سبک زندگی, عمومی, کفپوشها, ورزشی

بهترین کفپوش زمین تنیس

بهترین کفپوش زمین تنیس

نکات کلیدی در انتخاب بهترین کفپوش زمین تنیس

قبل از دانستن نکاتی در انتخاب بهترین کفپوش زمین تنیس . خوبه که بدانید قدمت ورزش محبوب تنیس به قرن 12 میلادی در فرانسه می رسد. آنچه برای ما حتمی و مسلم است این است که تنیس، ورزش محبوب و رده اول برخی کشورهای پیشرفته دنیا از جمله استرالیا، نیوزیلند و فرانسه به حساب می آید. با این حال به دلیل تجهیزات گران قیمت و هزینه بالا برای ساخت زمین های مناسب برای تنیس، این ورزش هنوز هم به عنوان ورزشی لوکس و گران قیمت شناخته می شود.

شاید دیده باشید که رنگ و جنس زمین های تنیس با هم فرق دارد. به عبارت دیگر، بعضی از زمین های تنیس برای سبک های مختلف بازی مناسب هستند. در این میان انواع زمین های تنیس از لحاظ جنس کف آن عبارتند از زمین رُسی یا خاکی، زمین چمن و زمین سخت. نوع زمین بازی تاثیری مستقیم بر سبک بازی ورزشکاران دارد. اگر سبک بازی با نوع زمین تناسب نداشته باشد حتی می تواند برای ورزشکار مشکلات فیزیکی و آسیب هایی را هم به دنبال داشته باشد.

مزایا و معایب انواع مختلف کفپوش زمین تنیس و کارکرد ویژه هر کدام از آنها

از آنجاکه هزینه ساخت و نگهداری زمین های تنیس بالاست، صاحبان زمین های تنیس باید به خوبی با مزایا و معایب انواع مختلف کفپوش زمین تنیس و کارکرد ویژه هر کدام از آنها آشنایی داشته باشند و بودجه مالی خود را بر این اساس تنظیم کنند.

نکته مهم آنکه در هر نوع زمین علاوه بر سبک بازی ورزشکار، میزان حرکت و جهش توپ نیز باید مورد توجه قرار گیرد و رفتار توپ نباید نادیده گرفته شود. پس هر نوع زمین تنیس مزایا و چالش های خاص خود را برای ورزشکار در پی دارد.

از این حیث بد نیست به انواع مختلف کفپوش زمین تنیس نگاهی بیندازیم و هر کدام را جداگانه بررسی کنیم.

زمین چمن تنیس

 

زمین چمن مخصوص تنیس

اگر تماشاچی حرفه ای ورزش تنیس باشید، وقتی نام زمین تنیس و چمن را با هم و در کنار هم می شنوید، اولین تصویری که به ذهنتان می آید، مسابقات معتبر تنیس ویمبلدون است. به دلیل تحرک بسیار پویا در این ورزش، زمین چمن پرسرعت ترین زمین تنیس از نظر حرکت ورزشکار و توپ تنیس است. این نوع کفپوش زمین تنیس به صورت توامان قدرت و سرعت را برای ورزشکار به ارمغان می آورد. با این وجود، نگهداری و ترمیم زمین چمن نسبت به دیگر انواع زمین تنیس سخت تر است؛ چراکه مرتب باید به آن آب داد و علف های هرز آن را هرس کرد.یکی از راهکارهای مناسب استفاده از چمن مصنوعی دو منظوره است چرا که علاوه بر حفظ ویژگی های چمن طبیعی میتوان از مزایای چمن مصنوعی همچون سرسبزی چهارفصل و هزینه های نگهداری بسیار ناچیز بهره مند شد.

زمین رُسی مخصوص تنیس

زمین رُسی مخصوص تنیس

زمین رُسی یا خاکی دومین نوع زمین و جزو متداول ترین زمین های تنیس است. بیشتر ما این زمین را با رنگ سرخ به یاد می آوریم و می شناسیم. مسابقات تنیس آزاد فرانسه از این نوع کفپوش زمین تنیس بیشترین بهره را می گیرد. زمین های خاکی به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود بسیار محبوب هستند. و کمترین سرعت عملکرد را در این زمین ها می توان مشاهده کرد. خاک رُس سرعت توپ را پایین می آورد و نسبت به دیگر انواع زمین تنیس، جهش بیشتری برای توپ ایجاد می کند.

یک مزیت دیگر اینکه بلافاصله پس از بارش باران می توان در این زمین ها بازی کرد چون باران یا به طور کلی آب خیلی سریع از طریق سطح جذب زمین می شوند. اما عیب این زمین آن است که باوجود هزینه اندک برای ساخت، این زمین ها هزینه نگهداری بالایی دارند. و استفاده از آنها از نظر محیط زیستی و بحران آب نیز چندان توصیه نمی شود چون باید به طور مرتب به این زمین ها آب داد. در حقیقت آب، زمین رُسی را مرطوب نگه داشته و تنها در این صورت است که می توان خیلی خوب و راحت در آن بازی کرد.

زمین سخت مخصوص تنیس

زمین سخت تنیس

در ایالات متحده معمولا روی زمین های سخت تنیس بازی می کنند. پایه این زمین ها از آسفالت یا بتون ساخته شده و روکش آنها اکریلیک یا مواد دیگر است. دلیل مقبولیت این زمین ها نگهداری آسان آنهاست. زمین سخت برای تمام تنیس بازان مناسب است. و این نوع زمین ها به عنوان یک گزینه مطلوب، به نوعی بین زمین های رُسی و چمن قرار می گیرند. به علاوه سرعت توپ در زمین های سخت بیشتر از زمین خاکی و کمتر از زمین چمن است. و از آنجا که سطح زمین تخت است، جهش توپ بالا و قابل پیش بینی است.

دیگر مزیت این کفپوش زمین تنیس ، قابلیت شخصی سازی رنگ و سرعت آن با استفاده از ترکیب شن های مختلف است. مشکل این زمین ها سختی سطح آنهاست که می تواند آسیب ورزشکار را به دنبال داشته باشد. به علاوه سطح آسفالتی یا بتونی زمین در صورتی که دمای های بالا باشد، حرارت را منعکس می کند. این معضل در محیط های گرم می تواند برای ورزشکاران مشکلات متفاوتی به همراه داشته باشد.

کفپوش تنیس

کفپوش تنیس

کفپوش های تخصصی ورزش تنیس که به صورت تایل تولید میشوند دارای ویژگی های بسیار ممتازی هستند.این کفپوش ها علاوه بر ویژگی برگشت پذیری مناسب توپ در سطح سخت میتوان با استفاده از لایه ضربه گیر در زیر کفپوش قدرت ضربه پذیری آن را به مراتب افزایش داد.همنچنین لایه رویه کفپوش تنیس فضای باز به صورت برجسته طراحی شده تا از سر خوردن ورزشکاران در هنگام ورزش جلوگیری کند.

با توجه به نکات گفته شده، صاحبان زمین های تنیس یا مدیران ورزشی باید علم و آگاهی کامل و کافی از نوع کفپوش زمین تنیس و شرایط محیطی و حرکتی سازگار با آن را داشته باشند تا بتوانند از این زمین ها به بهترین شکل بهره برداری کنند.

محصولات مرتبط

کفپوش تنیس و اسکیت

کفپوش ورزشی فضای باز

چمن مصنوعی فیروزه

چمن مصنوعی صحرا

 

منبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها