کفپوشها, کفپوشهای PVC

مزایا و معایب کفپوش پی وی سی

مزایا و معایب کفپوش پی وی سی

کفپوش پی وی سی چیست؟

این کفپوش ها از موادّ اوّلیه پی وی سی ساخته شده اند که البتّه در میان مردم و خریداران کفپوش به کفپوش های پلاستیکی شهرت دارند. پی وی سی مخفّف پلی وینیل کلراید است.

معایب کفپوش پی وی سی

کفپوش پی وی سی علی‌رغم مزایا و ویژگی های فوق العاده ای که دارد، همچون دیگر محصولات، معایب خاصّ خود را نیز داراست. کفپوش های پی وی سی تایل و پی وی سی رول تا حدود زیادی به تغییر ابعاد حسّاس هستند و در اثر سرما به سمت مرکز جمع می شوند. در رابطه با کفپوش های پی وی سی مسکونی و اداری این نکته را باید در نظر داشت که این کفپوش ها را حتما باید با چسب به سطح زمین نصب کرد. این مسئله بویژه در رابطه با کفپوش های پی وی سی که دارای ضخامت 2 یا 3 میلی‌متر هستند، نمود پیدا می‌کند و از این حیث امکان جابجایی و انتقال به فضای دیگر را ندارند. عیب دیگر کفپوش پی وی سی این است که به لایه زیرسازی حسّاس است و حتما باید از زیرسازی مناسبی برای فضای کار بهره برد( این کفپوش ها رو برای محل کارت نخر ! ). در غیر این صورت، خرابی لایه زیرسازی را منعکس کرده و آسیب ها سریع به چشم می آیند. مسئله دیگر در رابطه با کفپوش های پی وی سی که در فضای داخلی کار می شوند این است که در صورت تماس با نور آفتاب پس از مدّتی دچار رنگ پریدگی می شوند. یک نکته را نیز خریداران و کاربران کفپوش پی وی سی باید در نظر داشته باشند و آن این است که این کفپوش ها البتّه در حالت اوّلیه و نوی خود بوی نامساعدی را منتشر می کنند و البتّه پس از مدّتی استفاده، دیگر این بو به مشام نمی رسد و نکته آخر اینکه کفپوش هایی که نازک تر هستند، حتما باید با چسب کار شوند.

مزایای کفپوش پی وی سی

از جمله مزایای کفپوش پی وی سی که مشتریان زیادی را به خود جلب کرده است، این است که این کفپوش قیمت مناسبی دارد. این مسئله موجب شده است که از مقبولیّت و محبوبیت فراوانی میان خریداران کفپوش برخوردار شود. مزیّت مهمّ دیگر کفپوش پی وی سی این است که از تنوّع طرح ها و رنگ های فوق العاده بالایی برخوردار است و دست خریدار را برای خرید باز می گذارد. به همین میزان نیز کفپوش های پی وی سی دارای تنوّع کاربری گسترده ای هستند. از کفپوش های فضاهای باز ورزشی گرفته تا کفپوش های رولی بیمارستانی در طرح های چوب، طرح های ساده و طرح های دیگری چون سنگ و بتن قابل تولید و توزیع هستند. همین که کفپوش پی وی سی قابلیّت تولید در قالب رول و تایل را دارد، از انعطاف کاربری بالای این کفپوش حکایت دارد.

کفپوش پی وی سی رولی بهتر است یا تایل؟

برای این پرسش جواب صددرصد و قاطعانه ای وجود ندارد. در مقاله ای تحت عنوان کفپوش رول بهتر است یا کفپوش تایل ؟ به صورت مبسوط به این پرسش پرداخته شده است که خوانندگان عزیز می توانند تمام نکات لازم را در این مقاله بیابند. از جمله مزایای کفپوش رولی ، می توانیم به نصب راحت و درز کمتر موجود در کفپوش اشاره کنیم. در رابطه با کفپوش تایل نیز این نکته حائز اهمّیت است که در نصب و اجرای این کفپوش پِرتی کار کمتر است و از تنوّع چیدمان زیادی برخوردار است. در صورت خرابی و مشکل، قابلیّت ترمیم و اصلاح تایل های کفپوش های تایل وجود دارد و می توانیم تایل آسیب دیده را با یک تایل جدید جایگزین کنیم.

آیا کفپوش پی وی سی قابلیّت اجرا در فضای باز را دارد؟

همانطور که اشاره شد کفپوش پی وی سی اصولا از تنوّع کاربری و انعطاف بالایی در اجرا برخوردار است؛ به گونه‌ای که انواع خاصّی از کفپوش فضای باز طرّاحی و تولید شده اند. اگر به این کفپوش ها، افزودنی هایی اضافه شود که بتوانند در برابر اشعه UV مقاومت لازم را از خود نشان دهند، گزینه های فوق العاده ایده آل برای اجرا در فضای باز محسوب می شوند و البتّه این مهم به مهندسی به کار رفته در کفپوش پی وی سی نیز ارتباط مستقیمی دارد. کفپوش تایل کورت، کفپوش تنیس و اسکیت، کفپوش نیشا، کفپوش تایل درز جوش و کفپوش تایل پارکتی از جمله محصولاتی هستند که قابلیّت اجرا در فضای باز را دارند. امّا حتما در نظر داشته باشید که برای خرید کفپوش پی وی سی برای فضای باز حتما تأییدیه این مسئله را از فروشنده بگیرید؛ چرا که برخی کفپوش ها در اجرای پروژه های فضای باز پس از مدّتی قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و اشعه UV از بین می روند.

آیا این محصول را بدون چسب نیز می توان نصب کرد؟

باز هم اشاره می کنیم که تنوّع کاربری کفپوش پی وی سی بالا است و برخی محصولات پی وی سی که رولی هستند و دارای ضخامت پایینی در حدود 2 یا 3 میلی متر می باشند، باید حتما با چسب در محلّ مورد نظر شما اجرا شوند. امّا برخی محصولات که به صورت کلیکی هستند، از جمله کفپوش کلیک تایل پازلی، کفپوش‌های پازلی پی وی سی، کفپوش تایل کورت، کفپوش نیشا و کفپوش تنیس و اسکیت از جمله کفپوش هایی هستند که قابلیّت نصب و اجرا بدون چسب را دارا هستند و پس از مدّتی استفاده در یک فضا، می توان آنها را از زمین جدا کرده، به جای دیگر انتقال داد و در آنجا از آنها بهره برد.

نویسنده: بهنام رشیدی

پرسش های متداول

معایب کفپوش پی وی سی چه هستند؟

تا حدود زیادی به تغییر ابعاد حسّاس هستند و در اثر سرما به سمت مرکز جمع می شوند؛ به لایه زیرسازی حسّاس است و حتما باید از زیرسازی مناسبی برای فضای کار بهره برد. در غیر این صورت، خرابی لایه زیرسازی را منعکس کرده و آسیب ها سریع به چشم می آیند؛ در صورت تماس با نور آفتاب پس از مدّتی دچار رنگ پریدگی می شوند.

مزایای کفپوش پی وی سی کدام ها هستند؟

این کفپوش قیمت مناسبی دارد؛ که از تنوّع طرح ها و رنگ های فوق العاده بالایی برخوردار است و دست خریدار را برای خرید باز می گذارد؛ به همین میزان نیز کفپوش های پی وی سی دارای تنوّع کاربری گسترده ای هستند. از کفپوش های فضاهای باز ورزشی گرفته تا کفپوش های رولی بیمارستانی در طرح های چوب، طرح های ساده و طرح های دیگری چون سنگ و بتن قابل تولید و توزیع هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
6 ماه قبل

ممنون از مقاله خوبتون