نقش رنگ در طراحی خانه

امتیازدهی این نوشته

روشن و تیره در دنیای پر رمز و راز رنگها

آیا تا به حال دنیایی بدون رنگ را تصور کرده اید؟ دقیقا مثل فیلم ها و تلویزیون های قدیمی که همه چیز سیاه و سفید نمایش داده می شدند. وقتی که رنگ را از زندگی حذف کنیم، تازه به اهمیت آن پی می بریم! نقش رنگها در زندگی خیلی مهم است، چه در دکوراسیون و چه در موقعیتهای دیگر و البته انتخاب آنها نیز از هر نظر برای ما چالش ایجاد می کند. مثلا در نظر بگیرید که لباسی را انتخاب کرده اید ولی ان نوع لباس، در رنگهای مختلف دوخته شده است. در اینجا نقش رنگها پررنگ می شود!

شما، برای انتخاب تنها یک رنگ در میان چندین رنگ دچار تردید می شوید. راحت ترین راه حل این است که مشخص کنید کدام رنگ بیشتر به شما می آید و اینکه کدام رنگ با سلیقه شما سازگار است. بیایید کمی فراتر برویم و نقش رنگها را در موارد دیگر هم بررسي كنيم. وقتی می خواهید از میان پالت رنگ، رنگی را برای طراحی خانه تان انتخاب کنید، بدون شک رنگی را انتخاب می کنید که ریسک بالایی ندارد. درست حدس زدید. رنگ سفید یا طیفهای روشن، مانند کرم!

سفید، رنگی است که همیشه از آن استفاده میشود. ولی آیا رنگ سفید باعث شور و نشاط شما میشود؟ می دانیم که رنگ ها، توانایی خاص و اثبات شده ای در روحیه ما دارند، اما پس چرا وقتی که حرف طراحی میشود از انتخاب رنگ می ترسیم؟ در اين نوشتار، فاكتورهايي را به شما معرفي مي‌كنيم كه با توجه به آنها بهتر مي‌توانيد از رنگ در دكوراسيون فضاهاي مورد علاقه‌تان بهره ببريد.

ستاره را تشخیص بدهید

برای شروع و انتخاب رنگ، اول از همه بهتر است که نگاهی به اطرافتان بیاندازید. ستارۀ آسمان اتاق شما یا به عبارت دیگر، شيء مهم اتاقتان چیست؟ مبل راحتی گوشه اتاق تان؟ شاید یک تخت سایبان دار عتیقه در باغ‌تان؟ یا شايد هم شومینه سنگی و یا فرش و موکت مخملی اتاق پذيرايي‌تان باشد. زمانیکه متوجه شدید در اتاق شما چه چیزی از همه بیشتر میدرخشد و مهم است، نقش رنگها برای شما اهمیت پیدا می کند و پیدا کردن رنگهای مناسب برای بیشتر به چشم آمدن و یا درخشیدن آن هم راحت تر می شود.

آشنایی با فرش منسوج هنری ارجمند در کف خانه

نقش رنگها و تاثير رنگهای مكمل

رنگ های مكمل به طور باور نکردنی پویا و برای از نگاه مخاطبان، رضایت بخش هستند. مثلا رنگِ زیبای نارنجی در کنار یک اتاق آبی، رنگی عالی به شمار می آید، زیراکه این دو رنگ مکمل یکدیگر هستند. رنگ زرد وقتی در کنار رنگ ارغوانی قرار می گیرد، ترکیب جالبی را درست ميكند. همیشه رنگ ها را براساس ویژگی هایشان درنظر بگیرید، اینکه چه رنگهایی مکمل هم هستند و کدام رنگ با کدام رنگ جور در می آید.

تکرار رنگها

یک راه ساده برای خلق یک نمای یکدست، تکرار رنگ ها به طور محتاطانه در سراسر خانه است. مثلا، اگر اتاق نشیمن شما به رنگ سرمه ای فرش شده، رنگ سرمه ای را برای دیگر اتاق ها هم استفاده کنید تا مکمل یکدیگر شوند. يا مثلا از لوازم تزئینی‌اي استفاده کنید که تنها، قسمتی از آن به رنگ سرمه ای آمیخته شده است. یا از موزاییک بک اسپلش سرمه ای ( نوعی پوشش خاص دیوار پشت سینک و مخصوص آشپزخانه که مانع پاشیده شدن قطرات آب و روغن و مواد غذایی به دیوار میشود) برای آشپزخانه استفاده کنید. این انتخاب هاي دقیق می تواند تاثیر خوبی در خلق زیبایی در فضاي كلي خانه داشته باشد.

زمین را رنگ بزنید

به خاطر داشته باشید که رنگ فقط مختص دیوارها نیست. موارد باورنکردنی از زمین های رنگارنگ وجود دارند که الهام بخش رنگ آمیزی منحصربه فردی برای خانه تان است.

رنگ های محسوس را انتخاب کنید

بعد از اینکه رنگ ها را برای خانه تان انتخاب کردید، به رنگ موردنظر با دقت نگاه کنید. شاید رنگ درستی را انتخاب کرده باشید، ولی در انتخاب طیف رنگ اشتباه کرده باشید. درصورتیکه شما یک نمونه رنگ را در نظر بگیرید، می بینید که نوع رنگ از محدوده روشنی تا تیرگی پیش می رود و بر پایه آن می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. مثلا همین الان رنگی را در ذهن خود درنظر بگیرید. درست است، آبی!! آبی از آبی آسمانی گرفته تا آبی نفتی و سرمه ای،  همگی آنها آبی هستند ولی با دو طیف متفاوت، از روشنی تا تیرگی.

محصولات مرتبط

کفپوش مکالئوم

کفپوش تایل وینیل مرمری

کفپوش تایل وینیل گرانیت

کفپوش رول اکسکلوسیو ۲/۶

کفپوش رول اکسکلوسیو

کفپوش کلیک تایل نیودیزاین

دیدگاه خود را بنویسید