دکوراسیون منزل, عمومی, کفپوشها

جایگزین موکت، کی و چرا؟

تعویض موکت

 

کی موکت خانه یا موکت محل کار را عوض کنیم؟

اگر در گذشته، برای کفپوش خانه یا محل کارتان موکت را انتخاب کرده اید، حتما هر از گاهی به فکر تعویض موکت یا حایگزینی آن با کفپوش دیگری افتاده اید. درست یا غلط، عواملی در کار بوده که شما را به این تصمیم واداشته است. در این مطلب، به نکاتی می پردازیم که بتوانید تصورات و حدسیات خود را کنار گذاشته و برای تعویض موکت خانه یا محل کارتان به درستی تصمیم بگیرید. آنچه می خوانید ۶ نشانه مهم هستند که به شما خبر می دهند زمان  جایگزین کردن موکت فرارسیده است.

لکه های سرسخت

بیشتر موکت ها در برابر لکه مقاوم هستند و آسیب نمی بینند، ولی گاهی اوقات خلاف آن اتفاق می افتد و پس از نظافت و پاک کردن لکه، موکت به طور ناگهانی آسیب می بیند. خوشبختانه، برای پاک شدن لکه های سخت از روی موکت، راهکارهایی وجود دارد. پاک کننده های آماده در بازار برای تمیز کردن لکه، فقط سطح موکت را تمیز می کنند تا به چسبی که موکت را به لایه زیرین آن وصل کرده آسیب نرساند. روش های پیشرفته ای وجود دارند که با دستگاه فشار آب، لکه های سخت را تمیز می کند. سعی کنید در نظافت و شستشوی موکت، از روشها و مواد استاندارد استفاده کنید تا طول عمر موکت خود را افزایش دهید.

جایگزین موکت

در واقع حتی بعد از تعویض، برای نگهداری و حفظ موکت از لکه و آلودگی، باید سالی یک  یا حتی دو بار با بخار تمیز شود.

ساییدگی و پارگی روی موکت

عمدتا ساییدگی و پارگی های روی موکت، از نشانه های اصلی نابودی موکت و نشانه ای است برای تعویض موکت . موکت های پلی استر همیشه مستعد ساییدگی و تغییر شکل هستند و در این زمان حتی با تمیز کردن حرفه ای هم به شکل اولیه خود برنمی گردند. موکت نایلون نسبت به پلی استر، انعطاف پذیری بیشتری دارد و در مقابل تمیز کردن، به اندازه پلی استر واکنش نشان نمی دهد. اگر با ساییدگی های کوچک روی موکت روبرو شوید، احتمالا خودتان قادر به تعمیر آن هستید یا می توانید از اشخاص حرفه ای کمک بگیرید. ولی در غیر اینصورت و در صورت ساییدگی های فراوان، بهتر است گزینه تعویض موکت را در هزینه های ضروري خانه بگنجانید.

موکت بدبو  

زمانی که موکت شما به هر دلیلی بوی بد گرفته است، می توانید این بوی بد را با تمیز کردن به طور قابل توجهی کاهش دهید. ولی اگر این بوی بد با وجود پاکیزگی و تمیز کردن هم از بین نرفت، این بدان معناست که بو در عمق تار و پود موکت جذب شده و حتی به لایه های زیرین هم نفوذ کرده است. اتفاقی که می تواند به تولد و رشد کپک منجر شود. در این شرایط، تعویض موکت از دو منظر یعنی سلامتی و همچنین هزینه به صرفه تر است.

موکت تایل، راه حلی مقرون به صرفه

اگر به دلیل وجود لکه یا پارگی تصمیم به جایگزین کردن موکت خود کرده اید، بهتر است دقت کنید که موکتهای تایل، بدون نیاز به تعویض، به راحتی جایگزین میشوند. کافیست محدوده ای از موکت را که نیاز به تعویض دارد مشخص کرده و با تایلهای جدید تعویض کنید. همه چیز مثل روز اول خواهد بود و هزینه بالایی که برای تعویض موکت در نظر گرفته بودید، در جیب شما باقی خواهد ماند.

جایگزین موکت

شرایط لایه زیرین موکت

لایه زیرین موکت مثل بالشتی زیرین، و موکت، لایه ای پارچه ای است بدون لایه زیرین. این لایه زیرین موکت مانند پایه ای عمل می کند که باعث می شود روی موکت قدم های نرم و راحتی برداریم. این لایه از ایجاد صدا جلوگیری می کند و باعث آرامش محیط می شود. با این وجود، این لایه مایعات را جذب می کند و حتی تمیز کردن موکت هم این لایه را تمیز نمی کند. یکی از علامت های کهنه شدن لایه زیرین موکت، سر و صدای ناشی از راه رفتن روی موکت است.

همچنین می توانید درباره‌ی موکت های پشمی بخوانید.

علائم صعودی آلرژی

موکت های قدیمی اغلب، آلرژی های بیشتری را در خود حفظ می کنند و سبب ایجاد یا افزایش آلرژی در افراد می شوند. اگر آلرژی شما پیشرفت کرده است، دلیل اصلی را در موکت قدیمی خود جستجو کنید. در این زمان، از خدمات نظافت حرفه ای کمک بگیرید. اما با توجه به عمر موکت و سایر عوامل، تعویض موکت برای سلامتی شما منطقی تر است.

موکت های قدیمی

آیا شما هنوز هم از موکت های قدیمی استفاده می کنید؟ آیا چندین بار موکت خود را شسته اید؟ موکت ها حتی با نگهداری خوب هم دارای عمر طولانی نیستند. بسیاری از تولیدکنندگان موکت می گویند عمر موکت با نگهداری مناسب ۱۰ سال است و این محصول پس از این مدت، بافت خود را از دست می دهد. برای مثال، اگر موکت خود را بارها و بارها شسته اید و به نتایجی که می خواهید دست نیافته اید، وقت آن رسیده که موکت را عوض کنید. از علامت های موکت قدیمی، رنگ رفتگی، ساییدگی، موج دار شدن و عدم لایه زیرین است. بنابراین، با این نشانه و دیگر نشانه هایی که در بالا آمد می توانید زمان مناسب برای تغییر موکت را تشخیص دهید و سریعتر وارد عمل شوید.

جایگزین موکت

جایگزین مناسب برای موکت

وقتی صحبت از جایگزین کردن کفپوش به جای موکت است، لازم است در ابتدا به این فکر کنید که چرا موکت را انتخاب کرده بودید؟ ایا آن دلایل همچنان به قوت خود باقی هستند یا خیر؟ نیاز و تمایل جدید شما چیست؟ آیا با طراحان داخلی مشورت کرده اید؟

اگر دلیل انتخاب موکت بهبود شرایط محیطی بوده باشد، بهتر است موکت جدیدی را جایگزین موکت قدیمی خود کنید. به عنوان مثال برای یک ویلا در منطقه سردسیر، موکت همواره بهترین کفپوش خواهد بود.

اگر هدفتان از نصب موکت، کاهش صدای محیط بوده باشد، خبر خوب این است که در حال حاضر محدوده وسیعی از انتخابها پیش روی شماست. میتوانید از انواع کفپوشهای عایق صدا بهره ببرید و با تعویش موکت به کفپوش های دیگر، تحول عظیمی در دکوراسیونتان ایجاد کنید.

اگر قصد تعویض موکت کودک را دارید، همچنان بهترین و ایمنترین انتخاب برای اتاق کودکان، موکت کودک است. اگر کودکتان بزرگتر شده و احساس نیاز به تفییر در دکور اتاقش را دارد، میتوانید با همراهی هم برای انتخاب موکت بروید. طیف وسیعی از طرحها و رنگهای عالی پیش روی شما خواهد بود و قطعا از خرید خود لذت خواهید برد.

جایگزین موکت

محصولات مرتبط

موکت

موکت های اداری

موکت پالاز

موکت هتلی

موکت های تایل دسو

موکت سیزال

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها