دکوراسیون منزل

اصول رنگ بندی خانه را بشناسیم

اصول رنگ بندی خانه

زندگی یا تیرگی، انتخاب با شما ! رنگبندی خانه بی شک یکی از تاثیرگذارترین عوامل در مبحث دکوراسیون و زیباسازی خانه به شمار می رود. کفپوش ها، دیوارها، سقف ها، در و پنجره تا حتی لولای درها همه و همه رنگ دارند و اگر به خود و روحیه مان اهمیت می دهیم، باید برای زیباسازی خانه مان زیباترین و هماهنگ ترین رنگ ها را با روحیه و فضای خانه انتخاب کنیم و در جای مناسب خود به کار بگیریم.
اینکه دکوراسیون زیبا و دلنشینی در خانه مان داشته باشیم، نیازمند داشتن خانه بزرگی نیست. کافی است تا نکات کلی و اصول رنگ بندی خانه را بدانیم تا بتوانیم خانه 50 متری مان را به زیبایی بیاراییم. خیلی از ما در مرحله اول، برای زیباسازی خانه مان، به رنگ کردن خانه فکر میکنیم چراکه این کار یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روشهای زیباسازی خانه است. به همین دلیل در این مطلب به نکات مهم و قابل توجه درباه انتخاب رنگ و چند نکته مهم در ترکیب رنگ چیدمان منزل می پردازیم.

اولین اصل از اصول رنگ بندی خانه

همیشه پیش از انتخاب رنگ ها برای خانه تان ، به تناژ رنگ ها با دقت بیشتری نگاه کنید. شما احتمالا رنگ مناسبی را انتخاب کرده اید اما با تُن اشتباه. تُن رنگ، روشنایی یا تیرگی یک رنگ خاص است. اگر با تعمق به یک رنگ روی دیوار یا حتی کفپوش خانه نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که رنگ بندی ها از روشن به تیره است. برای اینکه بتوانیم از زیباترین وجه رنگ ها در دکور خانه بهره ببریم، بهترین راه این است که رنگهای تیره در فضاهای پست و پایین به کار ببریم و رنگهای روشن را در بخش های بالایی. مثلا بهتر است کف زمین تیره تر از دیوارها باشد و به همین ترتیب، سقف روشن تر از دیوارها. پس برای زیباسازی خانه خود به این نکات توجه کنید.

رنگ دیوار منزل را جدی بگیرید

اصول رنگ بندی خانهدر بدو ورود به فضای یک خانه، دیوارها اولین توجهات ما را به خود معطوف خواهند کرد پس باید با آگاهی برایشان نقشی در نظر بگیریم. آیا قرار است دیوارها با رنگ های خنثی خود به بهتر دیده شدن مبلمان و دکوراسیون کمک کنند؟ آیا میخواهیم دیواری پر از خاطرات و عکسها داشته باشیم؟ آیا راهروی کم نور و بلندی داریم که میخواهیم به لطف دیوارهایش برای بیننده جذاب شود؟ فراموش نکنید که این دیوارهای ساکت و صبور، قدرت شگرفی در زیبایی رنگ بندی و طراحی خانه شما دارند.
همواره می توانید از رنگ یکسانی برای تمامی دیوارها استفاده کنید، این طرح همیشه زیبا و به روز خواهد بود اما اگر احساس می کنید، رنگ خانه، تاثیر مورد نظرتان را ندارد، آستین هایتان را بالا بزنید و رنگ یکی از دیوارها را به رنگ سرزنده تری تغییر دهید. برای این کار دیواری را انتخاب کنید که به نظرتان روح و جان ندارد. یا مثلا می توانید دیواری را انتخاب کنید شومینه در آن نصب شده است. این کار در زیباسازی خانه شما بسیار موثر است. هرگز از رنگ آمیزی فانتزی دیوار خانه تان نترسید، با هر بار تماشا کردن آن لذت خواهید برد.

کفپوش، در هر قدم با شما

اصول رنگ بندی خانهنمی توان در مورد اصول رنگ بندی منزل صحبت کرد اما به نقش مهم کفپوش ها اشاره ای نکرد. از اولین قدمی که به داخل خانه می گذارید تا هنگامی که از آن خارج می شوید، کفپوش با شماست. مهم است که کفپوش انتخابی شما، علاوه بر کارآیی، مکمل زیبایی چیدمان خانه شما باشد. امروزه کفپوش ها طیف وسعی از جنس و رنگ را شامل می شوند که انتخاب را برای شما دشوار و نتیجه را شگفت انگیز خواهد کرد. موکت های زیبا و متنوع، فرش های بی نظیر دستبافت یا ماشینی، پارکت های اصیل و براق، پارکت لمینت های شیک و با دوام، همه و همه در خدمت شما خواهند بود تا خانه رویایی خود را تکمیل کنید. رنگبندی کفپوش خانه باید متناسب با وضع زندگی شما و نیازمندی هایتان باشد. برای استفاده از کفپوش های متنوع در خانه تان راحت باشید، مسلما تلاش بیهوده ای است اگر که بخواهید کفپوش اتاق کودک خود را با کفپوش پذیرایی یا آشپزخانه تان هماهنگ کنید. اگر فضاهای شما به هم متصل است خوب است کفپوشتان نیز متصل و مرتبط باشد.

همچنین می‌توانید درباره‌ی اشتباهات رایج در چیدمان منزل بخوانید.

رنگ بندی خانه های کوچک

در انتخاب رنگ دیوارها و یا تعیین رنگ بندی دکوراسیون خانه خود، به دو نکته مهم توجه کنید. اول وسعت فضا و دوم نورپردازی. اگر خانه کوچکی دارید و یا فصای شما نور طبیعی زیادی ندارد، بهتر است استفاده از رنگ بندی های تیره در منزل را فراموش کنید و از ترکیب رنگ های روشن در دکوراسیون منزل و دیوارهای خود استفاده کنید. دکوراسیون تیره و شلوغ، میتواند شما را آشفته کند و باعث بیقراری شود. خانه شما محل آرامش و آسایش شماست پس بهتر است رنگ بندی خانه کوچک یا کم نور خود را از طیف رنگ های روشن و ملایم انتخاب کنید و با انتخاب چند اکسسوار رنگی، زیبایی منزل خود را دو چندان کنید.
استفاده از رنگ بندی روشن برای خانه ، به طور معمول گزینه ای محبوب به عنوان رنگ بندی خانه عروس نیز هست. اگر به تازگی قصد شروع زندگی مشترک خود را دارید، پیشنهاد میکنیم از قالب کلیشه ها پا را فراتر نهاده و کلبه عشقتان را مملو از رنگ های زیبا و دل نشین کنید. استفاده از مکمل رنگ یاسی می تواند برای شروع خوب باشد اما مراقب باشید که خانه خود را تبدیل به یک کیک بزرگ صورتی نکنید.

رنگ سبز، روح زندگی در خانه

اصول رنگ بندی خانههمیشه استفاده از گیاهان و گل های طبیعی طرفداران زیادی دارد. بهتر است برای زنده نگه داشتن فضا از ایده های دکوراسیونی زنده استفاده کنیم. مثلا استفاده از گلدان ها با گل ها و برگ های طبیعی در سالن نشیمن و پذیرایی حال و هوای ویژه ای به فضا می بخشد. اگر شرایط نگهداری گلدان طبیعی را ندارید می توانید از گلدان مصنوعی هم استفاده کنید ولی به شرط اینکه در هر فصل گلدان مخصوص به آن فصل را بگذارید. زیرا در غیر اینصورت خانه قدیمی و کهنه به نظر خواهد رسید. به نزدیکترین گلفروشی یا بازار گل اطراف خانه تان بروید و سلیقه خود را در انتخاب بهترین گل ها به کار بگیرید.

بهترین ترکیب رنگ دکوراسیون پذیرایی

اگر متراژ خانه شما اجازه میدهد، خوب است که در آن فضاسازی داشته باشید و فضاهای جداگانه ای به عنوان نشیمن و پذیرایی داشته باشید. شاید به طور قطع نتوان گفت که بهترین رنگ برای پذیرایی کدام است اما میتوان گفت بهتر است ترکیب رنگ دکوراسیون پذیرایی شما از میان رنگ های رسمی تر و براق تر انتخاب شوند. رنگ شامپاینی به عنوان رنگ دیوار در کنار مبلمان تیره تر می تواند زیبا باشد. شما در پذیراییتان، میزبان مهمانانی خواهید بود که صمیمیت کمتری با آن ها دارید و مکالمات رسمی تری با آن ها خواهید داشت. خوب است فضای شما نیز متناسب با دیدگاه شما باشد و در برگزاری یک نشست مناسب شما را یاری کند. قاعدتا تصویر پذیرایی از رئیستان با استایل رسمی و گره ای بر ابروان، بر روی مبلهای صورتی و فرش سبز تصور جالبی نخواهد شد.

در رنگ بندی مبلمان خود زیرک باشید

اصول رنگ بندی خانهامروزه خرید و تعویض مکرر مبلمان منزل چندان مقرون به صرفه نخواهد بود پس بسیاری از ما برای تنوع و ایجاد حس جدید در خانه این گزینه را در دسترس نداریم. بهتر است در خرید مبلمان هوشمندانه تر عمل کنید. می توانید رنگ بندی مبلمان خود را به گونه ای انتخاب کنید که به راحتی و با صرف هزینه ای کم بشود آن را نوسازی کرد. پیشنهاد خوب این است که از رنگ های خنثی متناسب با رنگ بندی خانه خود استفاده کنید و بر روی مبلتان از بالش ها و کوسن هایی با رنگ متفاوت و سرزنده تر استفاده کنید. اگر پس از مدتی این رنگ بندی جذابیت خود را از دست داد، می توانید تنها با تعویض رو بالشتی ها فضای خود را نو و زیبا کنید. به همین راحتی، به همین زیبایی!

همچنین می‌توانید درباره‌ی انتخاب مناسب ترین مبلمان برای دکوراسیون منزل بخوانید.

با توجه کردن به این نکات، هم بین وسایل خانه هماهنگی ایجاد می کنیم و هم خانه ای خواهیم داشت که ظاهری عالی دارد و از مُد نمی افتد. ما به همین سادگی می توانیم صاحب زیباترین خانه شویم؛ خانه ای که از بودن در آن احساس امنیت و آرامش می کنیم.

محصولات مرتبط

موکت پالاز طرح الماس

موکت پالاز طرح بوریا

موکت سیزال طرح سیکرت

موکت کبریتی

موکت ظریف مصور مدل سیدنی

منبع :https://www.property24.com/articles/decorating-mistakes-you-should-avoid/13510

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها