پارکتها

زیرسازی پارکت لمینت ،چرا و چگونه؟

زیرسازی پارکت لمینیت

کفپوش خود را حرفه ای زیرسازی کنید

بر خلاف کفپوش هایی مانند سنگ و سرامیک که نیاز کمتری به مراقبت و مقاومت بالایی در برابر فرسایش و رطوبت دارند، پارکت لمینت به مراقبت ها و نکات نگهداری ویژه ای نیاز دارد، که با رعایت آنها، برای مدت زمان بیشتری میتوان از زیبایی و دوام این کفپوش لذت برد. از جمله نکات مهم که به حفظ بیشتر کفپوش کمک میکند، نصب زیرلایه برای پارکت لمینیت یا همان زیرسازی پارکت لمینیت است. در این مطلب تلاش بر این است که به سادگی با اهمیت زیرسازی و انواع زیر سازی برای پارکت لمینیت آشنا شوید.

زیرلایه پارکت لمینیت چیست؟

همانطور که میدانید پارکت لمینیت یک کفپوش خشک ، باریک و شکننده است. نصب آن بر روی سطوح ناصاف و یا دارای پستی و بلندی کار صحیحی نیست و می تواند منجر به آسیب رسیدن به کفپوش شود. برای جلوگیری از این آسیب از زیرسازی پارکت لمینیت یا زیرلایه استفاده می شود. زیرلایه یک لایه محافظتی است که قبل از نصب کفپوش، زیر آن نصب میشود و از کفپوش در برابر رطوبت محافظت میکند و میتواند به عنوان عایق صدا نیز محسوب شود. راه رفتن بر روی پارکت لمینیت در حالتی که زیرسازی صحیحی نداشته باشد و یا بدون زیرلایه نصب شده باشد، همره با سر و صدای آزاردهنده هم برای شما و هم برای طبقه پایینی شما خواهد بود.
نصب زیرلایه برای پارکت لمینیت به دو صورت قابل انجام است. در حالت اول، زیرلایه هایی از جنس فوم یا نمد، روی سطح زمین چسبانده و سپس تخته های لمینیت روی آن نصب میشوند. و حالت دیگر اینکه بعضی از تخته های لمینیت، خود دارای یک زیرلایه هستند که هنگام نصب کفپوش، دیگر نیازی به قرار دادن زیرلایه جداگانه نیست.

شش دلیل برای انتخاب کفپوش لمینت

زیرسازی پارکت لمینیت

● زیرلایه جداگانه

رول هایی از جنس فوم، نمد یا پلاستیک قبل از نصب کفپوش، زیر آن قرار میگیرد و به کمک چسب، به گوشه های زمین چسبیده میشود. نکاتی هست که خوب است در هنگام انتخاب این مدل پارکت لمینیت بدانید:

  • داشتن هزینه مقرون به صرفه : میتوان با انتخاب یک زیرلایه ارزانتر، هزینه نصب را تا حدودی کاهش دهید. برای مثال، فوم های پلی اورتان، یکی از ارزانترین زیرلایه هایی هستند که میتوانید تهیه کنید.
  • تقویت تخته هایی با ضخامت پایین: اگر به دنبال خرید پارکت لمینیت با قیمت ارزان و به صرفه هستید، پس چاره ای جز انتخاب لمینیت های با ضخامت نازک تر ندارید. قطعا برای چنین تخته هایی وجود زیرلایه الزامی است.
  • قابلیت تنطیم ضخامت : در این حالت شما برای خرید زیرلایه میتوانید بر اساس نوع کاربری و ضخامت تخته های لمینیت خود، نوع و ضخامت زیرلایه را تعیین کنید.

موکت، بهترین گزینه برای زیرسازی پارکت لمینیت

قرار دادن موکت زیر پارکت لمینیت میتواند بهترین انتخاب شما باید. موکت ها بافت فشرده ای دارند، عایق خوبی برای صدا هستند، ضربه پذیری بالایی دارند و نشست کمتری نسبت به سایر گزینه ها دارد. موکت ها می توانند عمر مفید پارکت لمینیت را بیشتر کنند پس انتخاب خوبی هستند. دلیل اینکه موکتها همیشه برای زیرسازی پارکت لمینیت ها انتخاب نمی شوند، هزینه بالای آن در مقایسه با سایر گزینه هاست. اگر فضای شما دارای کفپوش موکت است و تصمیم دارید آن را تغییر دهید، بهتر است به این ماجرا به چشم یک فرصت نگاه کنید و پارکت لمینیت خود را بر روی موکت نصب کنید. همچنین می توانید با خرید موکت دست دوم یا موکت نمدی ارزان قیمت، برای خودتان یک زیرلایه مناسب تهیه کنید. موکت بهترین گزینه شما خواهد بود، هرچند تنها گزینه موجود نیست.

انواع زیرلایه پارکت لمینیت

زیرسازی پارکت لمینیت

  • فوم : فوم اصلی ترین زیرلایه برای پارکت لمینیت است که ضخامت آب بین 3 تا 6 میلی متر است. فوم قیمت پایین تری نسبت به نمد دارد. در واقع تنها لایه های ضخیم تر آن در جذب ضدا موثر هستند. زیرلایه فومی به صورت رول تولید میشود و نصب آن کار بسیار آسانی است. فوم در دو مدل ساده و سایلنت در بازار موجود است. فوم سایلنت فشرده تر است و عایق بهتر برای صداست. بین این دو مدل فوم، اختلاف قیمتی از 3،000 تومان تا 8،000 تومان وجود دارد.
  •  نمد : نمد 4 برابر سنگین تر از فوم و هزینه اش دو برابر آن است. این محصول قابل بازیافت، عایق بهتری در برابر صدا است. نمد مقاومت کمتری در برابر رطوبت دارد، بنابراین درمناطق مرطوب باید از عایق رطوبت هم استفاده کرد.
  •  پلاستیک : زیرلایه پلاستیکی انتخاب دیگر برای پارکت لمینیت است. از ویژگی های مهم آن مقاومت بالا در برابر رطوبت و عایق مناسب صدا است. علاوه بر این، این زیرلایه نیازی به چسباندن ندارد و به راحتی بدون هیچ جابجایی، زیر تخته های لمینیت قرار میگیرد.

نفوذ آب به کفپوش لمینیت – تعمیر پارکت لمینیت باد کرده

● زیرلایه چسبیده به تخته لمینیت

زیرسازی پارکت لمینیت

زیرلایه ممکن است از قبل توسط شرکت سازنده به تخته ای لمینیت چسبانده شود. همین موضوع ، کار نصب را راحتتر میکند و یک مرحله از مراحل نصب پارکت لمینیت حذف میشود. زیرلایه های چسبیده به پارکت لمینیت ویژگی هایی دارد که باعث شده است به مرور از چرخه تولید خارج شود و محبوبیت اولیه خود را از دست بدهد، هرچند هنوز نمونه های آن در بازار موجود است.

  • صرفه جویی در زمان : وجود زیرلایه چسبیده شده به تخته های لمینیت، یک مرحله از مراحل نصب کفپوش را کاهش میدهد، و این تا میزانی در زمان شما صرفه جویی میکند.
  • زیرلایه نازک و عدم قابلیت تنطیم ضخامت : معمولا ضخامت زیرلایه های چسبیده زیر تخته های لمینیت به بیشتر از 2 میلی متر نمیرسد و این یعنی نمیتوانید روی ضخامت و نوع زیرلایه کنترل داشته باشید.
  • باز بودن درزهای لمینیت : هنگامی که زیرلایه ها از قبل به تخته های لمینیت چسبانده شده باشند، هر تخته زیرلایه خود را دارد، و این یعنی صدها تخته با صدها لایه جداگانه که بین همه آنها درز و شکاف وجود دارد. این امر یک عیب برای چنین تخته هایی محسوب میشود.
  • آسیب پذیر بودن زیرلایه : هنگامی که یک زیرلایه در کارخانه به پارکت لمینیت متصل می شود تا هنگامی که به دست مصرف کننده برسد، در فرآیند حمل و نقل بسیار آسیب پذیر است. ممکن است کفپوش شما یا زیرلایه ای آسیب دیده به دست شما برسد و در محل نصب شود. این امر می تواند باعث نصب نا صحیح و کاهش طول عمر کفپوش شما شود.

زیرسازی پارکت لمینیت

خرید یک پارکت لمینیت بدون زیرلایه گزینه خوبی است. یکی از دلایل آن این است که بهتر میتوانید زیرلایه جدا گانه را با کاربری خودتان تطبیق دهید. مثلا اگر مشکل صدا یکی از اصلی ترین دغدغه های شماست، میتوانید از زیرلایه ضخیم نمدی استفاده کنید تا عایق خوبی برای صدا باشد. اگر صاف کردن سطح تنها دلیل استفاده از زیرلایه است، میتوانید از زیرلایه های فومی، که هزینه کمتری هم دارد، استفاده کنید. در نهایت بهتر است کاربری خود را به دقت بررسی کنید و با آگاهی از تمام گزینه ها، بهترین زیرسازی را انتخاب کنید.

 

محصولات مرتبط

کفپوش تایل کلاسیک

کفپوش پرتردد اف وی

کفپوش رول مُدا

منبع https://www.thespruce.com/best-underlayment-laminate-flooring-4111149

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها