فروشگاه کفپوشان

کفپوش اتاق تمیز Clean room

اتاق تمیز

clean room یا اتاق تمیز اصولا به محیطی گفته میشود که جهت تولید یا تحقیقات علمی و صنعتی در آن فعالیت هایی صورت میگیرد در این محیط مقدار آلاینده های زیست محیطی بسیار کنترل شده و پایین تر از حد معمول یک محیط بسته میباشد.

کاربرد کلین روم

آلاینده های معمول مانند گردو غبار،میکروب های معلق در فضا و بخار مایعات محیطی است. بطور دقیق تر اتاق تمیز محیطی با آلایش های کنترل شده ذرات معلق در فضاست که در هر متر مکعب آن تعداد معینی ذره وجود دارد که بطور مثال در استاندارد سازی اتاق تمیز تعداد کمتر از 35 میلیون ذره در متر مکعب تشریح شده است.

پرسنل اتاق تمیز

پرسنلی که برای فعالیت در کلین روم انتخاب میشوند،در تئوری کنترل آلودگی آموزش های گسترده ای را پشت سرمیگذارند.
ورود به اتاق تمیز ضوابط و استاندارد های مهمی دارد که در آن کارکنان از اتاق های تعویض لباس وارداتاق تمیز میشوند وهمواره از لباس های مخصوص و پوشیده مانند کلاه و دستکش وماسک وکفش ویژه بسته به کلاس بندی اتاق تمیز استفاده میکنند و حتی دستگاه های مورد استفاده در فضای اتاق تمیز به شکلی طراحی و ساخته شده اند ،تا کمترین ذرات معلق در هوا از نتیجه کارکرد دستگاه حاصل شود.

نکته قابل توجه در کلین روم

در اتاق تمیزی که در آن دارو سازی یا تولید تجهیزات پزشکی صورت میگیرد پس از انجام فرایند بسته بندی محصول تولید شده در فضایی انباشته از گازهایی به اندازه میکرونی قرار میگیرند ووظیفه این گازها رد شدن از بسته بندی محصول دارویی جهت پاکسازی و استریل کردن فضای داخلی بسته بندی میباشد،قابل توجه است که اتاق تمیز محیط استریل نیست والزاما به دلیل تعداد کنترل شده ذرات معلق در هوای محیط،اتاق تمیز نامگذاری شده است.
دسته بندی اتاق تمیز

۱- اتاق تمیز با جریان هوای لامینار(یک سویه)     ۲-ا تاق تمیز با جریان هوای غیر لامینار(غیر یک سویه)

انتخاب نوع جریان هوای اتاق تمیز با توجه به کلاس اتاق تمیز و کاربرد آن صورت میگیرد،اتاق های تمیز با جریان هوای یک سویه(لامینار) از کلاس بالاتر یا به عبارتی اتاق تمیز با درجه تمیزی بیشتر را فراهم میسازد،ساختار نوع جریان هوای لامینار به زبان ساده تر اینطور میتوان توصیف کرد که برخی از اتاق های تمیز دارای فشار هوای ورودی مثبت هستند و در این موارد در صورت وجود هرگونه درز و شیار در محیط اتاق تمیز به هوای بیرون ،هوا از محیط اتاق تمیز به بیرون خارج میشود و با این فشارمثبت هوا، از ورود هوای بیرون از این شیار ها به داخل اتاق تمیز پیشگیری صورت میگیرد. در نتیجه در صنایع حساس تر به آلودگی های ذره ای ومیکروبی از این نوع اتاق تمیز استفاده میشود.

کاربری اتاق تمیز

اتاق های تمیز درهرکلاسی با توجه استاندارهای الزامی که باید داشته باشند بنا به تعریف اولیه و مشخص باید دما، رطوبت،و فشار ذرات معلق را پایش کنند.اتاق تمیزدر صنایع داروسازی،تجهیزلت پزشکی،صنایع خودرویی،کامپیوتر و اپتیک سازی،صنایع فضایی،صنایع غذایی ولبنی،ساخت دی وی دی و الکترونیک، نانو تکنولوژی و بسیاری صنایع دیگرمورد استفاده قرار میگیرد.

تجهیزات اتاق تمیز

 • سد هوا

  هوای داخلی اتاق تمیز نسبت به بیرون دارای فشار هوای مثبت است و این فشار بعد از ورود و خروج نیز ثابت باقی بماند،به همین خاطر سد هوا در دیواره ورودی تا رختکن و راهرو ورودی به اتاق تمیز قرار میگیرد .

