انواع موکت, عمومی

روش های نگهداری از موکت

روش های نگهداری از موکت

برای نگهداری اصولی از موکت ، گام خیلی مهم انتخاب درست آن است که در مرحله پیش از خرید می باید به آن توجه و موکت مناسبی را انتخاب کنیم. بنابراین در این مبحث توضیحات مختصری را درباره انتخاب صحیح موکت به شما می دهیم و پس از آن شما را، راهنمایی می کنیم تا بتوانید از موکتی که دارید به خوبی نگهداری کنید.

موارد مهم در انتخاب موکت مناسب

بطور کلی موکت های پرز بلند، نرمی، لطافت و ضربه پذیری بهتری دارند بنابراین برای فضاهای مسکونی به ویژه برای موکت اتاق خواب ازجمله اتاق خواب کودکان، گزینه مناسب تری هستند. اما موکت های پرز کوتاه و پایه لوپ، مقاومت تردّدی بالاتری دارند به همین دلیل در فضایی مثل پذیرایی که تردّد بالاتری در آن وجود دارد، و نیزدر فضای مسکونی و محیط های اداری می توانیم از موکت های پرز کوتاه استفاده کنیم همچنین موکت های تایل گزینه مناسب تری برای فضاهای اداری اند که کاربری های خاصّی دارند. شما می توانید توضیحات و مطالب کامل تر درباره مورد موکت رول و همچنین موکت های تایل را در وب سایت کفپوشان مطالعه فرمایید.

پس از اینکه با آگاهی کامل خرید موکت انجام شد، بحث نگهداری موکت ها مطرح می شود.

چگونگی نگهداری موکت ها

برای نگهداری از موکت ها باید به موارد مهمّ زیر دقت کنیم :

1. هنگامی که لکّه ای روی موکت می بینیم، بلافاصله باید برای پاک کردن آن اقدام کنیم زیرا که اگر لکّه مدت زمان زیادی روی موکت بماند، کهنه می شود، از بین نمی رود و زیبایی موکت را مخدوش می کند.

روش های نگهداری از موکت

2. می باید برای شستشوی موکت ها برنامه ای منظّم و اصولی داشته باشیم تا زباله ها و مواد زائدی را که در بافت موکت گیر کرده، مرتب بزداییم و ظاهر مطلوب موکت حفظ شود. در مورد اصولی بودن شستشو هم باید گفت که موکت نباید برای مدت زمان زیادی خیس و مرطوب بماند بلکه می باید آن را خشک کنیم. همچنین از شستشوی موکت با مواد شوینده اسیدی پرهیز کنیم برای مثال وایتکس، رنگ موکت را از بین می برد. در نظر داشته باشیم که از کاربرد فرچه های خیلی سخت خودداری کنیم زیرا ممکن است به کنده شدن الیاف موکت منجر شود.

روش های نگهداری از موکت

3. استفاده از جاروبرقی هم به ایستایی الیاف موکت کمک می کند و هم دورریختنی ها را از میان بافت موکت جمع می کند. در نظر داشته باشیم که بعضی مواد زائد ممکن است که به ساختار موکت آسیب بزنند. بنابراین استفاده از جاروبرقی به شکلی منظم بر روی نگهداری از موکت تأثیر مطلوب می گذارد.

روش های نگهداری از موکت

4. می باید از تابش مستقیم نور آفتاب به سطح موکت جلوگیری کنیم. در خانه هایی که نورگیر هستند و موکت در معرض نور آفتاب و گرمای زیاد قرار دارد، حتما باید پرده ها را بکشیم در غیراینصورت پس از مدتی موکت کمرنگ می شود که این اثرگذاری در موکت های پلی پرو پیلن به نسبت موکت های پلی آمید بیشتر قابل مشاهده است.

روش های نگهداری از موکت

5. در فضاهایی که قصد استفاده از مبل یا میز و صندلی داریم و قرار است که موکت فشار نقطه ای را برای مدّتی طولانی در یک نقطه تحمّل کند، باید از زیرپایه استفاده کنیم تا این فشار گرفته شود و موکت دچار آسیب یا فرورفتگی نشود چرا که درغیراینصورت لطمه وارد شده به موکت، قابل جبران نخواهد بود.

روش های نگهداری از موکت

نویسنده : آذین آذرتاش

پرسش های متداول

مهم ترین نکته در نگهداری اصولی موکت چیست؟

برای نگهداری اصولی از موکت، گام خیلی مهم، انتخاب درست آن است که در مرحله پیش از خرید می باید به آن توجه و موکت مناسبی را انتخاب کنیم.

به طور کلی در حفظ و نگهداری از موکت ها باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. در صورت ایجاد لکّه سریعاً اقدام به لکّه بری کنیم. 2. شستشوی منظّم و اصولی موکت را در برنامه مان قرار دهیم. 3. از جاروبرقی به طور مرتّب استفاده کنیم. 4. پرده ها را بکشیم و از تابش مستقیم آفتاب به موکت جلوگیری کنیم. 5. از زیرپایه در زیر پایه های مبل و میز و صندلی استفاده کنیم.

موکت های پرز بلند و پرز کوتاه هر کدام برای چه فضا و مکانی مناسب تر است؟

بطور کلی موکت های پرز بلند، نرمی، لطافت و ضربه-پذیری بهتری دارند بنابراین برای فضاهای مسکونی به ویژه برای اتاق های خواب ازجمله اتاق خواب کودکان گزینه مناسب تری هستند. اما موکت های پرز کوتاه و پایه لوپ، مقاومت تردّدی بالاتری دارند به همین دلیل در فضایی مثل پذیرایی که میزان تردّد بالاتر است، و نیزدر فضای مسکونی و محیط های اداری می-توانیم از موکت های پرز کوتاه استفاده کنیم همچنین موکت های تایل گزینه مناسب تری برای فضاهای اداری هستند که کاربری-های خاصی دارند.

تابش مستقیم آفتاب چه تأثیری بر موکت دارد؟

می باید از تابش مستقیم نور آفتاب به سطح موکت جلوگیری کنیم. در خانه هایی که نورگیر هستند و موکت در معرض نور آفتاب و گرمای زیاد قرار دارد، حتما باید پرده ها را بکشیم در غیراینصورت پس از مدتی موکت کمرنگ می شود که این اثرگذاری در موکت های پلی پرو پیلن به نسبت موکت های پلی آمید بیشتر قابل مشاهده است.

در صورت بروز لکه بر روی موکت چه باید کرد؟

هنگامی که لکّه ای روی موکت می بینیم، بلافاصله باید برای پاک کردن آن اقدام کنیم زیرا که اگر لکّه مدت زمان زیادی روی موکت بماند، کهنه می شود، از بین نمی رود و زیبایی موکت را مخدوش می کند.

شستشوی منظّم و اصولی موکت به چه شکل است؟

می باید برای شستشوی موکت ها برنامه ای منظّم و اصولی داشته باشیم تا زباله ها و مواد زائدی را که در بافت موکت گیر کرده، مرتب بزداییم و ظاهر مطلوب موکت حفظ شود. در مورد اصولی بودن شستشو هم باید گفت که موکت نباید برای مدت زمان زیادی خیس و مرطوب بماند بلکه می باید آن را خشک کنیم. همچنین از شستشوی موکت با مواد شوینده اسیدی پرهیز کنیم برای مثال وایتکس، رنگ موکت را از بین می برد. در نظر داشته باشیم که از کاربرد فرچه های خیلی سخت خودداری کنیم زیرا ممکن است به کنده شدن الیاف موکت منجر شود.

آیا استفاده از جاروبرقی به نگهداری از موکت کمک می کند؟

استفاده از جاروبرقی هم به ایستایی الیاف موکت کمک می کند و هم دورریختنی ها را از میان بافت موکت جمع می کند. از آنجایی که بعضی مواد زائد ممکن است که به ساختار موکت آسیب بزنند، بنابراین استفاده از جاروبرقی به شکلی منظم بر روی نگهداری از موکت تأثیر مطلوب می گذارد.

در فضاهایی که مبل، میز و صندلی قرار دارد، برای حفظ موکت چه باید کرد؟

از زیرپایه استفاده کنیم تا این فشار گرفته شود و موکت دچار آسیب یا فرورفتگی نشود چرا که درغیراینصورت لطمه وارد شده به موکت، قابل جبران نخواهد بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها