اتاق تمیز یا کلین روم چیست؟

اتاق تمیز به فضایی در خط تولید های حساس مانند خطوط دارو سازی گفته میشود که در آن غلظت ذرات معلق در هوا کنترل شده و در سطح پایینی قرار دارد. اتاق تمیز ( clean room ) بر اساس درجه پاکیزگی مورد نیاز در مرحله تولیدی که از آن اتاق استفاده میشود به چند دسته تقسیم میشود.به عبارت دیگردغدغه های موجود در کلین روم فراتر از آن است که به چشم دیده میشود چرا که ذرات میکروسکوپی وکنترل آن الویت اول و آخر در همه بخش های اجرای کلین روم هستند.

نمونه کار اجرای کفپوش اتاق تمیز

نمونه کار اجرای کفپوش اتاق تمیز

موارد استفاده از اتاق تمیز یا clean room

به طور کلی حوزه هایی که در آنها نیاز به کنترل میزان ذرات معلق باشد ،نیازمند فضای کلین روم هستند، از این رو اتاق تمیز در صنایع داروسازی،تجهیزات پزشکی،صنایع خودرویی،کامپیوتر و عینک سازی ،صنایع غذایی و لبنی،صنایع فضایی،ساخت دی وی دی و الکترونیک،نانو تکنولوژی و بسیاری صنایع دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.

کفپوش مناسب کلین روم یا اتاق تمیز

طراحی اتاق های تمیز (کلین روم)باید به گونه ای باشد که حداقل میزان آلودگی را وارد اتاق تمیز کند و همچنین قابل شست و شو باشد
حال سوالی که مطرح است این است که :

چطور باید کفپوش اتاق تمیز را طراحی کرد؟

از چه موادی برای ساخت کفپوش اتاق تمیز استفاده کرد تا هم شرایط فوق را داشته باشد و همچنین بتواند در شرایط متفاوت اتاق تمیز (کلین روم) از جمله رطوبت و افزایش و کاهش دما مقاومت خوبی داشته باشد و حالت خود را از دست ندهد.

متریال هایی مثل کاشی و سرامیک کاملا غیر مجاز می باشند زیرا درز های بین سرامیک ها محل مناسبی برای تجمع گرد و غبار و رشد باکتری ها است و باید از موادی استفاده شود که به صورت یک پارچه کف کلین روم را کفپوش کند.

انواع کفپوش کلین روم (اتاق تمیز)

  • هموژن
  • اپوکسی

 

کفپوش هموژن

کفپوش های وینیل (پی وی سی) به دلیل مقاومت و دوام بالا ونیاز بسیار کم به نگهداری ونظافت آسان و تنوع بالای رنگ و طرح کفپوش های بسیار محبوبی به شمار می آیند،کفپوش وینیل هموژن یا کفپوش همگن وینیلی که گاهی به اختصار آن را به نام هموژن نام میبرند بر خلاف سایر کفپوش های وینیل که ساختار چند لایه دارند ،از یک لایه ساخته شده است وبه همین دلیل در کفپوش های وینیل هموژن یا همگن هیچ لایه پرینت شده دیگری وجود ندارد بطوری که ساختار تشکیل دهنده کفپوش به اندازه ضخامت آن عمق دارد و همین امر سبب شده تا از مقاوت ترددی بسیار بالایی برخوردار و در برابر خط وخش مقاوم باشد.

کفپوش اپوکسی

یک ماده کف منحصر به فرد است که به طور پیوسته محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. هنگامی که کف بتونی صاف و آماده شد، یک رزین و یک ماده شیمیایی سخت کننده با هم مخلوط می شوند. بنابراین ترکیب بر روی بتن ریخته می شود و اجازه می یابد قبل از اعمال لایه دوم یا سوم سفت شود. این فرآیند مایع به جامد به کفپوش اپوکسی امکان مقاومت، در برابر لکه و غیره را می دهد. محبوب ترین کاربردهای آن در بیمارستان ها، مدارس، گاراژها و محیط های صنعتی است. اما می تواند برای اتاق های نشیمن مسکونی، آشپزخانه یا سایر اتاق ها به همان اندازه مفید باشد.

ویژگی های مهم کفپوش اتاق تمیز (کلین روم)

  • بصورت رول و بدون درز (به غیر از مدل های اپوکسی)
  •  دارای استاندارد کلاس A
  • دارای استاندارد مقاومت در برابر سایش و فشار بالا
  • استاندارد مقاومت در برابر خط وخش
  • دارای استاندارد مقاومت در برابر مواد شیمیایی و شوینده
  • دارای استاندارد مقاومت در برابر حریق

یکی از موارد اساسی در دستیابی به الزامات قانونی اتاق تمیز رعایت نکاتی در زمان ساخت و تجهیز آن است،از جمله باید کلیه فضاهایی که امکان تجمع ذرات و گردو غبار در آنها وجود دارد حذف شود که استفاده از پوشش کف مناسب برای این نوع اتاق ها بسیار حائز اهمیت است.

طبقه بندی کلین روم چیست؟

طبقه بندی یک اتاق تمیز بر اساس حداکثر اندازه ذرات و حداکثر تعداد ذرات مجاز در داخل اتاق تمیز به ازای هر واحد حجم است. استاندارد های خاصی برای دسته بندی هر یک از اتاق های تمیز معرفی شده که برخی از آن ها فقط در کشورهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی نیز بین المللی اند و قابل استفاده برای همه کشورها می باشد.

اتاق تمیز کلاس 1

در این کلاس حداکثر 35 ذره به اندازه 0.1 میکرومتر مجاز است و فقط یک ذره با اندازه 0.5 میکرومتر مجاز است.

کلین روم کلاس 10

در این کلاس حداکثر 350 ذره به اندازه 0.1 میکرومتر مجاز است و ده ذره با اندازه 0.5 میکرومتر مجاز است.

clean room کلاس 100

در این کلاس حداکثر 3500 ذره به اندازه 0.1 میکرومتر مجاز است و 100 ذره به اندازه 0.5 میکرومتر مجاز است.

اتاق کلین روم کلاس 1000

در این کلاس حداکثر 1000 ذره با اندازه 0.5 میکرومتر مجاز است و هفت ذره با اندازه 5 میکرومتر مجاز است.

اتاق تمیز کلاس 10،000

در این کلاس حداکثر 10،000 ذره اندازه 0.5 میکرومتر مجاز است و 70 ذره به اندازه 5 میکرومتر مجاز است.

clean room کلاس 100000

در این کلاس حداکثر 100000 ذره با اندازه 0.5 میکرومتر مجاز است و 700 ذره به اندازه 5 میکرومتر مجاز است.
بر اساس این طبقه بندی میتوان گفت کلاس های 1 و 10 در حین تولید الکترونیک مانند مدارهای مجتمع استفاده می شوند. کلاس 100 در طول تولید ایمپلنت های پزشکی و آزمایشگاه های عکس استفاده می شود. کلاس 10،000 در سالن های عمل بیمارستان و لوله های تلویزیونی استفاده می شود. در ساخت یاتاقان های توپ نیز کلاس 100000 استفاده می شود.

قیمت کفپوش کلین روم

با توجه به وارداتی بودن محصولات با کیفیت و نوسان بازار ارز نمیتوان بطور دقیق اشاره مستقیم بر قیمت گذاری محصول نمود و فقط میتوان از حداقل تا حداکثر قیمت فروش کفپوش اتاق تمیز در بازار اشاره کرد،قیمت کفپوش اتاق تمیز از حداقل قیمت فروش در بازار از 4،000،000 ریال برای هر متر مربع شروع وتا 15،000،000 ریال حداکثر قیمتی است که در بازار بفروش میرسد.شما میتوانید در هر زمان از قیمت دقیق و به روز این محصول در مجموعه کفپوشان مطلع شوید.

خرید کفپوش اتاق تمیز(کلین روم)

مجموعه کفپوشان،همواره در تلاش است تا بتواند با جمع آوری عوامل مختلف در کنار هم ،نیاز مشتریان محترم را چه در زمینه مشاوره و خرید محصول مورد نیاز با کیفیت و چه در زمینه قیمت گذاری محصولات خود، درحد قابل توجه ای برای رونق این کسب و کار برآورده کند. شما میتوانید در هر زمان از قیمت دقیق و به روز این محصول در مجموعه کفپوشان مطلع شوید.