 • دوش هوا

  یکی دیگر از تجهیزات کلین روم دوش هواست که در ورودی اتاق قرار میگیرد و کاربردش از بین بردن آلودگی گردو غبار از افراد حین ورود هست،بدین صورت که هوا با سرعت 25 متر بر ثانیه ه فرد و لباس او برخورد کرده و هرگونه غردو غبار را از بین میبرد.

 • پس باکس اتاق تمیز

  یکی از تجهیزات مهم اتاق تمیز که به منظور جلوگیری هرگونه الودگی در حین انتقال تجهیزات به اتاق تمیز مورد استفاده قرار میگیرد پس باکس است.پس باکس مکانی است که میزان آلودگی وسایل و تجهیزات ورودی به اتاق را به حداقل میرساند.

 • هود لامینار

  هودهای لامیناراتاق تمیز(یک سویه)با بخار های شیمیایی و اسیدهای خطرناک سروکار دارند.در صنایع شیمیایی و غذایی و دارویی پرخطرو در بیمارستان هایی که در اتاق تمیز اقدام به تهیه داروهای شیمی درمانی میکنند بسیار کاربرد است.هود لامینار علاوه بر نمونه کاربردی ذکر شده در بعضی گریدها،شخص کاربر واتاق را از هرگونه آلودگی حفظ میکند ودارای فشار منفی است.

 • Pvc-پرده

  پرده پی وی سی جهت کنترل آلودگی هوا و کاهش تبادل انرژی وعایق صوتی مورد استفاده قرار میگیرند،پرده ها توسط نگهدارنده استیل در محل قرار میگیرند.این پرده ها در صنایع غذایی و نفت و گاز با ضخامت 2 الی3 میلیمتر در این صنایع نقش مهمی را ایفا میکنند.

استاندارد های کلین روم(اتاق تمیز)

اتاق تمیز بر اساس تعداد و حجم ذرات معلق در هر واحد از هوا در کلاس‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. اعداد بزرگی مانند کلاس ۱۰۰ یا کلاس ۱۰۰۰ مربوط به سیستم آمریکایی رده‌بندی می‌باشند و اجازه حضور ذرات با سایز ۰٫۵ میکرومتر یا بزرگتر را در هر فوت مکعب نمی‌دهند. این نوع استاندارد آمریکایی اجازه درج بالاتر را می‌دهد پس می‌توان پیش‌بینی کرد که ممکن است کلاس ۲۰۰۰ نیز پدید آید. اعداد کوچک‌تر به سیستم بین‌المللی ایزو ۱-۱۴۶۶۴ مربوط می‌شوند که از سیستم لگاریتم اعشاری برای تعیین تعداد ذرات معلق در هوا استفاده می‌کنند که از پایه ۰٫۱ میکرومتر آغاز می‌شوند و برای نمونه اتاق تمیز کلاس ۵ در بیشترین تعداد مجازش دارای ۱۰۰٬۰۰۰ عدد ذره می‌باشد. هر دو این استانداردها یک رابطه معکوس دوطرفه بین تعداد و اندازه ذرات معلق در هوا ایجاد کرده‌اند. به همین دلیل هرگز چیزی به عنوان تعداد صفر ذره معلق در هوا نخواهیم داشت. در جداول مربوط به این استانداردها، خانه‌های خالی کاربردی نیستند و عدم وجود عدد در آن‌ها نمایانگر عدد صفر نیست.
قابل ذکر است که در یک اتاق معمولی (محیط خانه) در حدود یک میلیون ذره موجود است.

سیستم بین‌المللی ISO 14644

استاندارد اتاق تمیز ایزو 14644 بطور عمومی مرتبط با استاندارد های اتاق تمیز میباشد.جدول زیر مبنای کلاس بندی در این استاندارد را نشان میدهد.

Class بیشترین ذرات معلق /m3 a FED STD 209E

معادل در استاندارد از رده خارج شده

≥0.1 µm ≥0.2 µm ≥0.3 µm ≥0.5 µm ≥1 µm ≥5 µm
ISO 1 10b d d d d e
ISO 2 100 24b 10b d d e
ISO 3 1,000 237 102 35b d e Class 1
ISO 4 10,000 2,370 1,020 352 83b e Class 10
ISO 5 100,000 23,700 10,200 3,520 832 d,e,f Class 100
ISO 6 1,000,000 237,000 102,000 35,200 8,320 293 Class 1,000
ISO 7 c c c 352,000 83,200 2,930 Class 10,000
ISO 8 c c c 3,520,000 832,000 29,300 Class 100,000
ISO 9 c c c 35,200,000 8,320,000 293,000 Room air