درباره موکت

مقایسه موکت راش و موکت آیهان

مقایسه موکت راش و موکت آیهان

موکت راش از جمله محصولات تولیدی شرکت پالاز موکت است؛ در صورتی که موکت آیهان از تولیدات موکت ظریف مصوّر می باشد. کاربری این دو محصول اصولا برای فضاهای اداری تعریف شده است. نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که برای کاربری های موکت مسکونی عموما این دو طرح، گزینه ای مناسب به حساب نمی آیند.

مقایسه موکت راش و موکت آیهان

در ابتدا این موکت راش بود که از سوی شرکت پالاز موکت به بازار موکت و کفپوش کشور عرضه شد و در نوع کاربری خود سرآمد همتایان خود و بی رقیب شمرده می شد؛ چرا که این محصول هم از لحاظ قیمت مقرون به صرفه بود و هم از لحاظ کیفیت و دوام جایگاه قابل توجّهی را به خود اختصاص داده بود. پس از آن بود که شرکت ظریف مصوّر، موکت طرح آیهان را به بازار کشور روانه کرد. و این سرآغاز رقابت میان این دو طرح از دو شرکت معتبر و شناخته شده کشور شد.

کاربران در زمینه موکت اداری به این دو موکت روی آوردند و از کیفیت، انعطاف کاربری و دوام فوق العاده آنها بهره مند شدند و رقابت سالمی میان این دو طرح شکل گرفت.

مقایسه موکت راش و موکت آیهان

پس از پیدا کردن این شمای کلّی از این دو طرح برجسته، در این مقاله به بررسی تک تک آنها خواهیم پرداخت.

موکت راش محصول پالاز موکت

مقایسه موکت راش و موکت آیهان

با توجّه به رنگبندیِ متنوّع این محصول، موکت راش، طیف سلایق و علایق گوناگونی را در بر می گیرد. در ثانی، ماندگاری رنگ آن بالا است و کیفیت محصول را پس از نصب می توانیم برای سالیان سال تجربه کنیم. این مسئله به ویژه هنگامی حائز اهمّیت است که بدانیم موکت راش قرار است کاربری اداری را پوشش دهد و در کاربری اداری حجم تردّد و رفت و آمد روزانه با کفش های مراجعین بالا است. پس می بینیم علاوه بر کیفیت الیاف این موکت که در برابر حجم تردّد بالا و کوبش مقاومت فوق‌العاده‌ای از خود نشان می دهد، کیفیت رنگ روزهای اوّلِ آن نیز برای سالیان سال حفظ خواهد شد. نکته حائز اهمّیت درباره ساختار این موکت این است که ساختار آن گره ای و لوپ می باشد. همین ساختار گره ای یا لوپ است که به موکت راش مقاومت فوق العاده بالایی در برابر حجم تردّد بالا و کوبیده شدن الیاف به سبب قرار گرفتن وسایل سنگین روی موکت می بخشد. برای اینکه تصوّر روشنی از مزیّت ساختار لوپ داشته باشید، کافی است آن را با انگشتان دست قیاس کنید. ساختار لوپ مانند قرار گرفتن انگشتان دست در کنار هم و گره شدن آنها به صورت مشت می‌ماند که مقاومت آنها را در برابر ضربه هایی که به انگشتان باز دست وارد می شود، بالا می برد و در این حالت به انگشتان آسیب کمتری وارد می شود. موکت راش به صورت رول تولید می شود و ابعاد آن 3 در 12 می باشد. جنس الیاف این موکت نیز از پلی آمید است که همین فاکتور، یعنی جنس الیاف پلی آمید است که مقاومت رنگ بالایی را به این طرح بخشیده است. قیمت این موکت برای هر متر مربّع از همتای خود یعنی موکت طرح آیهان ارزان تر تمام می شود. یکی از مزیّت های برجسته موکت راش، کیفیت نمد زیرین موکت است. کیفیت نمد زیرین در جا به جا نشدن الیاف موکت در دراز مدّت، تاثیر فراوانی دارد و از این جهت است که در کاربری های اداری، مقاومت کیفی الیاف موکت را حفظ می کند و باعث می شود تا موکت دچار زاویه دار شدن نشود.

