عمومی

هر حیوانی به چه کفپوشی آسیب می رساند؟

هر حیوانی به چه کفپوشی آسیب می رساند؟

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که حیوانی را وارد خانه و محیط زندگی خود کرده باشید. اگر می خواهیم محیط زندگی و خانه خود را با حیوانات شریک شویم، باید ویژگی حیوانات را به خوبی بدانیم تا بتوانیم هم محیطی سالم برای زندگی آنها فراهم کنیم، و هم محیطی مناسب و درخور زندگی خودمان داشته باشیم. در این میان، موارد بسیاری هستند که باید حتما به دقّت به آنها توجّه داشته باشیم. یکی از این موارد، این است که چه نوع کفپوشی باید در فضای زندگی حیوانات خانگی نصب کنیم.

هر حیوانی به چه کفپوشی آسیب می رساند؟

بسیاری از حیوانات به دلیل ویژگی های ذاتی خود، به کفپوش ها آسیب می رسانند.

در این مقاله تلاش ما بر آن است تا ببینیم هر کفپوشی از چه حیوانی می تواند بیشترین آسیب را دریافت کند تا بدین وسیله بتوانیم تمهیدات لازم برای فضایی زندگی خود را تدارک ببینیم.

گربه ها، موکت و فرش

هر حیوانی به چه کفپوشی آسیب می رساند؟

گربه ها دشمن سرسخت فرش و موکت هستند. ناگفته پیداست که گربه ها تا چه میزان بر روی سطوح مختلف پنجه می کشند. به عنوان مثال، می دانیم که چقدر پارچه ها در معرض آسیب رسیدن بواسطه پنجه کشیدن گربه ها هستند. همین حسّاسیت در رابطه با فرش و موکت نیز صادق است. یعنی فرش و موکت خانه های ما در برابر پنجه کشیدن گربه ها در امان نخواهند بود. شایان ذکر است که موکت های دارای بافت لوپ بیشترین آسیب پذیری را در برابر پنجه گربه ها دارند و این نوع بافت به مرور زمان در برابر پنجه گربه ها ریش ریش می شود و نه تنها از طول عمر و کیفیت موکت کاسته خواهد شد و به آن آسیب می رسد، بلکه همچنین نما و جلوه موکت یا فرش نیز از بین خواهد رفت.

سگ ها و پارکت

 

هر حیوانی به چه کفپوشی آسیب می رساند؟

پارکت ها به دلیل لایه رویه خود، به شدّت مستعد آسیب دیدن بواسطه خط و خش هستند؛ در حدّی که کارشناسان و متخصّصان پارکت به خریداران توصیه می کنند که از کشیده شدن وسایل سنگین روی پارکت جلوگیری کنند؛ چرا که لایه رویین آنها آسیب پذیر است. سگ های پر جنب و جوش با حرکات زیاد خود و از طریق ناخن های خود می توانند میزان این خط و خش ها را بالا ببرند.

قرنیز و خرگوش و همستر

هر حیوانی به چه کفپوشی آسیب می رساند؟

یک مورد دیگر که نباید از نظر دور داشته باشید این است که اگر در خانه شما جونده هایی چون همستر یا خرگوش وجود دارند، این آمادگی ذهنی را داشته باشید که این حیوانات از قرنیزهای محلّ سکونت شما برای نگهداری غذا و خوراک خود استفاده خواهند کرد. ویژگی این جونده ها تیز بودن دندان های آنها است و با دندان های خود محل های پنهانی را برای مخفی کردن خوراکی های خود ایجاد خواهند کرد. فقط کافیست که در هنگام نصب قرنیز خود، یک ترک یا شکاف وجود داشته باشد تا خرگوش یا همستر غذای خود را در آن شکاف و درز پنهان کند و از این فضاها به عنوان انبار خوراکی خود استفاده کنند.

پرندگان و پارکت لمینیت

هر حیوانی به چه کفپوشی آسیب می رساند؟

اگر شما از آن دسته کاربرانی هستید که علاقه خاصّی به نگهداری پرندگان در خانه خود دارید، و دوست ندارید آنها را در قفس نگاه دارید، بلکه راحت در فضای خانه شما پرواز کنند، طبیعتا یکی از مشکلاتی که پیش روی شما خواهد بود، فضله این پرندگان می باشد. برخلاف گربه ها و سگ ها، آموزش دادن دستشویی کردن به پرندگان کاری است غیر ممکن. در چنین فضاهایی استفاده از کفپوش هایی که در برابر آب، رطوبت یا نم آسیب پذیر هستند، برای شستشوی فضله حیوانات از روی کفپوش ها، جلوگیری کنید. کفپوش هایی چون پارکت چوبی و همچنین پارکت لمینت ، از گزینه های آسیب پذیر در برابر پرواز پرندگان هستند.

ماهی ها و پارکت ها

هر حیوانی به چه کفپوشی آسیب می رساند؟

شاید اصلا به ذهن مان هم خطور نکند که ماهی ها نیز می توانند به کفپوش آسیب برسانند. در محیط خانه قاعدتا ماهی های خود را یا در آکواریوم و یا در داخل تُنگ نگهداری می کنیم. اگر جنب و جوش ماهی ها در داخل تُنگ زیاد باشد، آب روی کفپوش خانه ریخته خواهد شد. اگر آکواریومِ ماهی های مان کوچکترین نشتی داشته باشد، خطر اوّل، متوجّه کفپوش کف خانه خواهد بود. کافی است که به عنوان مثال، کفپوش شما از جنس چوب باشد. این نوع کفپوش ها که در برابر آب و رطوبت آسیب پذیر هستند، خیلی زود کیفیت و نمای خود را از دست خواهند داد؛ چرا که این نوع کفپوش ها دچار طبله شدن و ورم خواهند شد. در این صورت مجبور خواهید شد تا کفپوش چوبی خود را تعمیر و یا حتی تعویض نمایید و ناگفته پیداست که این کار چه اندازه هزینه بردار خواهد بود. پس از استفاده از کفپوش های چوبی در جاهایی که آکواریوم قرار دارد، جلوگیری کنید.

نویسنده: بهنام رشیدی

پرسش های متداول

موکت و فرش در برابر کدام حیوانات خانگی آسیب می بینند؟

فرش و موکت خانه های ما در برابر پنجه کشیدن گربه ها در امان نخواهند بود. شایان ذکر است که موکت های دارای بافت لوپ بیشترین آسیب پذیری را در برابر پنجه گربه ها دارند و این نوع بافت به مرور زمان در برابر پنجه گربه ها ریش ریش می شود و نه تنها از طول عمر و کیفیت موکت کاسته خواهد شد و به آن آسیب می رسد، بلکه همچنین نما و جلوه موکت یا فرش نیز از بین خواهد رفت.

در رابطه با نگهداری آبزیان در خانه، چه نکاتی را در رابطه با کفپوش مورد استفاده باید در نظر داشته باشیم؟

در محیط خانه قاعدتا ماهی های خود را یا در آکواریوم و یا در داخل تُنگ نگهداری می کنیم. اگر جنب و جوش ماهی ها در داخل تُنگ زیاد باشد، آب روی کفپوش خانه ریخته خواهد شد. اگر آکواریومِ ماهی های مان کوچکترین نشتی داشته باشد، خطر اوّل، متوجّه کفپوش کف خانه خواهد بود. کافی است که به عنوان مثال، کفپوش شما از جنس چوب باشد. این نوع کفپوش ها که در برابر آب و رطوبت آسیب پذیر هستند، خیلی زود کیفیت و نمای خود را از دست خواهند داد؛ چرا که این نوع کفپوش ها دچار طبله شدن و ورم خواهند شد.

چه کفپوش هایی مناسب خانه هایی نیستند که در آنها پرنده داریم؟

طبیعتا یکی از مشکلاتی که پیش روی شما خواهد بود، فضله این پرندگان می باشد. برخلاف گربه ها و سگ ها، آموزش دادن دستشویی کردن به پرندگان کاری است غیر ممکن. در چنین فضاهایی استفاده از کفپوش هایی که در برابر آب، رطوبت یا نم آسیب پذیر هستند، برای شستشوی فضله حیوانات از روی کفپوش ها، جلوگیری کنید. کفپوش هایی چون پارکت چوبی و پارکت لمینیت، از گزینه های آسیب پذیر در برابر پرواز پرندگان هستند

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها