کفپوشها

مقایسه کفپوش گرانولی رولی و تایل و درجاریز

مقایسه کفپوش گرانولی رولی و تایل و درجاریز

ساختار کفپوش گرانولی تشکیل شده است از ریزدانه های لاستیکی و نوع ویژه‌ای از چسب که تحت فشار قرار می گیرند و این ساختار باعث می‌شود این ترکیبات، کنار هم به صورت فشرده نگه داشته شوند.

ضربه پذیری بالا و دوام و طول عمر قابل توجّه کفپوش های گرانولی، از ویژگی های برجسته این محصولات هستند. اگر واقعا کیفیت کفپوش های گرانولی بالا باشد، قابلیّت استفاده هم در فضاهای باز و هم در فضاهای سرپوشیده را دارند. کفپوش های گرانولی سلایق مختلفی را در بر می گیرند و از نظر رنگ بندی بسیار متنوّع هستند.

به دلیل ضربه پذیری بالای کفپوش های گرانولی و حفظ امنیّت فیزیکیِ کاربران از این کفپوش ها برای کاربری های ورزشی و همچنین زمین بازی کودکان می توان استفاده کرد.

انواع کفپوش های گرانولی

انواع کفپوش های گرانولی در سه دسته مختلف تقسیم بندی، تولید و عرضه می شوند. این سه دسته عبارتند از کفپوش های گرانولی تایل، رول و در جاریز.

کفپوش های گرانولی تایل

قطعات 1 در 1 تایل این نوع کفپوش ها در کنار هم قرار گرفته و سطح زمین مورد نظر را پوشش می دهند. ضخامت کفپوش های گرانولی تایل از دیگر انواع این کفپوش ها بالاتر است و حتّی تا ضخامت 5 سانتی متر نیز تولید می شوند. این محصولات به صورت کلیک دار یا بدون کلیک تولید می شوند. با توجّه به ضخامت بالای آنها قدرت ضربه پذیری فوق العاده ای دارند و در باشگاه های ورزشی، مخصوصا در جاهایی که وسایل سنگین قرار می گیرند، می توانیم از آنها استفاده کنیم. به عنوان مثال، گرانول تایل در قسمتی می تواند استفاده شود که دمبل ها و وزنه ها روی آن قرار می گیرند. این کفپوش ها در برابر صدا عایق خوبی هستند. از این لحاظ در هوم جیم نیز می توان از آنها بهره برد. طبیعتا ضخامت بالای کفپوش های گرانولی تایل است که باعث می شود از این ویژگی عایق صوتی بودن برخوردار شوند.

مقایسه کفپوش گرانولی رولی و تایل و درجاریز

اگر ساختار و ریز دانه های داخل کفپوش های گرانولی تایل از کیفیّت بالایی برخوردار باشند، طول عمر بالایی را تجربه خواهند کرد. ویژگی منحصر به فرد دیگر آنها، قابلیّت جابجایی کفپوش های گرانولی تایل است؛ چرا که در نصب آنها از چسب استفاده نمی شود و به صورت پازل یا کاشی کنار هم قرار می گیرند. البتّه این نکته را نیز نباید از نظر دور داشته باشیم که این پازل ها سنگین وزن هستند و از این جهت بهتر است در فضاهایی استفاده شوند که نیاز به جابجایی آنها نباشد. با توجّه به اینکه به هر حال قابل جابجایی هستند، می توانیم در فضاهای اجاره‌ای از آنها استفاده کنیم.

کفپوش های گرانولی رولی

کفپوش های گرانولی رولی ، به صورت سفره ای یا همان یک تکّه بر روی زمین نصب می شوند. عرض این کفپوش ها 1 یا 2 متر است. ضخامت آنها معمولا کمتر است و از 2 میلی متر تا 5 میلی متر متغیّر می باشد.

مقایسه کفپوش گرانولی رولی و تایل و درجاریز

با توجّه به ضخامت کمتر این کفپوش ها نسبت به کفپوش های تایل، از قدرت ضربه پذیری کمتری برخوردار هستند. به هر حال کیفیت آنها به گونه ای است که در فضاهای ورزشی و باشگاه ها زیر وسایل سنگین مثل تردمیل می توانیم از آنها استفاده کنیم. از آنجایی که طبیعت این کفپوش ها وجود درزهای کمتر است، اجرا و نصب شان راحت تر صورت خواهد گرفت. البتّه نباید فراموش کنیم که برای نصب آنها حتما از چسب و درز جوش استفاده کنیم.

کفپوش های گرانولی درجاریز

منظور از درجاریز بودن این نوع کفپوش این است که در محلّ پروژه ریز دانه ها و چسب با هم ترکیب می شوند و دقیقا در همان محلّ پروژه است که ترکیب، نصب و اجرای آنها صورت می گیرد و سپس آنها را با استفاده از دستگاه های مخصوص در محلِّ نصب، سفت و یک دست می کنند. یک نکته را نیز نباید فراموش کنیم و آن اینکه اگر می‌خواهیم در فضای باز از کفپوش های گرانولی استفاده کنیم، کفپوش های گرانولی درجاریز و تایل مناسب تر هستند. پس اگر تصمیم دارید در حیاط مدارس یا زمین بازی کودکان کفپوشی از جنس گرانول نصب کنید، این دو، یعنی کفپوش های گرانولی تایل و کفپوش های گرانولی درجاریز مناسب تر هستند.

یک نکته مهم در این میان حائز اهمّیت است و آن اینکه اگر کفپوش های گرانولی از کیفیّت مناسبی برخوردار نباشند، پس از مدّتی به سمت داخل شکم می آورند و لبه های آنها به سمت داخل جمع می‌شوند؛ که این مورد در رابطه با کفپوش های گرانولی تایل برجسته تر است. اگر درصد چسب این کفپوش ها پایین باشد، به مرور زمان ریزدانه های آنها برجسته تر خواهند شد و از کیفیّت اوّلیه آنها کاسته می شود.

از اینرو، توصیه کفپوشان به شما عزیزان و کاربران این است که حتما از گرانول با کیفیّت بالا استفاده کنید و هنگام خرید حتما از درصد چسب به کار رفته در آن پرس و جو کنید. چسب های بالاتر از 35 درصد از کیفیّت مناسب تری برخوردار هستند. هر چه قدر، اندازه ریزدانه ها ریزتر باشد، کیفیّت آنها بالاتر است.

نویسنده: بهنام رشیدی

پرسش های متداول

انواع کفپوش های گرانولی کدام ها هستند؟

اصولا کفپوش های گرانولی در سه دسته مختلف تقسیم بندی، تولید و عرضه می شوند. این سه دسته عبارتند از کفپوش های گرانولی تایل، رول و در جاریز.

ویژگی کفپوش های گرانولی تایل چیست؟

اگر ساختار و ریز دانه های داخل کفپوش های گرانولی تایل از کیفیّت بالایی برخوردار باشند، طول عمر بالایی را تجربه خواهند کرد. ویژگی منحصر به فرد دیگر آنها، قابلیّت جابجایی کفپوش های گرانولی تایل است؛ چرا که در چسباندن و نصب آنها از چسب استفاده نمی شود و به صورت پازل یا کاشی کنار هم قرار می گیرند. البتّه این نکته را نیز نباید از نظر دور داشته باشیم که این پازل ها سنگین وزن هستند و از این جهت بهتر است در فضاهایی استفاده شوند که نیاز به جابجایی آنها نباشد. با توجّه به اینکه به هر حال قابل جابجایی هستند، می توانیم در فضاهای اجاره‌ای از آنها استفاده کنیم.

ویژگی کفپوش های گرانولی رول چیست؟

کیفیت آنها به گونه ای است که در فضاهای ورزشی و باشگاه ها زیر وسایل سنگین مثل تردمیل می توانیم از آنها استفاده کنیم. از آنجایی که طبیعت این کفپوش ها وجود درزهای کمتر است، اجرا و نصب شان راحت تر صورت خواهد گرفت. البتّه نباید فراموش کنیم که برای نصب آنها حتما از چسب و درز جوش استفاده کنیم. نکته دیگر آنکه این کفپوش ها در سالن های چند منظوره ورزشی مورد استقبال گسترده ای قرار گرفته اند.

منظور از کفپوش های درجاریز چیست؟

منظور از درجاریز بودن این نوع کفپوش این است که در محلّ پروژه ریز دانه ها و چسب با هم ترکیب می شوند و دقیقا در همان محلّ پروژه است که ترکیب، نصب و اجرای آنها صورت می گیرد و سپس آنها را با استفاده از دستگاه های مخصوص در محلِّ نصب، سفت و یک دست می کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها