پارکتها, دکوراسیون محل کار, دکوراسیون منزل, سبک زندگی, عمومی, کفپوشها

پارکت لمینیت خوب چه ویژگی هایی دارد؟

پارکت لمینیت خوب چه ویژگی هایی دارد؟

پارکت لمینیت از آن دسته کفپوش هایی است که خوب است بدانیم فرآیند تولید آن چگونه بوده و لایه های مختلف این کفپوش از چه موادّی تشکیل شده اند. آشنایی با این نکات باعث می شود تا بدانیم هنگام خرید پارکت لمینت باید چه مراحلی را برای انتخاب محصول طی کنیم. این نکات بویژه هنگامی حائز اهمّیت خواهند بود که بدانیم تشخیص پارکت لمینیت خوب از پارکت لمینیت بد به تجربه بسیار بالایی نیازمند است و تولیدکنندگانی که سابقه ای طولانی در تولید کفپوش های کف فضاهای مورد نظر ما دارند، می توانند پاسخگوی این پرسش باشند.

امّا ما در این مقاله تلاش داریم به شما خریداران و مشتریان عزیز کفپوش پارکت لمینیت کمک کنیم تا از ابهامات موجود در این میان برحذر بوده و بهترین انتخاب را صورت دهید.

پارکت لمینیت چگونه ساخته می شود؟

پارکت لمینیت از چهار لایه مختلف تشکیل شده است. لایه اصلی پارکت لمینیت یا همان مغز آن تشکیل شده است از اچ دی اف که ترکیبی است از چوب، خرده های چوب و چسب و لایه زیرین لمینیت شده و لایه رویین نیز از فیلم آغشته به رزین خاصّی است و روی آن لایه ای از وِرلیر قرار می گیرد؛ بر روی آن پرس می شود و با برش هایی که روی لبه های اچ دی اف انجام می‌شوند و به صورت کلیک های نری و مادگی هستند و کفپوش پارکت لمینیت را به وجود می آورند.

گستردگی تنوع رنگ و طرح پارکت لمینت

محصولات پارکت لمینیت دارای تنوّع رنگی بالایی است و به تعداد فیلم هایی که روی آن قرار می گیرد می تواند دارای طرح های مختلفی باشد و این مسائل از پارکت لمینیت محصولی منحصر به فرد می سازد که در بازار کفپوش کشور به عنوان محصولی مقرون به صرفه از اقبال و محبوبیت فوق العاده ای برخوردار است.

چگونه می توانیم پارکت لمینیت خوب را تشخیص دهیم؟

همان طور که در مقدّمه توضیح دادیم تشخیص پارکت لمینیت خوب از پارکت لمینیت بد به تخصّص و تجربه بالایی نیازمند است. امّا با این حال روش هایی نیز وجود دارند تا بتوانیم نیاز خود را مرتفع ساخته و پارکت لمینیت خوب را تشخیص دهیم.

دقت به کناره های پارکت لمینیت و کیفیت اچ دی اف

نکته اوّل و نکته مهم این است که ما از زاویه کناری به لمینیت خود نگاه کنیم و نه از روبرو و از جهت لایه رویین کفپوش. از بخش مرکزی باید به اچ دی اف به پارکت لمینیت نگاه کنیم که کلیک های لمینیت در آن قرار دارند. هر چه مواد تشکیل دهنده اچ دی اف ریزدانه تر باشند کیفیت اچ دی اف بالاتر خواهد بود و این امر نشان می‌دهد که چسب زیادی در کار مصرف شده است و در نتیجه فرآیند تولید کفپوش باعث شده تا کیفیت آن نیز بالاتر رود.

پارکت لمینیت خوب چه ویژگی هایی دارد؟دقت به کناره های پارکت لمینیت و کیفیت اچ دی اف

مقاومت کلیک های پارکت لمینیت

نکته دوّم برای تشخیص پارکت لمینیت خوب این است که وقتی پارکت لمینیت را در دستان خود قرار می دهید، سعی کنید تا کلیک های لمینیت را بشکنید. اگر مشاهده می کنید که مقاومت کلیک های لمینیت در برابر فشار دستان شما زیاد است، نشان دهنده آن است که استحکام محصول بالا بوده و دارای کیفیت قابل قبولی است.

پارکت لمینیت خوب چه ویژگی هایی دارد؟مقاومت کلیک های پارکت لمینیت

روشن یا تیره بودن پارکت لمینیت

نکته سوّم بر می گردد به رنگ لمینیت و روشن یا تیره بودن آن. اصولا لمینیت های با کیفیت پایین تر از اچ دی اف های تیره تر استفاده می کنند و برعکس در پارکت لمینیت های با کیفیت بالا از اچ دی اف های روشن تر استفاده می شود.

پارکت لمینیت خوب چه ویژگی هایی دارد؟ دقت به کناره های پارکت لمینیت و کیفیت اچ دی اف

یکنواختی برش موجود در سطح کلیک ها

نکته چهارم اینکه وقتی به پارکت لمینیت از زاویه کلیلک های لمینیت نگاه می کنید، مشاهده خواهید کرد که برش های موجود بر سطح کلیک ها یکدست و یکنواخت هستند. این تمیزی و یکدست بودن برش های موجود در سطح کلیک ها نشان دهنده آن است که شما با محصولی باکیفیت روبرو هستند و در مدل های با کیفیت پایین تر این یکدستی و یکنواختی را مشاهده نخواهید کرد.

پارکت لمینیت خوب چه ویژگی هایی دارد؟ یکنواختی برش موجود در سطح کلیک ها

خرد شدن کلیک های لمینیت با ناخن

نکته پنجم این است که تلاش کنید با ناخن های خود سعی کنید روی کلیک های لمینیت را خرد کنید. اگر پارکت لمینیت بر اثر فشار دست شما دچار این خرد شدگی شود، نشان دهنده آن است که با محصولی بی کیفیت روبرو هستید و مواد تشکیل دهنده پارکت لمینیت شما کیفیت مناسبی ندارند.

پارکت لمینیت خوب چه ویژگی هایی دارد؟خرد شدن کلیک های لمینیت با ناخن

استفاده پارافین در ساخت پارکت لمینیت

گاهی اوقات برای آنکه تشخیص جنس اچ دی اف را برای خریدار و مشتری دشوار کنند، از پارافین استفاده می کنند و در تبلیغات هم به کرّات مشاهده می‌کنیم که گفته می‌شود پارافین برای ضدّ آب شدن لمینیت به کار برده می شود؛ امّا در عمل چنین اتفاقی نخواهد افتاد و ما پارکت لمینیتی به عنوان پارکت لمینیت ضدّ آب نداریم.

پارکت لمینیت خوب چه ویژگی هایی دارد؟استفاده پارافین در ساخت پارکت لمینیت

پیشنهاد ما این است که برای تشخیص پارکت لمینیت با کیفیت با فروشگاه ها و متخصّصین حرفه ای تماس حاصل کنید و برای خرید محصول مورد نظر خود از نظرات مستقیم آنها بهره گیرید. و باز هم تاکید می کنیم که خرید پارکت لمینیت خوب به تخصّص و تجربه بالایی نیاز دارد و در بحث نصب و اجرای کفپوش در محلّ مورد نظر شما استفاده از موادّ تشکیل دهنده خوب بویژه در لایه زیرین کفپوش که همان بخش فومِ کار است از اهمّیت فوق العاده ای برخوردار است و برخی تولیدکنندگان و فروشندگان با صرفه جویی در این قسمت برای نصب و اجرا برای مشتری مشکل ایجاد می کنند و عوامل دیگری نیز مثل عدم برش های صحیح و سایر نکات ریز در اجرا و نصب از کیفیت کار می کاهند. و این دست مسائل باعث تحمیل هزینه های بالا به مشتری خواهد شد و در نهایت حاصل کار پارکت لمینیتی خواهد بود که به زودی فرسوده و مستهلک خواهد شد.

نویسنده: بهنام رشیدی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها