پارکتها, کفپوشها

تمیز کردن انواع لکه از روی پارکت

پاک کردن لکه از پارکت

اگر شما هم مثل خیلی از مردم به کفپوش های پارکت ، به خاطر زیبایی، ماندگاری و کارایی شان، علاقه مندید، احتمالا درگیر مسئله تمیز و پاک کردن لکه از پارکت هم هستید.

پاک کردن لکه از پارکت

پاک کردن لکه از پارکت در دو گام

زیبایی پارکت ها در گرو نگهداری صحیح و رسیدگی مداوم به آن هاست. پس آگاهی خود را در این زمنیه بالا ببرید و از دیدن پارکت زیبای خود لذت ببرید. در ادامه روش هایی برای پاک کردن لکه از پارکت به شما آموزش می‌دهیم كه می تواند در این زمینه به شما كمك كند.

گام اول: لکه های سطحی

مهمترین اصل در داشتن یک پارکت زیبا و سالم این است که اجازه ندهید مایعات و لکه ها به عمق آن نفوذ کنند و خرابی به بار بیاورند. تمیز کردن پارکت با سرکه روشی است که اغلب برای لکه های سطحی روی پارکت پیشنهاد می شود. پارچه ای را به سرکه آغشته کنید، سپس آن را بر روی سطحی که لکه در آن قرار دارد بگذارید و بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه، پارچه را برداشته و سطح را با دستمالی تمیز، خشک کنید. دقیقا همین کار را با محلول هیدروژن پروکسید یا سفید کننده ها هم میتوانید انجام دهید. فقط به یاد داشته باشید كه اگر از سفیدکننده ها برای تمیز کردن سطح چوبی پارکت ها استفاده می‌کنید، بهتر است به میزان هر واحد سفید کننده، ۴-۳ واحد آب به محلول اضافه کنید تا مواد شیمیایی سفید کننده به بافت چوب صدمه نزند.

همچنین می‌توانید درباره‌ی تمیز کردن لمینیت بخوانبد.

گام دوم: لکه هایی که به عمق چوب پارکت نفوذ کرده اند

گاهی بعضی لکه ها در اثر گذر زمان، به عمق چوب نفوذ میکنند و پاک کردن آنها معمولا نیازمند سمباده زدن یا صیقل دادن چوب است. البته این آخرین گزینه است و اگر لکه نسبتا سطحی است، برای پاک کردن لکه از پارکت میتوانید سطح پارکت را با محلول هیدروژن پروکسید، که در تمام داروخانه ها پیدا می‌شود، به روش زیر شستشو دهید:

  1. یک پارچه کتان را به محلول هیدروژن پروکسید آغشته کنید
  2. پارچه خیس را روی لکه بگذارید تا زمانی که لکه از بین برود
  3. پارچه را بردارید و سطح پارکت را از اضافات محلول پاک کنید
  4. اجازه دهید پارکت در مجاورت هوا خشک شود
    حال خوب است با روش پاک کردن برخی از انواع رایج لکه اشنا شوید تا بتوانید در مواقع لزوم با آگاهی و به سرعت دست به کار شوید:

پاک کردن لکه خون و مایعات از روی پارکت

پاک کردن لکه از پارکتاولین قدم برای پاک کردن لکه چای و قهوه یا خون از روی پارکت این است که اجازه ندهید لکه روی سطح پارکت پخش شود. برای پاک کردن لکه از پارکت ، یک تکه دستمال را روی لکه بگذارید و آن را تکان ندهید تا لکه پخش نشود. سپس دستمال را بردارید و باقی لکه را با جوش شیرین بپوشانید. بعد از یک دقیقه سطح را با مسواکی آغشته به سرکه سفید، آهسته تمیز کنید و سپس سطح پاركت را با دستمال خشک کنید.

پاک کردن لکه چربی از روی پارکت

برای پاک کردن لکه چربی و روغن از روی پارکت ، میتوان از پاک کننده ها و روزنامه برای لکه های تازه، و از روغن ترمانتین و تینر نقاشی برای لکه های قدیمی تر استفاده کرد. برای لکه های تازه روغن، ابتدا با یک تکه روزنامه روی لکه را بپوشانید. روزنامه را بردارید و محلول حاوی سفید کننده و آب را با آبپاش روی سطح لکه بپاشید. سپس سطح پارکت را با دستمال به آرامی پاک کنید. برای پاک کردن لکه های قدیمی از روی پارکت ، پارچه یا دستمالی را با روغن ترمانتین و یا تینر نقاشی خیس کنید و بعد آن را به آرامی روی لکه بکشید. پس از چند بار تکرار، سطح را با پارچه ای تمیز خشک کنید.

پاک کردن رنگ از روی پارکت

اگر به فکر رنگ کردن خانه خود هستید و نگران به جا ماندن لکه های رنگ بر روی پارکت عزیزتان هستید، پیشنهاد می کنیم رنگ آمیزی خود را شروع کنید. اگر رنگ دیوارهای شما از سری رنگ های محلول در آب است، کافی است حوله ای را با آب داغ نمناک کنید و بر روی لکه قرار دهید. سپس به آرامی لکه را تمیز و رد آن را با محلول آب و صابون تمیز کنید.چنانچه از رنگ های روغنی برای دیوارهای خود استفاده کرده اید، ابتدا دستمالی آغشته به الکل یا تینر بر روی محل رنگ قرار دهید و بعد از چند دقیقه به آرامی و با حرکت مالشی لکه رنگ را از روی پارکت پاک کنید . این کار را چند مرتبه انجام دهید و توجه داشته باشید که بهتر است پنجره های باز باشند. برای پاک کردن لکه ها عجله نکنید و اینکار را با دقت و آرامش انجام دهید.

پاک کردن لکه از پارکت
اگر لکه رنگ بر روی پارکت خشک شده است فراموش نکنید که استفاده از کاردک یه راه حل همیشگی است اما نیاز به دقت و ظرافت زیادی دارد تا به پارکت شما آسیبی نرسد. بهتر است قبل از دست به کار شدن با استفاده از سشوار رنگ را گرم کنید تا کمی نرم شود و در هنگام جدا شدن پارکت دچار خط و خش نشود.

محصولات مرتبط

موکت پالاز طرح الماس

کفپوش رول اکسکلوسیو

کفپوش تایل کلاسیک

کفپوش رول مُدا

موکت پالاز طرح یاسمن

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها