دکوراسیون محل کار, دکوراسیون منزل

تاثیر رنگ شناسی در دکوراسیون

رنگ در دکوراسیون

در روانشناسی رنگها در دکوراسیون اصل بر این است که بدانیم رنگ ها تاثیر زیادی بر روحیه و افکار افراد دارند. رنگ ها قادرند تا احساسات مختلفی مثل خشم، آرامش، خوشحالی، ناراحتی یا حتی گرسنگی را به شما منتقل کنند. پس هرگز رنگ اتاق یا خانه تان را دست کم نگیرید.

روانشناسی رنگها در دکوراسیون

بد نیست تا کمی بیشتر در مورد رنگ ها و احساسی که منتقل میکنند بدانید و با تاثیرات رنگ شناسی در دکوراسیون داخلی آشنا شوید تا بتوانید آگاهانه تر رنگ اتاق ها را در خانه تان انتخاب کنید.

رنگ قرمز در دکوراسیون

اگر به دنبال افزایش انرژی و تحرک هستید بهتر است قرمز را برای رنگ اتاق خود انتخاب کنید. قرمز، رنگی گرم است که آدرنالین خون را افزایش میدهد. استفاده از این رنگ در اتاق نشیمن، همه افراد را به دور هم جمع میکند تا شروعی برای یک بحث داغ باشد. استفاده از این رنگ در جلوی درب ورودی، میتواند بسیار گیرا و چشم گیر و برای اتاق خواب رنگی تحریک کننده باشد. ثابت شده که رنگ قرمر سطح فشار خون، سرعت تنفس و ضربان قلب را افزایش میدهد.

رنگ زرد در دکوراسیون

رنگ زرد در دکوراسیونزرد، رنگی که شما را به یاد خورشید می اندازد، حس گرما و شادی را منتقل میکند. این رنگ میتواند رنگ اتاق ، آشپزخانه، اتاق ناهارخوری و حتی حمام باشد. استفاده از رنگ زرد در اتاق های کوچک، نشیمن ها و ورودی ها خوشایند است و فضا را بزرگتر جلوه می دهد. اگرچه رنگ زرد نشاط آور است، اما بهتر است به عنوان رنگ اصلی در خانه استفاده نشود چراکه مطالعات نشان داده که افراد در فضاهایی با رنگ زرد، کنترل خود را از دست میدهند و زود عصبانی میشوند. شاید تعجب کنید، اما کودکان در اتاقی که دیوار هایش به رنگ زرد است، بیشتر گریه میکنند. سعی کنید خیلی زیاد از این رنگ در فضای خانه استفاده نکنید، چون استفاده بیش از حد از این رنگ، در شما حس ناامیدی و خشم ایجاد می کند. نکته پایانی درباره رنگ زرد هم اینکه متخصصان رنگ درمانی، از رنگ زرد برای تحریک اعصاب و پاک کردن بدن استفاده می کنند.

همچنین می‌توانید درباره‌ی اصول رنگ بندی خانه را بشناسیم بخوانید.

رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ آبی در دکوراسیونآبی، یکی از پرطرفدارترین رنگ ها در سراسر دنیاست. این رنگ سطح فشار خون، سرعت تنفس و ضربان قلب را کاهش میدهد. به همین علت به عنوان یک رنگ آرام بخش استفاده میشود و برای فضاهایی مثل اتاق خواب و حمام مناسب است. رنگ آبی ممکن است در دکوراسیون کمی سرد و بی روح به نظر برسد بنابراین اگر اتاقی دارید که به رنگ آبی روشن است، سعی کنید با دیگر ابزار و وسائل خانه، فضا را متعادل کنید. به عنوان مثال بهتر است فضا را با مبلمانی تزئین کنید که رنگ گرم دارند.

رنگ سبز در دکوراسیون

رنگ سبز در دکوراسیونسبز، ترکیبی از رنگ با طراوت آبی و رنگ شاد زرد است. معماران داخلی استفاده از این رنگ را برای دست کم یکی از اتاق های خانه ضروری می دانند. این رنگ را میتوان یکی از چشم نواز ترین رنگ ها محسوب کرد به خصوص که در محیط خانه نوعی احساس راحتی و همدلی ایجاد می‌کند. رنگ سبز با حس آرامشی که القا میکند، استرس را از بین میبرد. شاید تعجب کنید اما پژوهش های دانشمندان نشان داده که استفاده از این رنگ در اتاق خواب میتواند میزان باروری را هم افزایش دهد!

رنگ بنفش در دکوراسیون

بنفش از نظر طراحان گرافیک و معماران داخلی، یک رنگ لوکس و اعیانی شناخته میشود. درواقع استفاده از این رنگ در خانه یا لباس یا دکور نشان از تمول مالی افراد است و نشان می‌دهد که فرد مذکور صاحب یک زندگی مرفه و از نظر مالی بدون دغدغه است. با این حال توصیه اکثر کارشناسان این است که رنگ بنفش را به عنوان رنگ فرعی در خانه و با ترکیب رنگ هایی مثل سفید یا سیاه استفاده کنید. بنفش باعث افزایش میزان خلاقیت و ابتکار میشود. بنفش روشن، درست مثل رنگ آبی، جزو رنگ های آرامش بخش است. اما از آن طرف، بنفش تیره، حس اعتماد به نفس و قدرت طلبی را به افراد القا میکند.

رنگ نارنجی در دکوراسیون

رنگ نارنجی در دکوراسیوناین رنگ هیجان و شور و اشتیاق را افزایش میدهد و یک رنگ انرژی بخش است. هرچند شاید گزینه مناسبی برای اتاق نشیمن یا رنگ اتاق خواب نباشد، اما برای اتاق ورزش، مناسب ترین گزینه است. از گذشته بر این باور بوده اند که رنگ نارنجی میتواند برای درمان ریه ها و افزایش سطح انرژی استفاده شود.

رنگ های خنثی در دکوراسیون

رنگ هایی مثل سیاه، سفید، خاکستر و قهوه ای به عنوان رنگ های پایه شناخته میشوند. این رنگ ها در ترکیب با رنگ های دیگر و برای عمق دادن به فضا مورد استفاده قرار میگیرند. از آنجاکه این رنگ ها خنثی و بدون رنگ شناخته میشوند، طراحان داخلی و دکوراسیون از آنها بیشتر به عنوان رنگ های پس زمینه کمک می گیرند و از آنها به عنوان عنصر اصلی در رنگ اتاق استفاده نمی کنند.

همچنین می‌توانید درباره‌ی اشتباهات رایج در چیدمان منزل بخوانید.

انتخاب ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی

همانطور که انتخاب رنگ درست در فضای شما میتواند مهم و تاثیرگذار باشد، انتخاب صحیح ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی نیز مهم و قابل توجه است. اگر به کتاب رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی نگاهی بیاندازید، هزاران ایده و ترکیب رنگ را خواهید یافت، اما کدامیک برای شما بهترین است؟
پیش از انتخاب ترکیب رنگ مورد علاقه خود از روی بروشورها و عکسها، ابتدا نیازها و شرایط زندگی خود را بسنجید تا انتخابی صحیح تر داشته باشید. به عنوان مثال ممکن است در تصاویر محو ترکیب رنگ کرم و سفید زیبایی شوید و آرامش موجود در تصویر را بپسندید، اما اگر در خانه شما فرزندان کوچک و نوپا در رفت و آمد هستند، این ترکیب رنگ مناسب شما نخواهد بود.
جغرافیای محل زندگی شما نیز در انتخاب ترکیب رنگ دکوراسیون شما موثر است. پیشنهاد شده است که برای مناطق گرمسیر، از ترکیب رنگهای گرم برای دکوراسیون استفاده نشود و از ترکیب چند رنگ خنثی و رنگ سرد بهره برد. همین طور برای مناطق سردسیر، دکور خود را از بین رنگهای گرم زیبا و متنوع انتخاب کنید تا فضای داخلی شما گرمتر و صمیمی تر به نظر بیایید.

بهترین ترکیب رنگ ها در دکوراسیون داخلی

هرچند انتخاب رنگ یک مساله شخصی و یک انتخاب سلیقه ای محصوب می شود اما می توان با شناخت چند ترکیب رنگ مناسب برای دکور داخلی و کمی خلاقیت، فضاهای زیبایی را خلق کرد.

  1. ترکیب رنگ های گرم مانند کرم، نارنجی، قهوه ای و قرمز، ترکیبی شناخته شده و زیبا است.پیشنهاد می شود در استفاده از رنگ های تند زیاده روی نکنید و استفاده از رنگ قرمز و نارنجی را در حد اکسسوار نگه دارید. اگر فضای شما بزرگ و نورگیر است، میتوانید یک دیوار را به رنگ قرمز در آورید و با خلاقیت خود آن را تبدیل به نقطه عطف دکوراسیون خود کنید.
  2. ترکیب رنگهای سرد مانند سبز، آبی، سفید و خاکستری: درست است که رنگ های سفید و خاکستری جزو رنگ های خنثی محسوب میشوند، اما این رنگها تاثیر بسیار زیادی از رنگهای سرد میگیرند. شما می توانید با استفاده از گلدانها و گیاهان طبیعی رنگ سبز را به دکوراسیون خود اضافه کنید که همیشه هم زیبا خواهد بود.
  3. ترکیب رنگهای شاد و زنده مانند صورتی، سبز، زرد، آرامش و زیبایی را توامان به دکور خانه شما خواهد آورد. برای استفاده از این رنگها دقت کنید که شخصیت صاحب فضا و ماهیت خانه را در نظر گرفته باشید. این ترکیب رنگ برای همه سبکهای زندگی مناسب نیست.
  4. ترکیب رنگ مونوکروم یا تک رنگی، یکی از زیباترین و شیک ترین ترکیب رنگها در دکوراسیون محسوب میشود. در این ترکیب رنگ، شما از والرهای متنوع یک رنگ برای دکوراسیون استفاده میکنید و می توانید با استفاده از اکسسوار نقاط دید کوچکی نیز در نظر بگیرید. این سبک همواره زیبا و به یاد ماندنی خواهد بود.

 

محصولات مرتبط

موکت پالاز طرح الماس

موکت پالاز طرح بوریا

موکت سیزال طرح سیکرت

موکت کبریتی

موکت ظریف مصور مدل سیدنی

منبع :https://freshome.com/room-color-and-how-it-affects-your-mood/

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها