سبک زندگی, عمومی

جلوگیری از صدمات هنگام تمیز کردن

جلوگیری از صدمات هنگام تمیز کردن

چگونه از بروز صدمات در هنگام تمیز کردن خانه جلوگیری کنیم؟

بنابر آمارها، بیشتر حوادث و صدمات جسمی در داخل خانه رخ می دهند. در صورت بی توجهی و عدم رعایت اصول صحیح، حتی ساده ترین کارهای خانگی نیز می تواند منجر به آسیب قابل توجهی شود. در این مطلب، شما را با نکاتی مهم برای جلوگیری از صدمات هنگام تمیز کردن خانه آشنا می کنیم.

بدن خود را گرم کنید

شاید تصور کنید که گرم کردن بدن تنها مختص ورزشکاران است. اما انجام کارهای خانه نیز مانند ورزش کردن، فشار زیادی بر عضلات وارد می کند که در صورت عدم آمادگی بدنی، منجر به درد و حتی آسیب دیدگی های جدی می شود.

برای جلوگیری از بروز این مشکلات، قبل از شروع کار به یک پیاده روی سریع چند دقیقه ای بروید تا ضربان قلب شما افزایش یابد یا برخی از حرکات کششی را در خانه انجام دهید.

کار خود را به چند بخش تقسیم کنید

باید توجه داشته باشید که فشار یکباره بر بدن، می تواند عواقب بدی داشته باشد. بهتر است هر کار را، به بازه های زمانی 15 دقیقه ای تقسیم کنید و در فواصل آن استراحت کنید. یا در صورت امکان، بخشی از کار را به روزهای دیگر هفته موکول کنید. به این ترتیب بدن شما متحمل فشار کمتری می شود.

جلوگیری از صدمات هنگام تمیز کردن

به مشکلات جسمی خود دقت کنید

قسمت های آسیب پذیر بدن خود را بشناسید. اگر در ناحیه ای از بدنتان دچار مشکل هستید، هیچ گونه فشار اضافی بر آن وارد نکنید. در غیر این صورت، بهای این کار را با صدمات بیشتر و شدیدتر خواهید پرداخت.

برای جلوگیری از صدمات هنگام تمیز کردن ، از دیگران کمک بگیرید

یکی از راه های موثر برای جلوگیری از صدمات هنگام تمیز کردن خانه، کمک گرفتن از دیگران است. می توانید کارهای خانه را بین افراد خانواده تقسیم کنید و مسئولیت هایی را به دیگران بسپارید. حتی کودکان نیز می توانند در انجام کارها به شما کمک کنند. فقط باید کارهای هر فردر را بنا بر توان فیزیکی اش تعریف کنید.

اجسام سنگین را با احتیاط بلند کنید

بسیاری از صدمات در هنگام برداشتن اشیاء سنگین رخ می دهند. بی توجهی در انجام این کار، می تواند منجر به آسیب شانه و کمر یا کشیدگی عضلات شود. هرگز اجسام سنگین را به تنهایی بلند نکنید اما اگر ناچار به انجام این کار شدید، شیء را نزدیک خود نگاه دارید و حتما زانوهایتان را خم کرده و بنشینید تا فشار کمتری بر کمر وارد شود.

همچنین می توانید درباره‌ی پاک کردن سفیدکننده از روی پارکت بخوانید.

مراقب زانوهای خود باشید

زانو یکی از آسیب پذیرترین نقاط بدن در هنگام فعالیت های جسمی است. ورم زانو از مشکلات شایعی است که به علت فشار زیاد در هنگام تمیز کردن سطوح، رخ می دهد. حتی اگر زانوهای شما هیچ مشکلی نداشته باشند، بهتر است در هنگام تمیز کردن کف خانه از یک بالشتک یا پد زانو استفاده کنید.

مراقب زمین خیس باشید

بسیاری از حوادث در خانه، به علت لیز خوردن بر روی زمین خیس رخ می دهد. برای شستن کف خانه، هرگز آن را به طور کامل خیس نکنید. بلکه ابتدا از گوشه اتاق، بخش کوچکی از کف را به وسیله یک جاروی مرطوب تمیز کنید و سپس به سراغ قسمت دیگر بروید. برای انجام این کار، می توانید از بخارشوی نیز استفاده کنید.

فراموش نکنید که هنگام تمیز کردن سطوح، دمپایی یا کفش مناسب بپوشید.

عجله نکنید

معمولا شتاب زدگی در انجام کارها، نتیجه معکوس دارد و باعث خسارت یا صدمات جسمی می شود. اگر وقت کافی برای تمیز کردن ندارید، آن را به زمان دیگری موکول کنید.

درد خود را نادیده نگیرید

گاهی اوقات بی توجهی به یک مشکل کوچک جسمی، آن را به یک درد جدی تبدیل می کند. اگر در حین کار دچار درد و گرفتگی عضلات شدید، انجام حرکات کششی یا ماساژ بدن، به رها شدن عضلات کمک می کند. اما چنانچه با درد شدید روبرو شدید، کار را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

از ابزارهای مناسب استفاده کنید

برای جلوگیری از صدمات هنگام تمیز کردن، به موارد زیر دقت کنید:

– به جای جاروی دستی، از جاروبرقی و یا جاروی شارژی استفاده کنید. این کار مانع از پخش گرد و غبار در هوا شده و فشار کمتری بر کمر وارد می کند.

– برای تمیز کردن لوستر یا پنجره هایی که در ارتفاع بلند قرار دارند، از یک نردبان محکم کمک بگیرید و هرگز از صندلی، مبل، میز و یا جعبه، استفاده نکنید.

– هنگام کار با مواد شوینده شیمیایی، از عینک و دستکش محافظ استفاده کنید و از تماس دستکش با دیگر قسمت های بدن خودداری کنید.

– برای جمع کردن زباله، از جارو استفاده کنید و هرگز با دست یا پا این کار را انجام ندهید چراکه ممکن است اشیاء تیز و خطرناکی داخل زباله وجود داشته باشد.

– برای گردگیری وسایل خانه از پر یا جاروهای پری استفاده نکنید، زیرا باعث پخش گرد و غبار در هوا و مشکلات تنفسی می شود. برای این کار، از یک دستمال مرطوب استفاده کنید.

حرف آخر اینکه تفاوتی ندارد شما مرد باشید یا زن، جوان باشید یا میانسال. همه ما مجبوریم در طول روز بخش هایی از کارهای خانه را انجام دهیم اما این بدان معنا نیست که مراقب سلامتی خود نباشیم یا آن را نادیده و کم اهمیت بگیریم. پس در انجام کارهای خیلی معمولی و پیش پا افتاده نیز به نکاتی که در این متن آمده توجه کنید و تک تک شان را به کار بگیرید.

محصولات مرتبط

موکت پالاز طرح الماس

کفپوش رول جیم فیت

کفپوش گرانول پارکی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها