پارکتها, درباره موکت, دکوراسیون محل کار, دکوراسیون منزل, عمومی, کفپوشها

چگونه از آسیب میز و صندلی به کفپوش جلوگیری کنیم؟

چگونه از آسیب میز و صندلی به کفپوش جلوگیری کنیم؟

حرکت اشیا و وسایل مختلف روی کفپوش ، همچنین سنگینی برخی وسایل ثابت مانند مبل یا میز و صندلی می تواند به بعضی از انواع کفپوش صدمه وارد کند.

در این مقاله تلاش ما بر آن است تا راهکارهایی ساده به شما عزیزان ارائه دهیم تا از آسیب کفپوش به واسطه کشیده شدن، حرکت یا قرار گرفتن اسباب و اثاثیه در فضا جلوگیری به عمل آورید.
در ابتدا می خواهیم بدانیم هر کفپوشی در برابر چه عواملی می تواند آسیب پذیر باشد.

پارکت لمینیت

پارکت لمینیت ها دارای لایه رویینی هستند که عموما این لایه در برابر خط و خش مقاوم است. نکته مهم امّا این است که اگر مراقبت های ویژه برای محافظت از لایه رویین این کفپوش به عمل نیایند، طی مرور زمان به آن آسیب خواهد رسید. این یعنی به مرور زمان خط و خش و بریدگی بر روی سطح پارکت لمینت ها قابل مشاهده خواهند بود. پس ناگفته پیداست که از هنگام خرید و نصب آن در فضای خود باید از سطح رویین پارکت لمینیت ها مراقبت های لازم را به عمل آوریم.

پارکت چوبی

در میان کفپوش های شناخته شده، پارکت چوبی از جمله کفپوش هایی است که مقاومت فوق العاده ای دارند. به هرحال، پارکت های چوبی نیز مانند هر مادّه ای می توانند دچار آسیب و زوال شوند. نکته جالب توجّه در هنگام نصب پارکت چوبی آن است که هنگام نصب این کفپوش لایه ای به نام لایه جلا روی آن می کشند. کارکرد این لایه جلا حفظ پارکت و چوب از آسیب های مختلف فیزیکی است. امّا جالب این است که خود این لایحه آسیب پذیر است و با کشیده شدن میز و صندلی بر روی سطح آن این امکان وجود دارد که خودش نیز دچار خط و خش شود. همین مسئله باعث خواهد شد تا جلا و درخشندگی سطح کفپوش چوبی که یکی از عوامل زیبایی آن به حساب می آید، از میان برود.

موکت لوپ

الیاف موکت لوپ به صورت گره ای بافته شده اند و در حقیقت دوباره به لایه زیرین باز می گردند. از آنجایی که الیاف این موکت ها به هم متّصل هستند و برش نخورده اند، با کشیده شدن یکی از این الیاف، مابقی آنها نیز کشیده می شوند. حالت ریش ریش پیدا کردن این موکت ها به همین دلیل است. یکی از عوامل آسیب زا به الیاف موکت لوپ همین کشیده شدن میز و صندلی و مبل است. اگر کفپوش فضای مسکونی یا اداری شما موکت لوپ است، در صورت نیاز به جابجایی اشیا و اثاثیه فضا بهتر است تا وسایل را از زمین بردارید و جابجا کنید و نه اینکه وسایل را با کشیدن روی سطح موکت لوپ به جای دیگر منتقل کنید.

فرش و موکت

طبیعتا فرش و موکت به دلیل ساختار خود و نرم بودن الیاف ممکن است رد یا محل قرارگیری مبل، صندلی و میز را روی خود بر جای بگذارند. به عنوان مثال ممکن است الیاف موکت یا فرش در جابجایی اشیا کوبیده شود. این له شدگی یکی از آسیب‌هایی است که می‌تواند به کفپوش هایی چون فرش و موکت وارد شود.

چند راهکار برای به حداقل رساندن آسیب‌ وسایل به کفپوش

  • اوّلین راهکار ساده پیشنهادی کفپوشان به شما عزیزان این است که قسمت زیرین پایه های میز، صندلی و مبل خود را با یک کاور بپوشانید. انواع و اقسام این کاورها را می توانید در بازار پیدا کنید. حتّی می توانید از برش های کوچک موکت، زیر پایه مبل صندلی و میز خود استفاده کنید. تکّه پارچه نرم اسکاچ یا هر وسیله ای از این قبیل می‌تواند در این راه به کار شما بیاید. این عمل باعث می‌شود تا رد و خش بر روی کفپوش شما به حداقل میزان خود برسد و از کیفیّت و نمای کفپوش کاسته نشود. از طرف دیگر، با این حرکت از ایجاد سر و صدا به دلیل کشیدن یا جابجا کردن اثاثیه و وسایل منزل و فضای خود روی زمین جلوگیری به عمل آورده اید و این سر و صدا مایه آزار و اذیّت همسایه های طبقه پایین نخواهد شد.
  • راهکار دیگر استفاده از محافظ های فرش و موکت برای جلوگیری از قرار گرفتن رد و اثر وسایل سنگین روی فرش یا موکت است. محافظ های فرش و موکت، قطعات پلاستیکی فشرده و کوچکی هستند که با قرار گرفتن آنها زیر وسایل و روی سطح کفپوشِ فرش و موکت، فشار موضعی پخش می شود و رد و اثر وسایل به حداقل میزان خود می رسد.
  • راهکار دیگر این است که اگر وسایلی که می خواهید جابجا کنید، سنگین اند و برای جابجایی آنها مجبورید وسایل را روی موکت لوپ بکشید، می توانید از یک پارچه در زیر وسیله سنگین خود استفاده کنید. استفاده از این پارچه باعث می‌شود تا از ریش ریش شدن موکت لوپ شما ممانعت به عمل آید و در نتیجه، آسیب به حداقل خود برسد. استفاده از پتو یا پارچه های ضخیم تر طبیعتا بهتر است.

نویسنده: بهنام رشیدی

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها