پارکتها, دکوراسیون محل کار, دکوراسیون منزل, کفپوشها

تفاوت پارکت چوبی و پارکت لمینت

تفاوت پارکت چوبی و پارکت لمینت

پارکت و لمینیت

یکی از پر مصرف ترین و محبوب ترین متریال های دیزاین فضاهای داخلی، پارکت چوبی و پارکت لمینت میباشد. عمر طولانی مقاومت بالا و نصب اسان از دلایلی است که میتواند باعث انتخاب یکی از این کفپوش ها برای فضای خانه یا محل کاره شما باشد. پارکت های چوبی همانگونه که از اسمش مشخص است از چوب و پارکت لمینت از اچ دی اف ساخته میشود در این مقاله به بررسی تفاوت پارکت چوبی و لمینت خواهیم پرداخت.

پارکت چوبی چیست؟

پارکت چوبی چیست؟پارکت چوبی از چوب درختانی چون بلوط،کاج،گنجشک،بامبو و افرا ساخته میشود.این در ختان به دلایلی چون زیبایی و مقاومت بالا بهترین انتخاب هستند. پارکت های چوبی بصورت قطعات با سایزهای مختلف در کناره یکدیگر قرار میگیرند و به وسیله چسب چسبانده میشوند.پس از انکه در فضای مورده نظر قرار گرفت و چسبانده شدند سطح روی کار ساب زده میشود و پس از ان به وسیله لاک جلا داده میشوند.از مزایای پارکت چوبی میتوان به زیبایی ان اشاره کرد و اینکه میتوان تا سالیان سال از ان در محیط های داخلی استفاده کرد ولی هر چند سال یکبار حتما باید دومرتبه ساب و لاک زده شود.از معایب ان نیز میتوان به اینکه عایق صدا نیستند اشاره کرد.قیمت بالاتر نسبت به پارکت لمینیت نیز میتواند یکی از دلایلی باشد که شما را به سمت خرید پارکت لمینیت سوق دهد.

انواع پارکت چوبی

پارکت کلاسیک

در ابتدا یاداور میشویم که پارکت های چوبی عموما از چوب درختان بلوط،گردو،راش و بامبو ساخته میشود.ابعاد پارکت های چوبی نیز عموما 40*4 و 40*60 و 80*80 و 100*100 میباشند.پارکت چوبی های کلاسیک بصورت مربع با مستطیل ویا جناقی در کنار یکدیگر قرار گرفته و چسبانده می شوند

اینجینیر پارکت یا پارکت مهندسی شده

پارکت های چوبی مهندسی شده از چند لایه چوبی به هم فشرده ساخته میشود که باعث مقاومت و ضربه پذیری بالا و دوام بیشتر در مقابل رطوبت خواهد بود.این مدل از پارکت های چوبی دو،سه و چهار لایه هستند که لایه های اول و آخر آن از یک نوی چوب و لایه های میانی از چوب به اصطلاح SOFT WOOD استفاده میشود.

پارکت چوبی سالید

پارکت چوبی سالیداین نوع پارکت چوبی نیز ماننده انواع دیگر از چوب ساخته میشود و در ابعاد مختلف نیز قابل اجرا هستند.این نوع پارکت چوبی بر خلاف پارکت های مهندسی شده تک لایه هستند ومزیت اصلی این نوع پارکت چوبی طریقه نصب ان است که به روش فاق و زبانه نصب میشوند.

پارکت لمینیت چیست؟

پارکت لمینت چیست؟قیمت مناسب نصب اسان و تنوع در طرح و رنگ باعث شد که این محصول به سرعت در بین کفپوش ها به محبوبیت بالایی دست پیدا کند.همزمان باپیشرفت تکنولوژی، تولید پارکت لمینیت نیز متحول شده است. هم اکنون پارکت لمینیت ها بر خلاف گذشته تا حدود زیادی در مقابل رطوبت و نم مقاوم تر شده اند.لایه رویه یا ورلایر بکار رفته در پارکت لمینیت ها نیز باعث شده در مقابل خط و خش مقاومت بالایی داشته باشند.سهولت در نصب نیز موجب شده تا بتوانید متراژ های بالایی پارکت لمینیت را در مدت زمان کوتاهی نصب و اجرا کنید.

تفاوت های ظاهری پارکت و لمینیت

مهمترین تفاوت در سایز بندی و ابعاد این نوع کفپوش هاست.پارکت لمینیت عموما در سایز های 20*120 تولید می شود در حالی که پارکت های چوبی در ابعاد و سایز های کوچکتر و متفاوت تر در بازار موجود است.تفاوت بعدی در طرح و رنگ این دو محصول است ، پارکت های چوبی به دلیل استفاده از چوب طبیعی دارای رگه ها و طرح های منحصر بفرد هستند در حالیکه در پارکت لمینیت عموما طرح ها در متراژ های متفاوتی تکرار میشوند.البته در مورد رنگ نیز پارکت های چوبی دارای تعداد محدودی رنگ بندی هستند که در طیف رنگ های گرم قرار می گیرند در حالی که پارکت لمینیت دارای تنوع بسیار بیشتر و متنوع تری می باشد.

تمیز کردن انواع لکه از روی پارکت

مقایسه جنس پارکت و لمینت

  • پارکت لمینیت از HDF فشرده ساخته شده که در لایه رویی آن، تصویری از چوب یا سنگ چاپ شده است. این تصویر به گونه ای حرفه ای است که به سختی میتوان متوجه تفاوت آن با چوب شد.
  • در طرف مقابل پارکت، کفپوشی از جنس چوب کاملا طبیعی است که به صورت تکه های کوچک در کنار هم چیده می شود لازم به ذکر است که در تمامی مدل های دیگر پارکت چوبی هم متریال استفاده شده تنها و تنها چوب طبیعی است.

تفاوت نحوه نصب

  • نحوه نصب پارکت لمینیت به حدی راحت است که خود افراد بدون نیاز به کمک متخصص و هیچ گونه ابزاری می توانند آن را نصب کنند. قطعه های لمینیت بدون نیاز به چسب به راحتی در هم قفل میشوند.تفاوت پارکت چوبی و پارکت لمینت
  • نصب کفپوش پارکت کمی دشوارتر از آن است که بدون نیاز به کمک متخصص بتوان آن را نصب کرد. قطعات پارکت باید به صورت حرفه ای کنار هم چیده شوند تا بعدها با مشکلاتی از قبیل ترک خوردن یا آسیب دیدن قطعات پارکت مواجه نشوید. به هر حال اگر اصرار دارید این کار را شخصا انجام دهید، بد نیست بدانید که در نصب پارکت به ابزارهایی از قیبل کاردک، اره، متر و چکش نیاز است.

تفاوت پارکت چوبی و پارکت لمینت

مقایسه میزان دوام

پارکت لمینیت در صورت نگهداری مناسب تا 10 سال یا حتی بیشتر هم دوام می آورد و قابل استفاده است. اما مواردی از قیبل نفوذ آب، خراشیدگی های ناشی از پایه صندلی و اجسام سنگین و اشعه خورشید، از عمر پارکت لمینیت می کاهد اما پارکت چوبی با وجود نیاز به تعمیرات دوره ای می تواند تا حدود 60 سال عمر کند و این امتیاز بسیار ویژه ای محسوب می شود.

پارکت و لمینت ،کدام بهتر است؟

  • پارکت لمینیت در صورت خرابی، قابل صیقل دادن و پرداخت نیست و این یکی از معایب آن محسوب میشود. در صورت خرابی پارکت لمینیت، تنها راه تعویض قسمت آسیب دیده است.
  • پارکت چوبی در صورت آسیب دیدن، با کمک صیقل دادن و پولیش زدن به راحتی ترمیم می شود.

میزان مقاومت در برابر رطوبت

  • پارکت لمینیت مقاومت بالایی در برابر رطوبت و لکه های آب ندارد از این رو باید حتما قبل از نصب از زیر کار و دیوار و رطوبت موجود در محل پروژه اطمینان حاصل کرد تا پس از نصب دچار مشکل نشوید.البته همواره هنگام استفاده از پارکت باید از وجود نم و رطوبت جلوگیری کرد.تفاوت پارکت چوبی و پارکت لمینت
  • هرچند که پارکت برای مکان های مرطوب توصیه نمی‌شود، اما یکی از محبوب ترین کفپوش ها برای آشپزخانه است. اگرچه پارکت با آب آسیب می بیند اما یکی از مزایای آن، قابل تعمیر بودن آن است. گزینه ای که در پارکت لمینیت وجود ندارد.

کفپوش و حیوانات خانگی

  • پارکت لمینیت گزینه مناسبی برای خانه هایی است که از حیوان خانگی نگهداری می‌کنند. چون سطح رویی آن به خوبی در برابر چنگال های حیوانات مقاوم است.

تفاوت پارکت چوبی و پارکت لمینت

  • پارکت هم به گونه ای است که احتمال دارد قطعه هایی از آن بر اثر چنگال حیوانات کنده شود. بنابراین افرادی که از حیوان خانگی نگهداری می‌کنند، بهتر است از پارکت های گران و باکیفیت استفاده کنند و بیشتر سطح آن را با فرش بپوشانند.

نفوذ آب به کفپوش لمینیت – تعمیر پارکت لمینیت باد کرده

قیمت پارکت لمینیت

با توجه به تنوع تولیدکنندگان پارکت لمینیت قیمت های متفاوتی برای این محصول وجود دارد.با توجه به محدودیت های واردات هم اکنون این محصول در داخل با کیفیت و تکنولوژی های به روز و جدید در حال تولید است.برچسب قیمت های متفواتی نیز برای این محصول وجود دارد و از 150.000 تومان برای هر متر مربع به بالا بهای پرداختی برای هر متر مربع باید در نظر گرفته شود . البته برای هزینه نصب و ابزار نیز رقمی بین 20.000 تا 30.000 تومان به قیمت محصول اضافه می شود .

شش دلیل برای انتخاب کفپوش لمینت

خرید پارکت لمینیت

برای خرید پارکت لمینیت می توانید از هر دو روش حضوری و غیر حضوری استفاده کنید . در روش حضوری با مراجعه به دفتر مجموعه کفپوشان می توانید با این محصولات و تنوع رنگی و طرح های آن آشنا شوید و سپس اقدام به سفارش محصول نمایید . در روش غیر حضوری نیز می توانید با مراجعه به سایت کفپوشان از تنوع محصول آگاه شده و از طریق سایتخرید آنلاین را تجربه کنید . توجه داشته باشید در هر دو روش خرید حتما از مشاوره کارشناسان استفاده کنید و در صورت لزوم کارشناسان مجموعه بصورت رایگان جهت بازدید و کارشناسی به محل پروژه اعزام خواهند شد.

 

محصولات مرتبط

کفپوش تایل کلاسیک

کفپوش پرتردد اف وی

کفپوش رول مُدا

 

منبع: https://www.thespruce.com/laminate-vs-hardwood-flooring-how-they-compare-1821870

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا موسوی
3 سال قبل

این پارکتهای چوبی رو میبینم یاد خونه پدریم می افتم که هر روز صبح صدای دمپایی مامانم رو این پارکتها بیدارمون میکرد.یادش به خیر.من عاشق اینام.تو متن ننوشتید که پارکت چوبی هم دارید یا نه؟میشه سفارش گذاشت؟