فروش ویژه

موکت آیهان محصول ظریف مصوّر

مقایسه موکت راش و موکت آیهان

موکت آیهان که به بازار کشور وارد شد، سر و صدای زیادی به پا کرد؛ چرا که کسی از شرکت ظریف مصوّر انتظار نداشت این محصول را تولید کند. در مقایسه با رقیب خود یعنی موکت راش، که تنوّع و رنگبندی بالایی دارد، موکت آیهان در یک طرح و رنگ تولید و توزیع می شود. شاید این موضوع در نگاه اوّل، در نظر کاربر موکت، این یک ویژگی منفی به حساب آید. کاربران دوست دارند در انتخاب طرح و رنگ، دست شان باز باشد. امّا باید این مورد را هم در نظر گرفت که همین تک رنگ و یا تک طرح ظریف مصوّر تحت عنوان آیهان بسیار چشم نواز و زیباست و انتخابی لوکس و امروزی به حساب می آید و طرفداران بی شماری را به خود جلب کرده است. با همین تک رنگ بود که موکت آیهان توانست خیلی سریع جایگاه خود را در بازار موکت کشور پیدا کند و توجّه علاقه مندان بسیاری را به خود جلب نماید. موکت آیهان نیز مانند موکت راش، موکتی رول است. ابعاد این موکت نیز 3 در 12 می باشد، جنس الیاف آن از پلی آمید بوده و به همین دلیل است که نقش و نمای روز اوّل خود را پس از سال ها استفاده، حفظ خواهد کرد؛ چرا که پلی آمید به موکت ثبات رنگ می بخشد. همه ما می‌دانیم که موکت اداری به دلیل حجم تردّد و رفت و آمد بالایی که روی آن صورت می گیرد، باید بیشتر شسته شود. از اینرو باید در برابر موادّ شوینده و موادّ شیمیایی مقاومت بالایی را از خود نشان دهد و از رنگ و نمای اوّلیه آن کاسته نشود. این الیاف پلی آمید است که این ویژگی مهم را تحقّق می بخشد.

 

مقایسه موکت راش و موکت آیهان

پس با توجّه به این ویژگی، یعنی حجم تردّد و رفت و آمد بالا، هر دوی این طرح ها از جنس الیاف ایده آلی برخوردار هستند. الیاف موکت آیهان به صورت کات کنار هم قرار گرفته اند و ارتفاع الیاف کوتاه است. همین مسئله است که می تواند به مرور زمان، کیفیت موکت را کاهش دهد. همین الیاف کات باعث شده که موکت آیهان برای اتاق نوجوانان نیز گزینه ای ایده آل به حساب آید. همچنین می توان از آن در راهروها و راه پلّه ها نیز استفاده کرد. در مقایسه با موکت طرح راش، تراکم الیاف موکت آیهان بیشتر است.

نتیجه گیری

اگر بخواهیم یک برآورد نهایی در رابطه با این دو طرح موکت داشته باشیم، باید بگوییم که موکت راش امتیاز بیشتری می گیرد؛ چرا که هم از لحاظ قیمت مناسب تر است و هم تنوّع طرح و رنگ بیشتری را پوشش می دهد. کیفیت لایه زیرین موکت راش برای کاربری اداری قابل قبول و مناسب است. امتیاز ویژه آن که برای فضاهای اداری منحصر به فرد است، استفاده از بافت لوپ می باشد.

مقایسه موکت راش و موکت آیهان

با توجّه به کلّیت نکاتی که در این مقاله گفته شد، هر دوی این طرح ها برای کاربری اداری مناسب هستند. امّا شرکت کفپوشان در این رابطه، موکت راش را به شما کاربران عزیز پیشنهاد می کند.

نویسنده: بهنام رشیدی

پرسش های متداول

چه نوع الیافی برای کاربری های پرتردّد ایده آل است؟

الیاف پلی آمید است که نقش و نمای روز اوّل موکت را پس از سال ها استفاده، حفظ خواهد کرد؛ چرا که پلی آمید به موکت ثبات رنگ می بخشد. موکت اداری به دلیل حجم تردّد و رفت و آمد بالایی که روی آن صورت می گیرد، باید بیشتر شسته شود. از اینرو باید در برابر موادّ شوینده و موادّ شیمیایی مقاومت بالایی را از خود نشان دهد و از رنگ و نمای اوّلیه آن کاسته نشود. این الیاف پلی آمید است که این ویژگی مهم را تحقّق می بخشد.

بافت لوپ موکت ها به چه کار می آید؟

ساختار گره ای یا لوپ است که به موکت مقاومت فوق العاده بالایی در برابر حجم تردّد بالا و کوبیده شدن الیاف به سبب قرار گرفتن وسایل سنگین روی موکت می بخشد. ساختار لوپ مانند قرار گرفتن انگشتان دست در کنار هم و گره شدن آنها به صورت مشت می‌ماند که مقاومت آنها را در برابر ضربه هایی که به انگشتان باز دست وارد می شود، بالا می برد و در این حالت به انگشتان آسیب کمتری وارد می شود.

برای کاربری اداری، موکت راش بهتر است یا موکت آیهان؟

هر دوی این طرح ها برای کاربری ادارای مناسب هستند. امّا موکت راش امتیاز بیشتری می گیرد؛ چرا که هم از لحاظ قیمت مناسب تر است و هم تنوّع طرح و رنگ بیشتری را پوشش می دهد. کیفیت لایه زیرین موکت راش برای کاربری اداری قابل قبول و مناسب است. امتیاز ویژه آن که برای فضاهای اداری منحصر به فرد است، استفاده از بافت لوپ می باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها