میتوان به دوام خوب و هزینه نگهداری پایین آنها اشاره کرد.

در مقابل نرمی و انعطاف کفپوش های فومی، باید گفت که کفپوش های پی وی سی ضربه پذیری کمتری دارند و در صورت زمین خوردن، ورزشکاران، دچار آسیب هایی مانند خراشیدگی پوست یا شکستگی دست و پا می‌شوند. اما مزیت کفپوش پی وی سی ورزشی این است که به ورزشکار توان حرکتی بالایی می دهد و در برابر فشار و سایش هم مقاوم است. به علاوه مثل کفپوش های فومی گران قیمت نیستند. به همین دلیل در بسیاری از پروژه های کفپوش ورزشی از این نوع محصول استفاده می شود.

کفپوش سالن بدمینتون
راهنمای قیمت و خرید کفپوش سالن بدمینتون تایل کورت

کفپوش فضای باز و کفپوش سالن بدمینتون

امروزه علاوه بر سالن های سرپوشیده زمین های ورزشی روباز هم برای ورزش بدمینتون در دسترس هستند. مطمئنا بازی کردن در این نوع فضاها با لذت و هیجان بیشتری همراه است. اما از آنجا که در این سالن ها دیگر سقفی در کار نیست تا جلوی باد و باران و نور خورشید را بگیرد کفپوش مورد استفاده برای این فضا باید ویژگی های مهمی داشته باشد. 

به عنوان مثال یکی از مهم ترین این ویژگی ها، این است که کفپوش فضای باز باید در دماهای بالا و پایین در فصل تابستان و زمستان مقاومت خوبی داشته باشد و در برابر اشعه یو وی خورشید دچار رنگ پریدگی یا بریدگی در لایه رویی نشود. همچنین ورزشکار باید بتواند در هنگام بارندگی بدون نگرانی از لیز خوردن به آسانی بر روی آن حرکت کند و بدود. نکته مهم دیگر زهکشی این کفپوش هاست. زهکشی کفپوش فضای باز باید به اندازه ای محکم باشد که مانع از رسیدن آب و رطوبت به داخل کفپوش شود.

کفپوش سالن بدمینتون و فضای باز بدمینتون تایل کورت
کفپوش سالن بدمینتون و فضای باز بدمینتون تایل کورت

کفپوش تایل کورت محصول جدیدی است که همه این ویژگی ها را دارد و انتخاب بسیار خوبی به عنوان یک کفپوش فضای باز است. این کفپوش با ضخامت هشت میلیمتر و ابعاد 30 در 30 به شکل تایل در بازار عرضه می شود. این کفپوش به اندازه ای مستحکم است که می توان تجهیزات مختلف ورزشی را بدون هیچ آسیبی روی آن قرار داد و به همین علت نه تنها برای زمین ورزشی روباز بلکه برای سالن های چند منظوره نیز گزینه مناسبی است. 

در حال حاضر قیمت کفپوش ورزشی فضای باز در صورتی که به خرید تایل کرت علاقه داشته باشیم، 425 هزار تومان بابت هر متر برای خرید، نصب و اجرای آن است. البته این قیمت با توجه به نوسانات نرخ دلار و یورو مدام تغییر می‌کند. پس از طریق واتس اپ یا اینستاگرام کفپوشان یا با ما در تماس باشید.

کفپوش مناسب دیگر برای استفاده ورزشی در فضای روباز، کفپوش تنیس اسکیت است که به صورت تایل و با بافت مشبک تولید می شود. این کفپوش انعطاف پذیری خوبی دارد و بر روی هر سطحی از جمله آسفالت، بتون و حتی خاک کوبیده شده نیز قابل اجراست. اگر بخواهید سالن بدمینتونی را در فضاهایی مانند ویلای شخصی بسازید، کفپوش تایل کرت و یا چمن مصنوعی می تواند انتظارات شما را برآورده کند و جوابگوی نیاز شما باشد. اما برای اطلاع از آخرین قیمت این محصولات باید با شرکت کفپوشان تماس بگیرید.

کفپوش ورزشی ایرانی برای سالن بدمینتون

همانطور که توضیح دادیم کفپوش های پی وی سی بهترین گزینه برای سالن بدمینتون هستند. شرکت های کمپارس، المپیک و تاک پارس با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا کفپوش های دو میلیمتری پی وی سی با کیفیت بالا و قیمت مناسب به بازار عرضه می کنند و جزو تولید کننده کفپوش ورزشی ایرانی هستند. نکته خیلی مهمی که باید بدانید این است که کفپوش پی وی سی خارجی در حال حاضر به علت بالا رفتن قیمت دلار به کشور وارد نمی شود اما انواع کفپوش ورزشی ایرانی که در اینجا معرفی شدند می توانند به بهترین شکل نیاز خریداران را تامین کنند.

قیمت کفپوش بدمینتون

این هم فهرستی از قیمت کفپوش زمین ورزشی روباز و کفپوش های مناسب برای بازی بدمینتون

نام کفپوشمحدوده قیمتنوع کفپوشتوضیحات
کفپوش تنیس اسکیت22000 تومان برای هر تایلکفپوش ورزشی ایرانیتایل/ مناسب برای کفپوش فضای باز
کفپوش تایل کرت425 هزار تومان برای هر مترکفپوش ورزشی خارجیتایل/ مناسب برای کفپوش فضای باز و سالن های چند منظوره
کفپوش کمپارسبین 90000 تا 230000 تومانکفپوش ورزشی ایرانیرولی/ کفپوش پی وی سی ورزشی
کفپوش المپیکاز 110 هزار تومان به بالاکفپوش ورزشی ایرانیرولی/ کفپوش پی وی سی ورزشی
کفپوش تاک پارسبین 90000 تا 230000 تومانکفپوش ورزشی ایرانیکفپوش پی وی سی ورزشی
کفپوش جیم فیتاز 190000 تومان برای هر متر مربعکفپوش ورزشی خارجیرولی/ کفپوش پشت فوم دار
کفپوش پلی فلکسشروع از 370000 تومانکفپوش ورزشی خارجیرولی/ کفپوش پشت فوم دار
کفپوش پایا فلوربین 180000 تا 380000 تومانکفپوش ورزشی ایرانیرولی/ کفپوش پشت فوم دار
کفپوش آکامبین 180000 تا 380000 تومانکفپوش ورزشی ایرانیرولی/ کفپوش پشت فوم دار
کفپوش کات بابلبین 180000 تا 380000 تومانکفپوش ورزشی ایرانیرولی/ کفپوش پشت فوم دار

 

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها