دکوراسیون محل کار, دکوراسیون منزل, سبک زندگی, عمومی, کفپوشها, کفپوشهای PVC, ورزشی

طول عمر کفپوش

طول عمر کفپوش چقدر است
5/5

یکی از دغدغه های خریدارن و کاربران کفپوش، دوام و طول عمر کفپوش است. شاید در وهله اوّل با توجّه به شرایط فعلی، قیمت کفپوش اولویت ما باشد؛ امّا باید در نظر داشت با صرف هزینه اوّلیه و خرید کفپوش با کیفیت مناسب، در هزینه های آتی خود نیز صرفه جویی خواهیم کرد.
در ادامه به طول عمر کلّیه انواع کفپوش ها و پوشش های کف موجود در فروشگاه کفپوشان در فضاهای باز و سرپوشیده اشاره خواهیم کرد.

مکان اجرای کفپوش در طول عمر آن تاثیر دارد

نکته اساسی در رابطه با طول عمر کفپوش این است که این فاکتور ارتباط مستقیمی با این مسئله دارد که کفپوش های ما در چه فضایی اجرا می شوند. و از اینرو در ادامه بحث دسته بندی کفپوش ها را از نقطه نظر فضا از هم تفکیک می کنیم.

انواع کفپوش های مورد بحث

همان طور که پیش از این اشاره کردیم، معیار طول عمر کفپوش را با توجّه به نوع فضا باید در نظر گرفت. از حیث نوع فضای کاربری، کفپوش های ما به دو دسته تقسیم می شوند: کفپوش فضای باز و کفپوش های فضای سرپوشیده.

معیارهای مورد بحث درباره طول عمر کفپوش

امّا پیش از آنکه به طور جزئی به هر یک از این دو بپردازیم، خوب است چند نکته را مدّ نظر قرار دهیم. موارد مختلفی هستند که بر طول عمر کفپوش تاثیر می گذارند. این عوامل عبارتند از:

  1. برند تولید کننده کفپوش و اینکه محصول با چه کیفیتی تولید شده.
  2. میزان و حجم کاربری یا همان میزان تردّد در محیط.
  3. چه میزان از کفپوش استفاده می کنید؟

روشن است که فضاهایی چون مدارس، ادارات و مراکز تجاری به دلیل حجم بالای تردّد افراد، از طول عمر کفپوش می کاهند. نکته جالب توجّه این است که شرکت های تولید کننده اصولا این مورد را بر اساس میزان ساعات کاری بویژه در بخش های ورزشی در قالب دو عدد، اعلام می کنند.
برای نمونه، در حوزه چمن مصنوعی، شرکت رویال گرَس اعلام می کند که اگر در فضای ورزشی که حجم و فشار کاربری بالاست، از این محصول استفاده کنید، چمن مصنوعی مزبور بین 5 تا 8 سال برای تان کار خواهد کرد؛ امّا اگر همین محصول را برای تزئین فضا به کار ببرید، مثلا بر روی دیوار اجرا کنید و تنها آفتاب مستقیم به آن بتابد، تخمین زده می شود که چمن مصنوعی برای شما تا 13 سال عمر خواهد کرد! و بر همین اساس است که شرکت ها گارانتی خود را اعلام می کنند.

امّا از آنجا که ما به اطّلاعات بسیاری از شرکت ها دسترسی نداریم، و از اینرو نمی توانیم خیلی از محصولات را در کشور به طور دقیق ارزیابی کنیم، اعداد کلّی را اعلام می کنیم تا شما عزیزان بتوانید برای خرید محصول بر اساس این اعداد و ارقام کلّی، تصمیم گیری کنید.
و حال می پردازیم به دو دسته بندی که پیش از این بدان ها اشاره کردیم.

کفپوش های فضای باز

فضای باز ویژگی های محیطی خاص خود را دارد. مثلا این فضاها در معرض بارش باران و برف، نور مستقیم خورشید، و سرما و گرما قرار دارند که این عوامل تاثیر مستقیمی بر طول عمر کفپوش دارند. کار تولیدی کیفی برای این کفپوش ها حسّاس و ظریف است و از اینرو نسبت به همتایان خود برای کاربری فضاهای سرپوشیده، از تنوّع کمتری برخوردارند.

کفپوش برای فضاهای باز

کفپوش های موجود در فروشگاه برای فضاهای باز عبارتند از: تایل کورت، تنیس و اسکیت، نیشا، کفپوش طرح پارکت، چمن مصنوعی، چوب ترمو و چوب پلاست.

تایل کورت

 طول عمر کفپوش تایل کورت در فضاهای سرپوشیده افزایش می یابد و بین 10 تا 15 سال تخمین زده می شود و در فضاهای باز بین 7 تا 10 سال کاربرد دارد.

تنیس و اسکیت

کفپوش تنیس و اسکیت دقیقا طول عمری مشابه تایل کورت دارد.

نیشا

کفپوش طرح نیشا نیز مانند دو مورد قبل طول عمر دارد؛ از آنجایی که کاربرد ورزشی ندارد، طول عمرش می‌تواند برابر با تنیس و اسکیت باشد ولی از نظر مقاومتی در رتبه پایین تری نسبت به تایل کورت و تنیس و اسکیت قرار می گیرد.

کفپوش طرح پارکت

این نوع کفپوش از آنجایی که در فضای ورزشی استفاده نمی شود و کاربری تزئینی دارد، پیش بینی ما برای طول عمر کفپوش طرح پارکت بین 10 تا 15 سال است و این نوع کفپوش کاربری پرتردد ندارد.

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی به عنوان کفپوش، خود دنیایی متفاوت دارد و گستره کاربری آن به عنوان مثال از چمن مصنوعی برای کاربری ورزشی تا کاربری های تزئینی متغیّر است. چمن مصنوعی برای کاربری تزئینی بسته به نوع تولید آن بین 3 سال تا 12 سال عمر خواهد کرد. چمن مصنوعی اگر به عنوان کاربری ورزشی و فوتبال اجرا شود در فضاهای پر تردّد طول عمری برابر با 5 سال خواهد داشت. اگر تردد در مکان مورد بحث کمتر باشد، بین 10 تا 12 سال هم می تواند عمر کند. باید توجّه داشت که چمن مصنوعی نیاز به تعمیر و نگهداری دارد.

چوب ترمو

این نوع کفپوش با توجه به ویژگی های آن و بهینه سازی هایی که روی چوب انجام شده، طول عمرش حدود 10 سال است و بعد از 10 سال، امکان ترمیم و لایه برداری مثل پارکت را داراست.

چوب پلاست

طول عمر این کفپوش 10 سال است و مانند چوب ترمو قابل ترمیم و لایه برداری نیست و اگر طول عمرش تمام شود نیاز به تعویض دارد.

کفپوش های فضای سرپوشیده

کفپوش های مخصوص فضاهای سرپوشیده موجود در فروشگاه کفپوشان عبارتند از: کفپوش پارکت چوبی، پارکت لمینت، موکت رول، موکت تایل،کفپوش ورزشی پی وی سی،کفپوش پشت فوم دار، کفپوش بیمارستانی هموژن، کفپوش بیمارستانی هتروژن، اپوکسی، گرانول و کفپوش تایل.

همان طور که مشاهده می کنیم کفپوش های فضاهای سرپوشیده نسبت به کفپوش های مخصوص فضاهای باز دارای تنوّع محصولی بیشتر هستند.

حال در ادامه ببینیم هر یک از این محصولات که مخصوص فضاهای سرپوشیده هستند دارای چه طول عمری می باشند.

کفپوش پارکت چوبی

طول عمر کفپوش پارکت چوبی بسیار بالاست و حدود 40 تا 50 سال عمر می کند و البته این موضوع منوط به ساب خوردن و لاک خوردن کفپوش، هر چند وقت یکبار، و نیز لایه برداری و ترمیم و اصلاح و اجرای دوباره آن است.

پارکت لمینت

پارکت لمینت بین 5 تا 10 سال عمر خواهد کرد. در حقیقت اگر این کفپوش را برای کاربری اداری مورد استفاده قرار دهیم، عمر آن 5 سال، و برای کاربری مسکونی 10 سال خواهد بود. البته باید توجّه داشته باشیم اگر برند محصول کیفیت بالایی داشته باشد و نوع کاربری نیز سبک تر از آنچه ما فکر می کنیم باشد، طول عمر کفپوش بیش از 10 تا 12 سال نیز خواهد بود. حتّی گزارش شده در صورت مراقبت ویژه از پارکت لمینت عمر آن تا 20 سال نیز بوده است.

موکت رول

داستان موکت رول به عنوان کفپوش کاملاً فرق می کند و طول عمر آن به نوع الیاف و نخ و نوع کاربری آن بستگی دارد. موکت رول داخلی در فضاهای مسکونی بین 5 تا 7 سال عمر خواهد کرد. اگر موکت رول دارای لایه اکشن بک و الیاف پلی آمید باشد و از کیفیت خوبی برخوردار باشد، عمر آن در فضاهای اداری بین 5 تا 10 سال برآورد می شود.

موکت تایل

موکت تایل نیز از آنجایی که اصولا کاربری اداری دارد بین 5 تا 10 سال عمر خواهد کرد. در محیط های مسکونی حتی تا 15 و یا 20 سال نیز عمر می کند. همه اینها بستگی به برند و پروسه های تولید موکت و کیفیت کار دارد.

کفپوش ورزشی پی وی سی

این نوع کفپوش برای کاربری های ورزشی و سالن های چند منظوره کاربرد دارد . طول عمر کفپوش ورزشی پی وی سی خیلی بالاست. در کاربری های ورزشی بین 10 تا 15 سال عمر می کند؛ ولی از آنجایی که بین درز های کفپوش پی وی سی فاصله می افتد، به خاطر همین ماهیتِ محصول، نیاز به ترمیم و تمدید کفپوش داریم.

کفپوش پشت فوم دار ورزشی

طول عمر کفپوش پشت فوم دار ورزشی به برند آن بستگی دارد و می‌تواند بین 7 تا 15 سال عمر کند.

کفپوش بیمارستانی هموژن

کفپوش بیمارستانی هموژن تنها مختص بیمارستان ‌ها نیستند و در مراکز تجاری، داروخانه ها و آزمایشگاه ها و نیز فضاهای مسکونی اجرا می شوند. در فضاهای کم تردّد تا 20 سال عمر می کند و در بیمارستان ها اصولاً بین 7 تا 10 سال عمر آن برآورد می شود.

کفپوش بیمارستانی هتروژن

کفپوش بیمارستانی هتروژن بین 5 تا 10 سال طول عمر خواهد داشت. نمونه هایی با طول عمر بالا تر نیز بوده‌ اند ولی با این وجود باید در نظر داشته باشیم که کفپوش های هتروژن قابل ترمیم نیستند و در صورت از بین رفتن باید آنها را تعویض کنیم.

کفپوش اپوکسی

این کفپوش دارای طول عمر بسیار بالایی است و 30 تا 40 سال عمر می کند و این امر منوط به این است که درست در محل مورد نظر اجرا شود و میزان رزین ها و مواد داخل آن زیاد نباشد. اگر ترکیبات شیمیایی خاصی در کفپوش اپوکسی برای صرفه جویی بیشتر به کار رفته باشند، مواد مورد نظر می توانند به شدّت روی طول عمر کفپوش تأثیر بگذارند و حتی بعد از 3 یا 4 یا 5 سال، کفپوش ما دچار مشکل شود. از اینرو، توصیه ما این است که کفپوش اپوکسی را از برندی معتبر تهیه کنید.

کفپوش گرانولی

طول عمر کفپوش گرانولی بین 3 تا 5 سال در فضاهای باز و 5 تا 7 سال در فضاهای سرپوشیده تخمین زده می شود و به هر حال با استفاده بیشتر از آن، کفپوش دچار افت کیفیت خواهد شد.

کفپوش تایل

کفپوش تایل دارای تنوّع بسیار بالایی است و از کفپوش های مسکونی با ضخامت 0.1 شروع می شود؛ مثل فضاهای مسکونی که بین 5 تا 10 سال عمر می کنند.
کفپوش های آدو،SPCI و NBTIبسیار مقاوم هستند و بین 10 تا 15 و یا حتّی تا 20 سال در فضاهای مسکونی عمر خواهند کرد.

نویسنده: بهنام رشیدی

سوالات متداول

معیارهای مربوط به طول عمر کفپوش چه هستند؟

1 – برند تولید کننده کفپوش و اینکه محصول با چه کیفیتی تولید شده. 2 – میزان و حجم کاربری یا همان میزان تردّد در محیط. 3- چه میزان از کفپوش استفاده می کنید؟

معیار تولید کنندگان کفپوش برای طول عمر بر چه اساس است؟

تولیدکنندگان کفپوش، طول عمر کفپوش را بسته به اینکه در چه نوع محیطی استفاده می شود، برآورد می کنند. این محیط ها عبارتند از محیط های باز و محیط های سرپوشیده.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها