سبک زندگی

ایده هایی برای استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی

استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی

بمب های محیط زیست یا بطری های پلاستیکی

استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی یک راه کوچک اما موثر در نجات لانه ما، زمین است. همه ما می‌دانیم که پلاستیک در محیط زیست تجزیه نمی‌شود پس با خلاقیت دوباره این مواد را به چرخه مصرف بیاوریم.

می‌دانید برای ساخت یک بطری پلاستیک به سه برابر آب بیشتر از آبی که آن را پر می‌کند نیاز است؟ از من نپرسید چرا چون متخصص تهیه و تولید مواد پلاستیکی نیستم اما من هم وقتی اولین‌بار این حقیقت را شنیدم به اندازه شما شوکه شدم. هر چند دور از انتظار نیست که در صنعت و روند تولید، از غذا گرفته تا مواد پلاستیکی، به آب فراوان نیاز است. پلاستیک‌ها جزو مواد مخرب برای محیط زیست به حساب می‌آیند و به همین دلیل استفاده دوباره از بطری‌های پلاستیکی و بازیافت و بازگشت آنها به جای تولید دوباره از سوی مدیران و دوستداران محیط زیست همواره مورد توجه و تاكيد بوده است.

شاید شوک‌کننده‌تر از مطلب بالا این باشد که این مواد هرگز در محیط زیست به طور کامل از بین نمی‌روند. ما شنیده‌ایم که یک کیسه پلاستیکی نازک به سده‌هاي متمادي زمان نیاز دارد تا تجزیه شود اما این مساله درمورد پلاستیکی با ضخامت بیشتر مانند بطری آب به هزاران هزار سال زمان نیازمند است! آن هم در صورتی‌که از دل و روده جانداران دیگر سر در نیاورد یا دوباره به سیستم گوارش خود ما بازنگردد! حتی ذرات تجزیه‌شده کیسه پلاستیکی نازک نیز حاوي مواد سمی برای محیط زیست است که همواره در آن باقی می‌ماند.

با این مقدمه و مرور خطرات وجود پلاستيك‌ها در طبيعت، به چند راه‌حل ساده برای بازیافت و استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی در دكور خانه و محيط اطرافمان مي‌پردازيم. حال‌که این بطری‌ها می‌خواهند کیلومترها در زیر زمین همچنان به حیات خود ادامه دهند چرا در روی زمین و مقابل چشمان ما این کار را نکنند؟!

آب چکان ظرفشویی که با خود به طبیعت می برم

ایده هایی برای استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی

اولین پیشنهاد ما برای استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی به طبیعت مربوط است. اگر مانند من اهل طبيعت گردي هستید و غذای خود را نیز در ظرف های غیر یکبار مصرف می خورید به یک جاظرفی کوچک برای شستشوی ظروف خود در طبیعت نیاز دارید. و چه چیزي بهتر از بطري های پلاستیکی؟ تنها کافی است آنها را افقی برش بزنید و به اندازه تعداد ظروفی که با خود حمل مي كنيد، براي قرار دادن بشقاب و قاشق ها فضا ایجاد کنید. بطري هاي پلاستیکی شما مانند آب چکان عمل می کنند و آب چکیده شده در آن را نیز می توانید وقتی در بطری جمع می شود پاي گل و گیاه اطراف بریزید.

استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی بر روی میز تحریر

ایده هایی برای استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی

به جای آنکه مدام تبلت به دست کودکتان بدهید، همراه او کاردستی درست کنید. یک جامدادی رومیزی ایده خوبی برای کاردستی است. با بطری های پلاستیکی جایی برای مداد، قیچی، تراش و وسایل دیگر درست کنید. با پارچه یا برچسب روی آن را تزیین کرده یا طوری بپوشانید که در صورت تمایل داخل آنها دیده نشود. بطری را نیز یا از پهلو به اندازه مدادها برش زنید یا از سر، تا جامدادی شما به راحتی روي میز قابل استفاده باشد.

بطری های پلاستیکی سبز و با طراوت مانند باغچه

ایده هایی برای استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی

حتما کافی شاپ هايي را ديده ايد كه دكورشان را با گلدان هاي سنگي گران قيمت تزئين كرده اند. قيمت اين گلدان ها بسيار زياد است در حالي كه همه صاحبان كسب و كار  مي توانند با بطری های پلاستیکی گلدان هاي متنوع و زيبايي بسازند. شما می توانید بی نهایت مدل گلدان پلاستیکی را از دل بطری های آب بيرون بیاورید. برای استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی به عنوان گلدان تنها باید اندکی خلاق و اهل باغبانی باشید. بطری اي که روزی حاوي مایع حیات بوده، امروز هم می تواند حیات بخش ریشه های گیاهان باشد.

تنها کافی است به تناسب گیاه تان درون آن خاک بریزید و اجازه دهید تا برگ های زیبای آن از دهانه یا گوشه ظرف بیرون بریزد. پیشنهاد ديگر براي زيباتر شدن گلدان اين است كه حفره های کوچکی درست کنید و برگ ها را خودتان آرام از حفره ها بیرون بکشید. یا حتی می توانید در حفره های مختلف، گیاهان متنوعی بكاريد. فقط به اين نكته دقت کنید که خاک شما جوابگوی نیاز همه گیاهان باشد.

لوستر یا چراغ رومیزی با بطری پلاستیکی

ایده هایی برای استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی

راهكار ديگر براي استفاده دوباره از بطري هاي پلاستيكي، اين است كه با اين بطری ها، لوستر و چراغ رومیزی بسازید. اگر به كارهاي دستي علاقه مند باشيد، می توانید بطری هاي پلاستیکی متفاوتی را با پارچه و انواع برش شكل دهيد و بعد آن را به کمک نخ، کاموا و تکه های حصیر تزئین کنید. مثلا به کمک نخ گونی و چسب، روی آن را مانند لباسی چهارخانه درآورید. حتی می توانید با رنگ کردن بطری ها، نوری را که انعکاس می دهد نيز کمی تغییر دهید.

باغچه رنگی با استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی

ایده هایی برای استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی

اگر حیاط کوچکی دارید یا صاحب باغچه هستید، بطری های پلاستیکی تان را جمع آوری کنید. چراکه می توانید با استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی، حصار و پرچین متفاوتی را برای جدا کردن قسمت های مختلف باغچه ایجاد کنید. شخصا این ایده را از خانمی روستایی گرفتم که قسمت سبزی خوردن های باغچه اش را به کمک بطری های رنگارنگ پلاستیکی از باقی محصولات جدا کرده بود. اما شما نگران باغچه لوکس و مدرن خود نباشد. به کمک چوب بامبو و این بطری ها حصارهای زيبايي را مي توانيد بسازيد كه در حد و اندازه یک باغچه شيك و مدرن باشد. همچنين اگر می خواهید روی باغچه تان يك مسیر زيبا بسازید، باز هم بطري هاي پلاستيكي مي توانند به كمك تان بيايند. مي توانيد انتهای بطری ها را برش بزنید، به یکدیگر بچسبانید و آنها را با نظم مورد نظر خودتان يا اشكال هندسي در كف باغچه بچينيد.

بطری هایی که می توانند با پرندگان مهربان باشند

ایده هایی برای استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی

با حفره هایی کوچک و اتصال چند چوب نازک که توان نگاه داشتن پای کوچک گنجشک و پرندگان را داشته باشد، براي پرنده ها لانه بسازید. با استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی  این لانه ها برای آنها تا مدت ها خانه گرم و امنی است و شاید اندکی دل شكسته زمین آرام شود. این لانه های کوچک را با دانه هایی پر کنید و میان شاخ و برگ درختان اطرافتان قرار دهيد. طولی نمی کشد که خیلی زود همسایگان جدید شما از راه می رسند و با صدای دلنشینی از مهمان نوازی شما استقبال مي كنند.

بطري های پلاستیکی پر شده با مایع حیات یا دانه حیات!

ایده هایی برای استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی

اگر به پرندگان علاقه‌مندید به کمک بطری‌های پلاستیکی، فضایی برای تغذیه آنها درست کنید. بطری را از بدنه سوراخ کرده یا چند برش به شکل مثلث در آن ايجاد كنيد. طوری که قاشقی چوبی و کوچک از میان آن عبور کند. قاشق را از یک طرف بطری داخل کنید و انتهای آن را از طرف دیگر بیرون بكشيد. قاشق باید طوری از بطری بگذرد که قسمت گود آن زوایه‌دار و پایین تر قرار بگیرد. سپس درون بطری دانه بریزید. به این طریق دانه‌ها از حفره‌های بطری بیرون می‌آید و در گودی قاشق جمع می شود. حالا مي‌توانيد بطری را از جایی آویزان کنید که به پرندگان حس امنیت بدهد و درضمن در دیدرس هم نباشد. از اين مرحله به بعد مي‌توانيد گاهی بطری را با دانه‌های مختلف پر کنید. و شاید باورتان نشود که شهرتان چه پرنده هاي متنوعي با ذائقه‌های غذایی متفاوت دارد!

بطری های نرم و راحت

استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی

راه دیگری برای استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی ساخت یک صندلی نرم و راحت است! بله چه چیزی نرم تر و مقاومت تر از پلاستیک؟! البته در اين مورد اندکی به مهارت گلدوزی و خیاطی نیاز داريد. اما ابتدا تعدادی بطری پلاستیکی را کنار هم قرار دهید تا دایره ای را تشكيل دهند. سپس آنها را به کمک چسب های نواری کلفت محکم به یکدیگر بچسبانید. سپس روی آن پارچه ای نرم قرار دهید که درون آن با الیاف یا اسفنج پر شده است. بعد روی تمام اجزا را پارچه ای گلدوزی شده یا رنگی بکشید. صندلی پارچه ای شما آماده است! مطمئن باشيد هیچ کس حدس هم نخواهد زد که این صندلی بدنه ای نه از چوب بلکه از پلاستیک دارد!

هزاران راه و ایده برای مصرف

برای استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی صدها راه دیگر وجود دارد. من سعی کردم تعدادي را که قبلا به کار برده ام، برای تان شرح دهم. با بطر های به ظاهر یکبار مصرف پلاستیکی می شود آکواریومی برای ماهی های ریز، قلک پول، وسایل تزیینی تولد یا مهد کودک، جای قند، شکر و چای سفری، شمعدان سفری، کلک برای روی آب، پرده و صدها وسیله دیگر ساخت. پیشنهاد من این است که مربیان مهد کودک ها و آموزگاران مدارس نیز برای کار دستی از بچه ها و اید هایشان کمک بخواهند.

با این روش هم کودکان مي آموزند که بطری ها را در طبیعت رها نکنند و هم گاهی با ذهن خلاقانه شان وسایل جالبی می سازند و اعتماد به نفس شان بالا مي رود. برای نجات خانه سبز و آبی خودمان کارهای بسیار زيادی می توانيم انجام دهيم. کافی است تا شما هم مانند تمام آنها كه محيط زيست شان را دوست دارند، به حيوانات، پرندگان و درختانی که در همسایگی تان هستند، عشق بورزید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها